Podnoszenie (chyba) zepsutego pakietu lipo

Elektronika w modelu i na ziemi

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

gucio19952
Posty: 3
Rejestracja: czwartek 07 cze 2018, 21:43
Lokalizacja: Ełk

Podnoszenie (chyba) zepsutego pakietu lipo

Post autor: gucio19952 »

Witam. Latałem wczorak moim dronem 4-wirnikowiec na ramie ZMR250 i po skończonym locie zastał mnie problem. Pakiet LiPo 3S 2200 Ah po prostu delikatnie spuchł. Szybko go odłączyłem, bo był trochę rozgrzany i zostawiłem do schłodzenia. Około 10 minut po locie sprawdziłem napięcie i wynosiło lekko ponad około 9.7 v. Nie zdziwiłoby mnie nic, gdyby nie to, że lot był bardzo krótko i od nowości nie mogłem sobie pozwolić na dłuższe latanie, a to był dopiero 4 cykl. Sprawdzałem napięcia na złączu balancera i nie rozumiem czemu na drugiej celi napięcie spadło do poniżej 1 v, na pierwszej i trzeciek było ponad 3.7 v. Odłożyłem go do całkowitego ostudzenia i po 2-3 godzinach leżakowania napięcie na drugiek celo wynosiło 0.2 v, na dwóch pozostałych było to około 3.3 v. Pakiet zamówiłem stąd:
https://m.banggood.com/ZOP-Power-11_1V- ... s=myorders
Teraz pytanie, czy da się go podnieść? Od ostatniego lotu minęło około 12 godzin, nie jest jakoś super spuchnięty, dosłownie delikatnie aż mało zauważalnie.. Czy może lepiej jednak sobie odpuścić? Czytałem wiele o podnoszeniu lipo poprzez wrzucanie do jakiegoś pojemnika i do zamrażarki lub podładowanie całości na programie NiMh (akurat mam ładowarkę Imax B6 i tam jest ten program) ale nie powiem, mam cykora czy nie narobię gorzej, a widziałem nieraz co dzieje się z lipo. Napisałem też maila do supportu banggood, że od początku miałem z nim problemy, bo to nie jest mój pierwszy taki sam pakiet i wcześniej latałem dłużej (do 20 minut, nie robię żadnych akrobacji i właściwie uczę się na razie normalnego latania).
Czekam na opinie, mogę załączyć ewentualne zdjęcia jeśli ktoś by chciał. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Poli25
Posty: 917
Rejestracja: środa 25 lut 2015, 19:22
Lokalizacja: Trzebnica

Re: Podnoszenie (chyba) zepsutego pakietu lipo

Post autor: Poli25 »

Cela w której praktycznie nie ma napięcia jest już do wyrzucenia, możesz podładować pakiet do napięcia 3V/Celę aby zacząć normalnie ładować pakiet. Ale nie będzie sie nadawał do lotów, może służyć np: do zasilenia odbiornika fpv, tam nie ma taki dużego poboru prądu.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Podnoszenie (chyba) zepsutego pakietu lipo

Post autor: Adrián »

Zrób z niego 2s jak czujesz się na siłach i używaj do czegoś na ziemi.
Do niczego innego się nie nadaje.
Na następny raz, kup lepszej jakości lipo.
zgrywcio
Posty: 61
Rejestracja: sobota 02 sie 2014, 08:37
Lokalizacja: Warszawa

Re: Podnoszenie (chyba) zepsutego pakietu lipo

Post autor: zgrywcio »

Z tą padniętą celą nie ma sznas... Miałem parę pakietów z BG i generalnie dość szybko padały. Lepiej brać z HK...
Z.W15
Posty: 253
Rejestracja: wtorek 02 lut 2016, 18:54
Lokalizacja: montreal.kan

Re: Podnoszenie (chyba) zepsutego pakietu lipo

Post autor: Z.W15 »

gucio19952 pisze: Około 10 minut po locie sprawdziłem napięcie i wynosiło lekko ponad około 9.7 v. Nie zdziwiłoby mnie nic, gdyby nie to, że lot był bardzo krótko i od nowości nie mogłem sobie pozwolić na dłuższe latanie, a to był dopiero 4 cykl. Sprawdzałem napięcia na złączu balancera i nie rozumiem czemu na drugiej celi napięcie spadło do poniżej 1 v, na pierwszej i trzeciek było ponad 3.7 v. Odłożyłem go do całkowitego ostudzenia i po 2-3 godzinach leżakowania napięcie na drugiek celo wynosiło 0.2 v, na dwóch pozostałych było to około 3.3 v. Pakiet zamówiłem stąd:

Cos nie kapuje,po locie 9.7V a po 2 godzinach lezakowania 6.8V?czy pakiet jest podlaczony caly czas do racera?normalnie po ostygnieciu napiecie nieco wzrasta.
gucio19952
Posty: 3
Rejestracja: czwartek 07 cze 2018, 21:43
Lokalizacja: Ełk

Re: Podnoszenie (chyba) zepsutego pakietu lipo

Post autor: gucio19952 »

Był odłączony. Wartości nie pamiętam dokładnie, bo byłem lekko zestresowany i wiem właśnie, że po ostygnięciu powinno napięcie wzrosnąć, ale spadło o około 1.5 v w całym pakiecie.
Aktualnie leży sobie w słoiku w ciemnym, suchym i chłodnym miejscu (~18 stopni) na podjęcie decyzji.
skazi
Posty: 1437
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 10:25
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Podnoszenie (chyba) zepsutego pakietu lipo

Post autor: skazi »

Te pakiety to kupa, one nie nadają się do racerów.
zgrywcio pisze:Z tą padniętą celą nie ma sznas... Miałem parę pakietów z BG i generalnie dość szybko padały. Lepiej brać z HK...
W BG też są dobre lipo, Tattu, Gaoneng i Ahtech Infinity natomiast cała reszta to szrot.
gucio19952
Posty: 3
Rejestracja: czwartek 07 cze 2018, 21:43
Lokalizacja: Ełk

Re: Podnoszenie (chyba) zepsutego pakietu lipo

Post autor: gucio19952 »

Odnośnie zamówień na przyszłość, lepiej kupić kilka mniejszych pakietów (~1200 Ah) czy jeden większy? Mi osobiście zależy na długim czasie lotu, na razie uczę się latać i nie robię żadnych akrobacji, bo nie umiem.
Co do tej uszkodzonej baterii, co mogłoby się stać jeśli chciałbym jej użyć w dronie jeszcze raz? W dalszym ciągu leży i odpoczywa, bo w sumie nie wiem co zrobić, a jak napisał kolega wyżej, nie jestem na siłach, żeby go przerabiać ma 2S, wolę nie ryzykować.
Z.W15
Posty: 253
Rejestracja: wtorek 02 lut 2016, 18:54
Lokalizacja: montreal.kan

Re: Podnoszenie (chyba) zepsutego pakietu lipo

Post autor: Z.W15 »

gucio19952 pisze:Odnośnie zamówień na przyszłość, lepiej kupić kilka mniejszych pakietów (~1200 Ah) czy jeden większy? Mi osobiście zależy na długim czasie lotu, na razie uczę się latać i nie robię żadnych akrobacji, bo nie umiem.
Co do tej uszkodzonej baterii, co mogłoby się stać jeśli chciałbym jej użyć w dronie jeszcze raz? W dalszym ciągu leży i odpoczywa, bo w sumie nie wiem co zrobić, a jak napisał kolega wyżej, nie jestem na siłach, żeby go przerabiać ma 2S, wolę nie ryzykować.

co do pakietow to w twoim przypadku najkorzystniejszy rozmiar to cos okolo 1400 mah ale o duzym C 50 i+
no i lataj z jakims buzlerem ustawionym na 3.6-3.7v.
A pakiet ktory zajechales mozesz podratowac lekko ladujac w NIMH najlepiej tylko ta cele padnieta ,poprzez zlacze balancera.
Awatar użytkownika
Majk99
Posty: 685
Rejestracja: poniedziałek 01 gru 2014, 16:42
Lokalizacja: Kazimierz Dolny

Re: Podnoszenie (chyba) zepsutego pakietu lipo

Post autor: Majk99 »

Lepiej kupić dobre 4s ~1500mAh (np demonrc fusion) niż jakiś szajs z bg i to jeszcze tak duży.
Hangar: De Stik x2.5
ZOHD Dart na sterydach vmax 200km/h
Fristajlo (w bliskich planach)
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Re: Podnoszenie (chyba) zepsutego pakietu lipo

Post autor: pma_ »

Pakiet rozładuj w słonej wodzie i wywal (bo raczej spowodujesz pożar niż wyciągniesz celę).
Kup więcej dobrych pakietów 1400/1500 4S z C co najmniej 50.
W PL kupisz Tatoo, z BG koledzi pisali jakie (latam na tych z BG i wbrew temu co twierdzi Majk są ok), możesz też poszukać na HK, z EU wysyłają całkiem szybko.
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
ODPOWIEDZ