Całkowity brak napięcia.

Elektronika w modelu i na ziemi

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
RossiQ
Posty: 159
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 16:12
Lokalizacja: Bytom

Całkowity brak napięcia.

Post autor: RossiQ »

Witam.
Dzisiaj podłączając zasilanie do mojego QC i sprawdzeniu jak lata okazało się, że jedna cela jest spuchnięta. Po sprawdzeniu okazało się że nie ma na niej napięcia. Rozebrałem pakiet do takiego stanu ale nie wiem czy jeszcze są jakieś szanse na reanimacje. Czy macie jakieś pomysły ??

Obrazek

Obrazek
jedrus
Posty: 1531
Rejestracja: piątek 24 cze 2011, 13:22
Lokalizacja: PL/ okolice W-Wy

Post autor: jedrus »

Wymienic celę.
Awatar użytkownika
Andrzej K
Posty: 113
Rejestracja: poniedziałek 25 kwie 2011, 20:39
Lokalizacja: Jaworzno

Post autor: Andrzej K »

Lub kupić nowy pakiet, a z tego zrobić sobie pakiet dwucelowy. O ile miałbyś dla niego zastosowanie ;-) .
Uważaj przy wylutowywaniu uszkodzonej celi, aby roztopioną cyną nie zrobić zwarcia.
Pozdrawiam
Andrzej
Awatar użytkownika
alexusa
Posty: 679
Rejestracja: niedziela 27 maja 2012, 05:15
Lokalizacja: Skąd innąd

Post autor: alexusa »

Idz do kuchni - otworz smietnik i wyrzuc, chyba ze lokalne sklepy oferuja darmowy recycling ...

Czy na prawde chce sie komus reanimowac/reperowac/wymieniac cele w podzespole kosztujacym nascie dolczasow a montowanym do urzadzenia wartego setki ?

Pewnie sie naraze tym postem ale chlopaki kaman ! A potem watki typu - hexa spadla, cos nie dziala, zesr....lo sie w locie, placz i lament bo przykutwil na baterii ...

Emzet - jak jedna cela mu spuchla - wzial gwozdzia i wbil w baterie - w celach filmowo rozrywkowych ... Osobiscie wyrzucilem z 5-6 baterii z ostatnich dwoch lat ...
"Alcohol ... Because no great story starts with a salad ..."
Awatar użytkownika
slodowy
Posty: 163
Rejestracja: piątek 28 gru 2012, 16:03
Lokalizacja: Jaworze & War.

Post autor: slodowy »

jedrus przy wmianie celi na co zwracasz uwage.
przykaład:
mam pakiet 4.0Ah 20C
siadła mi jedna cela.
kupuje to i z zergarmistrzowska precycja wymieniam spuchniętą, uszkodzoną celę.
efekt - cały lipol zaczyna działać.
przerabiałeś podobny scenariusz, można tak zrobić?

mam walniętego własnie 4.0Ah.
zatem problem RossiQ jest mi bardzo bliski :)
z góry dzięki za wskazówki :)

alexusa dla mnie , może innych to ćwiczenie, satysfakcja z naprawienia czegoś.
oczywiście jak będę chciał odlecieć modelem na 2km to polecę na pakiecie sprawnym, nie reanimowanym.
w chili gdy będę walił testy na lotnisku lub chciał mieć w zapasie dodatkową baterie na wyjeździe taki 4S po udanej "operacji" przywrócenia go do życia przyda się! ;)
jedrus
Posty: 1531
Rejestracja: piątek 24 cze 2011, 13:22
Lokalizacja: PL/ okolice W-Wy

Post autor: jedrus »

Zwracam uwagę, żeby nie połączyć plusa z minusem.

Tobie potrzebna jest cela 4Ah 20C, a nie 1Ah jak podlinkowałeś. Takiego "robionego" pakietu z mieszanych cel nie używałbym do niczgo innego poza testami naziemnymi, zasilaniem stacj bazowej, itp, itd.
Awatar użytkownika
slodowy
Posty: 163
Rejestracja: piątek 28 gru 2012, 16:03
Lokalizacja: Jaworze & War.

Post autor: slodowy »

jedrus pisze:Zwracam uwagę, żeby nie połączyć plusa z minusem.

Tobie potrzebna jest cela 4Ah 20C, a nie 1Ah jak podlinkowałeś.
nie kumam.

przykładowy lipo 4000mah jest zbudowany z czterech pojedynczych 3.7V, 1000mah połączonych szeregowo. To daje pakiet łącznej pojemności 4000mah i 14,8V.

jeśli usunę jedna nie działającą cele i w jej miejsce dam jak proponujesz zdrowa cele 4000mah, 3,7V to powstanie ciekawy pakiet, prawda :)

popraw mnie jeśli źle rozumuje.
Artu

Post autor: Artu »

Połączenie szeregowe sumuje napięcia a nie pojemność.
Pakiet 4S 4000mAh zbudowany jest z czterech cel 3,7V 4000mAh :mrgreen:

Czyli na przykład taki pakiet składa się z czterech takich cel
Ostatnio zmieniony sobota 09 mar 2013, 23:08 przez Artu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
slodowy
Posty: 163
Rejestracja: piątek 28 gru 2012, 16:03
Lokalizacja: Jaworze & War.

Post autor: slodowy »

brałem pod uwagę też takie rozwiązanie :)
jak to mówią - kto pyta ten nie błądzi.
teraz już wiem na 100% i kłopotu w warsztacie sobie nie narobię :-P
dz
fanatyk
Posty: 26
Rejestracja: środa 13 mar 2013, 17:22
Lokalizacja: Bydgoszcz/Cork

Post autor: fanatyk »

Słodowy, musiałbyś mieć 16 takich plasterków lipo i ze 2m kabla, żeby to wszystko polutować tak, jak piszesz ;-) Ja bym zrobił konwersję na 2S, czyli wylutował cele i ją recyclingował. Nigdy nie podmieniałem celi, chociaż technicznie rzecz biorąc, operacja jest prosta, ale nie wiadomo jak z wydajnością prądową. Cele w pakietach są dobierane tak, aby miały podobną rezystancję i się w miarę równo rozładowały, szczególnie pod dużym obciążeniem.
sebono
Posty: 13
Rejestracja: sobota 04 sie 2012, 17:39
Lokalizacja: Wawa

Post autor: sebono »

fanatyk pisze:Słodowy, musiałbyś mieć 16 takich plasterków lipo i ze 2m kabla, żeby to wszystko polutować tak, jak piszesz ;-) Ja bym zrobił konwersję na 2S, czyli wylutował cele i ją recyclingował. Nigdy nie podmieniałem celi, chociaż technicznie rzecz biorąc, operacja jest prosta, ale nie wiadomo jak z wydajnością prądową. Cele w pakietach są dobierane tak, aby miały podobną rezystancję i się w miarę równo rozładowały, szczególnie pod dużym obciążeniem.
Szczał w 10 :). Raczej nie praktykuj dołączania nowej celi do używanego pakietu. Mogą wystąpić problemy.
Awatar użytkownika
slodowy
Posty: 163
Rejestracja: piątek 28 gru 2012, 16:03
Lokalizacja: Jaworze & War.

Post autor: slodowy »

nie no panowie, jestem wariat, ale nie szalony :shock:
nie ma nawet na rynku 1S 4.0Ah. przynajmniej nie znalazłem.
mam teraz 4S. metodą operacyjna wypatroszę lipola z jednej celi i będzie piękny 3S.
Czekam tylko na dużą termokurczliwą rurkę i działam.
ODPOWIEDZ