Rozładowanie pakietu do łódki

Elektronika w modelu i na ziemi

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

mikpasz
Posty: 158
Rejestracja: czwartek 31 gru 2015, 17:32

Rozładowanie pakietu do łódki

Post autor: mikpasz »

Witajcie
Mam w planach zakup łodzi rc i zastanawiam się do jakiego poziomu rozładowywać akumulator. Dokładniej chodzi o łódkę, która maksymalnie będzie pobierała 90 a. Akumulatory to 2x Zippy 5000 3s 40 c. Na początku chciałem pływać na stoper jednak raz się pływa szybciej, raz wolniej więc nie było by to efektywne rozwiązanie. Mam do wyboru w esc ustawienie cut off na 3,4v lub 3,2? Co byście wybrali? Chciałem ustawić 3,4 jednak biorąc pod uwagę, że napięcie spada przy obciążeniu może lepiej ustawić 3,2???
Phantom 4 pro + Spektrum dx6e + Spektrum dx6i + Blade Nano qx + Su 29 mm na pływakach + Carbon-z Cub + HydroPro Inception
Było: Sky Surfer + Phantom 3 advanced + Cessna 182 1m + Blade MSrX + Alpha 1500 + Piper j3 Cub 1,4m + Hobby Engine Saint Princess
Awatar użytkownika
Baqsthc
Posty: 1076
Rejestracja: poniedziałek 02 wrz 2013, 21:12
Lokalizacja: Legnica

Re: Rozładowanie pakietu do łódki

Post autor: Baqsthc »

A może lepiej buzzer? Jak Ci odetnie napęd na środku jeziora to będziesz miał wesoło :)
mikpasz
Posty: 158
Rejestracja: czwartek 31 gru 2015, 17:32

Re: Rozładowanie pakietu do łódki

Post autor: mikpasz »

W instrukcji napisane jest, że wtedy nie ma odcięcia prądu tylko zmniejszenie gazu na 50 %. A buzzera obawiam się, że nie będę słyszał.
Phantom 4 pro + Spektrum dx6e + Spektrum dx6i + Blade Nano qx + Su 29 mm na pływakach + Carbon-z Cub + HydroPro Inception
Było: Sky Surfer + Phantom 3 advanced + Cessna 182 1m + Blade MSrX + Alpha 1500 + Piper j3 Cub 1,4m + Hobby Engine Saint Princess
Awatar użytkownika
Arnik
Posty: 16
Rejestracja: środa 29 lut 2012, 18:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Rozładowanie pakietu do łódki

Post autor: Arnik »

Lepiej monitor/buzzer, ktory mierzy kazda celke oddzielnie - jak ktoras spadnie np. ponizej 3,4 V to uslyszysz.

Jak zmierzysz na calym 3S przy pomocy ESC np. 9,6V (i to spowoduje spadek mocy do np. 50%), to przy nierownomiernym rozladowaniu moze oznaczac spadek na najslabszej celli poniz 3V - a to oznacza uszkodzenie tej celki.

W Twojej sytuacji lepiej ustaw 3,4V jako napiecie przy ktorym ESC ograniczy pobor pradu - a wtedy szybko zjezdzaj do brzegu.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Rozładowanie pakietu do łódki

Post autor: Verid »

mikpasz pisze:A buzzera obawiam się, że nie będę słyszał.
Są lipo monitory ze światełkami - wyprowadź je na kadłub to nie przeoczysz...
Ten wredny...
mikpasz
Posty: 158
Rejestracja: czwartek 31 gru 2015, 17:32

Re: Rozładowanie pakietu do łódki

Post autor: mikpasz »

Po skończonym pływaniu przy LWC 3,4v mam bez obciążenia 11,5v czyli około 3,8 cele. Tak jest dobrze???
Phantom 4 pro + Spektrum dx6e + Spektrum dx6i + Blade Nano qx + Su 29 mm na pływakach + Carbon-z Cub + HydroPro Inception
Było: Sky Surfer + Phantom 3 advanced + Cessna 182 1m + Blade MSrX + Alpha 1500 + Piper j3 Cub 1,4m + Hobby Engine Saint Princess
Awatar użytkownika
Arnik
Posty: 16
Rejestracja: środa 29 lut 2012, 18:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Rozładowanie pakietu do łódki

Post autor: Arnik »

Tak jest bezpiecznie. A ile weszlo prądu w tak rozładowany aku podczas późniejszego ładowania ?

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
mikpasz
Posty: 158
Rejestracja: czwartek 31 gru 2015, 17:32

Re: Rozładowanie pakietu do łódki

Post autor: mikpasz »

Niestety nie wiem. Mam bardzo prostą ładowarkę :-( Czy jeśli zmierzę czas ładowania będę wiedział ile wejdzie prądu?
Phantom 4 pro + Spektrum dx6e + Spektrum dx6i + Blade Nano qx + Su 29 mm na pływakach + Carbon-z Cub + HydroPro Inception
Było: Sky Surfer + Phantom 3 advanced + Cessna 182 1m + Blade MSrX + Alpha 1500 + Piper j3 Cub 1,4m + Hobby Engine Saint Princess
Awatar użytkownika
NeXuS
Posty: 881
Rejestracja: sobota 01 lut 2014, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Odp: Rozładowanie pakietu do łódki

Post autor: NeXuS »

Chyba nie bardzo, bo prąd ładowania się zmienia, zmniejsza im bliżej końca.
Keri
Posty: 919
Rejestracja: środa 19 sty 2011, 22:15
Lokalizacja: Danzig

Re: Rozładowanie pakietu do łódki

Post autor: Keri »

To jest łódź zanętowa czy do zabawy ? Czy już latałeś/pływałeś/jeździłeś jakimś modelem? Po paru razach będziesz miał praktykę i sam ocenisz jak długo możesz jeszcze pływać. Na początek tak jak wspomniałeś ustaw na stopniowe ograniczanie. Wtedy nie zaskoczy Ciebie brak prądu na środku jeziora. Pływając blisko brzegu - jeśli to ślizgacz to bardzo efektownie to wygląda - możesz zmienić ustawienie by pływać na maksa aż do wyczerpania wtedy ocenisz jakim bezpiecznym czasem dysponujesz. Z reguły 10 min lot czy pływanie to już nudno się robi - chyba, że fpv ale to już inna zabawa. Ja do swojego lałem 0,5l benzyny gdzie po 10 min wydawało się, że prawie nic nie ubyło, a i tak bałem się dalej od brzegu odpływać ;-)
mikpasz
Posty: 158
Rejestracja: czwartek 31 gru 2015, 17:32

Re: Rozładowanie pakietu do łódki

Post autor: mikpasz »

Tak, to ślizgacz dokładnie hk hydropro inception. Pływałem już nim 5 razy, na razie jestem w trakcie ustawiania wału, śruby i trym klap. Jak już skończę to zobaczę czy opłaca się ustawić 3,2 v.
Phantom 4 pro + Spektrum dx6e + Spektrum dx6i + Blade Nano qx + Su 29 mm na pływakach + Carbon-z Cub + HydroPro Inception
Było: Sky Surfer + Phantom 3 advanced + Cessna 182 1m + Blade MSrX + Alpha 1500 + Piper j3 Cub 1,4m + Hobby Engine Saint Princess
Awatar użytkownika
dubik3e
Posty: 248
Rejestracja: wtorek 15 maja 2012, 19:30
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Rozładowanie pakietu do łódki

Post autor: dubik3e »

Łodzie mają to do siebie, że ciągną duży prąd i automatycznie masz duży spadek napięcia więc odcina gdy w pakiecie masz jeszcze prądu. Ja w traxxas spartan z silnikiem mamba 1520 1600kV i pakietami 2x 3s 5000mah 45C ustawiłem odcięcie na 2.8V na cele. Oczywiście jak odcięło ze względu na napięcie (a raczej przełączyło w tryb <50%), po sprawdzeniu buzerem i tak było bardzo wysokie. Dokładnie jakie nie pamiętam.

żadnego lipo buzera w łodzi nie usłyszysz, a głośniczek jak dasz na zewnątrz pewnie się zaleje i będzie cicho grał. Z kolei diody w słoneczny dzień tez nie pomogą. Załatw lepszą ładowarkę, daj odcięcie na 3,2V sprawdź ile po pływaniu wchodzi. Jeśli mało to zmień na 3,0V i znowu sprawdź. Ja tak doszedłem do tych 2,8V.

W każdym razie pakiety dostawały ostro w dupę, ze względu na długotrwałe duże obciążenie ich. Robiły się bardzo gorące - w łodzi brak wentylacji, a katować można ile się chce bo silnik i regulator chłodzony jest wodą i w sumie zawsze jest zimny. Wychodzi na to, że powinienem mieć więcej C, lub zejść ze śruba/kV silnika. W teorii można zwiększyć pojemność baterii, ale powodowało to, że ciężej było łodzi wejść w ślizg.
ODPOWIEDZ