Regeneracja bateri Xiaomi MI Drone 4K

Elektronika w modelu i na ziemi

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Konrad_
Posty: 8
Rejestracja: środa 28 mar 2018, 17:21
Lokalizacja: Gdańsk

Regeneracja bateri Xiaomi MI Drone 4K

Post autor: Konrad_ »

Cześć. Akumulator został zanadto rozładowany i jego sterownik go "uśmiercił". Dron się z nim uruchamia ale wyświetla komunikat, że bateria jest "undervoltage time of 1". Napięcia na poszczególnych ogniwach miały 3.2V więc uważam, że można spróbować uratować.
Siedzi tam eeprom SH79F329AX w obudowie TSSOP38. Wiecie może jakim programatorem mogę go zaprogramować? Jaki wsad? Znalazłem jego datasheet ale po chińsku i niewiele idzie zrozumieć.
Pozdrawiam

PS. Sztuczka z odpinaniem złącza balansera działa i pozwala tylko naładować aku do pełna ale dron dalej widzi flage "undervoltage" i nie startuje.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Regeneracja bateri Xiaomi MI Drone 4K

Post autor: pawelsky »

Konrad_ pisze:Siedzi tam eeprom SH79F329AX w obudowie TSSOP38.
To nie EEPROM tylko kontroler do baterii.
Konrad_ pisze:Znalazłem jego datasheet ale po chińsku i niewiele idzie zrozumieć.
To dlaczego nie uzyjesz Google Translate?

Zapewne bedziesz musial sie zaopatrzyc w interfejs SMBus i pogadac z nim poprzez SmartBatteryTools.
ogi18
Posty: 30
Rejestracja: sobota 07 paź 2017, 09:46

Re: Regeneracja bateri Xiaomi MI Drone 4K

Post autor: ogi18 »

Ja kombinowałem z baterią z phantoma 3 bo niechciała się ładować, najprawdopodobniej była rozładowana do zera. Po róznych próbach i kombinacjach naładowałem ją do pełna ale w nocy sama zapaliła się, spalona pufa, kupa dymu i przez tydzień smierdziało w domu dobrze że się obudziłem i wywaliłem ją na pole. Dla mnie nauczka żeby nie kombinować z czymś takim tylko lepiej kupić nową lub używkę ale sprawną. pozdrawiam
Konrad_
Posty: 8
Rejestracja: środa 28 mar 2018, 17:21
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Regeneracja bateri Xiaomi MI Drone 4K

Post autor: Konrad_ »

ogi18 bardzo mądrze napisałeś. Nie można kombinować/ryzykować z ogniwami lipo które zostały rozładowane do 0V. Po ich wzbudzeniu jak sam już wiesz puchną i się zapalają. Moje ogniwa zostały rozładowane przez drona do napięcia 3.2V. Dron ma z tego co doczytałem zabezpieczenie do 3.6 V.
I wedle tego soft deaktywował baterię. Ale z doświadczenia i literatury wiem, że 3.2V na ogniwo nie powoduje usterki. Baterię poprzez sztuczkę z wypięciem balansera naładowałem z miesiąc temu do pełna i w takim stanie jest do dnia dzisiejszego. Nadal szukam patentu na jej aktywację, trochę szkoda mi wkładać ją jak zasilanie do wkrętarki :)
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Re: Regeneracja bateri Xiaomi MI Drone 4K

Post autor: pma_ »

A wiesz, że LiPo nie należy trzymać w pełni naładowanych?
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Konrad_
Posty: 8
Rejestracja: środa 28 mar 2018, 17:21
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Regeneracja bateri Xiaomi MI Drone 4K

Post autor: Konrad_ »

Przypominam, że baterie do Mi Drone są "inteligentne". Same rozładowuje się do stanu "Storage". Dlatego należy pamiętać o naładowaniu ich dzień przed planowanym lotem ;)
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Re: Regeneracja bateri Xiaomi MI Drone 4K

Post autor: pma_ »

hmmm naładowałes naokoło, kontroler ci nie działa wiec skad wiesz, ze jest na storage?
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Konrad_
Posty: 8
Rejestracja: środa 28 mar 2018, 17:21
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Regeneracja bateri Xiaomi MI Drone 4K

Post autor: Konrad_ »

Bo mam multimetr i nie tylko ;) I nie naładowałem "na około" tylko poprzez sterownik akumulator. A sam stan AKU monitorowałem w dronie poprzez aplikację producenta. I dlatego też wiedziałem jaki jest stan naładowania tzn. Volty, Ampery i Ohmy. Nie zakładaj proszę, że jak ktoś ma 5 postów to się nie zna i jak czegoś nie napisał to znaczy, że nie zrobił. Pozdrawia elektronik zawodowy.
BTW - po Twoich pytaniach wnioskuję, że nie masz do czynienia na co dzień z MiDrone.
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Re: Regeneracja bateri Xiaomi MI Drone 4K

Post autor: pma_ »

Nie, nie mam.
Ale skoro kontroler baterii pokazuje ci stan naładowania to nie rozumiem problemu.

BTW. Nie patrzę na ilość postów
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
ODPOWIEDZ