Regulatory przerobione na I2C czy konwerter

Elektronika w modelu i na ziemi

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

krzysiek3d
Posty: 663
Rejestracja: wtorek 04 paź 2011, 17:32
Lokalizacja: Kraków

Regulatory przerobione na I2C czy konwerter

Post autor: krzysiek3d »

Treść usunięta przez autora.
Ostatnio zmieniony niedziela 26 sty 2014, 10:55 przez krzysiek3d, łącznie zmieniany 1 raz.
"Twoja racja, mój święty spokój. Szkoda nerwów na walkę z wiatrakami."

Z własnej decyzji, "czytacz forumowy".

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
mifau
Posty: 1740
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 14:10
Lokalizacja: Sopot

Re: Regulatory przerobione na I2C czy konwerter

Post autor: mifau »

krzysiek3d pisze:Witam serdecznie !

Nie znalazłem podobnego tematu na forum więc zapytam, co jest tak na prawdę lepsze ? Regulatory przerobione na I2C np. HW 25a czy np. turnigy plush z nowej serii z konwerterem I2C > PWM dla paru silników które oferują koledzy ? Spotkałem się ze sprzecznymi opiniami tego co lepsze więc chętnie poznam Wasze zdanie.

i2c = (prawie = ) konwerter + fast PWM ze zdjetym softwareowo filtrowaniem.

W teorii i2c jest w tym przypadku najszybszym mozliwym reglem.
W praktyce...roznice potrafia byc minimalne (w zaleznosci od coptera - akurat w MK potrafia byc duze....celowo). Ale tak jak w innym watku koledzy sugeruja.... jesli nie uzywasz i2c, to wypadaloby podrasowac firmware regulatora, zeby reagowal szybciej na zmiany sygnalu pwm.
Tyle jesteś wart...ile Twój ostatni projekt
krzysiek3d
Posty: 663
Rejestracja: wtorek 04 paź 2011, 17:32
Lokalizacja: Kraków

Re: Regulatory przerobione na I2C czy konwerter

Post autor: krzysiek3d »

Treść usunięta przez autora.
Ostatnio zmieniony niedziela 26 sty 2014, 10:55 przez krzysiek3d, łącznie zmieniany 1 raz.
"Twoja racja, mój święty spokój. Szkoda nerwów na walkę z wiatrakami."

Z własnej decyzji, "czytacz forumowy".

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Post autor: Verid »

Ja bym brał dobre regle (Turnigy Plush) + konwerter. Czemu? A bo jak ci strzeli regiel to podpinasz inny i działa. Z I2C nie jest tak różowo. Nie dość że trzeba przeprogramować procesor to jeszcze poprowadzić nowe ścieżki. W przypadku przeprogramowania na FastPWM (które i tak nie jest konieczne ale dobrze robi) wystarczy przeprogramować procesor a nie trzeba się bawić w lutowanie kabelków grubości włosa... Ja swoje regle zrobiłem na I2C ale jak się będę wybierał gdzieś dalej na wakacje to zainwestuję w dobry konwerter i kilka sztuk Pluszaków.
Awatar użytkownika
mifau
Posty: 1740
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 14:10
Lokalizacja: Sopot

Post autor: mifau »

To nie jest tak, ze trzeba przerabiac regulatory. To zawsze moze byc kolejny etap rozbudowy (taka aktualizacja firmware'u).
Poczatkujacy moze nawet nie zauwazyc roznicy.
Jestem zdania, ze ingerancja fizyczna w regualtor (czyli przerobka na i2c) jest mniej bezpieczna niz taki konwerter + standardowe regle. Jesli buduje sie sprzet do zastosowan profesjonalnych, to czesto wybor pada od razu na regulatory i2c.
Wielu poczatkujacych potwierdza te spostrzezenia.
Poniewaz apetyt rosnie w miare jedzenia, to z czasem moze sie okazac koniecznosc zmiany na inny system (FC), lub inne regulatory.
W sytuacji gdy nie ingerujemy w regulatory, po prostu latwiej je sprzedac (lub zawsze mozna je przerobic na "fast PWM" - chociaz to troche mylna nazwa, bo chodzi o wylaczenie filtrowania- lub i2c).

Moge spytac, jakie FC ?
Tyle jesteś wart...ile Twój ostatni projekt
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Mifau, ale czy czasem nie jest tak (jak w moim wypadku regle Turnigy AE) że nie każdy i nie zawsze konwerter sobie poradzi? Znaczy że trzeba robić dopasowanie za pomocą konstruktora-projektanta ;-) ?
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
mifau
Posty: 1740
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 14:10
Lokalizacja: Sopot

Post autor: mifau »

Rurek pisze:Mifau, ale czy czasem nie jest tak (jak w moim wypadku regle Turnigy AE) że nie każdy i nie zawsze konwerter sobie poradzi? Znaczy że trzeba robić dopasowanie za pomocą konstruktora-projektanta ;-) ?
Masz na mysli brak kompatybilnosci?
Dlatego pytam o FC.....

Abusemark generalnie daja rade ze wszystkim teraz (tak zapewnia timecop - ja widzialem tylko, ze chodza z CD i MK)
Tyle jesteś wart...ile Twój ostatni projekt
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

miałem na myśli że nie chciały palić od strzała i coś tam tjuningowałeś ;-)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
mifau
Posty: 1740
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 14:10
Lokalizacja: Sopot

Post autor: mifau »

Rurek pisze:miałem na myśli że nie chciały palić od strzała i coś tam tjuningowałeś ;-)
Ty mowisz o tych starych moich ?
Rurek..nie pamietam :-( (ale z MK po tym jak zmienili obsluge w sofcie to nie chodzily...i nie aktualizowalem tego)

Te konwertery o ktorych pisze to inna bajka.
Obsluguja do 8 silnikow (jeden konwerter!..nie trzeba miec 8-miu), mozna je "dokonfigurowywac" terminalem windowsowym (timecop zrobil fajne menu).
Naprawde niezle sa!
Tyle jesteś wart...ile Twój ostatni projekt
Awatar użytkownika
slobo
Posty: 333
Rejestracja: sobota 11 gru 2010, 15:41
Lokalizacja: Tłuszcz

Post autor: slobo »

Mifau, nie jestem w temacie ...... możesz podesłać linka do konwertera? Nie wiedzialem, że takie cuda istnieją :oops:
Artu

Post autor: Artu »

krzysiek3d
Posty: 663
Rejestracja: wtorek 04 paź 2011, 17:32
Lokalizacja: Kraków

Post autor: krzysiek3d »

Treść usunięta przez autora.
Ostatnio zmieniony niedziela 26 sty 2014, 10:54 przez krzysiek3d, łącznie zmieniany 1 raz.
"Twoja racja, mój święty spokój. Szkoda nerwów na walkę z wiatrakami."

Z własnej decyzji, "czytacz forumowy".

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
sigreg
Posty: 1008
Rejestracja: piątek 12 mar 2010, 14:54
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: sigreg »

Jest jeszcze kwestia rozdzielczosci regulatora. Regle MK maja z tego co pamietam rozdzielczosc 1024 poziomy gazu, jak to wyglada w wypadku regli przerobionych albo flashowanych na FastPWM ?

Grzesiek
FPV - Your world from my perspective :)
Awatar użytkownika
mifau
Posty: 1740
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 14:10
Lokalizacja: Sopot

Post autor: mifau »

krzysiek3d pisze: właśnie wolałbym w nie nie ingerować ale jeśli regle I2C mogą mi zapewnić lepszą stabilność to chyba warto ?
Moze warto byloby od razu zakrecic sie wokol gotowych regli i2c.
Jesli 40 EUR z mikrokoptera, to za drogo.... to zdaje sie, ze sa tansze alternatywy.
W koncu oprogramowanie MK pisane jest praktycznie dla konkretnych regulatorow...

EDIT:
Sam zrezygnowalem z regulatorow i2c, bo na pewnym etapie zauwazylem ze wplyw zastosowania konwerterow na moje FC jest na tyle maly, ze nawet nie trzeba bylo PID'ow zmieniac po przesiadce z i2c - natomiast to Cyberdrone, a nie MK....wiec dla MK mysle, ze jesli nie chce sie eksperymentowac, to lepiej doplacic.
Tyle jesteś wart...ile Twój ostatni projekt
krzysiek3d
Posty: 663
Rejestracja: wtorek 04 paź 2011, 17:32
Lokalizacja: Kraków

Post autor: krzysiek3d »

Treść usunięta przez autora.
Ostatnio zmieniony niedziela 26 sty 2014, 10:54 przez krzysiek3d, łącznie zmieniany 1 raz.
"Twoja racja, mój święty spokój. Szkoda nerwów na walkę z wiatrakami."

Z własnej decyzji, "czytacz forumowy".

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ