Giętki drut do budowy anteny

Elektronika w modelu i na ziemi

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

dzierzb
Posty: 14
Rejestracja: niedziela 29 lis 2015, 10:52

Giętki drut do budowy anteny

Post autor: dzierzb »

witam poszukuje gietkich drutów do budowy anten typu Vee i bacików czy ktos może polecic jakiś sklep gdzie cos takiego dostane? Chodzi mi o cos takiego co stosował bart
Awatar użytkownika
joint
Posty: 158
Rejestracja: wtorek 11 gru 2012, 18:40
Lokalizacja: Blisko Wawy :)

Re: Giętki drut do budowy anteny

Post autor: joint »

Ja robię z drutu do migomatu. Możesz iść gdzieś do kogoś kto ma mig-mag i wziąć ze dwa metry. Albo możesz kupić rolkę jak będziesz dużo anten budować ;)
Wszystko co lata :)
Awatar użytkownika
g.p
Posty: 759
Rejestracja: poniedziałek 05 gru 2011, 23:29
Lokalizacja: BIAŁYSTOK

Re: Giętki drut do budowy anteny

Post autor: g.p »

Przy takich długościach jak 10cm to pewnie jeden grzyb jaki to będzie kabelek ...ale do bacików i GP polecam rg402-odcinasz na długość i masz bez lutowania...
rg316 jest do dostania na HK
Awatar użytkownika
ci3jk4
Posty: 1576
Rejestracja: środa 25 kwie 2012, 16:35
Lokalizacja: Gdańsk / Straszyn

Re: Giętki drut do budowy anteny

Post autor: ci3jk4 »

Rg402 to przypadkiem nie ten przewód antenowy w metalowym opocie?
Co prawda kolega nie doprecyzował, czy potrzebuje na samą antenkę czy może na kabel do odbiornika/nadajnika, ale wydaje mi się że chodzi o element czynny.

Tak czy siak rg402 nie wydaje się zbyt dobrym rozwiązaniem (bo jest sztywny i mimo że da się go uformować, to łatwo go złamać).

Na czynny weź po prostu przewód około 18-28AWG i wsadź to potem w termokurcz albo dwa - będzie w miarę sztywno, a jednocześnie elastycznie.
Póki śmigłem nie utniesz przy krecie to zniesie bardzo wiele i jest lekkie.
Na przewód antenowy jednak lepiej chyba rg316 na przykład tak jak g.p napisał.
Awatar użytkownika
Scott
Posty: 176
Rejestracja: poniedziałek 27 paź 2014, 10:01
Lokalizacja: Opole

Re: Giętki drut do budowy anteny

Post autor: Scott »

Ja robiłem z linki stalowej, powlekanej PCV 1/2mm.
Załączniki
antena.jpg
antena.jpg (197.47 KiB) Przejrzano 3839 razy
Easy Star II, 450, 250, 120, 90, 33 ...
yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Giętki drut do budowy anteny

Post autor: yoseph »

Ja znowu metodą kombinowaną:)
Tak jak ci3jk4 pisał: kabel awg 18 a w termokurcz idzie pomiędzy dwie albo jedną średnią trytytkę, sztywne i elastyczne zarazem :)
Awatar użytkownika
DzikuVx
Posty: 322
Rejestracja: niedziela 26 kwie 2015, 21:38
Lokalizacja: Szczecin / Berlin

Re: Giętki drut do budowy anteny

Post autor: DzikuVx »

W prawie każdym budowlanym supermarkecie znajdziesz drut miedziany. Ja zwykle robię z 0.8 w termokurczce
Awatar użytkownika
volender
Posty: 896
Rejestracja: sobota 27 kwie 2013, 16:56
Lokalizacja: Kraków

Re: Giętki drut do budowy anteny

Post autor: volender »

DzikuVx pisze:Ja zwykle robię z 0.8 w termokurczce
ja zawsze mam problem ze zdobyciem termokurcza na drut 0.8 z migomata ;(
Zazwyczaj mają tylko pow. 2mm średnicy.
yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Giętki drut do budowy anteny

Post autor: yoseph »

Panowie, jak Wy ten drut z migomatu prostujecie? Przecież zawsze jest zwinięty na szpuli i robi się na nim łuk. Przez to już odpuściłem odwijanie sobie tego z migomatu, wolę sztywniejsze anteny, albo takie ze zwykłego kabla.
Awatar użytkownika
volender
Posty: 896
Rejestracja: sobota 27 kwie 2013, 16:56
Lokalizacja: Kraków

Re: Giętki drut do budowy anteny

Post autor: volender »

to nie problem go wyprostować, 16 cm odcinki do 433MHz prostuje się max kilka minut palcami tak, żeby były ładne i proste.

Może taki hint - wyprostuj go przed odcięciem ze szpuli/pętli - wtedy masz lepszą kontrolę jak jest ustawiony ten drut, i gniesz tylko w jednym kierunku.
Ostatnio zmieniony poniedziałek 23 sty 2017, 21:39 przez volender, łącznie zmieniany 1 raz.
yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Giętki drut do budowy anteny

Post autor: yoseph »

Może w tym jest problem że ja nie odwijam prosto ze szpuli tylko wypuszczam przez uchwyt z migomatu, niby nie powinien, ale możliwe że dodatkowo się gnie. Podajnik w migomacie mam ustawiony idealnie, i chwilę dłuższą chwilę mi z tym schodzi więc nie odetnę drutu na ten moment. Ale jak będę miał świeżą szpulę to na pewno spróbuję:) Serdeczne dzięki za podpowiedź :)
Awatar użytkownika
radokizi
Posty: 159
Rejestracja: piątek 02 sty 2015, 13:45
Lokalizacja: Radom

Re: Giętki drut do budowy anteny

Post autor: radokizi »

A czy ktoś próbował robić anteny, szczególnie chodzi mi o dipol 433 bo jest najdłuższy, z drutu dentystycznego/ortodontycznego?
Jest w różnych średnicach, od 0,2mm do 0,8mm z tego co widziałem, i jest niesamowicie sprężysty i zarazem sztywny.
Zastanawiam się jaką średnicę wybrać. Czy 0,6mm nie będzie za cienki (to pytanie do doświadczonych w temacie dipoli 433)?
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Talon Mini - szykuje się
FX-61 - czeka na klienta
Pioneer 1400, Skrzydło "podkładowe" KFm6, Tarot FY450, AR Drone 2.0 + MiruMod - początki
Awatar użytkownika
lotpawel
Posty: 918
Rejestracja: wtorek 31 gru 2013, 01:49
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Giętki drut do budowy anteny

Post autor: lotpawel »

podobno im grubszy drut tym "szersze spektrum"? poprawcie jeśli się mylę.
ale opcja świetna, znalazłem nawet taki drut 2.2mm
Awatar użytkownika
radokizi
Posty: 159
Rejestracja: piątek 02 sty 2015, 13:45
Lokalizacja: Radom

Re: Giętki drut do budowy anteny

Post autor: radokizi »

lotpawel pisze:podobno im grubszy drut tym "szersze spektrum"? poprawcie jeśli się mylę.
ale opcja świetna, znalazłem nawet taki drut 2.2mm
No tylko, że 16,5cm drutu 2,2mm to chyba trochę za dużo waży jak na antenkę w modelu. Nie mówiąc już nawet o opcji w pełni sztywnej czyli 2x16,5cm.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Talon Mini - szykuje się
FX-61 - czeka na klienta
Pioneer 1400, Skrzydło "podkładowe" KFm6, Tarot FY450, AR Drone 2.0 + MiruMod - początki
Awatar użytkownika
Chestnut
Posty: 336
Rejestracja: czwartek 22 sie 2013, 20:28
Lokalizacja: Krosno

Re: Giętki drut do budowy anteny

Post autor: Chestnut »

z grubością drutu prawda, coś tam IBCrazy o tym mówił- tylko oprócz masy- w drugą stronę- im "szerszy zakres" anteny tym mniejszy zysk.

a w kwesti cienkich drutów- ten dentystyczny ("drut do klamer") jest ok, choć średnio się lutuje.
lepszy według mnie jest drut do spawarki mig - różne grubości, a i są miedziowane- więc świetnie się lutuje.

jeśli chodzi o sztywność- świetnie nadaje się 0,7mm - z niego robiłem koniczyny na 1,2GHz i wystarczyło,
do dipola taki drut wkładam do plastikowej rurki (od bowdena) i jest sztywny, ale w razie W się poddaje, nie wyłamuje gniazda.

tak, wiem że plastik rurki nie jest "idealnie transparentny" dla fal radiowych, ale przy częstotliwościach poniżej 1GHz tyle plastiku nieznacznie wpływa na strojenie anteny. Poza tym- jak ktoś stroi- można to zrobić już po założeniu rurki (dla świętego spokoju).
Mój największy lęk to sytuacja w której ja umieram, a Żona sprzedaje moje "zabawki" za tyle, za ile jej powiedziałem że je kupiłem...
ODPOWIEDZ