Analizator spektrum za 20$

Elektronika w modelu i na ziemi

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

labo
Posty: 1150
Rejestracja: sobota 04 gru 2010, 21:19
Lokalizacja: Toruń

Post autor: labo »

Tak mi wyglądało, że zakres kończy się koło 950MHz (tak wnioskowałem z zachowania pików) i chyba faktycznie mój to FC0012, bo:

Tuner Frequency range
Elonics E4000 52 - 2200 MHz with a gap from 1100 MHz to 1250 MHz (varies)
Rafael Micro R820T 24 - 1766 MHz
Fitipower FC0013 22 - 1100 MHz (FC0013B/C, FC0013G has a separate L-band input, which is unconnected on most sticks)
Fitipower FC0012 22 - 948.6 MHz
FCI FC2580 146 - 308 MHz and 438 - 924 MHz (gap in between)


Trzeba by poszukać na E4000 dla testu.
Awatar użytkownika
lukisek
Posty: 1333
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 16:24
Lokalizacja: Bydgoszcz/Limerick

Post autor: lukisek »

Jesli F kanalu to 1060 to obserwuj dokladnie to f przy pomniejszeniu ZOOM na min.
Kurde szkoda ze ci to nie dzialczy. Niedlugo bede mial ten dongiel na eloniksie i posprawdzam.
Jak wspomnialem ten na fc0013 calkiem ladnie działa. Wrzuce za chwile jeszcze raz jakies przykladowe widmo z nadajnika wideo.
i tak skonczysz ... wrając do RC
Awatar użytkownika
marceli
Posty: 1585
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 12:44
Lokalizacja: Skierniewice

Post autor: marceli »

Chcialem powiedziec, ze ten z allegro za 48 pln not only tv smiga az milo na sofcie zapodanym przez lukiska. Pozwolilo mi to posluchac radia fm oraz podejrzec jak dzialaja tslrs oraz eleres
labo
Posty: 1150
Rejestracja: sobota 04 gru 2010, 21:19
Lokalizacja: Toruń

Post autor: labo »

marceli pisze:Chcialem powiedziec, ze ten z allegro za 48 pln not only tv smiga az milo na sofcie zapodanym przez lukiska. Pozwolilo mi to posluchac radia fm oraz podejrzec jak dzialaja tslrs oraz eleres
No ja też na nim sprawdzam. Możesz zobaczyć 1,2GHz?
Awatar użytkownika
rycerz100
Posty: 992
Rejestracja: piątek 23 gru 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: rycerz100 »

Czy piszecie o Tym ?
Mirek
labo
Posty: 1150
Rejestracja: sobota 04 gru 2010, 21:19
Lokalizacja: Toruń

Post autor: labo »

Tak, ale on jest chyba tylko do 950MHz.

Marceli, odpalałeś może do testu jakąś PMRkę lub inną UKFkę?
Awatar użytkownika
marceli
Posty: 1585
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 12:44
Lokalizacja: Skierniewice

Post autor: marceli »

tak, odpalalem pmr oraz eleres i thomas lrs i kazdy moglem zobaczyc/posluchac.
Dodatkowo mozna np posluchac radia fm czy tez uzywajac modulacji wstegowej co sie np na pasmie cb dzieje.

Nie wiem jakie sa zakresy tego odbiornika dzis sprawdze czy lapie sygnal z pasma 1,2ghz.
Nawet gdyby nie lapal to i tak mysle ze to ciekawa propozycja - mozna zobaczyc ty nadajnik 1,2ghz sieje jakies harmoniczne na uzyteczne czestotliwosci naszych lrs.

Przy okazji zaobserwowalem ciekawa sprawe, o ile eleres oscyluje blisko bazowej czestotliwosci skaczac losowo po kanalach o tyle tlrs skacze od 430 do 439 tyle ze bardziej regularnie.
labo
Posty: 1150
Rejestracja: sobota 04 gru 2010, 21:19
Lokalizacja: Toruń

Post autor: labo »

A możesz wrzucić obrazek jaki masz z PMRką?

Ja po odpaleniu PMRki czy UKFki mam sieczkę na widmie. W tunerze TV jako antena 10cm drutu, bez sygnału tło jest czyste w tym zakresie. Testowałem z odległości 3m mocą 100mW. (Z bliska jest to samo.) Tutaj rejestrowałem obraz PMR przesuwając powoli skalę w prawo. Jak widać w dolnej połowie, część pików przesuwała się w lewo, a część tych co przesuwały się w prawo przesuwały się na różną odległość.

Obrazek

Stacje radiowe FM odbieram prawidłowo. Mogę jeszcze sprawdzić nadajnik na 35MHz.
Ostatnio zmieniony środa 23 sty 2013, 13:02 przez labo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

marceli pisze:Przy okazji zaobserwowalem ciekawa sprawe, o ile eleres oscyluje blisko bazowej czestotliwosci skaczac losowo po kanalach o tyle tlrs skacze od 430 do 439 tyle ze bardziej regularnie.
T jest zgodne z założeniami bo eLeReS może "odskoczyć" najdalej od bazowej na 5MHz i ani ciut więcej...i to przy założeniu że zbindował sobie w liście 16 stu kanałów do skakania, ten najbardziej oddalony, 127 kanał od F bazowej. W drugą stronę można świadomie ustawić najwęższy zakres, ręcznie ustawiając kanały i wtedy wyjdzie zakres np 435 do [435+(16*0,04)] czyli 435,64 :!:
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Rurek pisze:ręcznie ustawiając kanały i wtedy wyjdzie zakres np 435 do [435+(16*0,04)] czyli 435,64 :!:
Można jeszcze bardziej drastycznie, bo z ręki można wpisać takie same kanały (np wszystkie 16 kanałów = 0) i wtedy wogóle nie będzie skakał, albo tylko 2-3 powtarzające się sekwencje i będzie skakał po 2-3 kanałach tylko.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
marceli
Posty: 1585
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 12:44
Lokalizacja: Skierniewice

Post autor: marceli »

tak, to bardzo interesujące choć wydaje mi się, że skakanie po różnych częstotliwościach może być lepsze. Przy okazji sprawdziłem pasmo 1,2Ghz otóż też coś widać, czy to możliwe że sygnał wideo zajmuje około 8Mhz szerokości?

Ustawienie kanału 1280 powoduje powstanie zakłóceń na zdaje się 448 Mhz, uff na pasma moich lrs (tslrs i eleres) nie wchodzi.

Co do pmr i zrzutów ekranu to postaram się to zrzucić
Awatar użytkownika
lukisek
Posty: 1333
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 16:24
Lokalizacja: Bydgoszcz/Limerick

Post autor: lukisek »

Mariusz a co podlaczyles z drugiej strony ? (tunera )
Dotnij kawalek kabla na dlugosc 1.2G zrob cos w rodzaju przeciwwagi o tej samej dlugosci.
Wazna jest masa - wystarczy ze zlapiesz za antenke i smieci znikaja a zostaje PURE SIGNAL :)
BTW tak sie zapatrzylem w te szlaczki ze sie lowmacik ugotowal niestety :(
i tak skonczysz ... wrając do RC
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

marceli pisze: Przy okazji sprawdziłem pasmo 1,2Ghz otóż też coś widać
No to rewelacja bo ktoś tu cytował jakieś źródło (bez podania tego źródła) ze te na czipie

Kod: Zaznacz cały

Fitipower FC0012 22 - 948.6 MHz
nie dają rady...a jednak...super wiadomośc bo też mam tego dongla NOTv
marceli pisze:czy to możliwe że sygnał wideo zajmuje około 8Mhz szerokości?
Całkiem prawidłowe :-) http://pl.wikipedia.org/wiki/Systemy_em ... ewizyjnego
lukisek pisze:Dotnij kawalek kabla na dlugosc 1.2G zrob cos w rodzaju przeciwwagi o tej samej dlugosci.
Wazna jest masa - wystarczy ze zlapiesz za antenke i smieci znikaja a zostaje PURE SIGNAL :)
Najlepiej to sobie zrobic kabelek przejściówkę i wtykac swoje antenki FPV/LRS bezpośrednio do dongla i badac, badac, badac :-) albo bezpośrednio łączyc nadajnik z donglem, bez udziału eteru. Wtedy badamy sam sprzęt, bez wpływu anten.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
lukisek
Posty: 1333
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 16:24
Lokalizacja: Bydgoszcz/Limerick

Post autor: lukisek »

true true ;-)
moje antenisko bazuje na kostkach. Odkrecasz dlugie , przykrecasz krotkie prety lub cokolwiek np kabel od zelazka ;-) .Oczywiscie na 1.2G wazna jest precyzja i takie rozwiazanie jest juz dyskusyjne :-)

Obrazek
i tak skonczysz ... wrając do RC
labo
Posty: 1150
Rejestracja: sobota 04 gru 2010, 21:19
Lokalizacja: Toruń

Post autor: labo »

Rurek pisze:
marceli pisze: Przy okazji sprawdziłem pasmo 1,2Ghz otóż też coś widać
No to rewelacja bo ktoś tu cytował jakieś źródło (bez podania tego źródła) ze te na czipie

Kod: Zaznacz cały

Fitipower FC0012 22 - 948.6 MHz
nie dają rady...a jednak...super wiadomośc bo też mam tego dongla NOTv
Ja cytowałem, nie podawałem, bo źródło jest w pierwszym poście... :roll:

To sprawdź Rurek, czy widzisz 1,2 GHz, bo ja za kuku znaleźć nie mogę.

Marceli, na jakiej częstotliwości widziałeś pik 1,2GHz? Dokładnie częstotliwość kanału?

Ja chyba mam coś nie tak z tym moim donglem...
ODPOWIEDZ