Prosty kontroler 2 lub 3 CH nieproporcjonalny.

Elektronika w modelu i na ziemi

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

mzyla
Posty: 961
Rejestracja: wtorek 09 lis 2010, 10:42
Lokalizacja: Manchester

Prosty kontroler 2 lub 3 CH nieproporcjonalny.

Post autor: mzyla »

Czołem.


Do czegoś w rodzaju czołgu potrzebuje kontrolera pozwalającego wybrać (kanał lewy) przód / stop / tył i (kanał prawy) przód / stop / tył.

Jest to konwersja fpv do samochodu plażowo pływającego i w sumie jest ok, ale... zasięg oryginalnego sterowania kończy się po 40m.

Silniki szczotkowe, najzwyklejsze, zasilanie 2 lub 3S.


Jak to zrobić drogie Bravo?

Najlepiej, żeby się dało na przekaźniki ;) wiem, wiem, zalaczac, albo na L298.

Pasmo dowolne, ale 2.4 albo 430 by było najlepsze - kamera na 1.2

Myślałem też nad normalna aparatura i serwa włączające przełączniki, ale maluchy nie bardzo szanują taty zabawki i może to być bardzo droga impreza.


Edit:

I jeszcze zapomniałem, mam trochę tx z hubsanow albo microheli typu Trex 100.

Da się jakiś odbiornik samodzielny do tego zbindowac?
Awatar użytkownika
Adriee
Posty: 253
Rejestracja: środa 21 wrz 2016, 15:45
Lokalizacja: Sierpc
Kontakt:

Re: Prosty kontroler 2 lub 3 CH nieproporcjonalny.

Post autor: Adriee »

Witaj,

ja zrobiłem coś podobnego dla samochodu RC, gdzie silnik szczotkowy był na zasilanie 3s... Mianowicie:
Kupiłem Arduino nano v3, płytkę uniwersalną, odbiornik FLYSKY IA6B z aparaturą FLYSKY FS-I6 (2.4GHz).
Mostek H dla silnika napędowego, jak i kierownicy wykorzystałem z płyty wbudowanej w ten samochód (pilot do sterowania samochodem gdzieś się zgubił, więc... cóż... ;))
Wejścia Arduino połączyłem z 4 kanałami odbiornika IA6B, by Arduino po odpowiednim zaprogramowaniu ,,wyłapywało" wartości kanałów z odbiornika, by następnie dawać sygnał na mostki H sterujące silnikami... Może nie jest to najtańsze rozwiązanie, ale u mnie się sprawdziło - sterowność samochodem miałem do ok 400m w linii prostej.
Co do mostka H - L298 może przepuścić maks do 2A... Trochę mało, jak do takiej konstrukcji. Bardziej bym szukał w tym zakresie: https://kamami.pl/sterowniki-silnikow-d ... torem.html
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Re: Prosty kontroler 2 lub 3 CH nieproporcjonalny.

Post autor: pma_ »

Na HK powinny byc tanie Esc to silników szczotkowych
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
mzyla
Posty: 961
Rejestracja: wtorek 09 lis 2010, 10:42
Lokalizacja: Manchester

Re: Prosty kontroler 2 lub 3 CH nieproporcjonalny.

Post autor: mzyla »

pma_ pisze:Na HK powinny byc tanie Esc to silników szczotkowych
Czołem.

Tak, wiem że są, ale...

To jest mała zabawka, bierze wszystkiego jakieś 1 A na dwa silniki.

Nie potrzebuję proporcjonalnego sterowania, tylko przód, tył, stop, osobno na L i na P.


Na razie to chyba najszybciej i najtaniej, będzie dać zwykle radio i dwa serwa + cztery przełączniki ;)

Minus to będzie sterowanie nie "czołgowe" a z kierownicą, ale jakoś się to przeżyje.
ODPOWIEDZ