Analizator spektrum za 20$

Elektronika w modelu i na ziemi

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
krzysztof21
Posty: 1037
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 13:22
Lokalizacja: Wschodnia polska i okolice

Post autor: krzysztof21 »

Z mojej bogatej praktyki byłego "CBibisty" za czasów jak telefon kom. był jeszcze wielkości mojej walizki na bazę ;-) wynika ,że walka o SWR poniżej 1.5 to już dla samej sztuki walki bo osiągów to nie zmieniało w żadnym stopniu ( a za tych zamierzchłych czasów to nie liczyło sie ile kto da w palnik tylko na jak małej mocy w środku nocy zaliczy się zrozumiałe połączenie na 100 i wyżej kilometrów) co więcej zdaje się to potwierdzać również na większych częstotliwościach bo paru kolegów z naszego forum co oprócz praktyki mają wiedzę i również pisali coś o sztuce dla sztuki poniżej pewnych zakresów SWR ;-) A taki analizator to w tych czasach pewnie tylko w NASA mieli (a i on wielkości trzech pokoi ) wiec nawet jak ktos sie odezwie to to niewiele wniesie do klasy produktu w stosunku do ceny :mrgreen:
Krzysiek
bartwaw
Posty: 1258
Rejestracja: sobota 05 mar 2011, 20:39
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Post autor: bartwaw »

no 1:1,5 to już można przyjąć za wynik całkiem zadowalający:

SWR 1.5 = 96% wypromieniowanej mocy i 4 % odbitej

SWR 1.2 = 99% wypromieniowanej mocy i 1 % odbitej

Czyli:
200mW 5.8Ghz SWR 1.5
to daje nam
192mW mocy wypromieniowanej i 8mW wraca z powrotem do nadajnika.

Żeby zwiększyć zasięg potrzeba 4 x więcej mocy wypromieniować - czyli 768mW
Strona mojej kochanej córeczki:
http://www.igunia.pl
Jak nie wiesz na co przeznaczyć 1% odpisu z podatku - zajrzyj.
jedrus
Posty: 1531
Rejestracja: piątek 24 cze 2011, 13:22
Lokalizacja: PL/ okolice W-Wy

Post autor: jedrus »

IMHO to bym poszedł krok dalej - nawet SWR poniżej 2.0 to już jest całkiem OK. W końcu oznacza to, że nadajnik przez antenę emituje 90% swojej mocy.

http://www.jampro.com/uploads/tech_docs ... RChart.pdf
Mieciu
Posty: 876
Rejestracja: wtorek 15 lut 2011, 00:55
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Mieciu »

jeszcze odnosnie tego analizatora coś znalazłem, moze sie przyda - akurat na tym przykładzie dostępnym na allegro:
http://ywd.pl/testowa/odbiornik-sdr/
pawel266
Posty: 543
Rejestracja: niedziela 08 sty 2012, 20:47
Lokalizacja: Toruń

Post autor: pawel266 »

bartwaw, Jak tam postępy w odpalaniu reflektometru?
rafal_ll
Posty: 24
Rejestracja: środa 25 maja 2011, 16:38
Lokalizacja: Poznań

Post autor: rafal_ll »

Jestem ciekaw czy działa i czy da się praktycznie wykorzystywać

Może ktoś coś napisze
Awatar użytkownika
lukisek
Posty: 1333
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 16:24
Lokalizacja: Bydgoszcz/Limerick

Post autor: lukisek »

Delikatny refresz w temacie

Odpalilem dzis dongla EZCAP - poszlo bez problemu. Oto pierwsze testy:



i jeszcze ELEREsik

i tak skonczysz ... wrając do RC
bagger
Posty: 549
Rejestracja: czwartek 24 lis 2011, 09:08
Lokalizacja: Leszno

Post autor: bagger »

Podaj gdzie zakupiles dongla i jakiego softu uzywasz:) moze jakiś tutek dla ekipy fpv ;)
Pozdrawiam, Jarek
Awatar użytkownika
lukisek
Posty: 1333
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 16:24
Lokalizacja: Bydgoszcz/Limerick

Post autor: lukisek »

wieczorkiem naskrobie
i tak skonczysz ... wrając do RC
bagger
Posty: 549
Rejestracja: czwartek 24 lis 2011, 09:08
Lokalizacja: Leszno

Post autor: bagger »

Dzięki, czekam :-)
Pozdrawiam, Jarek
Awatar użytkownika
lukisek
Posty: 1333
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 16:24
Lokalizacja: Bydgoszcz/Limerick

Post autor: lukisek »

No więc po kolei:

Dongiel to coś takiego : - od dokladnie tego samego uzytkownika (czekałem jakies 2 tyg)

http://www.ebay.com/itm/EZCAP-eztv645-R ... 5aea74b796

Pewnie można taniej znaleźć jednak sie nie specjalnie bawiłem w szukanie.

Ważna rzecz to symbol tunera. W większości dostępne są te tańsze na chipie tunera FC0013. Ten tuner (FC0013) w tym donglu ma troche mniejszą czułość i węższe pasmo ale nie przeszkadza to w testowaniu naszych zabawek totez taki zamowilem.Prosze nie mylic z chipem dongla ktory powinien byc na Realteku RTL2832U. Taki właśnie chip ma powyższy EZCAP.

Z ciekawośći i porównawczo zamówiłem kolejny dongielek na lepszym tunerze - również obługiwany:

http://www.ebay.com/itm/Terratec-RTL-SD ... 416f4a31f0

Ma on na pokładzie tuner Elonics-a E4000 z szerszym pamem oraz troche czulszy.
Zamowiłem tylko po to zeby porównac . Jeszcze nie dotarł wiec nie moge za wiele powiedzieć .

Narazie ten na FC0013 spełnia calkowicie swoje zadanie (sprawdzanie antenek itp)Zobaczymy jaki bedzie ten drugi.


Gdy mamy juz dongla to potrzebować będziemy SOFT.



PRZED INSTALACJĄ SDR NIE INSTALUJEMY DONGLA EW JESLI JUZ ZAINSTALOWALISMY TO MUSIMY WIEDZIEC DOKLADNIE W MANAGERZE URZADZEN CO SIE ZAINSTALOWAŁÓ




Uzylem SDR SHARP - fajny programik - jeden z kliku najpopularniejzych i chyba najłatwiej instalowalny.

1.POBIERAMY TĄ PACZKĘ

http://sdrsharp.com/downloads/sdr-install.zip

2.ROZPAKOWUJEMY ARCHIWUM ZIP

3.UTWORZY SIE FOLDEREK "SDR INSTALL"

4.WCHODZIMY DO NIEGO I MAMY TAM PLICZEK Z ROZSZERZENIEM ". BAT " - install.bat

5.KLIKAMY NA - install.bat. (programik śćągnie wszystko co potrzebne i utworzy automatycznie folderek SDRSHARP

6. WCHODZIMY DO SDRSHARP i MAMY TAM PROGRAMIK ZADIG.EXE

7.WPINAMY DONGLA DO USB (ignorujemy prosbe o drivery a jesli juz zainstalowalismy wczesniej to musimy wiedziec jak sie w systemie nazywa to urzadzenie)

8.KLIKAMY NA ZADIG.EXE

9.WYSKOCZY OKIENKO ZADIG-a

10.Z GORNEGO MENU WYBIERAMY OPTIONS>>>>LIST ALL DEVICES

11.TERAZ Z ROZWIJANEJ LISTY w glownym okienku WYBIERAMY NASZEGO DONGLA
(w przypadku tego dongla bedzie to BULK-IN INTERFACE 0 i BULK IN INTERFACE 1)

12. PO KOLEI WYBIERAMY NAJPIERW PIERWSZY INTERFACE i BUTTON INSTALL DRIVER
i potem drugi interface z listy i klikamy install button

UWAGA : trzeba uwazac zeby wskazac wlasciwy interface a nie np sterowniki myszki czy innego hardware-u. Latwo to sprawdzic po prostu odlaczajac dongla i przegladajac ponownie liste i sledzac co zniknelo . Podlaczajac ponownie i co sie pojawia.Jesli juz wczeniej dongiel jest zainstalowany to bedzie widoczny w menu rozwijaniym w ZADIG-u pod taka samą nazwą jak w managerze urzadzen.

UWAGA 2.

CZASEM MOZE SIE ZDARZYC ZE WASZ ANTYWIRUS (u mnie momentalnie AVIRA wykryla taką kombinacje i zablokowala skrypt ZADIGA) UNIEMOZLIWI PODMIANE LUB INSTALACJIE DRIVEROW
WARTO WIEC NA CZAS PODMIANY W ZADIG-u WYLACZYC ANTYWIRA.

13.PO AKTUALIZACJI DRIVEROW ZAMYKAMY ZADIG-a W TYM SAMYM FOLDERZE MAMY
SDRHARP.EXE >>>> KLIKAMY

URUCHOMI SIE SDR.......

14 LEWY GÓRNY RÓG Obok PRZYCISKU PLAY MAMY ROZWIJANE MENU Z KTOREGO WYBIERAMY NASZEGO DONGLA z LISTY (powinien byc RTL-SDR/USB).

15.PO WYBRANIU URZADZENIA KLIKAMY >>>>CONFIGURE

16. TAM JEDYNIE MOZEMY ZOBACZYC CZY MAMY NASZEGO DONGLA WIDOCZNEGO I POEKSPERYMENTOWAĆ Z RF GAIN ew obniżyć samplowanie jseli nam komp nie wyrabia.

WYCHODZIMY klikajac >>>CLOSE i.....

KLIKAMY PLAY


CDN
i tak skonczysz ... wrając do RC
bagger
Posty: 549
Rejestracja: czwartek 24 lis 2011, 09:08
Lokalizacja: Leszno

Post autor: bagger »

Czekam na CDN :)

Kiedy będziesz miał tego drigiego do sprawdzenia? Warto miec wiedzę, ktory lepszy lub czy jest różnica.
Pozdrawiam, Jarek
Awatar użytkownika
lukisek
Posty: 1333
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 16:24
Lokalizacja: Bydgoszcz/Limerick

Post autor: lukisek »

Potestowałem troszkę tego dongielka z pierwszego linku . Nie mam narazie żadnych zastrzeżeń. Dongielek na FC0013 spisuje sie dobrze. Antenka dołączona do zestawu na niewiele ie zdaje. Owszem mozna na niej pooglądać sobie widma swoich zabawek. Żeby np pomyśleć o np strojeniu anteny trzeba by sobie przygotować jakie pseudo stanowisko testowe
oraz dorobic do dongla antenę na dane pasmo. Czekam na odpowiednie końcówki żeby popróbować iść w tym kierunku a tym czasem ze szpargałów zmajstrowałęm na szybko dipola na airband. Listewka, 2 pręty alu po ok 60 cm , kawałek kabla antenowego , taśma , kostka do przewodów elektrycznych i antena gotowa :)
Wystarczyło postawić na parapecie :-)
Obrazek

a tu efekty troche gadaniny z lokalnego lotniska (SHANNON) i miejscowy folklor w radio ;-)
Co ciekawe programik ładnie dekoduje stereo oraz RDS (widac po powiekszeniu filmu w górnej częśći okna)

FILMIK POWĘDROWAŁ NA NASTĘPNĄ STRONĘ


Warto wspomniec ze sam soft - SDR SHARP jest prosty do bólu i nie ma sensu tłumaczyć poszczególnych funkcji bo każdy bez problemu sam dojdzie co i jak.
Ostatnio zmieniony poniedziałek 21 sty 2013, 22:40 przez lukisek, łącznie zmieniany 2 razy.
i tak skonczysz ... wrając do RC
Capo
Posty: 592
Rejestracja: czwartek 09 lut 2012, 17:47
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Capo »

Film nie działa :(
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

potwierdzam film w PL nie działa bo prawa autorskie czy cóś...
Lukisku - a czy Ty jesteś w stanie w jakikolwiek sposób oszacować parametry w tym sofcie? czyli jakąś moc, pasmo, tłumienie?
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
ODPOWIEDZ