Dość nietypowy objaw mojej ładowarki

Elektronika w modelu i na ziemi

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

kamilkamien
Posty: 174
Rejestracja: środa 22 paź 2014, 19:21
Lokalizacja: Chojnice

Dość nietypowy objaw mojej ładowarki

Post autor: kamilkamien »

Witajcie!
Mam dośc nietypowy objaw z moją ładowarką Raytronic C60. Polega on na problemie związanym z działaniem balansera. Ładuje wspomnianą ładowarką pakiety 6s. Proces ładowania przebiega szybko ale w trakcie ładowania pojawia sie różnica między celą 5tą a pozostałymi. Różnica ta wynosi około 0,05v. Ładowarka kończy ładowanie i otrzymuje wartości 4.14 4.14 4.14 4.14 4.19 4.14. Ładowarkę świeżo nabyłem w stanie "100% sprawna". Stan dzieje się na wszystkich moich trzech pakietach które juz swoje mają wylatane i niezależnie od kanału. Róznice są różne ale powtarza się, że cela numer 5 jest poprawna a cała reszta odstaje... Czy ma ktos jakis pomysł?
IvanM
Posty: 1566
Rejestracja: wtorek 25 wrz 2012, 19:25
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Dość nietypowy objaw mojej ładowarki

Post autor: IvanM »

kamilkamien pisze:Czy ma ktos jakis pomysł?
Jaki tu można mieć pomysł? Od tego jest w ładowarce balanser, by po naładowaniu wszystkie cele mieli identyczne napięcie. Jeżeli tak nie jest, jest sprzęt do bani.
Awatar użytkownika
jelcyn
Posty: 3417
Rejestracja: niedziela 23 sty 2011, 16:56
Lokalizacja: B-stok

Re: Dość nietypowy objaw mojej ładowarki

Post autor: jelcyn »

Może też być tak że ktoś to naprawi.
kamilkamien
Posty: 174
Rejestracja: środa 22 paź 2014, 19:21
Lokalizacja: Chojnice

Re: Dość nietypowy objaw mojej ładowarki

Post autor: kamilkamien »

jelcyn pisze:Może też być tak że ktoś to naprawi.
A czy masz może jakiś namiar na fachowca który by potrafił się temu bliżej przyjrzeć?
Awatar użytkownika
Piotrowy
Posty: 3129
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 14:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dość nietypowy objaw mojej ładowarki

Post autor: Piotrowy »

kamilkamien
Posty: 174
Rejestracja: środa 22 paź 2014, 19:21
Lokalizacja: Chojnice

Re: Dość nietypowy objaw mojej ładowarki

Post autor: kamilkamien »

Piotrowy pisze:Może ten wątek ci pomoże :roll:
http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=11&t=29633
Kojarzę kojarzę ;) Nawet dzięki temu tematowi kiedyś poprawiłem działanie chinskiego Hobbykinga Eco...

Tutaj jest niestety chyba jednak wina po stronie pakietów bo, ładując bez balansera podpięte pakiety tylko zasilaniem z pominięciem balansera powtarzają objaw, Po zakończeniu procesu przez ładowarkę jedna cela jest dobita, reszta równo ale niżej...
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Dość nietypowy objaw mojej ładowarki

Post autor: Tanner »

Myślę, że to jednak dowód na to że balanser po prostu nie działa. Kazda cela ma minimalnie różną rezystancję wewnętrzną i dlatego ładując bez balansera nie kończą równo. Wtedy do akcji wkracza on i dobija do pełna te co trzeba, u Ciebie jakby to nie działało.
kamilkamien
Posty: 174
Rejestracja: środa 22 paź 2014, 19:21
Lokalizacja: Chojnice

Re: Dość nietypowy objaw mojej ładowarki

Post autor: kamilkamien »

Okazuje się, że balanser jest jednak walnięty w obu kanałach. Po otwarciu ładowarki okazało się, że wystrzelone są dwa tranzystory "J1Y" dokładnie na celi na której ładowarka problematycznie ładuje za wysoko. Teraz pozostało mi tylko poszukiwanie elementu i zobaczymy, czy to rozwiąże problem
ODPOWIEDZ