Uszkodzenie Regulatora Simonka 30A

Elektronika w modelu i na ziemi

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Kierownik_Stacji
Posty: 39
Rejestracja: środa 08 lis 2017, 09:04

Uszkodzenie Regulatora Simonka 30A

Post autor: Kierownik_Stacji »

Witam wszystkich. Już chyba kiedyś pisałem na forum, ale dodam że jestem początkującym modelarzem. Jakiś czas temu miałem problem z ogólnym "lataniem" mojego modelu quadcoptera, okazało sie że ciągle zakładałem źle śmigła (Kręciły się nie w tą strone co potrzeba, więc zamiast tworzyć siłę nośną, dociskały model do ziemi). Problem już oczywiście zniknął ale pojawił sie drugi. Zaczęły mi sie palić regle,ciągle nie widziałem nic niepokojącego co mogło by wpłynąć na uszkodzenie ESC. Zmieniłem nawet silniki na nowe. Ku mojemu zaskoczeniu okazało sie że spaliły sie znowu,najpierw jeden a potem drugi. Dopatrzyłem sie w internecie, że do APM podłaczamy tylko przewody sygnałowe oraz "-" a przewód czerwony "+" odłączamy. Niestety ja wszytskie miałem podłaczone tak jak do mnie przyszły, czyli 3x+, 3x- i 3x sygnał. Teraz pytanie, czy to mogło wpłynąć na to, że regle sie spaliły ?

Mam nadzieje że dobrze to wytłumaczyłem, jak nie to przepraszam :)
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Uszkodzenie Regulatora Simonka 30A

Post autor: Verid »

Typowy regulator (nie OPTO) składa się de facto z dwóch elementów. ESC jako takiego i BEC'a. Jedno steruje silnikiem na podstawie sygnałów z FC lub odbiornika, drugie obniża napięcie pakietu do poziomu akceptowalnego przez odbiornik/FC/serwa itp i z reguły jest to 5V. Połączenie kilku BEC'y razem może spowodować że jednemu lub więcej bardzo się to nie spodoba i zacznie się grzać do tego stopnia że może się spalić, przy okazji uszkadzając płytkę ESC. Problem dotyczy nie tylko APM'a ale wszystkich układów gdzie szyna 5V jest zwarta.
Należałoby zweryfikować co konkretnie w twoim przypadku uległo uszkodzeniu - czy były to rzeczywiście BEC'e czy być może przyczyna lezy gdzie indziej.
Ten wredny...
Kierownik_Stacji
Posty: 39
Rejestracja: środa 08 lis 2017, 09:04

Re: Uszkodzenie Regulatora Simonka 30A

Post autor: Kierownik_Stacji »

Wydaje mi się że to może być to, początkowo esc bardzo się grzal po czym się spalił, dodam jeszcze że apm zasila z PM więc wydaje mi się że 5V z regla jest zbędne, nie mniej jednak bardzo dziękuję za odpowiedź
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Re: Uszkodzenie Regulatora Simonka 30A

Post autor: pma_ »

Jeszcze pytanie czy ma tam jakieś zabytkowego firmware, jak dobrze pamiętam w simonk były regulatory liniowe (7805), które się dają łaczyć równolegle więc nie powienien to być problem.
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2348
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Uszkodzenie Regulatora Simonka 30A

Post autor: maxiiii »

Czy te regulatory mają biało srebrne naklejki?
Kierownik_Stacji
Posty: 39
Rejestracja: środa 08 lis 2017, 09:04

Re: Uszkodzenie Regulatora Simonka 30A

Post autor: Kierownik_Stacji »

Przepraszam że długo mnie nie było (niestety przygotowania do świąt itp.). Problem chyba mi się rozwiązał, dokupilem nowe regulatory, wypialem czerwony przewód że wszystkich, i narazie jest ok, nic się nie grzeje a wszystko działa ok. Niemniej jednak wszystkim dziękuję za podpowiedzi i myślę że temat do zamknięcia :)
ODPOWIEDZ