GPS GAM-2222-MTR

Elektronika w modelu i na ziemi

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
przemekgda86
Posty: 85
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2016, 16:24
Lokalizacja: Gdańsk

GPS GAM-2222-MTR

Post autor: przemekgda86 »

Wpadł mi w ręce moduł GPS GAM-2222-MTR, pochodzący z jakiegoś lokalizatora samochodowego...
Obrazek

Moduł posiada własną, zintegrowaną antenę i wyprowadzenia pinów które teoretycznie powinny znaleźć swoje zastosowanie w naszych latających maszynach- nota katalogowa http://www.gotop-zzu.com/images/u/1477968840533.pdf
I tu pytanie do bardziej doświadczonych (bo ja w temacie jestem kompletnie zielony), czy ów moduł nadaje się do czegokolwiek? I czy w ogóle da się go zaadaptować do naszych celów?
Syma X8HW, Syma X13, CX-10,CX-20, eachine H8 mini , MJX Bugs 6
Awatar użytkownika
NeXuS
Posty: 881
Rejestracja: sobota 01 lut 2014, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: GPS GAM-2222-MTR

Post autor: NeXuS »

Byłby Ok, gdyby nie 1Hz. Będzie przesyłał dane raz na sekundę, a to do naszych zastosowań słabo. Przydałoby się co najmniej 5Hz, a najlepiej 10Hz. Podłączyć się da, ale do AP to raczej się nie nadaje. Do wyświetlania danych na OSD, np. strzałki home, prędkości itp wystarczy, choć wskazania będą ospałe...
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9758
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: GPS GAM-2222-MTR

Post autor: pawelsky »

NeXuS pisze:Byłby Ok, gdyby nie 1Hz. Będzie przesyłał dane raz na sekundę, a to do naszych zastosowań słabo.
Nie tak szybko. Z notki wynika ze jest zbudowany przy uzyciu chipu MT3337 a ten potrafi obsluzyc do 10Hz. Wrzucilbym go na warsztat, podlaczyl pod MiniGPS, ustawil wieksza czestotliwosc (a jednoczesnie i baudrate) i wtedy sie dopiero okaze...

P.S. Zdecydowanym minusem tego GPSa jest niestety brak obslugi GLONASSa.
Awatar użytkownika
przemekgda86
Posty: 85
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2016, 16:24
Lokalizacja: Gdańsk

Re: GPS GAM-2222-MTR

Post autor: przemekgda86 »

pawelsky pisze:
NeXuS pisze:Byłby Ok, gdyby nie 1Hz. Będzie przesyłał dane raz na sekundę, a to do naszych zastosowań słabo.
Nie tak szybko. Z notki wynika ze jest zbudowany przy uzyciu chipu MT3337 a ten potrafi obsluzyc do 10Hz. Wrzucilbym go na warsztat, podlaczyl pod MiniGPS, ustawil wieksza czestotliwosc (a jednoczesnie i baudrate) i wtedy sie dopiero okaze...
Zakładam że istnieją jakieś proste metody połączenia tego ustrojstwa z PC -> miniGPS, potrzebne są jakieś kontrolery? Przejściówki?
W sumie to nawet chętnie wyślę to komuś komu się to przyda, w moich rękach na chwilę obecną moduł jest bezużyteczny :)
Syma X8HW, Syma X13, CX-10,CX-20, eachine H8 mini , MJX Bugs 6
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9758
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: GPS GAM-2222-MTR

Post autor: pawelsky »

przemekgda86 pisze:potrzebne są jakieś kontrolery? Przejściówki?
Jakikolwiek adapter USB - serial (najlepiej 3V).
Awatar użytkownika
przemekgda86
Posty: 85
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2016, 16:24
Lokalizacja: Gdańsk

Re: GPS GAM-2222-MTR

Post autor: przemekgda86 »

pawelsky pisze:
przemekgda86 pisze:potrzebne są jakieś kontrolery? Przejściówki?
Jakikolwiek adapter USB - serial (najlepiej 3V).
Hmm.... No więc wpiąłem się bezpośrednio w port COM w stacjonarce, tak na chłopski rozum:
GND->GND
TXD->RXD
RXD->TXD
Zasilanie zewnętrzne 3,7v.....

Moduł odpowiada, w TTY wygląda to na jakieś śmieci
Obrazek

MINIgps również go wykrywa, po połączeniu jednak brak fixu lub nie potrafi poprawnie zinterpretować prawdopodobnie błędnych danych :-/
Obrazek

Generalnie robię wszystko na "czuja", więc jeśli coś robię nie tak, prosiłbym o pokierowanie moich działań ;-)
To już bardziej doświadczalnie, żeby się czegoś nauczyć :mrgreen:
Syma X8HW, Syma X13, CX-10,CX-20, eachine H8 mini , MJX Bugs 6
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9758
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: GPS GAM-2222-MTR

Post autor: pawelsky »

przemekgda86 pisze:Moduł odpowiada, w TTY wygląda to na jakieś śmieci
Zly baudrate - stad smieci. Ustaw 9600.

EDIT: Wroooc, wlasnie doczytalem ze wpiales sie bezposrednio w COMa. Jesli bedziesz tak dalej robil jest duza szansa ze upalisz tego GPS. Uzyj adaptera USB serial tak jak Ci pisalem a nie wpinaj sie bezposrednio w RS-232 w komputerze. TU dowiesz sie jaka jest roznica.
Awatar użytkownika
przemekgda86
Posty: 85
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2016, 16:24
Lokalizacja: Gdańsk

Re: GPS GAM-2222-MTR

Post autor: przemekgda86 »

Próbowałem na wszystkich dostępnych szybkościach, i na każdej w TTY moduł sypie artefaktami, w MINIgps niezależnie od ustawień po otworzeniu portu jest jak na zrzucie powyżej - NoFix, po odłączeniu zasilania MINIgps nie wyświetla nic w polach danych, więc mam pewność że go widzi.
Syma X8HW, Syma X13, CX-10,CX-20, eachine H8 mini , MJX Bugs 6
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9758
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: GPS GAM-2222-MTR

Post autor: pawelsky »

przemekgda86 pisze:Próbowałem na wszystkich dostępnych szybkościach, i na każdej w TTY moduł sypie artefaktami, w MINIgps niezależnie od ustawień po otworzeniu portu jest jak na zrzucie powyżej - NoFix, po odłączeniu zasilania MINIgps nie wyświetla nic w polach danych, więc mam pewność że go widzi.
Przeczytaj moj EDIT.
Awatar użytkownika
przemekgda86
Posty: 85
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2016, 16:24
Lokalizacja: Gdańsk

Re: GPS GAM-2222-MTR

Post autor: przemekgda86 »

Uznałem błędnie z resztą, że wspominasz o adapterze myśląc, że nie mam COMa :mrgreen: Mea culpa, wszystko jasne :roll:
Bogatszy o nowe doświadczenie, organizuję więc adapter, puki co dziękuję bardzo za pomocne rady, pozwolę sobie niebawem podnieść temat jak już będę miał wszystko na miejscu :mrgreen:
Miłego dnia :)
Syma X8HW, Syma X13, CX-10,CX-20, eachine H8 mini , MJX Bugs 6
ODPOWIEDZ