oświetlenie najazdowe zapalane niezależnie od napędu bramy

Tu można uprawiać dyskutanctwo ;-)

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

esamolocik
Posty: 814
Rejestracja: niedziela 19 wrz 2010, 17:04
Lokalizacja: Warszawa

oświetlenie najazdowe zapalane niezależnie od napędu bramy

Post autor: esamolocik »

Chciałem się was poradzić w temacie nie modelarskim.
Sprawiłem sobie w domu oświetlenie najazdowe.
Napęd do bramy ma moduł do podłączenia ów oświetlenia i przy otwieraniu/zamykaniu bramy będzie się zapalać.
Chciałbym teraz móc to oświetlenie zapalać niezależnie od napędu bramy.
I teraz zastanawiam się jak to można zrealizować.
Na zewnątrz domu mam wyprowadzony trzy żyłowy przewód który może posłużyć do podania zasilenia na oświetlenie najzadowe, natomist zakładam że musiałbym jakoś obwody odizolować - może wystąpić problem w przypadku zasilania oświetlenia z domu i jednoczesne otworzenie bramy i podania zasilenia z napędu bramy.
Ma ktoś was doświadczenie w tym temacie?
majek
Posty: 267
Rejestracja: czwartek 20 wrz 2012, 22:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: oświetlenie najazdowe zapalane niezależnie od napędu bra

Post autor: majek »

Dodaj przekaźnik przełączny.
Na stykach NC daj normalne zasilanie z bramy. Do styków NO i cewki przekaźnika daj zasilanie z domu.
Zakładając, że masz wspólne PE, to z jedną parą styków wystarczy,
Ja nie masz wspólnego, to przekaźnik z podwójnymi stykami, żeby przełączał faze i zero jednocześnie.
Oczywiście przekaźnik z cewką na 230V AC.
I jak największymi odstępami styków, żeby jak pociągnie łuk, to żeby nie zwarło obydwu obwodów jeżeli pojawi się napięcie jednocześnie w obu obwodach.

Ale nie jestem elektrykiem, więc może jest jakieś bezpieczniejsze rozwiązanie z lepszym zabezpieczeniem przed zwarciem łukiem.
Ja podobną rzecz mam zrobioną na korytarzu (jedna lampa zasilana z mojego lub sąsiada obwodu - zależy kto sobie włączy oświetlenie) i działa od kilku lat.
rika2017
Posty: 489
Rejestracja: wtorek 07 mar 2017, 20:16

Re: oświetlenie najazdowe zapalane niezależnie od napędu bra

Post autor: rika2017 »

Ja załączam z pilota bramowego oświetlenie podłączone do bramy (4 latarnie), otwieram bramę, bramę garażowa oraz łapę od furtki. Prawie każdy sterownik bramowy ma taką funkcję najwyżej kup pilot 4 kanałowy. Nie wystarczy Ci tak? To możesz zrobić na przekaźniku jak wyżej. Ewentualnie dołożyć sterownik sonoff i załączać z telefonu

Wysłane z mojego VTR-L29 przy użyciu Tapatalka
kajoj333
Posty: 17
Rejestracja: piątek 09 mar 2018, 23:23
Lokalizacja: Gryfino

Re: oświetlenie najazdowe zapalane niezależnie od napędu bra

Post autor: kajoj333 »

Tak jak kolega wyżej pisze prawie każdy. Jeżeli potrzebujesz pomocy to pisz, znam się i na elektryce i na automatach bramowych.
ODPOWIEDZ