APM 2.6- nagłe uszkodzenie?

Elektronika w modelu i na ziemi

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

vertico
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 27 kwie 2015, 20:26

APM 2.6- nagłe uszkodzenie?

Post autor: vertico »

Witam
Jakiś czas temu złożyłem quadrocopter jak na załączonych zdjęciach. Quada ustawiłem i skalibrowałem w mission planer i jak widać na filmiku (https://drive.google.com/file/d/0ByqqBM ... sp=sharing) udało się, przynajmniej na początek, całkiem dobrze. Kilka lotów dalej wiatr niestety sprowadził drona na ziemię co skończyło się połamanym ramieniem i śmigłem. Wszystko wymieniłem i mam wrażenie, że wtedy zaczęły się problemy. Dron nie jest w stanie się wznieść ponieważ przy większej ilości obrotów zaczyna "tańczyć" czy "dostaje padaczki" i nie jest to efektem poduszki, ponieważ gdy chcę szybciej wznieść drona to się po prostu wywraca. Wgrywałem ponownie soft jak i kalibrowałem wszystko od nowa co oczywiście nie pomogło. Czy sam apm mógł się uszkodzić pomimo, że nie miał on kontaktu z ziemią i czy można to jakoś jednoznacznie sprawdzić?
Pozdrawiam

Zdjęcia:
1. https://drive.google.com/file/d/0ByqqBM ... sp=sharing
2. https://drive.google.com/file/d/0ByqqBM ... sp=sharing
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2349
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: APM 2.6- nagłe uszkodzenie?

Post autor: maxiiii »

APM jest sprawny, stawiałbym na wibracje.
Jakie masz wibracje?
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: APM 2.6- nagłe uszkodzenie?

Post autor: Adrián »

vertico pisze:Czy sam apm mógł się uszkodzić pomimo, że nie miał on kontaktu z ziemią
Jak nie miał? Przecież piszesz, że zaliczyłeś glebę, to miał. Czy mu się coś "stało" to pewnie nie.
Po kraksie, wymieniając silnik, śmigło, kręci się w dobrą stronę silnik i śmigło odpowiednio założone? Robiłeś kalibracje wszystkich regli po wymianie?
vertico
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 27 kwie 2015, 20:26

Re: APM 2.6- nagłe uszkodzenie?

Post autor: vertico »

Co do wibracji, APM jest na podstawce, śmigła wyważone, nic się nie zmieniło.
Po krecie APM nie miał kontaktu bezpośredniego bo uderzył ramieniem a od góry się nie przygniecie bo przeszkadza mu maszt ale mniejsza o to. Silniki kręci się w dobrą stronę, śmigła też są założone poprawnie. Dostałem również radę z innego źródłą żeby ponownie skalibrować regulator i faktycznie, o tym nie pomyślałem, dzięki. W weekend będę miał czas to wykonam ponowną kalibrację całego drona i dam znać czy pomogło.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: APM 2.6- nagłe uszkodzenie?

Post autor: Adrián »

Jeśli dobrze się kręci silnik, w dobrą stronę, śmigło tez dobrze założone, to ponowna kalibracja regli, powinna załatwić sprawę.
Awatar użytkownika
arek2081
Posty: 1054
Rejestracja: sobota 20 paź 2012, 04:53
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: APM 2.6- nagłe uszkodzenie?

Post autor: arek2081 »

Albo mi się wydaje, ale FC jest chyba przedstawione o 90 przynajmniej tak wynika po kierunku smigiel chyba ze orientacja FC jest zmieniona
Optic 6 (expander 12ch), eleres mod, OSD Remzibi, Fox 800, AP eleres V2, sony 600, gopro 4 sliver, pixhawk
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: APM 2.6- nagłe uszkodzenie?

Post autor: Adrián »

Tak, masz rację. Tylko jak kolega nic nie zmieniał, to pewnie przestawiał orientację, bo wcześniej jakoś leciał.
Awatar użytkownika
arek2081
Posty: 1054
Rejestracja: sobota 20 paź 2012, 04:53
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: APM 2.6- nagłe uszkodzenie?

Post autor: arek2081 »

Lub wcześniej miał zmieniona a po wgraniu wszystkiego jeszcze raz zapomniał przestawić
Optic 6 (expander 12ch), eleres mod, OSD Remzibi, Fox 800, AP eleres V2, sony 600, gopro 4 sliver, pixhawk
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: APM 2.6- nagłe uszkodzenie?

Post autor: Adrián »

Tak też mogło być ;-)
vertico
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 27 kwie 2015, 20:26

Re: APM 2.6- nagłe uszkodzenie?

Post autor: vertico »

Orientacja FC jest zmieniona o 90 stopni, wszystko się zgadza i nie zapomniałem :D.
Awatar użytkownika
arek2081
Posty: 1054
Rejestracja: sobota 20 paź 2012, 04:53
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: APM 2.6- nagłe uszkodzenie?

Post autor: arek2081 »

sprawdzałeś "ręczny test" czyli kopter nad głową i spawadzanie czy dobrze kontruje przy ręcznych przechyłach
Optic 6 (expander 12ch), eleres mod, OSD Remzibi, Fox 800, AP eleres V2, sony 600, gopro 4 sliver, pixhawk
vertico
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 27 kwie 2015, 20:26

Re: APM 2.6- nagłe uszkodzenie?

Post autor: vertico »

Trochę się opóźniło bo w międzyczasie spalił się odbiornik i musiałem zamówić nowy. Nadal nie wiem co jest nie tak, wszystko skonfigurowane od nowa, każdy regulator ustawiony od nowa i po bezpośrednim podłączeniu każdego silnika pod odbiornik silniki reagują płynnie jak drążek gazu. Po uzbrojeniu APM jeden silnik raz się kręci na wolnych obrotach a raz nie przy czym po powolnym dodawaniu gazu nagle dostaje kopa i sam wchodzi na dużo wyższe obroty niż reszta. Czy jest to efekt uszkodzenia kontrolera czy jednak tego konkretnego regulatora, który przy podłączeniu bezpośrednim przez odbiornik działa normalnie?
tombstone
Posty: 750
Rejestracja: środa 17 lut 2016, 11:04

Re: APM 2.6- nagłe uszkodzenie?

Post autor: tombstone »

zamień miejscami silniki i/lub regulator i zobaczysz w czym jest problem
jak na każdy silnik w tym miejscu będzie się tak zachowywał to możliwe że kontroler
mcrakus
Posty: 126
Rejestracja: środa 02 mar 2016, 14:08
Lokalizacja: Kraków

Re: APM 2.6- nagłe uszkodzenie?

Post autor: mcrakus »

Co do APM nie mam doświadczenia (mam cc3d) ale przy "krecie na pysk" przekalibrował mi sie akcelerator(żyroskop) - o około 90 ° w związku z czym pracowały tylko dwa przednie silniki, trochę lewy i po dodaniu gazu quad "wywalał" się na plecy.
Pomogła ponowna kalibracja.
mini talon, Matek F405 Wing, crossfire, Caddx Tarsier V2
MOMENTUM, F60ProIV 1750kV, matekf7, SpedixGS45A
SUPRA v2, F60ProIII 1750kV, FlightOne, SpedixGS45A
SUPRA, F40ProII 2600kV, DYSf4PROv2,Tekko32 ESC
ODPOWIEDZ