Na czym wyświetlić telemetrię FrSky - FLD-02 czy Er9x-FrSky

Elektronika w modelu i na ziemi

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

krysss1981
Posty: 273
Rejestracja: wtorek 12 cze 2012, 18:58
Lokalizacja: Warszawa

Na czym wyświetlić telemetrię FrSky - FLD-02 czy Er9x-FrSky

Post autor: krysss1981 »

Witam,

posiadam aparaturę Turnigy TGY9x z oprogramowaniem Er9x. Jako moduł nadawczy mam wstawiony FrSky DHT.
Póki co nie wykorzystuję jego telemetrii ale chciałbym móc wykorzystać tę funkcjonalność.
Pytanie:
Czy lepiej kupić coś takiego http://www.helipad.pl/fld_02_frsky_wysw ... -4332.html (FLD-02 FrSky) czy lepiej zmodyfikować Turnigy tak aby mogła wyświetlać dane telemetryczne bezpośrednio na swoim ekranie?

Pytam pod kątem co będzie wygodniejsze. Z jednej strony fajnie mieć dodatkowy wyświetlacz ale z drugiej strony może on być mało poręczny. Z kolejnej znowu - nie trzeba się bawić w modyfikacje sprzętu. Koszt FLD-02 niby nie duży ale modyfikacja sprzętowa w Turnigy - prawie bez kosztów.

Może ktoś miał okazję korzystać z jednego bądź drugiego rozwiązania i mógłby podzielić się wrażeniami?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ECO400
Posty: 5743
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 13:53
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: ECO400 »

Artu

Post autor: Artu »

A ja mam inne pytanie: czy podczas latania "wzrokowego" Będziesz miał czas aby wpatrywać się w ekran z telemetrią :roll:
Bo podczas latania FPV z goglami na oczach lub z podglądem na monitorze, to cała "telemetria" jest wyświetlana przez OSD...
Awatar użytkownika
ECO400
Posty: 5743
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 13:53
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: ECO400 »

włączy sobie PH i będzie patrzył na monitorek :-P
krysss1981
Posty: 273
Rejestracja: wtorek 12 cze 2012, 18:58
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: krysss1981 »

No dobrze - głupie pytanie - o co chodzi z tym skrótem PH? Rozumiem, że to jakiś super żart prowadzącego ale fajnie wiedzieć dlaczego się ze mnie śmieją.

Pozdrawiam
Sky Surfer 2-T 2000mm, Turnigy TGY9X + Er9x, FrSky
krysss1981
Posty: 273
Rejestracja: wtorek 12 cze 2012, 18:58
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: krysss1981 »

Witam,

nie chodzi o to aby wpatrywać się w dane telemetryczne ale mógłbym sobie przynajmniej ustawić jakieś alarmy. W tej chwili latam ze stoperem (w aparaturze oczywiście).

Pozdrawiam
Sky Surfer 2-T 2000mm, Turnigy TGY9X + Er9x, FrSky
Awatar użytkownika
ci3jk4
Posty: 1576
Rejestracja: środa 25 kwie 2012, 16:35
Lokalizacja: Gdańsk / Straszyn

Post autor: ci3jk4 »

Kup sobie buzzer niskiego nspiecia i bedziesz slyszal ze bateria sie konczy, a uwage swoja skupisz na lataniu. Telemetrie mozesz miec z osd jak bedziesz latal fpv. Buzzer wyjdzie tez taniej a w dodatku jesli zainstalujesz mikrofon to nawet jesli jskims cudem nie zauwazysz ze masz niskie napiecie w osd przy lataniu fpv to i tak uslyszysz buzzer (albo jesli bedziesz latal fpv bez osd)...

PH -position hold, ale to rsczej w copterach
krysss1981
Posty: 273
Rejestracja: wtorek 12 cze 2012, 18:58
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: krysss1981 »

Docelowo chcę latać FPV ale póki co mam plan nauczyć się latać "tradycyjnie".
Może więc Twój pomysł jest dobry.

A to teraz rozumiem ten żart z PH, dobre :)

Dzięki
Sky Surfer 2-T 2000mm, Turnigy TGY9X + Er9x, FrSky
Awatar użytkownika
shaggee
Posty: 2718
Rejestracja: piątek 03 lut 2012, 00:32
Lokalizacja: Poznań/Kalisz

Post autor: shaggee »

Wgraj soft Er9x z modem pod telemetrię Frsky. 15min lutowania i masz na ekraniku poziom sygnału w te i we w tę :)
krysss1981
Posty: 273
Rejestracja: wtorek 12 cze 2012, 18:58
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: krysss1981 »

Jak widziałem jest kilka podejść do podłączenia Frsky z TGY9x. Czy Ty zastosowałeś u sibie któreś z nich? Jeśli tak, to jakie jeśli można spytać?
Sky Surfer 2-T 2000mm, Turnigy TGY9X + Er9x, FrSky
Awatar użytkownika
alexusa
Posty: 679
Rejestracja: niedziela 27 maja 2012, 05:15
Lokalizacja: Skąd innąd

Post autor: alexusa »

Posiadam FLD-02.

Docelowo chcialem miec tylko RSSI i stan baterii. Monitorek spoko, fajnie ale jak Artu czy inni zauwazyli - nie bardzo masz czas patrzec na cyferki - co innego OSD.

Ale,
monitorek daje ci bezinwazyjna w radio podstawowa telemetrie. Jesli latasz na elektrycznym sprzecie nie spalinowym to potrzebujesz napiecie baterii oraz RSSI zebys nie polecial za daleko. Prawda taka, ze z Fr-Sky nie polecisz poza sygnal bo nie masz zoom'a w oczach.

Dla mnie,
istata FLD-02 to tak jak wspomnieli powyzej ALARMY.
Burczy kiedy bateria zaczyna sie konczyc i kiedy pojawia sie spadek sygnalu (przyczyny bywaja rozne sam sie tego nauczylem).

Jesli to jest to czego szukasz - kupuj.

Co ciekawe - na moim OSD nie mam jeszcze wskaznika RSSI - latajac z gogielami, oddalajac sie zbyt daleko FLD zaczal burczec przy sygnale 40% a potem 20 % (tak mialem zdefiniowane alarmy) - zatem "slyszalem" ze zbliza sie nieszczescie.

Pozdrawiam
"Alcohol ... Because no great story starts with a salad ..."
ODPOWIEDZ