Test i recenzja anten na 5.8GHz by Bartwaw

Elektronika w modelu i na ziemi

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Test i recenzja anten na 5.8GHz by Bartwaw

Post autor: PiotrSz »

W dniu wczorajszym dzięki uprzejmości Bartka dostałem przesyłkę z zestawem anten do testów i recenzji na 5.8GHz, dwie do diversity + jedna do quada.
Anteny przyszły bardzo dobrze zapakowane i zabezpieczone, żeby je zniszczyć przewoźnik musiał by pudełko rozdeptać ;-)

Obrazek

Po rozpakowaniu anten z folii ukazał mi się produkt wykonany na wysokim poziomie, każda antena ma przyklejoną metkę z SWR na kilku kanałach.
Całość wykonana bardzo estetycznie, anteny koniczynki zabezpieczone fajną żarowiastą farbą. Wrażenia bardzo pozytywne :-)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Całość dopełnia drobiazg w postaci kluczyków do dokręcania anten, jestem ciekaw jak się będą spisywały :-)

Obrazek

Jak mi się uda to polatam jutro quadem i wstępnie przetestuję. Dokładny test anten na dwóch diversity wykonam dopiero po przyszłym weekendzie ponieważ zaczynam we wtorek remont w modelarni i muszę wszystko zapakować w kartony i wynieść do innego pomieszczenia. Muszę jeszcze w jednym quadzie zmienić VTX na 25mW żeby test był rzetelny a czekam na obudowę do diversity miowo-dexowego żeby przetestować anteny na dwóch diversity tak jak obiecałem a przy okazji wykonam test porównawczy obu diversity.

C.D.N.
Awatar użytkownika
MrOwA
Posty: 369
Rejestracja: czwartek 05 mar 2015, 10:02
Lokalizacja: Radom

Re: Test i recenzja anten na 5.8GHz by Bartwaw

Post autor: MrOwA »

Czekam na test, bo pewnie w lipcu hak wrócę z wypoczynku też się skuszę na jakiś zestaw :)

Wysłane z mojego XT1068 przy użyciu Tapatalka
SJCAM 4000 wifi
Syma X5C-1
ANTek-450 (DJI F450); RedAnT (x220); CreeppX (XS); Tinny6 RR
Awatar użytkownika
macgyverek
Posty: 273
Rejestracja: niedziela 26 paź 2014, 21:21
Lokalizacja: śląsk

Re: Test i recenzja anten na 5.8GHz by Bartwaw

Post autor: macgyverek »

Również dostałem, antenki do testów. Wkrótce też zrobię test (chwilowy brak czasu z uwagi na imprezy modelarskie i sezon urlopowy). Jeśli chodzi o wykonanie, to mogę powiedzieć, że jakość super!!! Każda przemierzona i opisana. Ja mam również w komplecie osłonkę do anteny. Ale o tym wkrótce....
Syma 107G | Walkera Ladybird QR V1 | Align TREX 450L DOMINATOR | Align TREX 250 DFC | DJI SPARK | HELL QUAD 3D | Walkera DEVO 8S + DEVIATIONTX 5.0
Awatar użytkownika
kwak
Posty: 369
Rejestracja: poniedziałek 21 lis 2011, 01:53
Lokalizacja: Pszczółki / Skowarcz

Re: Test i recenzja anten na 5.8GHz by Bartwaw

Post autor: kwak »

To czekam a recenzje z niecierpliwością, szczególnie pod względem wytrzymałościowym, bo to dla mnie najistotniejsza cecha anteny, sporo ich ostatnio zniszczyłem nawet te, które uznane są za mega wytrzymałe.

pisane z tel.
TYLKO DroneRacing #DRC & #KISS FTW :)
Awatar użytkownika
Karool
Posty: 55
Rejestracja: piątek 12 gru 2014, 21:15
Lokalizacja: Opole

Re: Test i recenzja anten na 5.8GHz by Bartwaw

Post autor: Karool »

Z niecierpliwością czekam na recenzje bo planuje kupić jakieś lepsze antenki.
"Z góry świat lepiej wygląda"
___________________________________________________________________
QAV250 na Pancake i emax RS2205, Skrzydło SwiftMaxi1400, FunCub Multiplex
Awatar użytkownika
macgyverek
Posty: 273
Rejestracja: niedziela 26 paź 2014, 21:21
Lokalizacja: śląsk

Re: Test i recenzja anten na 5.8GHz by Bartwaw

Post autor: macgyverek »

Przepraszam, że dopiero teraz, ale sezon modelarski w pełni i troszkę problem z czasem.

No to zaczynamy. Do testów Bartek podesłał zestaw:
Promo Set 5.8Ghz - 1 x koniczyna odbiorcza + 1 x koniczyna nadawcza
Zestaw jest sparowany (mierzony na analizatorze) tak by vswr anten pokrywało się na co najmniej jednym kanale przy VSWR 1.4. Każdy zestaw testowany przed wysyłka na analizatorze.
.


Przesyłka przyszła w tępie ekspresowym ;) Pan "Pocztowy" przyniósł taką oto skrzynkeczkę:
Obrazek

Po otwarciu tajemniczej skrzyneczki znajduje się dobrze zapakowany zestaw.
Obrazek

W środku zapakowane było:
- Konczynka nadawcza (3-listna)
- Konczynka odbiorcza (4-listna)
- Osłonka na konczynkę (wydrukowana na drukarce 3D)
- Kluczyk do złączek SMA/RP-SMA
- Płytka plexi z logiem producenta - PRODRONE (można użyć do kurtki mocując do zamka ;) taki gadżet)

Obrazek

A tu troszkę fotek z tzw. bliska. Anteny wykonane bardzo starannie i solidnie. Każda z anten jest "pomalowana" farbą coś w rodzaju gumy. Ciekawie wygląda i spełnia zadanie ochronne.
Zestaw jest zmierzony na analizatorze i odpowiednio opisany (zakres czestotliwości oraz VSWR). Troszkę zabrakło instrukcji dla zielonych. Ktoś nie w temacie może mieć kłopoty z przenalizowaniem parametrów i ustawieniem odpowiedniego kanału.
Antenki najprawdopodobniej zrobione z drutu 0.7-0.8mm2.

Obrazek
Obrazek

Jeśli chodzi o osłonkę antentki to pomysł ciekawy. Osłonka składa się z 4 części:
- grzybka
- podstawki
- elementów "ściskowych" przewód antenki
- termokurczki
Osłonkę łączy się na klej i fajnie spełnia funkcje ochronne antenki. Szkoda, że w zestawie tylko jedna sztuka i kolor taki nie "męski". Ja dostałem w pięknym różu ;)

Obrazek

Antenki będę testował z antenkami konstrukcji własnej. Z racji, że lubię dłubać przy modelach mam taką zasadę: "co możesz zrobić samemu, zrób sam". Także anteny do modeli wykonuje własnoręcznie.
Zaznaczam, że nie jestem konkurecją Bartka i nie sprzedaje antenek ;) Anteny wykonuje z drutu miedzianego 1mm2 i najcześciej wykorzystuje do tego baciki, które dostaję w zestawach np. z nadajnikami fpv.
Zrobiłem sobie proste narzędzi do pozycjonowania "listków", a gnę za pomocą suwmiarki ;) Na antence schodzi mi dobra godzina. Także pełen podziw dla Bartka za włożoną pracę i uzyskaną jakość antenek.
Na zdjęciach przedstawiam antenki PRODRONE i moje. Bardzo byłem ciekaw czy profesjonalny zestaw będzie lepszy/dużo lepszy od robionego w amatorskich warunkach.

Obrazek
Obrazek

Dziś pierwszy raz założyłem zestaw do kopterka i do odbiornika. Wrażenia na razie pozytywne. Obraz stabilny i bez zakłóceń. Testu zasięgu wraz z moimi antenkami nie zdjążyłem już wykonać. Zauwałyłem jednak znaczącą różnicę między antankami. Na moich męczyłem się z zakócenami pochądzącymi z radia pracującego na 433MHz. Tu tego problemu nie ma. Może lekkie szarpnięcia obrazu. Także już jest na plus. Testy zasięgu wykonam dopiero za 2 tygodnie (wyjeżdza na urlop nad nasz Bałtyk ;))

O testowanym torze wideo w następnym odcinku.......

P.S
Ahaaa. ktoś pytał o solidność anteny podczas crashu. Hmmm. Wybaczcie, ale szkoda takich antenek i w moim przypadku będe testował na platforme do filmowania, a nie na racerze. Według mnie wytrzymałość jest "standardowa" - wszystko zależy jak spadnie. Moje antenki robie z drutu 1mm2 i pomimo załączonego "holda", wyglądała tak (antenka spotkała się ze smigłem):
Obrazek
Także teraz testuję osłonkę zrobioną z zakrętki po mleku oraz jaja niespodzianki:
Obrazek
Syma 107G | Walkera Ladybird QR V1 | Align TREX 450L DOMINATOR | Align TREX 250 DFC | DJI SPARK | HELL QUAD 3D | Walkera DEVO 8S + DEVIATIONTX 5.0
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Test i recenzja anten na 5.8GHz by Bartwaw

Post autor: Verid »

Luźne rozmowy przeniesiono tu: http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=21&t=36245
Ten wątek proszę zostawić testerom.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
JasQ
Posty: 921
Rejestracja: środa 19 paź 2011, 10:43
Lokalizacja: Strzelce Opolskie

Re: Test i recenzja anten na 5.8GHz by Bartwaw

Post autor: JasQ »

No to może ja coś naskrobię ;) Antenki jak u kolegów w ładnym opakowaniu , niestety nie załapałem się na zawieszkę reklamową ale nie ona tu najważniejsza .

Nadajnik Ts351 200mw
Odbiornik DV701 monitor z diversity
koniczynka + helikal 3,5 zwoja

koniczynka
600m odległość / 5 - 25 m wysokość
( niestety trudne warunki między lasem a halą przemysłową ) im bliżej hali tym większe odbicia ale obraz stabilny bez szumu

helikal
1300m odległość / 25 - 80 m wysokość
dla FlySky i6s to był kres zasięgu obraz bez zmian na całej trasie od 1 metra aż do złapania fs na 1300m

Muszę założyć eleresa do modelu i sprawdzę na większe odległości na innej miejscówce . Ale widzę spory potencjał .
DJI Mavic 2 Zoom
DJI Spark
KFC32FTB SkyHunter Mini
Ptyczak Matek F405 DJI Ocusync AirUnit
Żaglówka Phantom
KFC32FTB:SW1900,Chasser,Patyczak2,Pionieer2
KFC32+OSD:QX450,QX330,Legwan,Combat
KFC32F1:Race250,9' Carbon
KFC32mini:Dragon,QX300
FY30-A:QX550,Vega1600,Patyczak1
Naza_v2+iOsd:Shadow
Inne:Tello,Motorówka,T-Rex450Plus,QX90
Awatar użytkownika
pilot
Posty: 915
Rejestracja: czwartek 16 gru 2010, 19:40
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Test i recenzja anten na 5.8GHz by Bartwaw

Post autor: pilot »

JasQ pisze:...Muszę założyć eleresa do modelu i sprawdzę na większe odległości na innej miejscówce . Ale widzę spory potencjał .
Testowane w samolocie czy kopterze ?
Pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
JasQ
Posty: 921
Rejestracja: środa 19 paź 2011, 10:43
Lokalizacja: Strzelce Opolskie

Re: Test i recenzja anten na 5.8GHz by Bartwaw

Post autor: JasQ »

Patyk ze skrzydłami ;)
DJI Mavic 2 Zoom
DJI Spark
KFC32FTB SkyHunter Mini
Ptyczak Matek F405 DJI Ocusync AirUnit
Żaglówka Phantom
KFC32FTB:SW1900,Chasser,Patyczak2,Pionieer2
KFC32+OSD:QX450,QX330,Legwan,Combat
KFC32F1:Race250,9' Carbon
KFC32mini:Dragon,QX300
FY30-A:QX550,Vega1600,Patyczak1
Naza_v2+iOsd:Shadow
Inne:Tello,Motorówka,T-Rex450Plus,QX90
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Test i recenzja anten na 5.8GHz by Bartwaw

Post autor: PiotrSz »

Miałem w planach zrobienie recenzji z filmem obrazującym jak wygląda praca anten na określonym dystansie w terenie ale niestety z niewiadomych przyczyn padła mi karta która w goglach nagrywała przeloty na antenach Bartka w diversity Immersion RC oraz Misiowo Pitlabowym. W związku z kiepską pogodą i chronicznym brakiem czasu przez ostanie prawie 3 tygodnie nie udało mi się ponownie nagrać materiałów do recenzji więc jedynie mogę opisać własnymi słowami wrażenia z pracy anten.

Platformami testowymi były dwa diversity, ImmersionRC oraz urządzenia konstrukcji Misia wykonane na płytce Dexxa oraz quada w którym latałem na dwóch nadajnikach video Foxeer, 25mW i testowo 200mW.
Testowałem wizję na odległości do około 100m bo taką długość ma mniej więcej nasze lotnisko modelarskie.
Test przeprowadzałem tak żeby wymusić przełączenie się z anteny kierunkowej na antenę do okólną.
Używałem zestawu mieszanego anten do okólnych a mianowicie anteny Bartka na diversity a antena ImmersionRC Spironet RHCP na quadzie (na takiej latam zazwyczaj) oraz anteny od Prodorne.pl

Nad wykonaniem nie będę się ponownie rozwodził ponieważ już to opisywałem.

Z jakości obrazu jaki zapewniają anteny Bartka jestem naprawdę zadowolony !! Niezależne czy było to diversity ImmersionRC czy Misiowe jakość obrazu była bardzo wysoka, w momencie kiedy quad wychodził z zasięgu anteny kierunkowej i przełączał się na antenę do okólną minimalnie spadała jakość wizji ale to jest logiczne choćby ze względu na odległość od stacji bazowej. Szczerze powiedziawszy nie odczułem różnicy między 25 a 200mW mocy na odległości jaka mniej więcej się pojawiają na klasycznych torach wyścigowych dla racing quadów.

Na antenach Bartka latałem również na zawodach które odbyły 18.06.2016 w Pruszczu Gdańskim i latało mi się na tych antenach bardzo komfortowo.

Porównywałem też jak wypada Bartkowa antena kierunkowa na tle bardzo podobnej klasy anteny IbCrazy oraz kkacpra, nie odczułem różnic podczas lotów między tymi trzema antenami.

Podsumowując moje odczucia, żeby latać komfortowo nie trzeba kupować bardzo drogich anten IbCrazy, ImmersionRC czy co tam jeszcze jest na rynku, na tym co produkuje Bartwaw można latać równie bezproblemowo mając takie same zasięgi.

Bartek, przepraszam że dopiero teraz wrzucam opis ale z różnych przyczyn nie miałem możliwości zrobienia tego w inny sposób.

P.S. Bartek, muszę dokupić do diversity jeszcze jedną kierunkową żeby mieć szersze pokrycie toru :-)
Awatar użytkownika
pilot
Posty: 915
Rejestracja: czwartek 16 gru 2010, 19:40
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Test i recenzja anten na 5.8GHz by Bartwaw

Post autor: pilot »

Przy 100m odległości pewnie większość anten da radę. Osobiście bardziej przemawiają do mnie odległości co najmniej kilkaset metrów do kilku kilometrów. Na koniczynkach Immersiona i 600mW quadem dolatywałem do 2km. Mam 9zw. helikala od Bartka i faktycznie jest niezła ale są pewne ograniczenia pasma 5,8GHz raczej nie do przeskoczenia - przeszkody w postaci krzaków i drzew. W planach mam przetestowanie helikala z trakerem ale na razie brak odbiornika na 5,8GHz.
Zdecydowanie za jakość wykonania i parametry zasługują na zakup.
Pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
kamilborkowski
Posty: 2183
Rejestracja: niedziela 02 lut 2014, 14:43
Lokalizacja: Opole

Re: Test i recenzja anten na 5.8GHz by Bartwaw

Post autor: kamilborkowski »

U mnie na diversity Misia z koniczyną i helikalem 3,5 zwoja od Bartka (leciałem w torze tego helikala) i nadajniku 600mW byłem na 2,2km quadem i obraz wciąż był bardzo dobry a ja zawróciłem bo bałem się jeszcze za daleko Legwanem latać :-)
To na co trzeba uważać w Jego antenach to żeby nie wyginać w tą i z powrotem anten zrobionych na tym przewodzie sztywnym, z metalowym oplotem. Już 2 anteny tak załatwiłem bo za dużo je wyginałem. Na szczęście można to zalutować i zabezpieczyć termokurczem i jest spoko.
bartwaw
Posty: 1258
Rejestracja: sobota 05 mar 2011, 20:39
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Test i recenzja anten na 5.8GHz by Bartwaw

Post autor: bartwaw »

Cieszę się, że Koledzy z anten zadowoleni.

Powoli pracuję nad nowymi, ale wszystko to w swoim czasie.

Faktycznie RG402 nie lubi częstego zginania. Wszystko zawarłem na ten temat w FAQ które wrzuciłem do mojego tematu o antenach.

Trochę się pochwalę. Oscar przetestował moje anteny.
https://oscarliang.com/prodrone-fullset ... loverleaf/
https://oscarliang.com/furious-true-d-d ... -receiver/

Strona mojej kochanej córeczki:
http://www.igunia.pl
Jak nie wiesz na co przeznaczyć 1% odpisu z podatku - zajrzyj.
bartwaw
Posty: 1258
Rejestracja: sobota 05 mar 2011, 20:39
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Test i recenzja anten na 5.8GHz by Bartwaw

Post autor: bartwaw »

Testowałem wizję na odległości do około 100m bo taką długość ma mniej więcej nasze lotnisko modelarskie.
Porównywałem też jak wypada Bartkowa antena kierunkowa na tle bardzo podobnej klasy anteny IbCrazy oraz kkacpra, nie odczułem różnic podczas lotów między tymi trzema antenami.
za pilot powtórzę, że na takie odległości na antenach kierunkowych to nie test... ;)


Dla tych co mają wątpliwości co do anten polecam test na YT Oscara ;)
link podałem powyżej....
Strona mojej kochanej córeczki:
http://www.igunia.pl
Jak nie wiesz na co przeznaczyć 1% odpisu z podatku - zajrzyj.
ODPOWIEDZ