Gogle Skyzone SKY-02 3D FPV

Elektronika w modelu i na ziemi

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Rick29
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek 20 paź 2014, 14:43
Lokalizacja: Łódzkie

Gogle Skyzone SKY-02 3D FPV

Post autor: Rick29 »

Dotarła do mnie długo oczekiwana przesyłka ze sprzętem jak w temacie. Odpaliłem to cudo w trybie domyślnym czyli 3D. Szału nie ma. Obraz z kamer rozmyty aczkolwiek w 3D. Ciekawy efekt gdy obraz w goglach nie pokrywa się z tym co wykrywają inne zmysły. Szczególne wrażenie zrobił na mnie eksperyment na balkonie kiedy trzymaną w ręku kamerę 3D wysunąłem poza barierkę. Wrażenie było takie jakbym .... chciał na siłę przecisnąć się przez konstrukcję z drewna i stali :) Nagle zrobiło mi się dziwnie jak zobaczyłem wyrastającą z brzucha poręcz :)

Ogólne wrażenie:
- Jakość wykonania (plastiki obudowy, przyciski, kabelki, pokrowiec) - dam 6 gwiazdek na 10
- Ergonomia i łatwość obsługi, też nie rzuciło mnie na kolana przez co także 6 gwiazdek na 10
- Jakość obrazu w trybie 3D (próby w pokoju przy sztucznym świetle oraz na zewnątrz przy pochmurnej pogodzie) - 5 gwiazdek
- Głębia ostrości, wrażenie przestrzenności - 5 gwiazdek
- Szybkość reakcji gogli na dynamiczne zmiany w treści obrazu - 3 gwiazdki (obraz się wyraźnie pogarsza)
- Nagrywarka, jakość obrazu - nie ma różnicy w jakości obrazu nagranego z tym który widać w goglach - 5 gwiazdek
- Tryb 2D, obraz z kamery płytkowej NoName rozdzielczość 400TVL - zaskoczenie bo obraz zdecydowanie lepszy - 8 gwiazdek
- Menu OSD gogli - czytelne i zrozumiałe - dam 8 gwiazdek

Uwagi końcowe:
- Kamera 3D - daje obraz gorszej jakości niż byle jaka kamera płytkowa. Nie rozbierałem jej żeby zobaczyć co ma w środku i czemu tak kiepsko.
- Video transmiter SKY-201 do 3D grzeje się niemiłosiernie. W zasadzie to mógłbym w domu przykręcić kaloryfery :) Do transmitera da się podłączyć dwa niezależne sygnały PPM do zdalnego przełączania kanałów nadajnika. Nie wiem po co komuś taki bajer.
- Zestaw przychodzi zapakowany w estetyczne miękkie etui. Są 4 antenki prętowe na 5,8GHz, wszystkie potrzebne kabelki. Dość przyzwoite wykonanie.
- W zestawie nie znajdziecie żadnej instrukcji, opisu parametrów, połączeń itp. Po chwili poszukiwań znalazłem w sieci manual.
http://www.fpvmodel.com/skyzone-sky02-a ... _g857.html Znaleźć tam można dość dokładny opis produktu + manual w języku Szekspira. Wystarczy do odpalenia zestawu.
- Wysyłka z HK przez SCS. Wysłano z HK 28 Stycznia, dotarło do mnie dzisiaj. Czyli w sumie tydzień co nie jest złym wynikiem. Zero problemów, pełny tracking przesyłki z 3-krotną zmianą firmy kurierskiej. Niestety mały zgrzyt dot. opłacenia cła, VAT oraz tzw. opłaty manipulacyjnej. Wyszło w sumie 149 EUR. Dość słono bym powiedział.

Pytanie teraz brzmi czy dla tego produktu cena oddzwierciedla rzeczywiste walory sprzętu. Trudne pytanie. Jutro będę miał porównanie z FatSharkiem Dominator V2. Dam znać jaki werdykt.
-
Awatar użytkownika
Arche
Posty: 164
Rejestracja: poniedziałek 02 wrz 2013, 22:16
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Gogle Skyzone SKY-02 3D FPV

Post autor: Arche »

czekam niecierpliwie na relacje ;-)
ALIEN 5" | REPTILE CLOUD 149 | SKY SURFER 2000 | EASY GLIDER PRO
Awatar użytkownika
marimach77
Posty: 891
Rejestracja: poniedziałek 29 lis 2010, 14:56
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gogle Skyzone SKY-02 3D FPV

Post autor: marimach77 »

Jako że kolega Rick29 pracuje razem ze mną, to miałem dziś okazję pobawić się jego nowymi goglami i porównać na szybko do FatShark Dominator V2.2 (nie HD). Mogę powiedzieć, że Rick29 nie ma co żałować tego zakupu, gogle z tematu są naprawdę dobre i obraz z kamerki 3D jest bardzo dobrej jakości a efekt 3D jest zauważalny, może nie jest aż taki jak widzimy to w kinie lub na dużych telewizorach 3D ale mimo tego jest. I jakość tego obrazu jest całkiem przyzwoita.

Test polegał na tym, że w tym samym czasie oglądaliśmy obraz na Skyzone i Fatsharkach transmitowany z nadajnika 3D. Oczywiście Skyzone to 16:9 a Fatshark 4:3. Bardziej mi się podobało 16:9. Jakość obrazu (kolory, ostrość) podobna na obu goglach. Obraz z przedniej kamerki Skyzone odrobinę gorszej jakości niż z kamery 3D i już w proporcjach 4:3 jeśli dobrze zapamiętałem. Nie zauważyłem widocznych opóźnień sygnału 3D, szybki ruch kamerką powodował jak dla mnie natychmiastową zmianę obrazu na ekranie. Do kopterów się nada a do skrzydlatych to już napewno. Jedyny minusik na razie to waga zestawu nadającego (kamerka, nadajnik, kable, stokowe antenki i pakiet 900mAh) to 180 gram. Nadajnik 3D trochę się grzeje ale powiedziałbym w granicach normy i w locie przy zapewnieniu chłodzenia nie będzie to żadnym problemem. Całość dość dobrze wykonana, gogle na moim nosie dobrze leżały, jest regulacja IPD, można wymieniać soczewki jeśli ktoś ma wadę wzroku.

Jeszcze jedna zaleta na korzyść Skyzone, zakresy kanałów i numer kanału mamy na podglądzie OSD w goglach. Tego w Fatsharkach z modułem wielozakresowym nie ma :-x .

Gogle mają dwa obiorniki z diversity, nie wiem jak to się sprawuje w trakcie lotu ale podczas testów nie zauważyłem żadnych "trzasków" na obrazie itd. Podczas gdy mój zestaw (Fatsharki z modułem RX 5.8 i kończynką, nadajnik Boscam 200mW 5.8 z kończynką, obraz live z Mobiusa lub kamerka płytkowa 600TVL CCD) dawał od czasu do czasu "trzaski" na ekranie.

Ceny:
Skyzone SKY-02 3D FPV (16:9) - $529.00
FatShark Dominator V2 (4:3) - $374.99
FatShark Dominator HD (4:3) - $549.99

Jeśli miałbym ponownie kupować gogle to myślę, że wybrałbym Skyzone 3D ale póki co Fatsharki Dominator V2.2 dają radę.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
waszka
Posty: 1141
Rejestracja: sobota 12 maja 2012, 23:28
Lokalizacja: z krainy wiatrow

Re: Gogle Skyzone SKY-02 3D FPV

Post autor: waszka »

marimach77 pisze:Ceny:
Skyzone SKY-02 3D FPV (16:9) - $529.00
FatShark Dominator V2 (4:3) - $374.99
FatShark Dominator HD (4:3) - $549.99
...tylko trzeba dodac ze Skyzone SKY-02 3D FPV (16:9) - $529.00 sa sprzedawane z kamera 3D i nadajnikiem wideo... takze cena samych Gogli jest znacznie mniejsza i porownywanie cen z golasami raczej nie jest obiektywna.
Awatar użytkownika
marimach77
Posty: 891
Rejestracja: poniedziałek 29 lis 2010, 14:56
Lokalizacja: Warszawa

Gogle Skyzone SKY-02 3D FPV

Post autor: marimach77 »

waszka pisze:...tylko trzeba dodac ze Skyzone SKY-02 3D FPV (16:9) - $529.00 sa sprzedawane z kamera 3D i nadajnikiem wideo... takze cena samych Gogli jest znacznie mniejsza i porownywanie cen z golasami raczej nie jest obiektywna.
Fakt, masz rację.
Pozdrawiam
Rick29
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek 20 paź 2014, 14:43
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Gogle Skyzone SKY-02 3D FPV

Post autor: Rick29 »

Tematu nowych gogli Skyzone ciąg dalszy.

Dzięki uprzejmości kolegi MariMacha (pozdrowienia :-) ) była okazja porównania najnowszego produktu ze stajni Skyzone z Dominatorami V2 FatSharka. Byłem bardzo ciekaw wyniku tego porównania gdyż póki co to firma FS wyznaczała nowe trendy.

Na początek kilka słów na temat warunków testu. Na początek uruchomiona została kamera 3D wraz z dostarczonym Tx SKY-201.
Wprawdzie dokumentacja nic na ten temat nie mówi ale z inżynierskiego punktu widzenia wygląda to na DWA NIEZALEŻNE kanały transmisji A/V w pasmie 5,8G. Czyli nie ma tu żadnego multipleksowania obrazu a równoległa transmisja na dwóch kanałach wideo jednocześnie.

Nadajnik ma wbudowany wyświetlacz na którym widać numer nastawionego kanału. Dwa przyciski obok wyświetlacza pozwalają na zmianę kanału. Po stronie gogli mamy dwa niezależne odbiorniki Rx które można dostroić do aktualnie wybranych kanałów. W trybie 3D (opcja Default) na OSD gogli są predefiniowane tylko 4 kanały. W trybie 2D można zmienić opcję Default na Custom i można się cieszyć pełną swobodą w ustawieniu pasma A,B, E, F po 8 kanałów w każdym pasmie. Dobra wiadomość dla posiadaczy wszelkiej maści Tx A/V gdyż z dużym prawdopodobieństwem da się zestawić link wideo.

Mając uruchomioną kamerę 3D dostroiliśmy gogle SkyZone (SZ) i FatSharki (FS) do wybranych kanałów. Tak jak słusznie zauważył kolega Marimach jakość obrazu w obydwu goglach była porównywalna. Jedyna różnica to że w goglach FS obraz był 2D a w SZ tryb 3D.
Jeśli chodzi o moje SUBIEKTYWNE wrażenia to odczuwałem pewien niedosyt. Pewnie zbyt wysoko ustawiłem poprzeczkę oczekiwań od nowych gogli. Dodam tylko że wcześniej miałem okazję przez chwilę testować najnowsze gogle Marimacha i też nie powiem żebym był w pełni zachwycony.

Z uwag czysto technicznych faktyczne jest różnica w trybie wyświelanego obrazu w SkyZonie mamy 16:9 czyli obraz sprawia wrażenie bardziej panoramicznego, za to w FS obraz w proporcjach 4:3 daje wrażenie jakby się miało większe pole widzenia w pionie. Dodatkowo obraz w goglach FS daje wrażenia bycia bliżej od oka (większe pole widzenia w pionie i poziomie). Ale jest to cecha do której trzeba się po prostu przyzwyczaić.

Po ustawieniu SZ w tryb 2D mamy możliwość skonfigurowania w OSD gogli którego Rx będziemy używać do odbioru sygnału. Dla Rx1 i Rx2 można dowolnie ustawić pasma A,B,E lub F ale parami (czyli wybieramy A,B lub E,F).

Teraz kilka słów w temacie OSD dla nowych gogli SkyZone. Wygląda na to że na razie nie ma opcji nałożenia danych telemetrycznych na obraz 3D. W każdym bądź razie manual na ten temat milczy a w sieci nic jeszcze nie znalazłem na ten temat. Podejrzewam że konieczny jest nowy typ układu OSD współpracujący z kamerą 3D. Pewnie nasi Koledzy z Dalekiego Wschodu już nad tym pracują :lol:

Za to w trybie 2D mamy klasyka czyli korzystamy z tego co już mamy :-D . Dzisiaj wykonałem mały teścik i jestem zadowolony z rezultatu.

Jak czas mi pozwoli powrzucam trochę fotek. Oczywiście jak ktoś ma jakieś pytania lub uwagi - zapraszam do dyskusji.
Awatar użytkownika
Arche
Posty: 164
Rejestracja: poniedziałek 02 wrz 2013, 22:16
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Gogle Skyzone SKY-02 3D FPV

Post autor: Arche »

Ciekaw jestem Twojej opinii na temat parowania soczewek wewnątrz gogli-występuję ten niepożądany efekt w Skyzonach?
W Fatshark dominator v2.2 soczewki lekko parują.
ALIEN 5" | REPTILE CLOUD 149 | SKY SURFER 2000 | EASY GLIDER PRO
Rick29
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek 20 paź 2014, 14:43
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Gogle Skyzone SKY-02 3D FPV

Post autor: Rick29 »

Jak na razie to zaobserwowałem lekkie zaparowanie w chwili gdy miałem gogle na czole i potem założyłem je normalnie.
Ale to chyba normalne zjawisko. Żeby tego uniknąć można używać tej wbudowanej w gogle kamerki co jednak wymaga odrobiny treningu .
W tym momencie jedynie co potrzebuję w sprawie optyki to soczewki korekcyjne. Ktoś się orientuje czy te od FatSharka będą pasować?
Rick29
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek 20 paź 2014, 14:43
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Gogle Skyzone SKY-02 3D FPV

Post autor: Rick29 »

Zdaje się że znalazłem odpowiedź. Na stronce Tutaj jest informacja że powinny pasować. Pomierzyłem szybki udające soczewki z moich gogli. Jedyna większa różnica to grubość ale myślę że wąski pasek taśmy przezroczystej na krawędziach załatwi sprawę. No chyba że ktoś miałby na zbyciu komplet -2 Dpt to chętnie kupię.
Awatar użytkownika
Piotrowy
Posty: 3129
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 14:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gogle Skyzone SKY-02 3D FPV

Post autor: Piotrowy »

Jakoś nie mogę rozkminić sensu zakupu i zastosowania do FPV tego całego dodatkowego wyposażenia 3D :roll:
Ciekawa jest wbudowana nagrywajka, oczywiście jeżeli nie mamy jej w bazie.
Z opisu wynika, że zastosowano kamery PAL, czyli rozdzielczość 640x320 wyświetlaczy spokojnie nam wystarczy.
Wyświetlacze z gogli 3D poza formatem 16x9 nic specjalnie nam na jakość nie wpłyną :-/

Gogle GS920 miałem w ręku i na oczach. Jest to przyzwoity produkt za połowę ceny, stanowiący alternatywę do podobnych fathsharków, ale kto komu zabroni tuningowania malucha, jak to zrobili w SKY02 AIO 3D :-P
Rick29
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek 20 paź 2014, 14:43
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Gogle Skyzone SKY-02 3D FPV

Post autor: Rick29 »

Tak to już jest że ciągle przesuwamy sobie granice. Chcemy mieć więcej fun-u z tego co robimy. Akurat temat 3D to nowość, więc trudno mi było się oprzeć żeby swojej ciekawości nie zaspokoić :-D . Nowe gogle Skyzone mają wg. specyfikacji rozdzielczość 854 x 480 zaś kamera 720 x 576. Jeśli chodzi o standard PAL to mówimy o 768 x 576. Można więc powiedzieć że SKY-02 są bliżej standardu PAL. Jeśli chodzi o transmisję analogową to jesteśmy ograniczeni właśnie tym standardem i lepiej nie będzie. Co innego transmisja cyfrowa. Ale to już zupełnie inna bajka 8-)

PS. Być może wpływ na moją ocenę był brak soczewek korekcyjnych przez co obraz odbieram jako nieco rozmyty. Dzisiaj poszło odpowiednie zamówienie.
Awatar użytkownika
Piotrowy
Posty: 3129
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 14:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gogle Skyzone SKY-02 3D FPV

Post autor: Piotrowy »

Rick29 pisze:Tak to już jest że ciągle przesuwamy sobie granice. Chcemy mieć więcej fun-u z tego co robimy. Akurat temat 3D to nowość, więc trudno mi było się oprzeć żeby swojej ciekawości nie zaspokoić :-D .
Moje leciwe 3D Z800 gogle 800x600 oled nigdy w pełni nie wykorzystałem :-/ , ale jakbym miał przesuwać granicę to już w kierunku takich :-P
Rick29
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek 20 paź 2014, 14:43
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Gogle Skyzone SKY-02 3D FPV

Post autor: Rick29 »

W sumie to ciekawy pomysł ale raczej do oglądania filmów HD w domowym zaciszu. Aby w pełni wykorzystać ich potencjał trzeba by zawiesić analoga na kołku i przeprosić się z techniką cyfrową z dużym naciskiem na CAŁOŚĆ (kamera, koder/modulator, downlink, pewnie jakiś dekoder i dopiero na końcu gogle).

Zerknąłem też na specyfikację oraz cenę gogli o których wspomniał kolega Piotrowy. Z technicznego punktu widzenia brzmi to interesująco.
Jednakże cena 4999 PLN może być pewną barierą w upowszechnianiu się tego rozwiązania. Pozostałe elementy układanki są raczej z segmentu elektroniki profesjonalnej (czytaj: trudno dostępne oraz drogie).
Awatar użytkownika
qbak
Posty: 3
Rejestracja: niedziela 15 lut 2015, 11:25
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Gogle Skyzone SKY-02 3D FPV

Post autor: qbak »

Witam Kolegów!
Od razu się przywitam bo na razie biernie podglądałem tylko to forum. Teraz jednak chciałbym swoje 3 grosze dorzucić do tematu.
Otóż też jestem już posiadaczem tych gogli z tematu. Poprzednio używałem pierwszej wersji skyzone-ów i głównie opcja 3D skusiła mnie do zmiany.
Na razie testy wykonywałem na sucho bo mój model chwilowo uziemiony jest, ale według mnie jakoś obrazu 3D jest zadowalająca.
Oczywiście ogólnie 3D to dyskusyjna sprawa. Nawet w telewizji czy kinie. każdy osobnik inaczej odbiera te wrażenia sztucznie wywoływane, i niestety kazdy oczekuje również czegoś innego od 3D. Większość moich znajomych w filmach 3D oczekuje wylatujących przed nos efektów specjalnych. Ja uważam, że 3D to nie efekty, a jedynie naturalna głębia obrazu, a tym ciekawsza i potrzebna im kamera (odbiorca) bliższa oglądanemu obiektowi. Dlatego kamera 3D w samolotach FPV na na dużych wysokościach nie da żadnego efektu lub będzie dość mały. Również oglądanie przedmiotu tuż przed nosem to jak robienie zeza, też mało wygodne i ładne... Odległości kilku-kilkunastu metrów to według mnie optymalna odległość do "podziwiania" głębi w widoku FPV.
Dlatego latanie kopterami pomiędzy drzewami, czy wspinanie się crawlerami z kamerą na skałki da poczucie jeszcze większej obecności w pojeździe.

Technicznie w Skyzone-ach ważne jest prawidłowe ustawienie IPD. Ogólnie nie względu na stałe ustawienie kamer nie mamy możliwości regulacji nałożenia się obu obrazów w naszej głowie inaczej niż własnie poprzez IPD. Ale nie będziemy tego regulować ciągle więc należy ustawić tę odległość dla najlepszego obrazu na typowych odległościach od obiektów na jakie przyjdzie nam patrzeć podczas lotu, jazdy.

Jedyne czego mi brakuje to możliwość nagrania obrazu 3D w samych goglach. Chciałbym, żeby była możliwa aktualizacja firmware w przyszłości i umożliwiła tę opcję. Co do nakładania OSD to problem podobny jak w napisach w filmach 3D..

Uff, wybaczcie za przydługi tekst :)

Niedługo mam zamiar nagrać obraz 3D za pomocą dwóch odbiorników.

Pozdrawiam
Rick29
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek 20 paź 2014, 14:43
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Gogle Skyzone SKY-02 3D FPV

Post autor: Rick29 »

qbak pisze:Oczywiście ogólnie 3D to dyskusyjna sprawa. ..... Ja uważam, że 3D to nie efekty, a jedynie naturalna głębia obrazu, a tym ciekawsza i potrzebna im kamera (odbiorca) bliższa oglądanemu obiektowi. Dlatego kamera 3D w samolotach FPV na na dużych wysokościach nie da żadnego efektu lub będzie dość mały. Również oglądanie przedmiotu tuż przed nosem to jak robienie zeza, też mało wygodne i ładne... Odległości kilku-kilkunastu metrów to według mnie optymalna odległość do "podziwiania" głębi w widoku FPV.
W pełni się zgadzam z Kolegą qbak. Moje wrażenia z testów systemu 3D pokrywają się z tym co napisał kolega. Głębię ostrości oceniam realnie na jakieś 5...6 m. Wszystko co znajduje się dalej przypomina już obraz 2D.

Z moich doświadczeń wynika że moim preferowanym trybem jest jednak 2D. W trybie 3D dość szybko męczy się wzrok. Dodatkowo dochodzi efekt o którym już pisałem, że obraz 3D w połączeniu z sygnałami z innych zmysłów (błędnik) może wywoływać dezorientację.To co kolega qbak podkreślił w swoim poście, ważne jest dostrojenie gogli do swojego wzroku (IPD oraz jak to jest w moim przypadku korekcja ostrości soczewkami).

Moim skromnym zdaniem Skyzone mógłby poprawić kilka rzeczy. Po pierwsze pole widzenia przypomina oglądanie telewizji na ekranie 42..46" z odległości 3m. Gdyby kąty pola widzenia byłyby większe zdecydowanie poprawiła by się realność odbieranego obrazu.

Druga sprawa to obsługa menu w wewnętrznym OSD gogli. Ilość przycisków jest ograniczona ale każdemu z przycisków przypisano nawet po 2 lub 3 funkcje w zależności od czasu naciśnięcia i kontekstu. Czasami trochę się trzeba pomęczyć z tymi przyciskami. Mam nadzieję producent wypuści jakiś upgrade FW.
ODPOWIEDZ