APM 2.8 + Taranis9XD PLUS telemetria

Elektronika w modelu i na ziemi

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Waldek 1964
Posty: 110
Rejestracja: poniedziałek 31 paź 2016, 11:30
Lokalizacja: Olsztynek

Re: APM 2.8 + Taranis9XD PLUS telemetria

Post autor: Waldek 1964 »

Widzę że temat się ożywił ale do rzeczy. Jak podłączę apm przez usb to faktycznie nie ma parametrów na taranisie , jakieś tylko ostatnie odczytane, ale przy zasilaniu lipo wszystko działa jak trzeba . Był tylko mały problem bo dane odczytywane były jakoś bardzo rzadko ale syn coś zmienił w ustawieniach apm portu usb i ładnie się odświeża.Napiszę co zrobił jak będę miał z nim kontakt.
Awatar użytkownika
arek2081
Posty: 1054
Rejestracja: sobota 20 paź 2012, 04:53
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: APM 2.8 + Taranis9XD PLUS telemetria

Post autor: arek2081 »

Połącz d2 z d12 i daj rezystor jak na schemacie, u mnie działa
Optic 6 (expander 12ch), eleres mod, OSD Remzibi, Fox 800, AP eleres V2, sony 600, gopro 4 sliver, pixhawk
Awatar użytkownika
MacPiston
Posty: 1051
Rejestracja: niedziela 02 lis 2014, 10:30
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: APM 2.8 + Taranis9XD PLUS telemetria

Post autor: MacPiston »

Jest do tego schemat? Ja to jak głupek robiłem na czuja :D
EDIT: Aaaa... na tym od pawelsky.... już próbuję
EDIT2: Tam właśnie nie wolno łączyć d2 z d12, należy wybrać jeden z przedziału d2-d12
EDIT3: Poprawiłem i dalej to samo. Co zauważyłem - jak jest połączenie przez USB, to dioda na arduino miga ultraszybko, prawie świeci ciągłym światłem za to na lipolu błyśnie czasem, a tak to nie świeci.
OneMoreEDIT: Naprawiłem podłączając do Telem1 zamiast do Telem2 i zmieniając parametry. Działa :)
Awatar użytkownika
arek2081
Posty: 1054
Rejestracja: sobota 20 paź 2012, 04:53
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: APM 2.8 + Taranis9XD PLUS telemetria

Post autor: arek2081 »

MacPiston pisze:EDIT2: Tam właśnie nie wolno łączyć d2 z d12, należy wybrać jeden z przedziału d2-d12
ja mam to połączone razem, po zasileniu pixa dioda chwilę mruga a następnie zapala na stałe, działa na Telem1 i Telem2
MacPiston pisze: Naprawiłem podłączając do Telem1 zamiast do Telem2 i zmieniając parametry. Działa :)
jakie parametry ustawiłeś?
Optic 6 (expander 12ch), eleres mod, OSD Remzibi, Fox 800, AP eleres V2, sony 600, gopro 4 sliver, pixhawk
Awatar użytkownika
MacPiston
Posty: 1051
Rejestracja: niedziela 02 lis 2014, 10:30
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: APM 2.8 + Taranis9XD PLUS telemetria

Post autor: MacPiston »

Te co każą w manualu konwertera oraz te dla minimOSD
kriczer
Posty: 38
Rejestracja: poniedziałek 21 mar 2016, 10:24
Lokalizacja: Koszalin

Re: APM 2.8 + Taranis9XD PLUS telemetria

Post autor: kriczer »

Przepraszam za być może głupie pytanie (ot nie znam się totalnie na arduino, chciałbym dane z pixa przesłać do taranisa i nie wydać 30 Euro na kabel :) ).
Widzę na schematach jak podłączyć zasilanie i smart port do arduino, ale jak podłączyć do portu telemetrii na pixhawku?
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: APM 2.8 + Taranis9XD PLUS telemetria

Post autor: pawelsky »

kriczer pisze:Przepraszam za być może głupie pytanie (ot nie znam się totalnie na arduino, chciałbym dane z pixa przesłać do taranisa i nie wydać 30 Euro na kabel :) ).
Widzę na schematach jak podłączyć zasilanie i smart port do arduino, ale jak podłączyć do portu telemetrii na pixhawku?
A po co Ci Arduino kiedy Pixhawk natywnie wspiera protokol S.Port?
kriczer
Posty: 38
Rejestracja: poniedziałek 21 mar 2016, 10:24
Lokalizacja: Koszalin

Re: APM 2.8 + Taranis9XD PLUS telemetria

Post autor: kriczer »

Grzebiąc w odmętach internetu, głównie strona ardupilot.org, pojawia się informacja o wsparciu dla s.port, poprzez kabel telemetrii. Tu pojawia się oczywiście link do craftandtheoryllc i ich kabli. Pixracer ma dedykowany pin dla telemetrii FRSky (tu w miarę zwykły kabelek w ofercie) cala reszta (pixhawk, jego klony i pixhawk 2.1) posiada na kablu pod termokurczem jakiej ustrojstwo. Stąd moje założenie, że jednak coś jeszcze potrzebuje do wyświetlania danych z pixhawk'a na aparaturze.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: APM 2.8 + Taranis9XD PLUS telemetria

Post autor: pawelsky »

kriczer pisze:Grzebiąc w odmętach internetu, głównie strona ardupilot.org, pojawia się informacja o wsparciu dla s.port, poprzez kabel telemetrii. Tu pojawia się oczywiście link do craftandtheoryllc i ich kabli. Pixracer ma dedykowany pin dla telemetrii FRSky (tu w miarę zwykły kabelek w ofercie) cala reszta (pixhawk, jego klony i pixhawk 2.1) posiada na kablu pod termokurczem jakiej ustrojstwo. Stąd moje założenie, że jednak coś jeszcze potrzebuje do wyświetlania danych z pixhawk'a na aparaturze.
Wszystko na temat kabla masz opisane na tej samej stronie ardu. Potrzebujesz jakiegos invertera (nada sie zwykly konwerter RS232-TTL ma MAXie) i diody. Koszt w sumie jakies 5PLN.
kriczer
Posty: 38
Rejestracja: poniedziałek 21 mar 2016, 10:24
Lokalizacja: Koszalin

Re: APM 2.8 + Taranis9XD PLUS telemetria

Post autor: kriczer »

ten schemat?Obrazek
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: APM 2.8 + Taranis9XD PLUS telemetria

Post autor: pawelsky »

kriczer pisze:ten schemat?Obrazek
Jak masz akurat pod reka FUL-1 i SPC, ale duzo taniej bedzie tak
http://discuss.ardupilot.org/t/s-port-t ... wk/11720/4
kriczer
Posty: 38
Rejestracja: poniedziałek 21 mar 2016, 10:24
Lokalizacja: Koszalin

Re: APM 2.8 + Taranis9XD PLUS telemetria

Post autor: kriczer »

przebrnąłem przez kilkadziesiąt stron. Wcale nie czuje się dużo mądrzejszy. Ale wygląda na to, że potrzebuje mini konwertera na układzie max 3232, diody (o parametrach których się nie doszukałem niestety w czasie poszukiwań) do stworzenia inwertera. Polutować kable. Potem ustawić serial protocol na 4 lub 10(4 na pewno, 10 passtrough nie jestem pewny) i to wszystko? Cena faktycznie niższa niż arduino.
Wyszukiwanie obrazem, przez niemieckie fora doprowadziło mnie tutaj: https://github.com/ilihack/LuaPilot_Taranis_Telemetry
Niby wszystko wiem tylko jaka to ma być dioda dolutowana ? Sądząc po obrazkach zener ale o jakich parametrach?

Z góry dziękuję za odpowiedź i poświęcony czas.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: APM 2.8 + Taranis9XD PLUS telemetria

Post autor: pawelsky »

kriczer pisze:Niby wszystko wiem tylko jaka to ma być dioda dolutowana ?
Np. 1N400x
kriczer
Posty: 38
Rejestracja: poniedziałek 21 mar 2016, 10:24
Lokalizacja: Koszalin

Re: APM 2.8 + Taranis9XD PLUS telemetria

Post autor: kriczer »

Ok. polutowane i "działa". Więc dziekuję. Niestety wiekszość sensorów wykrywa się jako 5001,5002,5003 itd Udało mi się namierzyć tylko te od trybów lotu i chyba od pozycji gps. Będę walczył z tematem dalej jutro.
przybora
Posty: 33
Rejestracja: środa 09 mar 2016, 16:37
Lokalizacja: Polska Mazury

Re: APM 2.8 + Taranis9XD PLUS telemetria

Post autor: przybora »

kriczer, hejka coś więcej udało Ci się poustawiać ?
_____________________________________________________________________
"Dobrym słowem można długo żyć. Dlatego dawaj je ludziom, gdy na to zasłużą.
Bo potrzebują ludzkiej akceptacji. Bo bez niej trudno jest żyć." -M.Maliński
ODPOWIEDZ