Prośba o pomoc.

Elektronika w modelu i na ziemi

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

MichalSz
Posty: 3
Rejestracja: wtorek 30 sie 2016, 01:13
Lokalizacja: Irlandia

Prośba o pomoc.

Post autor: MichalSz »

Witam was drodzy forumowicze.
Z góry przepraszam, jeżeli post został umiejscowiony w złej kategorii, czy też nazewnictwo się nie zgadza. W temacie elektroniki jestem całkowicie zielony. Proszę mnie od razu poprawić, jeżeli plotę głupoty.

Wszedłem w posiadanie drona. Dron posiada cztery silniki (Robbe Roxxy BL-Motor 2827-26) więc jak domniemam jest Kwadrokopterem lub Quadcopterem jak kto woli :)
Problem polega na tym, że to cała moja wiedza o nim. Płyta (Flight Control?) posiada procesor Atmega644P natomiast na ramionach widnieje napis cyberdrones (natomiast w pudełku z zestawem były naklejki mikrokopter.de). Elektronika składa się z dwóch części. Dodatkowo przy wyjściu z każdego z silników dołączona jest kolejna płytka (BL Controller?). Poniżej znajdziecie zdjęcia.

Przeszukałem najprawdopodbniej całą wiki mikrokoptera. Z tego co wiem FC 1.1 - 1.3 posiadały procesor 644P. Jednak płytka wygląda zupełnie inaczej. Próbowałem odnaleźć informacje z Cyberdrones (wiem, że strona nie istnieje od jakiegoś czasu). Niestety nic nie znalazłem

Wiem, że ów urządzenie było sterowane aparaturą Sanwa RD6000 (+ odbiornik RX-851) i wszystko hulało pod 35mhz. Chociaż nie wiem czy ten informacje są jakkolwiek przydatne.

Szukam informacji w postaci najlepiej dokumentacji (po polsku, po angielsku albo po niemiecku).

Jeżeli ktoś z was byłby w stanie mi pomóc będę wdzięczny.



Pozdrawiam Serdecznie
Michał

Oto zdjęcia :
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Prośba o pomoc.

Post autor: Verid »

Cyberdrones??? Chłopie, skąd tyś go wytrzasnął? Tego kontrolera nie ma już na rynku ho ho i jeszcze trochę. To rodzimy produkt który niestety został porzucony przez autora. Dwie płyty oznaczają starszą wersję - późniejsze były jednopłytowe.

Niestety - ten kopter to troszkę wtopa. Niedopracowany i porzucony kontroler, nietypowe regulatory (przerobione na I2C, niech cię nawet nie świerzbi żeby je do czegokolwiek innego niż kontroler podłączać bo upalisz a są praktycznie nie do odtworzenia z twojego punktu widzenia) które wykorzystuje chyba tylko Mikrokopter. Jedynie silniki (o ile nie oberwały) to porządny sprzęt.
Ten wredny...
MichalSz
Posty: 3
Rejestracja: wtorek 30 sie 2016, 01:13
Lokalizacja: Irlandia

Re: Prośba o pomoc.

Post autor: MichalSz »

Chciałbym go jakoś uruchomić. Wg informacji poprzedniego właściciela sprzęt latał ale 5 lat temu. Posiadam kilka baterii lipo i po podłączeniu zgłasza się ale gdy odłączączę odbiornik, to też się zgłasza :). Domniemam więc, że zgłaszają się 4 silniki. Natomiast ni chu chu nie wiem jak mam go skomunikować z aparaturą. Aha, dodam jeszcze, że jak podłączyłem go do odbiornika jak zwykły samolot to spaliłem odbiornik. Wnioskuję więc, że jest tutaj zastosowany jakiś klasyczny myk.

Spędziłem już nad tym kilka nocy i Żona na mnie krzyczy. Moja natura jednak pozostaje w stałym konflikcie z moją żoną i nie pozwoli mi go wrzucić do szafy...
Sumując. Nie wiem za bardzo jak się do tego zabrać. I zgadzam się z Tobą. Ja również nie chcę nic spalić.
Czy myślisz, że istnieje jakaś szansa?

EDIT - scalenie

Przepraszam, zachowałem się niegrzecznie nie odpowiadając na Twoje pytanie. Wytrzasnąłem to od gościa, który go kupił, bo myślał, że polata i pokręci filmy jak na youtube a szkoda mu kasy na drona ze sklepu. Jako, że interesuję się modelarstem szkutniczym i trochę lotniczym. I mam za sobą kilka potyczek. Ów kolega oddał mi sprzęt, gdyż nie bardzo wiedział co z nim zrobić.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Prośba o pomoc.

Post autor: Verid »

Po pierwsze - nic na pałę nie podłączaj. To prosta droga do upalenia czegoś i sporych wydatków.
Po drugie - Cyberdrones zdecydowanie nie jest kontrolerem dla początkujących. Ponadto nie ma żadnego wsparcia i soft do niego nie jest rozwijany a ostatnia wersja która wyszła i tak pozostawia wiele do życzenia. Co gorsza, strona projektu od dawna nie istnieje i będziesz miał poważny problem ze zdobyciem oprogramowania.
Po trzecie - do połączenia z komputerem (w domyśle do jakiejkolwiek konfiguracji) niezbędny będzie dongiel FTDI i to możliwie dobrej jakości bo bezpośredniego portu USB brak.
Po czwarte - dobrze by było żebyś najpierw poczytał ogólnie o budowie wielowirnikowców to oszczędzisz sobie takich zdziwień jak to że się zgłasza bez odbiornika i zmniejszysz tym samym szanse na upuszczenie magicznego dymu co w twoim przypadku oznacza natychmiastowy koniec zabawy i totalną wymianę wszystkiego bo osprzęt na którym pracujesz jest nie do dostania i nie do naprawienia bez konkretnej wiedzy elektronicznej.

Jeżeli powyższe cię nie zniechęciło to mogę cię poratować manualem wykopanym z czeluści HDD:

https://drive.google.com/open?id=0Byt2N ... TJvSnphM2M

Aczkolwiek uważam że jeżeli chcesz się w to bawić (w sensie koptery) i nie zniechęcić od razu to powinieneś w te pędy przestać denerwować małżonkę wypruwając tak FC jak i regulatory i w to miejsce wstawiając coś ze współczesnych rozwiązań jak Naza Lite (prostszy ale skromniejszy) czy APM/Pixhawk (nieco trudniejsze do opanowania ale dużo bardziej zaawansowane i oferujące znaczą ilość opcji). Koszty, wiem, ale w ogólnym rozrachunku i tak ci wyjdzie taniej.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
jelcyn
Posty: 3417
Rejestracja: niedziela 23 sty 2011, 16:56
Lokalizacja: B-stok

Re: Prośba o pomoc.

Post autor: jelcyn »

Popieram - nie ma sensu uruchamiać cyberdrona.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Prośba o pomoc.

Post autor: Adrián »

Po taniości, może kup naze32? Teraz można tanio dostać. Jak zapragniesz czegoś więcej, latanie po punktach, follow me czy tym podobne bajery, to możesz zainteresować się wspomnianym pix'em.
Przy okazji załapiesz podstawy i będziesz już latał. Pix'a/apm trzeba się trochę dłużej pouczyć.
W porównaniu do pix'a, naze32 uruchamia się bardzo szybko i łatwo.
MichalSz
Posty: 3
Rejestracja: wtorek 30 sie 2016, 01:13
Lokalizacja: Irlandia

Re: Prośba o pomoc.

Post autor: MichalSz »

Dzięki za odpowiedzi!

No nic w takim razie nie pozostało mi nic jak jednak schować go do szafy. Z góry przepraszam za głupie pytania. Z trzech opcji które mi podaliście Naze32 wydaje mi się najrozsądniejszą z opcji (nie ukrywam, że głównie chodzi o cenę). Znalazłem go na Hobby King

http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... _Pin_.html

Pytanie. Czy potrzebuję coś jeszcze?

Pozdrawiam serdecznie,
Michał
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Prośba o pomoc.

Post autor: Verid »

Tak, regulatory. Te co masz zostały przerobione na I2C i nie będą współpracować z niczym innym jak Cyberdrones lub Mikrokopter.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Prośba o pomoc.

Post autor: Adrián »

Tu masz taniej http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... uct=105185 wysyłka nierejestrowana 1,33$ jeśli dobrze pamiętam.
Z banggood taniej, ale dłużej.
Tylko radzę brać starszą rev5. Z 6 były różne kwiatki.
Awatar użytkownika
Roger
Posty: 371
Rejestracja: piątek 12 lip 2013, 09:44
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Prośba o pomoc.

Post autor: Roger »

Ja tylko dopisze że jak chcesz coś przy tym robić TO ZDEJMIJ ŚMIGŁA (na fotkach widzę że dumnie tkwią na silnikach) ! Dla własnego i otoczenia bezpieczeństwa.
Potem miernik w łapę i zanim coś podłączysz to sprawdź napięcia.
Pozdrawiam Maciek,
Aktualnie: FrSky x9d, X-Lite, rejsery i DJI Mavic Pro
Stuff dawno temu: Spektrum DX8, Naza v2 +GPS, http://mojerc.pl, KFC32, Nighthawk 280 Pro
ODPOWIEDZ