ULC chce stworzyć rejestr wszystkich dronów

Tu można uprawiać dyskutanctwo ;-)

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Jagoda
Posty: 1346
Rejestracja: poniedziałek 20 lip 2015, 16:02

Re: ULC chce stworzyć rejestr wszystkich dronów

Post autor: Jagoda »

pawelsky pisze: Co mial na mysli prezes ULC w artykule z pierwszego posta w kontekscie rejestracji samych dronow - nadal nic nie wiadomo.
Oj tam....
Co by nie miał....
Rejestracja sprzętu BSP będzie (np. pow. 250 gr :roll: )
Musi być ścieżka do powiązania, w przypadku "W", latadła z operatorem,właścicielem,posiadaczem itp.itd.Bo chyba o to chodzi w tym "zamieszaniu" czy jak kto woli idei.
Inaczej, tylko sama jako taka rejestracja operatorów jest o kant....

Bo to jakby mieć rejestr kierowców, bez ewidencji pojazdów ;-)
Pozdrawiam. :), :)
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9754
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: ULC chce stworzyć rejestr wszystkich dronów

Post autor: pawelsky »

Jagoda pisze:Rejestracja sprzętu BSP będzie (np. pow. 250 gr :roll: )
Zamiast filozowac poczytalbys lepiej projekt unijnego rozporzadzenia.
Jagoda pisze:Musi być ścieżka do powiązania, w przypadku "W", latadła z operatorem,właścicielem,posiadaczem itp.itd.
Powiazanie jest przez tabliczke z nr operatora na dronie. Rejestracja drona jest niepotrzebna i niepraktyczna.
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Re: ULC chce stworzyć rejestr wszystkich dronów

Post autor: PiotrSz »

pawelsky pisze:Co mial na mysli prezes ULC w artykule z pierwszego posta w kontekscie rejestracji samych dronow - nadal nic nie wiadomo.
Narobił zamieszania i sam potem odkręcał w mediach ;-)
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9754
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: ULC chce stworzyć rejestr wszystkich dronów

Post autor: pawelsky »

PiotrSz pisze:Narobił zamieszania i sam potem odkręcał w mediach ;-)
Jakis link do tego odkrecania?
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Re: ULC chce stworzyć rejestr wszystkich dronów

Post autor: PiotrSz »

pawelsky pisze:Jakis link do tego odkrecania?
nie mam niestety ;-)
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9754
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: ULC chce stworzyć rejestr wszystkich dronów

Post autor: pawelsky »

PiotrSz pisze:nie mam niestety ;-)
Czyli za wiele nie rozjasniles... ;-)
Jagoda
Posty: 1346
Rejestracja: poniedziałek 20 lip 2015, 16:02

Re: ULC chce stworzyć rejestr wszystkich dronów

Post autor: Jagoda »

PiotrSz pisze: Narobił zamieszania.....
Może "mieszał" na podstawie
Pkt. 31 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1139
z dnia 4 lipca 2018 r.
W związku z ryzykiem, jakie bezzałogowe statki powietrzne mogą stwarzać dla bezpieczeństwa, prywatności, ochrony danych osobowych, ochrony lub środowiska, należy ustanowić wymogi dotyczące rejestracji takich statków powietrznych oraz ich operatorów............
żródło:
Np.
https://dlapilota.pl/wiadomosci/dlapilo ... ipca-2018-

Ps.
Mój własny statek powietrzny może stwarzać takie ryzyko :-P
Pozdrawiam. :), :)
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9754
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: ULC chce stworzyć rejestr wszystkich dronów

Post autor: pawelsky »

Jagoda pisze:Może "mieszał" na podstawie
Pkt. 31 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1139
z dnia 4 lipca 2018 r.
Ustanowic wymogi, a rejestrowac wszystkie drony to dwie zupelnie rozne rzeczy - juz obecne przepisy zawieraja wymogi (konkretnie dotyczace rejestracji latadel BVLOSowych)

Dodatkowo zgodnei z pkt. 4 tego samego rozporzadzenia
(4) Nie jest wskazane objęcie wspólnymi zasadami wszystkich statków powietrznych. [...]
Jagoda
Posty: 1346
Rejestracja: poniedziałek 20 lip 2015, 16:02

Re: ULC chce stworzyć rejestr wszystkich dronów

Post autor: Jagoda »

pawelsky pisze:

Dodatkowo zgodnei z pkt. 4 tego samego rozporzadzenia
(4) Nie jest wskazane objęcie wspólnymi zasadami wszystkich statków powietrznych. [...]
Masz rację :-) Zgadzam się z tym
Ale nie jest wskazane jakich....(białych, czarnych, małych, dużych) :roll: w tymże rozporządzeniu.
Mamy jeszcze pkt 30 - mam nadzieję, że interpretacja/komentarz gdzieś się ukaże.

Po za tym mieszanie jest również na stronie ULC (podkreślenie i wytłuszczenie moje)
Rozporządzenie bazowe skupia się na wymogach dotyczących projektowania, produkcji, obsługi technicznej, rejestracji, znakowania oraz eksploatacji bezzałogowych statków powietrznych.

Główne zmiany jakie nastąpią po wejściu w życie NBR to obowiązek rejestracji i certyfikacji dronów. Szczegóły zostaną opisane w rozporządzeniach delegowanym oraz wykonawczym. Rozporządzenia te określają zasady m.in. wykonywania lotów, szkolenia, certyfikowania oraz rejestracji.
A dalej w w FAQ
3. Czy rejestracja będzie dotyczyć urządzeń (dronów) czy człowieka (operatora drona)?
Obowiązek rejestracji dotyczyć będzie operatorów bezzałogowych statków powietrznych o masie powyżej 250 g.
Co by nie było różnice, są - raz A później B.

pawelsky - jak dla mnie rejestracje dronów/operatorów nie mają istotnego znaczenia - mogę zrobić jedno i drugie.
Bardziej interesuje mnie punkt 6 wspomnianego FAQ.
. Skoro przepisy dotyczą krajów UE czy to oznacza, że we wszystkich państwach Unii Europejskiej będzie można latać dronami?
Omawiane przepisy będą stosowane w taki sam sposób we wszystkich państwach członkowskich, przy czym na chwilę obecną nie możemy wykluczyć, że niektóre wprowadzą lub utrzymają ograniczenia lotów bezzałogowych statków powietrznych w swojej przestrzeni powietrznej.
Czyli w Austrii (znając "ichniną' mentalność) nadal sobie nie polatam fajtkiem na legalu .

Wkurza mnie :evil: , jak co niektórzy narzekają na paragrafy w PL - są super.

Ps.
Szkoda, że tutaj zabrakło Italii (Włochy)
http://www.ulc.gov.pl/pl/drony/3191-prz ... ch-krajach
-musiałem sam dłubać
Pozdrawiam. :), :)
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: ULC chce stworzyć rejestr wszystkich dronów

Post autor: kuczy »

Hej.
Chciałem ogdrzać temat transponderow, bo DJI rozwiązuje to tak:

1. ODBIORNIK ADS-B:
FB_IMG_15737453563128328.jpg
2. NADAJNIK numeru pilota, wspolrzednych etc....... uwaga!!! Przez WiFi !

https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A ... 66Pigu9JfQ

No i "namierzanie" przez aplikację, tak jak sobie DJI przepisy napisało, tak to zrobili.
Kompletnie "z dupy" i nie wiadomo po co, jak zaden obiekt latający nie będzie o tak widział drona - no chyyyyyyba, ze dane o miejscu drona i operatora będą wysylane internetem i ew jakas aplikacja dla sluzb / lotniska bedzie sciagac ye dane.

W kazdym razie nie ma trackera ADS-B w postaci nadajnika/odbiornika działającego w tym systemie.
-A jak sie śmiałam, ze moj Bluetooth z pichawka juz to wszystko wysyła (albo po drobnych modyfikacjach moze wysyłać) to wiele osob myślało, ze tO zart...
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9754
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: ULC chce stworzyć rejestr wszystkich dronów

Post autor: pawelsky »

kuczy pisze:1. ODBIORNIK ADS-B:
I bardzo dobrze, nie trzeba bedzie na FlightRadar24 zerkac. Zreszta czesc latadel DJI juz odbiorniki ADS-B ma.
kuczy pisze:2. NADAJNIK numeru pilota, wspolrzednych etc....... uwaga!!! Przez WiFi !
To akurat zadna nowosc, juz od dawna zabawki DJI maja mozliwosc wysylania DroneId (z mozliwoscia wylaczenia).
kuczy pisze:Kompletnie "z dupy" i nie wiadomo po co
A chociazby po to zebys nie musial targac nadajnika ADS-B.
kuczy pisze:zaden obiekt latający nie będzie o tak widział drona - no chyyyyyyba, ze dane o miejscu drona i operatora będą wysylane internetem i ew jakas aplikacja dla sluzb / lotniska bedzie sciagac ye dane.
Ale sluzby kontroli ruchu beda...
kuczy pisze:W kazdym razie nie ma trackera ADS-B w postaci nadajnika/odbiornika działającego w tym systemie.
A po co Ci tracker ADS-B?
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: ULC chce stworzyć rejestr wszystkich dronów

Post autor: kuczy »

pawelsky pisze:A po co Ci tracker ADS-B
Wszystko racja co wypunktowałeś i zgadzam się z Tobą.

Osobiście dla mojego drona (samoróbki) to nawet odbiornik ADS-B jest zbędny, piszę osobiście, gdyż i tak tam, gdzie latam musze zawsze dzwonić na wieżę lotniska wojskowego, i czasami mam od nich info, ze coś bedzie leciało. "Szmaty", szybowce i podejrzewam, że wiele ultralekkich i tak nie mają nadajników ADS-B, wiec i tak i tak najzdrowszą zasadą jest: VLOS i oczy/uszy dookoła głowy.

Znow muszę trochę wyjaśnić co mam na myśli - ano pewne emocje związane z "trackerami" jakie to wzbudziły przepisy EASA. Sporo osób myślało o tym, że trzeba będzie mieć caly system zgodny ze standardem ADS-B. Sam się zastanawiałem nad tym czy tak nie będzie, ale jednocześnie nie zgadzały mi się zapisy, że pozycja ma być nadawana znanym protokołem mozliwym do odebrania przez urządzenia mobilne....
W rozmowach z kolegami z UAVO Trojmiasto, zartowalem sobie, ze jesi chodzi o nadawanie, to mam przeciez link bluetootha, a jak bedzie trzeba, to zrobię to na ESP32 i WiFi..., kilka danych z Pixhawka i jedziemy...
Mini odbiorniki ADS-B też są mozliwe do podlaczenia w pixie.

No i to, co było wysmiewczym żartem, okazuje się bardzo bliksie koncepcji DJI.
A znam też kilka plotek, że nasze polskie firemki szykowaly się na "skok na kasę" - bo bedzie zbyt na trackery w standardzie ADS-B..... figa z makiem ;)

pawelsky, od razu napiszę, ze nie piszę o sensowności czy jego braku patrząc na prawo - to jest kwestia nad którą mozna gadac godzinami.... chodzi mi o czysty aspekt techniczny.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9754
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: ULC chce stworzyć rejestr wszystkich dronów

Post autor: pawelsky »

kuczy pisze:Znow muszę trochę wyjaśnić co mam na myśli - ano pewne emocje związane z "trackerami" jakie to wzbudziły przepisy EASA.
Emocje wynikaja z niezrozumienia przepisow, mylenia nadajnikow z odbiornikami, bazowania na plotkach i ogolnego siania paniki.

Po pierwsze primo EASA nie wymaga posiadania ani nadajnika ani odbiornika ADS-B w dronach.
Po drugie primo EASA nie wymaga nadawania ID w dronach budowanych samodzielnie, wiec o swojego Pixa nie musisz sie martwic.
Po trzecie primo, ultimo, EASA mowi jedynie za ID ma byc nadawane "przy użyciu otwartego i udokumentowanego protokołu transmisji, w taki sposób, aby urządzenia mobilne, które znajdują się w strefie nadawania, mogły je jednoznacznie odbierać" wiec nie specyfikuje konkretnie jak to ma byc zrobione.
kuczy pisze:A znam też kilka plotek, że nasze polskie firemki szykowaly się na "skok na kasę" - bo bedzie zbyt na trackery w standardzie ADS-B..... figa z makiem ;)
Szczerze w to watpie, bo jak wspomnialem EASA nigdzie nie wymaga posiadania ADS-B.
Awatar użytkownika
geo
Posty: 44
Rejestracja: środa 14 mar 2012, 17:44
Lokalizacja: Tczew

Re: ULC chce stworzyć rejestr wszystkich dronów

Post autor: geo »

pawelsky pisze:rze, nie trzeba bedzie na FlightRadar24 zerkac. Zreszta czesc latadel DJI juz odbiorniki ADS-B ma.
Szkoda tylko, że na ADS-B widać tak z 25% tego co jest aktualnie w powietrzu, nie widać LPR (chociaż oni wysyłają info, że lecą, bez pozycji) nie widać aeroklubowych samolotów (jak sąsiedni EPPR) wojska, ultralightów (niektórych) itp itd.
Dla mnie to bezsensowny gadżet.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9754
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: ULC chce stworzyć rejestr wszystkich dronów

Post autor: pawelsky »

geo pisze:Szkoda tylko, że na ADS-B widać tak z 25% tego co jest aktualnie w powietrzu
Lepiej widziec 25% niz nie widziec nic...
ODPOWIEDZ