zamiennik dla XBee

Elektronika w modelu i na ziemi

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Rufio
Posty: 1157
Rejestracja: sobota 23 kwie 2011, 22:57
Lokalizacja: Wa-wa

zamiennik dla XBee

Post autor: Rufio »

i kosztuje ok 40USD
opisik .
Chwilkę poczytam w necie o tym i być może zanabędę.
breweryhills
Posty: 746
Rejestracja: czwartek 01 wrz 2011, 10:44
Lokalizacja: Gdańsk

Re: zamiennik dla XBee

Post autor: breweryhills »

Rufio pisze:i kosztuje ok 40USD
opisik .
Chwilkę poczytam w necie o tym i być może zanabędę.
40 uesde ? Drogo. 20 euro kosztuje Wi.232 który jest szybszy i pracuje w relatywnie cichym paśmie paśmie 868MHz.
Pozdrawiam, Sebastian
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Ale za $40 masz komplet: dwa moduły z antenami i konwerter USB<>Serial.
Pzdr. -----MIŚ-----
breweryhills
Posty: 746
Rejestracja: czwartek 01 wrz 2011, 10:44
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: breweryhills »

miś pisze:Ale za $40 masz komplet: dwa moduły z antenami i konwerter USB<>Serial.
No to już troszkę (ale tylko troszkę) lepiej :-) Nadal zostaje problem małej przepustowości i 434 MHz. Użytkownicy Scherrera albo latający MK raczej tutaj polegną. Te antenki to też jakieś tanie helikalne pypcie - do wymiany na starcie na coś lepszego, jeśli mówić mamy o telemetrii na jakiś sensowny dystans.

Dobra, ponarzekałem sobie :-) Jako wariant "tanio bez druta" na pewno wart zainteresowania, szczególnie jeśli komuś wystarczy te 9600 bps ciągłego strumienia i ma sterowanie 2,4GHz albo 35MHz. Ostrzegam tylko przed przejściówkami opartymi o CP2102. Kilka lat temu produkowaliśmy urządzenia oparte na tym układzie, ale okazał się bardzo awaryjny i przeszliśmy na FT232R. Z tym nie ma żadnych problemów.
Pozdrawiam, Sebastian
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

No wiesz, albo jest bardzo tanio albo dobrze. Trudno jest pogodzić obie te rzeczy. Fakt, antenki kiepskie, badziewny CP2102, ale ponoć działa całkiem dobrze. Aha, predkosc radiową da sie ustawić na 19200, dalej nie ma szału ale nie ma tak źle.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
Rufio
Posty: 1157
Rejestracja: sobota 23 kwie 2011, 22:57
Lokalizacja: Wa-wa

Re: zamiennik dla XBee

Post autor: Rufio »

breweryhills pisze:
Rufio pisze:20 euro kosztuje Wi.232 który jest szybszy i pracuje w relatywnie cichym paśmie paśmie 868MHz.
Jak bym miał szanse zanabyć tak uniwersalny kabel bezprewodowy za takie pieniądze to pewnie bym specjalnie nie szukał. A chciałbym tym opędzić i MK i MWii, głównie w kwestii dostrajania (o BT nie myślę bo raz działa a raz nie działa).
breweryhills
Posty: 746
Rejestracja: czwartek 01 wrz 2011, 10:44
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: breweryhills »

miś pisze:No wiesz, albo jest bardzo tanio albo dobrze. Trudno jest pogodzić obie te rzeczy. Fakt, antenki kiepskie, badziewny CP2102, ale ponoć działa całkiem dobrze. Aha, predkosc radiową da sie ustawić na 19200, dalej nie ma szału ale nie ma tak źle.
A swoją drogą chłopaki u nas robią OpenLRS-a na modułach od Hope'a. Mając gotowy sprzęt nie mogliby napisać softu na transparentny UART ? Ileż to roboty a chętnych cała masa.
Pozdrawiam, Sebastian
breweryhills
Posty: 746
Rejestracja: czwartek 01 wrz 2011, 10:44
Lokalizacja: Gdańsk

Re: zamiennik dla XBee

Post autor: breweryhills »

Rufio pisze:Jak bym miał szanse zanabyć tak uniwersalny kabel bezprewodowy za takie pieniądze to pewnie bym specjalnie nie szukał. A chciałbym tym opędzić i MK i MWii, głównie w kwestii dostrajania (o BT nie myślę bo raz działa a raz nie działa).
Będę niedługo ściągał części z Mousera, to mogę też ściągnąć moduły Radiotronixa za 20 euro sztuka. Do tego zrobić płytkę z stabilizatorem 3.3V, gniazdem antenowym i konwerterem poziomów i "wułala". Moduł bezprzewodowy jak się patrzy, za rozsądne pieniądze i co ważne sprawdzony :-) Bynajmniej ja mam to w MK, śmiga pięknie razem z Misiowym OSD i MK Toolem a na kawałku druta zasięg ma nie mniejszy jak aparatura RC.
Pozdrawiam, Sebastian
Awatar użytkownika
Rufio
Posty: 1157
Rejestracja: sobota 23 kwie 2011, 22:57
Lokalizacja: Wa-wa

Re: zamiennik dla XBee

Post autor: Rufio »

breweryhills pisze:... Do tego zrobić płytkę z stabilizatorem 3.3V, gniazdem antenowym i konwerterem poziomów i "wułala".
Sebastian, dla mnie właśnie w tym problem, że takie "maniany" to kompletnie nie moja dziedzina.
Wież, że nie idealne rozwiązanie (zasięg i przepustowość) ale liczę na to, że od kabelków się uwolnię.

Mleczko się rozlało, zamówiłem i zobaczymy co to za wynalazek (choć na openpilot też dobrze o tym piszą).

EDIT: do postu Rurka poniżej: akurat mam DELLa, miałem IBM ThinkPadai też miał problemy z BT ;-(.
Ostatnio zmieniony poniedziałek 05 gru 2011, 15:54 przez Rufio, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Re: zamiennik dla XBee

Post autor: Rurek »

Rufio pisze:...(o BT nie myślę bo raz działa a raz nie działa).

Eee jak nie działa jak działa :-)
Problem jest z Bluetoothem w wybranych (czytaj:Dell) laptopach gdzie zaimplementowany Toshiba BlueStack jest jakiś pokaszaniony i nie przekierowuje właściwie danych na stworzonym przez siebie wirtualnym COMie....
Na telefonach z Androidem obie aplikacje (dla mikrokoptera i dla multiwii) hulają aż miło i palą "od strzała" - i do tego jest moduł Bluetooth - kieszonkowość rozwiązania do strojenia parametrów w kopterze jest nie do pobicia.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Rufio
Posty: 1157
Rejestracja: sobota 23 kwie 2011, 22:57
Lokalizacja: Wa-wa

Post autor: Rufio »

No to moduły dojechały.
Co prawda oba moduły stanowiły jedność więc skalpelek w ruch by rozdzielić "bliźniaki".
Antenki optycznie wyglądają na takie co to kiedyś za 9.99USD z Flytrona zanabyłem 2.5dBi.
Z braku czasu jedynie co, to skonfigurowałem modyły, czyli ustawiłem parametry szybkości transmisji i częstotliwość na 434 Mhz i na razie tyle.
Na chwilę obecną nawet nie wiem czy się dogadają.
Na 1szy ogień chciałem to spiąć z MK, potem z MWii.

Macie jakieś sprawdzone pomysły na test/y takiego linku?
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

No zapnij do któregoś kontrolera i fruu w górę a na laptopie parametry jak na dłoni powinny być...w MK jest to bardziej rozbudowane bo i logi moszna jakieś zgrać....
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Rufio
Posty: 1157
Rejestracja: sobota 23 kwie 2011, 22:57
Lokalizacja: Wa-wa

Post autor: Rufio »

No to jestem po 1szej fazie testów.
Podpiąłem ustrojstwo do MK i bez problemu MKTool połączył się z FC.

Zainicjowanie połączenia się powiodło, ściągnął parametry. No to myślę sobie jest git.
Cieszyłem się aż z 2-3sek.
Po tym czasie MKTool stracił połączenie i reconnect i znów przesył danych leci 2-3sek, po czym reconnet, po czym i znów przesył danych leci aż miło przez 2-3 sek, po czym reconnect ...

Chyba jednak do komunikacji z MK ma to zbyt mała przepustowość dla danych płynących ciągle - bufor nic tu nie daje. "RF TRx rate" 19200bps jednak nie wystarcza.

A może to problem tego adaptera do PC opartymi o CP2102 co to Sebastian wskazuje jako awaryjne?!

Pocieszające, że działa, ale żal że na razie nie z MK.
Może z MWii będzie wystarczająco - tym się pocieszam.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Z MultiWii będzie GORZEJ bo wymagana jest 115200...
A czy nie da się dinksu ustawić na większe prędkości niż 19200?
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Rufio
Posty: 1157
Rejestracja: sobota 23 kwie 2011, 22:57
Lokalizacja: Wa-wa

Post autor: Rufio »

Jak napisał MIŚ - prędkość radiową da się ustawić na 19200 - i to jest max. Transmisję szeregową na na 57600.
Jak nic się zatyka, bo przesył danych z FC jest ciągły - tak myślę, ale może MIŚ albo Sebastian to potwierdzą. Wydaje mi się, że przynajmniej oba parametry powinny mieć 57600.

No i mnie pocieszyłeś z MWii :-/
ODPOWIEDZ