bluetooth do połączenia MP (hc-05 hc-06 czy hc-10 ?)

Elektronika w modelu i na ziemi

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Pabllo
Posty: 48
Rejestracja: niedziela 22 lis 2015, 22:09

bluetooth do połączenia MP (hc-05 hc-06 czy hc-10 ?)

Post autor: Pabllo »

Witam, ktos mi powie czy do polaczenia mission plannera potrzeba jakis większych prędkości ? Bluetooth 2 ? Czy moze byc 4 ? Bo wszędzie do arduino polecają 2 ...
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: bluetooth do połączenia MP (hc-05 hc-06 czy hc-10 ?)

Post autor: kuczy »

Ja łączę się poprzez HC-06 - z komórką bez problemu, natomiast z tabletem.... czasami by problem - nie zawsze tablet chciał na stałe się łączyć z bluetoothem - za którymś razem poszło.

Oczywiście musiałem dostosować prędkość przesyłu informacji na taką jaką ma APM/Pix ( APM bodajże 57600 na złączu telemetrii). więc prędkość wyznacza FC a nie moduł bluetooth.
różnica między HC-05 a HC-06 jet taka, że 05 może działać tez chyba jako master/slave, a 06 tylko jako slave (tak mi się wydaje) - poza tym 05 obsługuje więcej komend AT

ale tak naprawdę 06 ma to co trzeba:
- dostosowujesz prędkość
- możesz zmienić nazwę modułu bluetooth (ja mam S500_Kuczy )
- możesz zmienić PIN parowania urządzeń (domyślnie 0000)
Pabllo
Posty: 48
Rejestracja: niedziela 22 lis 2015, 22:09

Re: bluetooth do połączenia MP (hc-05 hc-06 czy hc-10 ?)

Post autor: Pabllo »

Bardzo mnie kusi to ze Bluetooth 4 ma dużo większy zasięg. Przy reszcie deklarowany zasieg jest niby 10 metrow wiec powiem ze słabo :P
Master/slave można rozumiem ze wykorzystać do większej ilości urządzeń ?
Moze ktos widział zastosowanie hc-10 w dronie ? Lub jakiegoś mocniejszego Bluetooth ?
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: bluetooth do połączenia MP (hc-05 hc-06 czy hc-10 ?)

Post autor: kuczy »

Pabllo pisze:Przy reszcie deklarowany zasieg jest niby 10 metrow wiec powiem ze słabo :P
Myślałem, że chodzi o proste połączenia w pomieszczeniu, lub przed wylotem (np zaplanowanie waypointów i wgranie do maszyny)
- jak chcesz duży zasięg to nie baw się w bluetooth tylko zestaw radiowy:

http://copter.ardupilot.com/wiki/common ... version-2/
"zasięg typowo ok 300m po wyjęciu z pudełka"
Pabllo
Posty: 48
Rejestracja: niedziela 22 lis 2015, 22:09

Re: bluetooth do połączenia MP (hc-05 hc-06 czy hc-10 ?)

Post autor: Pabllo »

W sumie możesz miec dużo racji w tym co piszesz ...
Chociaż sam Bluetooth dużo tańszy a bym mógł odbierać tabletem bez dodatkowych wydatków. Koszt okolo 50 zl.
Moze wiesz jak ugryźć temat co do przesyłu danych ? (jaka minimum prędkość dla bluethooth żeby MP dzialal dobrze)
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: bluetooth do połączenia MP (hc-05 hc-06 czy hc-10 ?)

Post autor: kuczy »

Pabllo pisze:jaka minimum prędkość dla bluethooth żeby MP dzialal dobrze
a już odpowiedziałem na to pytanie:
kuczy pisze: prędkość wyznacza FC a nie moduł bluetooth.
nie zmusisz Pixhawka / APMa do przesyłania danych z zawrotnymi prędkościami - to, że będziesz miał szybki moduł bluetooth nic nie da, skoro prędkość "wypluwanych" danych będziesz musiał dostosować do FC.
Obrazek

Domyślnie nawet na tym radiu do jakiego dałem linka jest prędkość 57600 - to ci obsłuży chyba każdy bluetooth - mój HC-06 tak pracuje, z innym FC musiałem ustawić inną prędkość bo tak miał w specyfikacji.
Nie za bardzo rozumiem, co chcesz uzyskać mając większą prędkość przesyłania danych - przesyłany jest ciąg znaków i parametrów / ew pliki logów z lotu.

To tak, jakbyś pytał czy szybciej ściągniesz plik logów ze swojego lotu, jeśli pixhawka podłączysz pod USB 3.0 zamiast USB 2.0 - nie - nie będzie szybciej bo kontroler lotu ma swoją prędkość i trzeba czekać. Swoją drogą zmuszanie procesora w kontrolerze do super-szybkiego połączenia z Mission Plannerem i to w trakcie lotu odbyło by się kosztem mocy obliczeniowej potrzebnej do sterowania maszyną w locie.
Skup się jak już na zasięgu różnych rozwiązań telemetrii a zmiany prędkości przesyłania sobie podaruj - tak mi się wydaje.
Pabllo
Posty: 48
Rejestracja: niedziela 22 lis 2015, 22:09

Re: bluetooth do połączenia MP (hc-05 hc-06 czy hc-10 ?)

Post autor: Pabllo »

Nie zrozumieliśmy sie :)
Wręcz przeciwne pytanie mam lecz serdecznie dziekuje za odpowiedz ...
Pytanie bylo bardziej w stronę tego czy bluetooth 4 da rade ponieważ ma tylko 1Mb/s a model Bluetooth czyli hc-05 lub 06 ma do 2.1 Mb/s :)
Podejrzewam ze tak ale nie wiem w jakies postaci ani wielkości są wysyłane dane


Ale w pewnym sensie sam mi podsuneles rozwiązanie :P
Biterate 57600 to okolo 0,05 Mb/s :P
ODPOWIEDZ