Uszkodzony ESC ? Naprawa albo wymiana...

Elektronika w modelu i na ziemi

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Lucfindal
Posty: 269
Rejestracja: środa 20 sie 2014, 23:06
Lokalizacja: Płock/Warszawa

Uszkodzony ESC ? Naprawa albo wymiana...

Post autor: Lucfindal »

Do moich, licznych już problemów z kopterem doszedł ESC - konkretnie http://abc-rc.pl/ABC-Power-ESC-SimonK-20A
Wszystko jest ok do ~1700 jednostek (min 1000 max 2000 - nie wiem jak to fachowo zwie się).
Powyżej tego silnik zaczyna w regularnych odstępach rwać jak to jest na wielu filmach z YT obrazujących problemy z ESC).

Nie sprawdzałem układu silnik-esc podłączając tylko pod odbiornik apki.

Czy da się to naprawić ?

A jeżeli się nie da to czy ESC bez BEC zasilą FC ?

Na przykład takie:
http://www.goodluckbuy.com/t-motor-air-20a-brushless-esc-speed-controller-2-4s-lipo-for-rc-multicopters.html

albo takowe:

http://www.goodluckbuy.com/rctimer-20a-opto-esc-speed-controller-simonk-program-2-4s-for-rc-multicopters.html
skazi
Posty: 1438
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 10:25
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Uszkodzony ESC ? Naprawa albo wymiana...

Post autor: skazi »

Lucfindal pisze:Do moich, licznych już problemów z kopterem doszedł ESC - konkretnie http://abc-rc.pl/ABC-Power-ESC-SimonK-20A
Wszystko jest ok do ~1700 jednostek (min 1000 max 2000 - nie wiem jak to fachowo zwie się).
Powyżej tego silnik zaczyna w regularnych odstępach rwać jak to jest na wielu filmach z YT obrazujących problemy z ESC).

Nie sprawdzałem układu silnik-esc podłączając tylko pod odbiornik apki.

Czy da się to naprawić ?

A jeżeli się nie da to czy ESC bez BEC zasilą FC ?

Na przykład takie:
http://www.goodluckbuy.com/t-motor-air-20a-brushless-esc-speed-controller-2-4s-lipo-for-rc-multicopters.html

albo takowe:

http://www.goodluckbuy.com/rctimer-20a-opto-esc-speed-controller-simonk-program-2-4s-for-rc-multicopters.html
Oczywiście że nie zasilą skoro nie mają BECa.
kapucynX
Posty: 20
Rejestracja: środa 18 mar 2015, 19:09

Re: Uszkodzony ESC ? Naprawa albo wymiana...

Post autor: kapucynX »

Chciałbym się podpiąć pod temat ponieważ mam 3 afro 30 A esc. Każdy z nich zepsute w taki sam sposób. Mianowicie miałem je zamontowane na ramionach pod silnikami ponieważ wyczytałem ze tam będą miały najlepsze chłodzenie. Teraz wiem ze była to zła decyzja ponieważ podczas nawet małych upadków z niewielkiej wysokości przywaliłem którymś z ramion o ziemię i zgniatalem kondensator. Po czymś takim regulator nie działał poprawnie. Start silnika był opóźniony albo przestawał działać w trakcie lotu podczas bardziej agresywnych manewrów. Próbowałem wymieniac kodensatory na inne (3 różne rodzaje) o tych samych parametrach lecz wszystkie były nieco mniejsze od oryginalnych. Esc po naprawie działają lecz usterki w ich funkcjonowaniu niestety nadal dokuczają jakby nic się nie zmieniło.
Proszę o pomoc, wszelkie sugestie mile widziane
Moje pytanie
Co jeszcze mogło się w nich zepsuć i czy da rade je reanimować? Czy rozmiar kondensatora ma znaczenie?
Awatar użytkownika
RW
Posty: 1420
Rejestracja: czwartek 13 lut 2014, 00:09
Lokalizacja: LUBOŃ CITY, MATZ/MCTR EPKS, BSP_WOJTYNIAK

Re: Uszkodzony ESC ? Naprawa albo wymiana...

Post autor: RW »

Lucfindal pisze:A jeżeli się nie da to czy ESC bez BEC zasilą FC ?
Zawsze możesz dokupić zewnętrzny BEC - tylko do zasilania FC, ewentualnie innych podzespołów.
W polskich sklepach modelarskich dostaniesz już powiedzmy od 30 zeta :-)
Rafał Wojtyniak
Awatar użytkownika
psposki
Posty: 59
Rejestracja: wtorek 08 gru 2015, 17:40

Re: Uszkodzony ESC ? Naprawa albo wymiana...

Post autor: psposki »

Od siebie mogę polecić zasilanie FC z BEC np. z PDB. Zasilając FC z ESC wraz z spaleniem ESC uszkodził się FC :c

Naskrobane z tapatalka na moto G 2
Awatar użytkownika
RW
Posty: 1420
Rejestracja: czwartek 13 lut 2014, 00:09
Lokalizacja: LUBOŃ CITY, MATZ/MCTR EPKS, BSP_WOJTYNIAK

Re: Uszkodzony ESC ? Naprawa albo wymiana...

Post autor: RW »

Lucfindal, a poza tym zamiast szukać nowych regli radził bym ci zastosować się do tego co piszą na stronie produktu: Regulatory te posiadają specjalne oprogramowanie do kontrolerów dla multikoperów - moga źle współpracować z normalnymi odbiornikami RC.
Rafał Wojtyniak
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Re: Uszkodzony ESC ? Naprawa albo wymiana...

Post autor: Rurek »

Khmmm... Lucfindal miał problem w grudniu 2014, może być lekko nieaktualne po 14stu miesiącach :-)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
RW
Posty: 1420
Rejestracja: czwartek 13 lut 2014, 00:09
Lokalizacja: LUBOŃ CITY, MATZ/MCTR EPKS, BSP_WOJTYNIAK

Re: Uszkodzony ESC ? Naprawa albo wymiana...

Post autor: RW »

He, he - nie zwróciłem uwagi na datę :mrgreen:
Rafał Wojtyniak
kapucynX
Posty: 20
Rejestracja: środa 18 mar 2015, 19:09

Re: Uszkodzony ESC ? Naprawa albo wymiana...

Post autor: kapucynX »

Taa, może dlatego ze zamieściłem tu swój post.
Lecz jako nowicjusz wciąż niewidzialny , no cóż :(
Awatar użytkownika
RW
Posty: 1420
Rejestracja: czwartek 13 lut 2014, 00:09
Lokalizacja: LUBOŃ CITY, MATZ/MCTR EPKS, BSP_WOJTYNIAK

Re: Uszkodzony ESC ? Naprawa albo wymiana...

Post autor: RW »

Skoro wymieniasz kondensatory na takie co mają te same parametry, a ESC nadal wadliwie działają, to chyba oznacza, że musi być coś innego uszkodzone, prawda? :roll:

Być może inne elementy również są uszkodzone, naderwane, poluzowane... a tego bez rzucenia okiem nikt nie stwierdzi.
Rafał Wojtyniak
kapucynX
Posty: 20
Rejestracja: środa 18 mar 2015, 19:09

Re: Uszkodzony ESC ? Naprawa albo wymiana...

Post autor: kapucynX »

Dziękuję P. Rafale za zainteresowanie moim problemem. Szukałem rozwiązania juz od dawna na różnych forach i lipa. Nic więcej nie jest poluzowane ani połamane. Po podłączeniu esc do komputera wszystko wyglądało ok. Ostatni zestaw kondensatorów (jamcon) chyba załatwił sprawę, przynajmniej w jednym z nich. Nie testowałem go jeszcze zbyt intensywnie pod pełnym obciążeniem. Dzięki jeszcze raz za wsparcie.
ODPOWIEDZ