Problem z zasięgiem RC 433 (RangeLink) po włączeniu FC OSD

Elektronika w modelu i na ziemi

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
radek
Posty: 21
Rejestracja: niedziela 08 maja 2016, 20:24
Lokalizacja: Żyrardów

Problem z zasięgiem RC 433 (RangeLink) po włączeniu FC OSD

Post autor: radek »

Cześć,
Czy ktoś z Was miał problem z zasięgiem RC 433 po włączeniu kontroler FC (u mnie Omnibus F4 v3 OSD z podłączonym GPS)? Nie znalazłem sensownej odpowiedzi na to pytanie.

Po uruchomieniu całej elektroniki zasięg RC RangeLink 433 to jakieś 500m na pełnej mocy, po wyłączeniu zestawu kontrolera FC zasięg powraca do normalności, dodam, że zestaw FC ma swoje oddzielne zasilanie.

Radek
----------------------
Funtic II FPV (umarł), YAK-3 ESA, dron95mm, eachine 250, Mini Talon, NPN Spitfire mkV, c-ray 180 wing, sonicmodell F1, Babyhawk-R, mini AR Wing, MTD
TomekO
Posty: 10
Rejestracja: niedziela 03 sty 2016, 21:22
Lokalizacja: Lubawa

Re: Problem z zasięgiem RC 433 (RangeLink) po włączeniu FC O

Post autor: TomekO »

Niektóre przetwornice impulsowe mają to do siebie, że sieją. Pomiń wbudowanego w FC SBEC'a i zasil go najlepiej przez stabilizator liniowy.
Awatar użytkownika
radek
Posty: 21
Rejestracja: niedziela 08 maja 2016, 20:24
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Problem z zasięgiem RC 433 (RangeLink) po włączeniu FC O

Post autor: radek »

sprawdzę, tymczasem znalazłem jeszcze taki artykuł dot. 6tej harmonicznej taktowania procesora.
https://quadmeup.com/stm32-f1-and-f3-ve ... nce-issue/

Przygotowałem dziś ekranowanie kontrolera, sprawdzę czy to pomoże.
r
----------------------
Funtic II FPV (umarł), YAK-3 ESA, dron95mm, eachine 250, Mini Talon, NPN Spitfire mkV, c-ray 180 wing, sonicmodell F1, Babyhawk-R, mini AR Wing, MTD
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Re: Problem z zasięgiem RC 433 (RangeLink) po włączeniu FC O

Post autor: pma_ »

W konfiguracji jest możliwość zmiany częstotliwości procesora żeby nie wchodziło na 433
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Awatar użytkownika
radek
Posty: 21
Rejestracja: niedziela 08 maja 2016, 20:24
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Problem z zasięgiem RC 433 (RangeLink) po włączeniu FC O

Post autor: radek »

do tego akurat jeszcze nie dotarłem, jeszcze nie wiem jak, ale poszukam, zrobię testy i dam znać jaki efekt :)
----------------------
Funtic II FPV (umarł), YAK-3 ESA, dron95mm, eachine 250, Mini Talon, NPN Spitfire mkV, c-ray 180 wing, sonicmodell F1, Babyhawk-R, mini AR Wing, MTD
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Re: Problem z zasięgiem RC 433 (RangeLink) po włączeniu FC O

Post autor: pma_ »

poszukaj cpu_underclock
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
TomekO
Posty: 10
Rejestracja: niedziela 03 sty 2016, 21:22
Lokalizacja: Lubawa

Re: Problem z zasięgiem RC 433 (RangeLink) po włączeniu FC O

Post autor: TomekO »

Radek, jak daleko masz odsunięty FC od anteny? Tą 6-tą harmoniczną bym się za bardzo nie przejmował. Z ciekawości sprawdziłem na SDR widmo dla swojego F1 i wyniki pokrywają się z tym co zamieściłeś w linku. Po 20cm siła sygnału pokrywa się z szumem, a bandwidth to około 200kHz. Jak już Ci 6-ta harmoniczna coś zatka to najwyżej kilka kanałów sąsiadujących z tym sygnałem i to nie na 500m odległości. Tymczasem step-downy lubią siać od khz nawet do mikrofal i to z dużo większym natężeniem. Jak chcesz możesz się bawić w ekranowanie FC, zmienianie częstotliwości taktowania procka ale to moim zdaniem nie przyniesie dobrych rezultatów i tylko niepotrzebnie będziesz marnował czas.

Poniżej widmo sygnału 5cm od anteny.
https://ibb.co/kLFjGx

PS: Twój FC chodzi na częstotliwości 168mHz i żadna harmoniczna nie pokrywa się częstotliwością pracy Rangelinka...
Awatar użytkownika
radek
Posty: 21
Rejestracja: niedziela 08 maja 2016, 20:24
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Problem z zasięgiem RC 433 (RangeLink) po włączeniu FC O

Post autor: radek »

Jeśli chodzi o ułożenie Rx w skrzydełku to jest na to miejsce w komorze modelu 15 cm od FC (ewentualnie na skrzydło), antenę maksymalnie mogę odsunąć 40cm.
Faktycznie FC f4 taktuje z inną (wyższą) częstotliwością i nie powinno wpływać na RangeLink'a.
Przygotowałem ekran na FC i zrobiłem dziś test na pełnej mocy RL w odległości ok 1km między tx a rx po ziemi (między nimi parę drzew), nie zauważyłem znaczącej poprawy dzięki ekranowi.
Rx rozpoznawał tx w odległości dopiero ok 60-70 cm od FC, dla pewności że to nie kwestia elektryki i fizycznych połączeń, zrobiłem test z innym modelem, tj.uruchomilem drugi model obok tego z FC, efekt podobny.
Co ciekawe zestawienie z rx 2,4GHz HiTec działa całkiem dobrze.
Ps. Jak ominąć w OMNIBUS F4 step_down?

Wysłane z mojego C6603 przy użyciu Tapatalka
----------------------
Funtic II FPV (umarł), YAK-3 ESA, dron95mm, eachine 250, Mini Talon, NPN Spitfire mkV, c-ray 180 wing, sonicmodell F1, Babyhawk-R, mini AR Wing, MTD
TomekO
Posty: 10
Rejestracja: niedziela 03 sty 2016, 21:22
Lokalizacja: Lubawa

Re: Problem z zasięgiem RC 433 (RangeLink) po włączeniu FC O

Post autor: TomekO »

Przetwornica zasilana jest przez pad VBAT. Odlutuj od niego przewód a pod pad 5v podaj zasilanie z BEC od regulatora. Jeśli regiel nie ma wbudowanego BEC'a to zastosuj osobny stabilizator np.7805.
Zazwyczaj szum generowany przez przetwornice ma mniejszą moc na wyższych częstotliwościach i jest pomijalnie mały na częstotliwościach mikrofalowych, dlatego z HiTecem działa Ci wszystko jak należy.
Awatar użytkownika
radek
Posty: 21
Rejestracja: niedziela 08 maja 2016, 20:24
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Problem z zasięgiem RC 433 (RangeLink) po włączeniu FC O

Post autor: radek »

Zrobiłem test i wynik jest bardzo pozytywny.
TomekO dziękuję za namierzenie problemu, temat uważam za zamknięty.

Podsumowując, SBEC w Omnibus F4 Pro V3 interferuje na częstotliwość RC 433
pozdrawiam,
Radek
----------------------
Funtic II FPV (umarł), YAK-3 ESA, dron95mm, eachine 250, Mini Talon, NPN Spitfire mkV, c-ray 180 wing, sonicmodell F1, Babyhawk-R, mini AR Wing, MTD
TomekO
Posty: 10
Rejestracja: niedziela 03 sty 2016, 21:22
Lokalizacja: Lubawa

Re: Problem z zasięgiem RC 433 (RangeLink) po włączeniu FC O

Post autor: TomekO »

Cieszę się, że pomogłem :)
ODPOWIEDZ