Wykorzystanie sprzętu FPV w pomieszczeniach zamkniętych

Elektronika w modelu i na ziemi

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

baniak
Posty: 26
Rejestracja: sobota 01 paź 2011, 20:10
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: baniak »

a tutaj gotowe urządzenia, niestety ceny jakieś chore :[

http://www.nghobbies.com/cart/index.php ... th=144_147
breweryhills
Posty: 746
Rejestracja: czwartek 01 wrz 2011, 10:44
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: breweryhills »

baniak pisze:i jeszcze coś takiego:

http://www.fpv.lt/lang/en/2010/05/skait ... gital-fpv/
No i co mi po linku cyfrowym, gdy sygnał z kamery nadal CVBS ? Sama cyfrowość toru nic mi tu nie daje a właściwie przeszkadza. Sygnał analogowy szybciej łapie zakłócenia, ale nie ucina go tak ostro. Wylatując poza zasięg mam możliwość zawrócić bez całkowitej utraty wizji. Przy cyfrowym linku wszystko jest fajnie, po czym nagle "dup" i jedyne co można zrobić, to pstryknąć "return to home" i czekać...

Na potrzeby transmisji wideo można pójść inną drogą - skorzystać z kamery IP. Są dwie opcje - sterowanie 35MHz albo LRS UHF i kamera IP z wbudowanym WiFi 2.4GHz. Druga opcja to kamera IP i niewielki access point na 5.8GHz.

Na przykład ta kamera - http://www.action.one.pl/kamery-przemys ... p-789.html - kosztuje niecałego tysiaka brutto i ma już wbudowane WiFi. Poza tym transmituje obraz w rozdzielczości 1600x1200 oraz w 1280x720. Gdyby usunąć obudowę, można by ją nieść w gimbalu pod copterem. Na tej stronce jest też przykład filmu nagranego tą kamerą - moim zdaniem jakość zupełnie wystarczająca na potrzeby transmisji video. Zresztą takie rozwiązanie byłoby super do latania FPV, gdyby nie opóźnienia. Na potrzeby transmisji nieistotne, na potrzeby sterowania kompletnie przeszkadzające w kontroli nad quadem. Są też jeszcze tańsze kamery, oferujące jakość 720p i to od początku do końca cyfrowo.
Pozdrawiam, Sebastian
baniak
Posty: 26
Rejestracja: sobota 01 paź 2011, 20:10
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: baniak »

jeszcze coś takiego, niestety mało informacji technicznych:

http://kadymay.en.alibaba.com/product/3 ... itter.html

nadajnik malutki, cena aż podejrzanie niska.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

to jest analog, używany tutaj przez mniej "doczytanych" ;-) bo średniej jakości on jest. Sam mam dwa takie z początku mojej przygody z FPV :-)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
breweryhills
Posty: 746
Rejestracja: czwartek 01 wrz 2011, 10:44
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: breweryhills »

Rurek pisze:to jest analog, używany tutaj przez mniej "doczytanych" ;-) bo średniej jakości on jest. Sam mam dwa takie z początku mojej przygody z FPV :-)
Dokładnie, "Digital" to tam jest tylko synteza częstotliwości. Aha, no i wyświetlacz jest cyfrowy ! :lol:

Rurek - a co polecisz ze swojego doświadczenia ? Bo miałem LM 1.2GHz a teraz kupuję właśnie Fox-a - ponoć troszkę lepszy od LM. Myślałem o ściągnięciu IFtrona, ale to pewnie jak się dorobię bo na razie po taniości kompletuję co mi uciekło.
Pozdrawiam, Sebastian
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

chyba jednak LM lepszy....
ja używam FOXów i mam też jeden odbiornik LM, do latania przy nodze, bez diversity z antenką GP.
Masz dwa wątki przyklejone, w dziale video tx/rx i tam wszystko jak na dłoni się prezentuje.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Post autor: Verid »

Wylatując poza zasięg mam możliwość zawrócić bez całkowitej utraty wizji. Przy cyfrowym linku wszystko jest fajnie, po czym nagle "dup" i jedyne co można zrobić, to pstryknąć "return to home" i czekać...
Gdyby usunąć obudowę, można by ją nieść w gimbalu pod copterem.
Zresztą takie rozwiązanie byłoby super do latania FPV, gdyby nie opóźnienia. Na potrzeby transmisji nieistotne, na potrzeby sterowania kompletnie przeszkadzające w kontroli nad quadem.
Beverly - ale czytamy ze zrozumieniem i od początku do końca.

Po raz kolejny przypominam że kolega nie ma zamiaru tym latać !!
Zamierza to dać na plecy kamerzystom biegającym po hali więc opóźnienia nikogo nie obchodzą a kamerzysta z reguły ma automatyczny "Return Home" chyba że była niezła impreza po tym całym filmowaniu.
breweryhills
Posty: 746
Rejestracja: czwartek 01 wrz 2011, 10:44
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: breweryhills »

Verid pisze:Beverly - ale czytamy ze zrozumieniem i od początku do końca.
Nooooo, przynajmniej staramy się :-)
Verid pisze:Po raz kolejny przypominam że kolega nie ma zamiaru tym latać !!
Hmm, więc albo zmienił zamiar albo ja faktycznie czegoś nie doczytałem. Bo z tego co jeszcze kojarzę, to miał zamiar w hali latać nad głowami uczestników eventu i transmitować na ziemię obraz live z quada, do celów dalszego "broadcastowania". Natomiast wokół głównego wątku "jak można z pokładu quada transmitować dobrej jakości video" odniosłem się do tematu cyfrowych transmisji w FPV w ogóle.
Pozdrawiam, Sebastian
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Post autor: Verid »

Jedne z ostatnich zdań pierwszego postu.
Waga urządzenia nie ma aż tak wielkiego znaczenia jak w przypadku zastosowania systemu do modelu RC, jednak też nie przesadzajmy, kamerzyści i tak są „troszeczkę” obładowani ;)
Żadnych potem sugestii że ma to dźwigać jakiekolwiek latadło a tym bardziej w hali... :mrgreen:
breweryhills
Posty: 746
Rejestracja: czwartek 01 wrz 2011, 10:44
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: breweryhills »

Verid pisze:Żadnych potem sugestii że ma to dźwigać jakiekolwiek latadło a tym bardziej w hali... :mrgreen:
No tak, masz rację... No ale tak to jest jak na forum poświęconym FPV pisze się o relacjach z eventów... :-D
Pozdrawiam, Sebastian
baniak
Posty: 26
Rejestracja: sobota 01 paź 2011, 20:10
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: baniak »

Firma w której pracuje współpracuje z kilkoma fabrykami w Chinach, które robią dla nas głównie moduły DVB-T h.264 oraz różne sprzęty do digitalizacji audio/video. Tak sobie pomyślałem, że mogę wysłać zapytanie, czy byliby w stanie zbudować jakiś system FPV oparty na transmisji cyfrowej, zakodowanej właśnie w h.264.
Jakbyście mi napisali jakie są dla Was wymarzone parametry i funkcjonalności, oczywiście takie realne do spełnienia, to kto wie, może byliby skłonni coś wyprodukować i puścić na rynek?
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

parametry , proste:-)
1) co najmniej PAL 720x576 w normie CCIR.601 zdigitalizowane do AVI.
2) opóźnienie do 50ms
3) zasięg co najmniej 5km w terenie otwartym
4) masa do 200g (części nadawczej na modelu)
...czyli niewykonalne...bo jeszcze pkt 5) cena....myślę że powyżej 200$ nikt nie kupi...
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
ODPOWIEDZ