SWR miarka za kilka dolczasow

Elektronika w modelu i na ziemi

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
qczek
Posty: 954
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 19:04
Lokalizacja: Zielonki/Kraków

Post autor: qczek »

Panowie,
Eksperymentuje sobie właśnie, z miernikiem mocy opartym o ADL5513 na płytce kupionej tutaj
https://www.sv1afn.com/adl5513.html

Całość po wlutowaniu gniazda, rezystora nastawnego i ekranu wygląda tak.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Niestety jako referencję mogłem tylko użyć miernika mocy immersion RC, a jako źródła sygnału o różnej mocy, nadajników 1.2 i filtrów lp jako tłumików, niemniej z pomiarów wynika, że power meter działa doskonale liniowo

Obrazek

Jak mi zwolnią skalibrowany generator z cła, to zrobię dokładniejsze pomiary.
Myślę, o zrobieniu jakiegoś modelarstkiego power/freq mettera w cenie bardziej przystępnej niż immersion RC :)


EDIT:
I dostałem generator skalibrowany +/- 1dBm w zakresie od 30-4400Mhz.
Pierwsze wnioski są takie, żę power metter imersion RC można sobie wsadzić w... Jedynie dla pasma 2.4Ghz pokazuje wyniki +/- 2dBm. Cała reszta +/i 6dBm :) Cud po prostu.

Natomiast wyniki pomiaru f rezonansowej za pomocą ADL5513 są całkiem obiecujące.
Układ zrobiłem taki:
Obrazek

Zapis napięcia realizowany jest na razie po prostu za pomocą miernika uniwersalnego i programu dołączonego do niego. Generator jest ustawiony tak aby zwiększał co sekundę częstotliwość.

Obrazek

Niestety nie mam pomiaru częstotlwiości, więc odczyt jest lekko na oko (pewnie +/- 10Mhz).

To wyniki dla antenki która podobno była zrobiona na 1160Mhz

Obrazek


Teraz robi się płytka, która będzie umożliwiać pomiar mocy i częstotliwości w tym samym czasie.
Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Pozdro
Krzysiek
przepro
Posty: 65
Rejestracja: niedziela 13 paź 2013, 22:07
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki

Post autor: przepro »

Jeśli to nie tajemnica to co z tego wyszło? Stoję właśnie przed wyborem miernika mocy / SWR miarki w wersji DIY. Wszystkie sugestie / spostrzeżenia / wrażenia z prac mile widziane.
Awatar użytkownika
wrepinski
Posty: 319
Rejestracja: niedziela 10 maja 2015, 13:44
Lokalizacja: Kaszuby

Re: SWR miarka za kilka dolczasow

Post autor: wrepinski »

Zmajstrowałem miarkę zgodnie z tym postem

Niby mierzy ... ale pewne wątpliwości ... w zależności jak mam ułożone kable mam inne odczyty.
Jak z tym można sobie poradzić, by odczyty były bardziej miarodajne, w zasadzie co skręcenie to inny odczyt. Gdyby wynik SWR był zbliżony między pomiarami to bym odpuścił ... ale raz potrafi wyjść 1.2 a raz 2, a czasami 4 na tym samym komplecie, parę minut później, jedna róznica to kabelki troszkę inaczej leżą.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

[Obrazek
Szper
Posty: 443
Rejestracja: piątek 11 gru 2015, 10:22

Re: SWR miarka za kilka dolczasow

Post autor: Szper »

Mam coś bardzo podobnego na bazie Nardy. Kabel Narda-TS351 to 10cm na złączkach prostych i staram się go nie giąć - leży sobie razem ze sprzęgaczem. Urządzenie pomiarowe na koncentryku 10cm z kondensatorem i rezystorem do montażu przewlekanego. Do miernika idą kable w silikonowej izolacji - zrzynki z silnika Sunnysky.

Wyniki mam powtarzalne. Część anten 5.8 typu bat jednak ma przypadłość, że po zgięciu zaczyna rosnąć napięcie przy pomiarze tego co się odbija.

Podobny cyrk miałem z anteną 2.4 na XJT - każde odgięcie na przegubie powodowało skok SWR (TxQ). Na apce potrafiło skoczyć z 0 na 16-22. Anteny z uszkodzonego routera Drayteka uratowały mnie. Są 2 systemowe więc mogłem zweryfikować na sprzęgaczu - sygnał odbity prawie nie zmienny.

Mimo wszystko z chęcią bym skonfrontował wyniki z jakimkolwiek wycechowanym miernikiem.
Syma X5C -> "Drewniak X5C"
S500 Black -> "Szlajacz" Black Snapper PRO L
GEPRC ZX5 190
I różne mikroby 1103, 1304...
Awatar użytkownika
Ben
Posty: 543
Rejestracja: sobota 07 sie 2010, 12:52
Lokalizacja: Okolica Koszalina

Re: SWR miarka za kilka dolczasow

Post autor: Ben »

wrepinski pisze:
Niby mierzy ... ale pewne wątpliwości ... w zależności jak mam ułożone kable mam inne odczyty.
Jak z tym można sobie poradzić, by odczyty były bardziej miarodajne, w zasadzie co skręcenie to inny odczyt. Gdyby wynik SWR był zbliżony między pomiarami to bym odpuścił ... ale raz potrafi wyjść 1.2 a raz 2, a czasami 4 na tym samym komplecie, parę minut później, jedna róznica to kabelki troszkę inaczej leżą.
To jest normalny objaw przy nie ekranowanym sprzęgaczu i wysokich częstotliwościach. Jedyna rada to robić pomiary z dala od wszelkich źródeł promieniowania elektromagnetycznego. Mam dwa takie sprzęgacze wykonane domowym sposobem, na 433MHz i 1.2GHz i oba działają poprawnie. Długości anten są identyczne z wyliczeń jak i pomiarów, dodatkowe potwierdzenie uzyskałem w realu, więc uznałem że wszytko jest OK. Podczas strojenia (a raczej sprawdzenia) anteny staram się w miarę możliwości zachować "czystość w eterze" ;-)
pozdrawiam
Ben
piodabro
Posty: 46
Rejestracja: niedziela 06 gru 2015, 12:54

Re: SWR miarka za kilka dolczasow

Post autor: piodabro »

Wrepinski, mam ten sam sprzęgacz. Nawet go rozkręcalem. Wysłałem zdjęcie bebechow do znajomego który zawodowo siedzi w mikrofalach.
Jego zdaniem sprzęgacz nie nadaje się do 5.8GHz, będzie coś tam pokazywał, ale będzie też wprowadzał spore odbicia i inne znieksztalcenia.

Już lepszy będzie nie ekranowany sprzęgacz policzony pod 5.8GHz taki jak ten z fpvlab. Z tym że dodatkowo powinien mieć ground plane'y wokół linii na ich warstwie.
Powinien być wykonany na cienkim PCB, np. 0,8mm i mieć ground plane'y połączone mnóstwem przelotek. Może kiedyś coś się uda w tej materii zaprojektować :)

Do tego ważna jest długość przewodu łączącego sprzęgacz ze źródłem sygnału i powinien mieć długość(od pinu do pinu złącza SMA) rowną długości fali pomnozonej przez współczynnik skrócenia, który w przypadku 5.8GHz i teflonowego izolatora w przewodzie wynosi około 0,8.
Inna długość może nam wprowadzać odbicia i harmoniczne w sygnale mierzonym.

Ogólnie mikrofale to szeroki temat, sam starałem się przekazać to czego się dowiedziałem w rozmowach. Jeżeli ktoś jest mądrzejszy to niech poprawi jesli napisałem coś nie tak.

Pozdrawiam

Wytaptapane z Nexusa 4
Awatar użytkownika
wrepinski
Posty: 319
Rejestracja: niedziela 10 maja 2015, 13:44
Lokalizacja: Kaszuby

SWR miarka za kilka dolczasow

Post autor: wrepinski »

piodabro po iluś tam pomiarach i zleceniu pomiarów do laboratorium rf też do tego doszedłem i obecnie zakupiłem inny sprzegacz, którego wyniki odpowiadają tym z pomiarów w labie.

Ogólnie zbieram na profesjonalny mostek pomiarowy, ale to koszt ok 3-4tyś.




Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
piodabro
Posty: 46
Rejestracja: niedziela 06 gru 2015, 12:54

Re: SWR miarka za kilka dolczasow

Post autor: piodabro »

Heh, jeżeli zamierzasz produkować anteny na sprzedaż to ok, dla mnie to zbyt duży wydatek żeby wyprodukować kilka anten.
Jak pogadam z moim mikrofalowym guru to może uda się zaprojektować sprzęgacz dobrej jakości do wykonania DIY w domku.
Ogólnie rozmawiałem z nim takę o tych sprzętach pomiarowych z chin za ~300$ to też to się średnio nadaje, charakterystyka potrafi zupełnie się rozjechać na częstotliwściach.
Jeżeli chcesz się zająć tym profesjonalnie to zostaje zakup profesjonalnego analizatora skalarnego, z tym że to kosztuje.
Do domowych pomiarów wystarczy sprzęgacz, choć nie wiadomo co tak na prawdę dmucha w antenę sam nadajnik, który z racji oszczędnego wykonania może pchać pełno harmonicznych i innych śmieci. Tutaj także nie obejdzie się bez sprawdzonego generatora nośnej ;)
Ja zamierzam wysłać koledze i sprzęgacz i nadajnik i kilka antenek to przebadania, zobaczymy co o tym powie.

Jeszcze tylko dodam, ze te chwalone koniczynki nie są wcale takimi super antenami, mają spore straty i znikomy zysk.
W przypadku latania FPV na bliskie odległości w pobliżu zabudowań mają jedną zaletę: polaryzację prawie kołową ;)
Jeżeli chodzi o nadawanie na odległość, znacznie lepsze będą anteny o polaryzacji liniowej, zwykły bacik ma lepszy zysk niż trudna do zrobienia koniczyna.
Tutaj znacznie lepszym rozwiązaniem jest użycie trackera i kierunkowej anteny odbiorczej, oraz dookólnej nadawczej na latadle.
Tracker dość łatwo można zrobić w oparciu o silnik krokowy i odbiornik z wyprowadzony RSSI i do tego arduino do sterowania.
Można by zacząć jakiś projekt łatwego do wykonania trackera z anteną bi-quad lub baba-YAGI :)
Awatar użytkownika
Ben
Posty: 543
Rejestracja: sobota 07 sie 2010, 12:52
Lokalizacja: Okolica Koszalina

Re: SWR miarka za kilka dolczasow

Post autor: Ben »

Pozwolę sobie odświeżyć temat i przedstawić dwie SWR-miarki w wykonaniu HOME MADE ;-)

Idea wykonania zaczerpnięta z tego wątku oraz z tego. Jeden jest na pasmo 1.3G a drugi na pasmo 433Mhz.
Sprzęgacze wykonane z laminatu dwustronnego 1.6mm. Naniesienie ścieżek metoda termiczna (żelazkowa ;-) ), wytrawione i pobielone. Ekrany to kawałeczki blachy z foremek do pieczenia.

Zmajstrowałem sobie dwie anteny na pasmo 1.3G, jako odbiorcza odwrócone V ( inverted V), jako nadawcza klasyczna V. A oto wyniki pomiarów po zestrojeniu (symetrycznym przycinaniu ;-) )

Na początek antena od zestawu Fox'a:
Patrom.jpg
Patrom.jpg (85.87 KiB) Przejrzano 14270 razy
Oraz dwie anteny domowej roboty na pasmo 1,2Ghz 1- to V-ka postawiono pionowo a druga to Ground plane. Obie strojone metodą "przycinania" ;-)
Załączniki
Ground plane.jpg
Ground plane.jpg (83.17 KiB) Przejrzano 14270 razy
V-ka nadawcza.jpg
V-ka nadawcza.jpg (82.04 KiB) Przejrzano 14270 razy
Ostatnio zmieniony niedziela 17 cze 2018, 13:04 przez Ben, łącznie zmieniany 2 razy.
pozdrawiam
Ben
piodabro
Posty: 46
Rejestracja: niedziela 06 gru 2015, 12:54

Re: SWR miarka za kilka dolczasow

Post autor: piodabro »

Bez ukladu BIAS w detektorze nie bedziesz mial dokladnego pomiaru SWR. Napiecie przewodzenia diody skutecznie wycina niskie napiecia zwrotne w sprzegaczu stad wynik SWR = 1. Jak zrobil bys pomiar ze wstepnym wysterowaniem diody detektora to wyniki byly by bardziej realne.

Wysłane z mojego Nexus 4 przy użyciu Tapatalka
ODPOWIEDZ