Własny "Immersion Power Meter" - miernik mocy RC :)

Elektronika w modelu i na ziemi

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

androot
Posty: 96
Rejestracja: środa 23 kwie 2014, 09:06
Lokalizacja: Kraków

Re: Własny "Immersion Power Meter" - miernik mocy RC :)

Post autor: androot »

Dzięki!
Jakbyś miał jeszcze kompletne, to można zastanowić się co te wartości oznaczają.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Własny "Immersion Power Meter" - miernik mocy RC :)

Post autor: pawelsky »

Niestety nie zachowalem tablicy kalibracji. Trzeba bedzie poprosic Rybskee zeby zgral.
androot
Posty: 96
Rejestracja: środa 23 kwie 2014, 09:06
Lokalizacja: Kraków

Re: Własny "Immersion Power Meter" - miernik mocy RC :)

Post autor: androot »

Napisałem :)
Awatar użytkownika
Chestnut
Posty: 336
Rejestracja: czwartek 22 sie 2013, 20:28
Lokalizacja: Krosno

Re: Własny "Immersion Power Meter" - miernik mocy RC :)

Post autor: Chestnut »

cobra był szybszy, ale jak to zobaczyłem, też pomyślałem "gdyby to jeszcze miało funkcję SWR-miarki..." :-)
Mój największy lęk to sytuacja w której ja umieram, a Żona sprzedaje moje "zabawki" za tyle, za ile jej powiedziałem że je kupiłem...
rosik89
Posty: 35
Rejestracja: wtorek 30 sie 2016, 08:42
Lokalizacja: Opole

Re: Własny "Immersion Power Meter" - miernik mocy RC :)

Post autor: rosik89 »

Swietna sprawa, bo własnie szukam czegoś takiego!
Kiedy spodziewana jest premiera?
Będzie może wersja diy?
M.I.A. ZMR250
ZMR 250- sold
Martian II 220 destroyed
Armattan Chameleon- still flying
androot
Posty: 96
Rejestracja: środa 23 kwie 2014, 09:06
Lokalizacja: Kraków

Re: Własny "Immersion Power Meter" - miernik mocy RC :)

Post autor: androot »

Chestnut pisze:cobra był szybszy, ale jak to zobaczyłem, też pomyślałem "gdyby to jeszcze miało funkcję SWR-miarki..." :-)
SWR miarka na 5,8GHz to jest grubszy temat. Na pewno nie będzie to urządzenie kosztuje kilkaset złotych jeśli ma być wiarygodne.
Zamiast tego można spróbować zrobić test porównawczy anten. Czyli miernik mocy z dowolną anteną odsuwamy na np. 1m od nadajnika z testowaną anteną. Mierzymy ile mocy indukuje się w antenie odbiorczej. Potem taki sam test robimy dla anteny wzorcowej w nadajniku.
To co wyindukuje się w antenie RX-owej to "nasze" :)

rosik89 pisze:Swietna sprawa, bo własnie szukam czegoś takiego!
Kiedy spodziewana jest premiera?
Będzie może wersja diy?
Mogę zrobić wersję DIY, sam lubię lutować :) Z miesiąc potrzebuję, żeby to miało ręce i nogi. Obudowa będzie z drukarki 3D prawdopodobnie, bo po prostu ją mam :)
Awatar użytkownika
ci3jk4
Posty: 1576
Rejestracja: środa 25 kwie 2012, 16:35
Lokalizacja: Gdańsk / Straszyn

Re: Własny "Immersion Power Meter" - miernik mocy RC :)

Post autor: ci3jk4 »

Podobnie jest to zrobione w tym rosyjskim urządzeniu którego porówanie ostatnio wrzucałem, a które pawelsky cytował na poprzedniej stronie.
Ja zbieram się do recenzji, ale jako że córa chora, to odpadają mi kolejne wieczory (a tylko wtedy mam okazję coś nagrać), więc pewnie jeszcze pare dni minie.

Zgadzam się że super dokładnych pomiarów tym nie wykonasz - zwłaszcza że tłumiki każdy będzie pewnie używał inne, a z tego co sie na szybko dowiadywałem ostatnio, co sztuka to inne tłumienie, zwłaszcza na różnych zakresach.
Oba immersiony które miałem, na tym samym nie używanym nadajniku też miały rozrzut dochodzący do 150mW na danym kanale przy mocy nadawania teoretycznie 600mW.
Nie mniej jednak do uzyskania jakichś już dość przydatnych wyników nadaje się jak znalazł.
Fajnie że się za to zabrałeś.

Jak lecimy z listą życzeń to ja chcę wszystko co jest u konkurencji, ale lepiej czyli:
-pomoc w robieniu anten, ale z możliwością wybrania dokładnej częstotliwość (np zamiast 433 to 435mhz i podobnie na 1,2 i 5,8 :))
-szukajka do nadajników na tej samej zasadzie co u konkurencji - zakładasz antene kierunkowa i działa jak czujnik geigera pika tym częściej im bliżej jesteś.
-no i oczywiście samo mierzenie mocy - fajnie jakbyś dał możliwość zmiany attune płynnie, bo ktoś może skorzysta z porządnego sprzętu i będzie chciał sobie wystroić pod tłumik i coax do nadajnika.

Postaram się streszczyć z recenzją, jak tylko zostanę uwolniony z domu i przy okazji będziesz mógł sobie obczaić co jest u kolegi redsonica, a co Ty mógłbyś zrobić lepiej :)
rosik89
Posty: 35
Rejestracja: wtorek 30 sie 2016, 08:42
Lokalizacja: Opole

Re: Własny "Immersion Power Meter" - miernik mocy RC :)

Post autor: rosik89 »

androot pisze:Mogę zrobić wersję DIY, sam lubię lutować :) Z miesiąc potrzebuję, żeby to miało ręce i nogi. Obudowa będzie z drukarki 3D prawdopodobnie, bo po prostu ją mam :)
Też lubie lutować dlatego byłbym zainteresowany wersją diy do polutowania samemu- i mam nadzieje będzie tańsza od gotowej :)
Ostatnio zainteresowałem sie tematem mocy mojego nadajnika bo mi cos swiruje, więc ten miernik byłby jak znalazł.
M.I.A. ZMR250
ZMR 250- sold
Martian II 220 destroyed
Armattan Chameleon- still flying
androot
Posty: 96
Rejestracja: środa 23 kwie 2014, 09:06
Lokalizacja: Kraków

Re: Własny "Immersion Power Meter" - miernik mocy RC :)

Post autor: androot »

Dopiero teraz zauważyłem, że podałeś link gdzie jest o tym rosyjskim urządzeniu :)

Dodanie dokładnych wartości tłumienia co 1dB nie jest problemem. Po prostu więcej klikania przyciskiem :)
Ja kupiłem tłumiki z wyprzedaży mienia wojskowego. Na filmiku z porównania widzę, że są chińskie tłumiki. Nie twierdzę że są złe, tylko trzeba je przemierzyć na profesjonalnym sprzęcie jak zachowują się w zakresie od pojedynczych MHz do 5.8GHz. Na pewno pojedynczy tłumik 30dB będzie lepszy niż dwa w szeregu, bo czasem mierzona moc zmienia się, po mocnym dokręceniu złącz SMA. Złącza w.cz i ich jakość, a także zużywanie się to osobny temat :)
Tak samo jak tłumiki pomierzę mój miernik. Porównywanie kilku urządzeń zrobionych na tym samym przetworniku AD, już pomijając wpływ kalibracji mija się z celem. Sam przetwornik jest liniowy, ma offset i nachylenie charakterystyki dla każdego z podzakresów częstotliwości i niewielki błąd (<1%) w zdefiniowanym zakresie dynamiki. Jeśli chcemy mieć dokładny zakres na częstotliwości 5,8GHz trzeba jedynie skalibrować offset i nachylenie. To samo dla innych podzakresów. Jeśli podzakresów jest 5, to potrzebujemy 10 współczynników kalibracji. Reklamowanie się 100 wartościami kalibracji może wynika z braku zrozumienia tematu przez producenta? Chyba, że można zmieniać co 10MHz zakres mierzonej częstotliwości. Może ktoś napisać jak to jest we wspomnianych miernikach?
Pomiary mojego miernika, tłumików moich i tych z Chin zrobię, a o efektach napiszę :)

Trzeba pamiętać, że na krańcach zakresu dynamiki przetwornika powstaje błąd i najlepiej miernik używać w zakresie liniowości. W moim jest to <3mW bez zewnętrznego tłumika. Po dodaniu tłumika 30dB mamy 3W. Co jest bardzo użyteczną wartością.
androot
Posty: 96
Rejestracja: środa 23 kwie 2014, 09:06
Lokalizacja: Kraków

Re: Własny "Immersion Power Meter" - miernik mocy RC :)

Post autor: androot »

rosik89 pisze:
androot pisze:Mogę zrobić wersję DIY, sam lubię lutować :) Z miesiąc potrzebuję, żeby to miało ręce i nogi. Obudowa będzie z drukarki 3D prawdopodobnie, bo po prostu ją mam :)
Też lubie lutować dlatego byłbym zainteresowany wersją diy do polutowania samemu- i mam nadzieje będzie tańsza od gotowej :)
Ostatnio zainteresowałem sie tematem mocy mojego nadajnika bo mi cos swiruje, więc ten miernik byłby jak znalazł.
Będzie tańsza :)
ci3jk4 pisze:Jak lecimy z listą życzeń to ja chcę wszystko co jest u konkurencji, ale lepiej czyli:
-pomoc w robieniu anten, ale z możliwością wybrania dokładnej częstotliwość (np zamiast 433 to 435mhz i podobnie na 1,2 i 5,8 :))
-szukajka do nadajników na tej samej zasadzie co u konkurencji - zakładasz antene kierunkowa i działa jak czujnik geigera pika tym częściej im bliżej jesteś.
-no i oczywiście samo mierzenie mocy - fajnie jakbyś dał możliwość zmiany attune płynnie, bo ktoś może skorzysta z porządnego sprzętu i będzie chciał sobie wystroić pod tłumik i coax do nadajnika.

Postaram się streszczyć z recenzją, jak tylko zostanę uwolniony z domu i przy okazji będziesz mógł sobie obczaić co jest u kolegi redsonica, a co Ty mógłbyś zrobić lepiej :)
Szukajka jest fajnym pomysłem, będzie w wersji v.2 :)
Awatar użytkownika
ci3jk4
Posty: 1576
Rejestracja: środa 25 kwie 2012, 16:35
Lokalizacja: Gdańsk / Straszyn

Re: Własny "Immersion Power Meter" - miernik mocy RC :)

Post autor: ci3jk4 »

Było by super.
Co do podzakresów to męczyłem redsonica o to ale twierdzi że się nie da - wg mnie oznacza to że się mu nie chce, ale przecież nie będę się kłucił z kimś kto ma większą wiedzę odemnie.

Redsonic ponoć kalibruje na wszystkich zakresach swoje urządzenie, ale bez tłumika żadnego - mimo że otrzymujemy taki w zestawie.
Ile w tym prawdy to pewnie tylko on wie (tak samo jak immersion w swoim wypadku).

Jak będziesz badał swój miernik to daj znać - podeślę ci mojego sampla jeśli chcesz.
androot
Posty: 96
Rejestracja: środa 23 kwie 2014, 09:06
Lokalizacja: Kraków

Re: Własny "Immersion Power Meter" - miernik mocy RC :)

Post autor: androot »

Jakbyś podesłał, byłoby super. Pomierzyłbym od razu 2 mierniki. Tylko czekam jeszcze na ten tłumik z Chin. Nie chcę blokować Twojego miernika na dłuższy czas, dlatego jak będę miał wszystko to się odezwę :)

Podzakresy można zrobić takie: 433MHz, 1,1, 1,2, 1,3, 2,4, 2,5, 5,6, 5,7, 5,8GHz o ile kalibracja przy tak niedużo odsuniętych od siebie częstotliwościach (100-200MHz) ma realny wpływ na dokładność miernika.

Na pewno nie będzie możliwości samodzielnej kalibracji, bo chcę uniknąć sytuacji że ktoś coś poknoci, a potem kolejna osoba powie, że miernik źle mierzy. Dla swojego miernika określę dokładność w poszczególnych podzakresach częstotliwości i w określonym przedziale mocy np: -50...+5dBm (bez zewnętrznego tłumika). Niech będzie to +/-3% co w przypadku pomiarów w.cz urządzeniem nie kosztującym kilkadziesiąt tysięcy zł jest bardzo dobrym wynikiem.
Awatar użytkownika
ci3jk4
Posty: 1576
Rejestracja: środa 25 kwie 2012, 16:35
Lokalizacja: Gdańsk / Straszyn

Re: Własny "Immersion Power Meter" - miernik mocy RC :)

Post autor: ci3jk4 »

Spoko jak coś to puść pw
Co do kalibracji to w sumie w tym moim jest ale dość dobrze ukryta i opisana jako nie dotykać przed zapisaniem na papier;) albo kalinrujesz każdy idealnie albo zostawisz dostęp. Chociaz to też zależy czy ma być opensource czy nie itd
androot
Posty: 96
Rejestracja: środa 23 kwie 2014, 09:06
Lokalizacja: Kraków

Re: Własny "Immersion Power Meter" - miernik mocy RC :)

Post autor: androot »

OpenSource to nie będzie. Wolę skalibrować każdy i wiedzieć co sprzedaję :)
androot
Posty: 96
Rejestracja: środa 23 kwie 2014, 09:06
Lokalizacja: Kraków

Re: Własny "Immersion Power Meter" - miernik mocy RC :)

Post autor: androot »

Troszkę się nie odzywałem, ale za to udało mi się zrobić parę rzeczy w kodzie:

1. Dodałem zmianę tłumienia co 1dB. Krótkie naciśnięcia klawisza powodują zmianę co 10dB, długie przyciśnięcie przełącza w tryb co 1dB. Ustawiona wartość jest zapamiętywana w EEPROM (nie trzeba ponownie ustawiać po wyłączeniu).

2. W miejscu gdzie był mój e-mail na LCD i marnowało się miejsce dodałem wyświetlanie wartości maksymalnej.
BARDZO przydatna rzecz w przypadku nadajników pracujących cyfrowo (aparatura, LRSy, telemetria). W mierzonym sygnale są wyszukiwane maksima, a ich uśredniona wartość jest podawana na wyświetlaczu.
W przypadku mojego LRS'a średnia wartość pokazywana na wyświetlaczu wynosiła ok. 1mW a maksymalna ok. 120mW co było zgodne z prawdą, ale trochę mało. I... znalazłem info, że żeby wycisnąć 1W z modułu RFM23BP, który siedzi w moim LRSie trzeba podnieść napięcie zasilania do 6V, co zrobiłem (oryginalnie było ok. 4,7V).

3. Poprawki kosmetyczne.

Została do zrobienia kalibracja, ale to za ok. tydzień jak dostanę wspomniany tłumik 30dB.

Tak to teraz wygląda:
IMG_20170221_174503_HDR.jpg
IMG_20170221_174503_HDR.jpg (522.06 KiB) Przejrzano 3122 razy
ODPOWIEDZ