Podłączenie FrSky d8R II

Elektronika w modelu i na ziemi

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

krysss1981
Posty: 273
Rejestracja: wtorek 12 cze 2012, 18:58
Lokalizacja: Warszawa

Podłączenie FrSky d8R II

Post autor: krysss1981 »

Witam,

mam taki odbiornik:
http://www.helipad.pl/odbiornik_z_duple ... -4001.html

Moje pytanie:
gdzie powinienem podłączyć zasilanie - do portu A1 lub A2?
Czy dobrze rozumiem, że odbiornik będzie jednocześnie monitorował napięcie tam podłączone i przesyłał jej do nadajnika (w tym przypadku odbiornika :))

O kurcze: teraz patrzę na zdanie:
Warning: Battery or servos are NOT to be plugged into side ports (A1/A2/Rx), otherwise damage may occur.

To gdzie podpiąć zasilanie?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
qlf
Posty: 810
Rejestracja: poniedziałek 04 paź 2010, 15:29
Lokalizacja: IRL

Post autor: qlf »

Do każdego, obojętnie którego kanału 1-8, z boku odb masz rozpiskę (od góry "-", środek "+", dolny "syg".
Grzegorz
fil1995
Posty: 110
Rejestracja: wtorek 25 paź 2011, 15:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: fil1995 »

Tak jak pisze qlf zasilanie podpinasz pod którykolwiek pin 1-8.
Wejścia A1/A2 są do podłączenia telemetrii i chyba można tam podłączyć max 3,3V
Awatar użytkownika
paku
Posty: 500
Rejestracja: poniedziałek 13 lut 2012, 11:57
Lokalizacja: wa-wa

Post autor: paku »

Zasilanie na +- Serw jak piszą koledzy,
na porty A1 A2 podłączasz napięcie ale jak ma być większe niż chyba właśnie 3,3V to musisz to zrobić przez dzielnik napięcia /rezystory/
Pamiętaj - Każdy dobry uczynek będzie słusznie ukarany :)
krysss1981
Posty: 273
Rejestracja: wtorek 12 cze 2012, 18:58
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: krysss1981 »

Dziękuję za odpowiedzi. Czy to oznacza, że ten odbiornik może obsłużyć tylko 7 kanałów, bo jeden z nich będzie użyty jako wejście zasilania?
Artu

Post autor: Artu »

Zasilanie odbiornika jest zazwyczaj realizowane poprzez BEC/UBEC regulatora obrotów. Podłączenie regulatora realizuje na jednym kanale zarówno sterowanie nim, jak i zasilanie odbiornika.
To jest podstawowa wiedza modelarska RC, gdzieś Ty się uchował :roll:
Awatar użytkownika
paku
Posty: 500
Rejestracja: poniedziałek 13 lut 2012, 11:57
Lokalizacja: wa-wa

Post autor: paku »

krysss1981 pisze: Czy to oznacza, że ten odbiornik może obsłużyć tylko 7 kanałów
STOP STOP pomyliłem odbiorniki D8RII nie ma sygnału PPM ale może mieć.

Reszta jest jak dla wersji z PPM

NIE i tak

NIE - Jeśli użyjesz sygnały PPM - wszystkie kanały są przesyłane po JEDNYM kabelku sygnałowym, po kolei - dlatego będziesz miał w nim wszystkie 8 kanałów - przez pozostałe dwa piny w tym gnieździe odbiornika możesz dostarczyć zasilanie. Reszta jest wtedy wolna = pusta.

TAK - jeśli wykorzystasz go w sposób standardowy czyli do każdego gniazda jedno serwo. Wtedy w gniazdo PPM nic nie podłączasz - bo to nie jest sygnał dla serwa. I masz 7 kanałów.

Możesz też pomieszać powyższe rozwiązania,PPM podpiąć do czegoś co rozumie PPM, a tam gdzie nie potrzebujesz tego sygnału normalne serwo.

Innymi słowy w PPM jest 8 kanałów, ale podłączyć można 7 serw.

Ja mam właśnie tak zrobione. Autopilot odbiera sygnał PPM i steruje lotkami i wysokością. A serwo steru kierunku jest podpięte bezpośrednio do odbiornika i tym macham ręcznie.

Dodatkowa ciekawostka jest taka, że ten odbiornik to std coś tam DR II, ma tylko inną naklejkę i soft w środku, można to zmienić i jeśli nie będziesz potrzebował PPM to wgrasz normalny soft i będziesz miał normalny odbiornik 8 kanałowy.


A to jest odpowiedź na pytanie, zasilanie dostarczasz do dowolnego gniazda i po płytce rozchodzi się dalej do serw.... Najczęściej zasilanie przychodzi we wtyczce z regulatora silnika gdzie sygnał "gazu" idzie do regulatora z odbiornika, a tym samym kabelkiem /dwama pozostałymi żyłami/ w druga stronę z regulatora do odbiornika idzie zasilanie.

I jeszcze jedno, wszystkie gniazda różnią się tylko pinami z sygnałem serwa lub PPM, pozostałe wszystkie są ze sobą połączone - środkowe to plus, zewnętrzne to minus zasilania - są zwarte odpowiednio na płytce w środku.
Ostatnio zmieniony piątek 29 cze 2012, 21:37 przez paku, łącznie zmieniany 2 razy.
Pamiętaj - Każdy dobry uczynek będzie słusznie ukarany :)
Artu

Post autor: Artu »

Paku, toś teraz namieszał chłopakowi w głowie... :mrgreen:
Awatar użytkownika
paku
Posty: 500
Rejestracja: poniedziałek 13 lut 2012, 11:57
Lokalizacja: wa-wa

Post autor: paku »

Chce być modelarzem to niech się naumi :)

Po skumaniu przejdziemy do takich obrazków:

Obrazek

Obrazek

:roll:
Pamiętaj - Każdy dobry uczynek będzie słusznie ukarany :)
Awatar użytkownika
paku
Posty: 500
Rejestracja: poniedziałek 13 lut 2012, 11:57
Lokalizacja: wa-wa

Post autor: paku »

Artu pisze: toś teraz namieszał chłopakowi
Teraz to rzeczywiście - pomyliłem odbiorniki :)
Ostatnio zmieniony piątek 29 cze 2012, 21:53 przez paku, łącznie zmieniany 1 raz.
Pamiętaj - Każdy dobry uczynek będzie słusznie ukarany :)
Artu

Post autor: Artu »

Jeśli regulator nie ma wbudowanego BEC/UBEC, to można zasilić odbiornik na przykład w taki sposób:

Obrazek
krysss1981
Posty: 273
Rejestracja: wtorek 12 cze 2012, 18:58
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: krysss1981 »

Witam,

dzięki za odpowiedzi. Teraz już wszystko jest dla mnie jasne.
(A pytanie było z rodzaju głupich.)

Dzięki
ODPOWIEDZ