Pikanie MK podczas lotu

Elektronika w modelu i na ziemi

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
dual
Posty: 653
Rejestracja: piątek 09 lip 2010, 21:55
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: dual »

Super, ze udało Ci się znaleść problem. Oby to było to i tyle startów co lądowań. :)
Pozdrawiam

Marcin
Awatar użytkownika
Kuba
Posty: 487
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 15:50
Lokalizacja: Gdynia - Warszawa

Post autor: Kuba »

Ten dźwięk jest bardzo charakterystyczny, tylko błąd I2C daje taki efekt. Często kończy się to niekontrolowaną pętlą koptera i spektakularną glebą bo regulator po stracie I2C utrzymuje ostatnią wartość (jeśli będzie to blisko max'a.....). Jestem mocno uczulony na tą konkretną awarię i polecam 3x sprawdzić wszystkie połączenia bo jest to jedna z najbardziej niebezpiecznych awarii
Pozdrawiam
Kuba
claw
Posty: 265
Rejestracja: czwartek 02 cze 2011, 20:39
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: claw »

Myślałem że naprawione a tu bryndza.
Pikało przy 0.59min, 2.39min 3,42min i 4,35min
Tylko ostatnie czwarte pikanie było zarejestrowane przez loga jako I2c error.
Szkoda ze nie podpiąłem kompa po locie nie wiem czy bl_ctrl wyrzucił jakieś błędy.
EPP FPV, Trex600 gimball, MK Hexa, MK quad, KFC 250quad, Naza2 Hexa, Fantom Czy Pro
DX8, Eleres
Awatar użytkownika
dual
Posty: 653
Rejestracja: piątek 09 lip 2010, 21:55
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: dual »

Dziwna sprawa, nagrywaj filmy, loguj każdy lot. Musi się coś znaleźć.
Pozdrawiam

Marcin
Awatar użytkownika
mily
Posty: 50
Rejestracja: wtorek 16 sie 2011, 20:58
Lokalizacja: Kraków/Mielec

Post autor: mily »

Ja bym jeszcze sprawdził wszystkie połączenia przy delikatnym poruszaniu/dotykaniu miejsc wokoł połączeń. Pewnych rzeczy po prostu nie widac gołym okiem. Z ciekawoscią czekam na rozwiązanie problemu.
Awatar użytkownika
Kuba
Posty: 487
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 15:50
Lokalizacja: Gdynia - Warszawa

Post autor: Kuba »

Kiedyś miałem taki przypadek, że ścieżki na regulatorze (czarny MK) były uszkodzone i w pewnych położeniach przerywały. Pomogło bezpośrednie podlutowanie kynarków do nóg procesora. Innym razem połączenie między płytą dystrybucyjną a regulatorem było zrobione z cienkiego kabelka (plecionki) zamiast z drutu i przerywało. Bardzo trudna do wykrycia awaria. Nie ma to jak poprawiać po kimś...

Sprawdź też (najlepiej wymień) przewody łączące FC z navi. Masz płytę dystrybucyjną? Czarny kabelek molex też lubi generować sporo problemów.

Odkąd wszystkie złącza zaklejam gluegun'em i raz na jakiś czas wymieniam przewody (taśmy IDC łatwo zaciska się w imadle, nie trzeba do tego żadnych narzędzi) nie mam żadnych problemów. Ostatnio borykam się z błędami kompasu ale to wynika z zupełnie czego innego.
Pozdrawiam
Kuba
darek53
Posty: 432
Rejestracja: środa 21 lip 2010, 00:45
Lokalizacja: PL

Post autor: darek53 »

Regle to jeszcze nic , navi 2.0 to dopiero wylęgarnia zimnych lutów.
Cyny tyle co kot napłakał , małe odkształcenia płyty i puszczają-pękają bezołowiowe luty na stab 1,8 i 3,3V normalnie koszmar.
Trzeba koniecznie poprawiać luty w tych miejscach tylko że traci się znowu gwarancję.
Awatar użytkownika
mily
Posty: 50
Rejestracja: wtorek 16 sie 2011, 20:58
Lokalizacja: Kraków/Mielec

Post autor: mily »

Przy lutowaniu potrzeba naprawdę doświadczenia. Mnie ostatnio kopterek spadł bo puścił jeden lut na reglu, sam nie wiem czemu: czy jakis tłuszcz, zestarzał sie czy może wibracje. Wbrew pozorom dużo połaczeń jest w ciągłej wibracji. Regularna inspekcja to podstawa.
claw
Posty: 265
Rejestracja: czwartek 02 cze 2011, 20:39
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: claw »

Obecnie problem występuje na reglach 2.0 zatem drogie paści.

Kolejny błąd znaleziony.
Po "pikaniu" od razu połączyłem pod MKtool. Pojawił się jeden błąd.
"1" jedyneczka pod regulatorem 3, w logach nie ma żadnych informacji o problemie.
Macanie regla nic nie daje, problem powstaje po nagrzaniu. Regulator dokładnie umyłem i przelutowałem grotem. Profilaktycznie dolutowałem kynarem C i D na distribution board i dolutowałem kondensator 1000uF. Wykonałem kolejne dwa loty i nic nie pikało.
Jestem pewien na 100% że to regulator. Jeśli odłączy się którykolwiek regulator i uruchomi koptera pojawia się właśnie taki dźwięk jak w załączonym filmie.
EPP FPV, Trex600 gimball, MK Hexa, MK quad, KFC 250quad, Naza2 Hexa, Fantom Czy Pro
DX8, Eleres
Awatar użytkownika
bluuu
Posty: 1707
Rejestracja: środa 21 mar 2012, 15:01
Lokalizacja: Wwa

Post autor: bluuu »

chyba prosciej by bylo gdyby w dystrybucji byly same plytki (mowie o najnowszej wersji MK) i kazdy by sobie sam polutowal ta zla/paskudna/nieekologiczna/tfu ;) normalna olowiowa cyna i problem by sie rozwiazal ....
claw
Posty: 265
Rejestracja: czwartek 02 cze 2011, 20:39
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: claw »

No masz rację, polutowałem 3 a dziś wyskoczyła mi czwórka.

Wg mnie problemem jest ten paściarski distribution board.
EPP FPV, Trex600 gimball, MK Hexa, MK quad, KFC 250quad, Naza2 Hexa, Fantom Czy Pro
DX8, Eleres
claw
Posty: 265
Rejestracja: czwartek 02 cze 2011, 20:39
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Pikanie MK podczas lotu - rozwiązany

Post autor: claw »

Witam
Po wielu tygodniach eksperymentów - rozwiązanie problemu zostało znalezione.
Na moim distribution board znajdowały się 3 kondensatory filtrujące 330uF.
Rozwiązaniem problemu okazało się wymiana kondensatorów i dolutowanie ich tam gdzie nie było. Na wszelki wypadek dolutowałem z nimi równolegle kondensatory 100nF.

MKtool nie wskazuje już żadnych błędów.
EPP FPV, Trex600 gimball, MK Hexa, MK quad, KFC 250quad, Naza2 Hexa, Fantom Czy Pro
DX8, Eleres
Fodzio
Posty: 317
Rejestracja: wtorek 24 sie 2010, 13:19
Lokalizacja: Opole/Wawelno

Post autor: Fodzio »

claw, latasz na 5S ?
claw
Posty: 265
Rejestracja: czwartek 02 cze 2011, 20:39
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: claw »

nie mam nawet takich pakietów, fajnie by było gdyby zrobili regle na 6s
EPP FPV, Trex600 gimball, MK Hexa, MK quad, KFC 250quad, Naza2 Hexa, Fantom Czy Pro
DX8, Eleres
Fodzio
Posty: 317
Rejestracja: wtorek 24 sie 2010, 13:19
Lokalizacja: Opole/Wawelno

Post autor: Fodzio »

Domyślam się, że masz hexeXL, ale skoro nie używasz pakietów 5S, to po co te kondensatory ?
ODPOWIEDZ