Turnigy9x + er9x + FY-31AP

Elektronika w modelu i na ziemi

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
esjot
Posty: 74
Rejestracja: wtorek 25 wrz 2012, 15:29
Lokalizacja: Różnowo

Turnigy9x + er9x + FY-31AP

Post autor: esjot »

Mikołaj w tym roku baaardzo się postarał i pod choinką znalazłem FY-31AP. :-) wyczytałem wszystkie literki w instrukcji i zatrzymałem się na 2 przełącznikach sw1 i sw2 w autopilocie. :-/ Pojęcia nie mam jak w apce przypisać je do przełączników 2 pozycyjnych? zresztą z 3 pozycyjnym, też mam problem. Do tej pory używałem softu er9x tylko do drągów(jest proste) z przełącznikami i ilością funkcji w mikserach jeszcze nie radzę a polskiego manuala do er9x nie znalazłem. Jakieś sugestie?
w wątku http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=9648 znalazłem pewne rozwiązanie tylko nie wiem jak to zadziała
Ostatnio zmieniony środa 02 sty 2013, 23:13 przez esjot, łącznie zmieniany 1 raz.
mariusz84pl
Posty: 24
Rejestracja: poniedziałek 15 sie 2011, 18:23
Lokalizacja: Szemud

Post autor: mariusz84pl »

Witam

Ja u siebie do eleresa podłączam z FY sw1 do channel5 sw2 do channel6.

W apce z softem er9x ustawiam w mixer:

ch5 -> 100% P3
ch6 -> 100% 3pos !ID0
+100% 3POS ID1

to wszystko.

na potencjometrze aux3 mam stabilizacje i lot po wyznaczonych punktach a na 3 pozycyjnym mam na N wszystko wyłączone, na pozycji 1 jest powrót do bazy, na pozycji 2 krążenie wokół punktu.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
esjot
Posty: 74
Rejestracja: wtorek 25 wrz 2012, 15:29
Lokalizacja: Różnowo

Post autor: esjot »

Czy można zrobić to na samych przełącznikach? Potencjometry przydały by się do sterowania kamerką?
mariusz84pl
Posty: 24
Rejestracja: poniedziałek 15 sie 2011, 18:23
Lokalizacja: Szemud

Post autor: mariusz84pl »

Po kilku próbach w końcu udało mi się ustawić to na 2 przełącznikach i tak na przełączniku
- ELE D/R :
pozycja 0 - wszystko wyłączone
pozycja 1 - włączona stabilizacja
- AIL D/R :
pozycja 0 - wszystko wyłączone
pozycja 1 - włączona krążenie wokół punktu

Przy czym gdy ELE D/R jest w pozycji 1 i przełączymy AIL w pozycję 1 to pozostanie włączona stabilizacja należy więc ELE D/R ustawić w pozycję 0 aby przełączyć się na krążenie.

Ustawienia w apce strona z mixerami:
Ustawienie dla załączania stabilizacji
CH5: source CH5
trim off
curves |f|
switch !ELE
Aby dodać krążenie w CH5 dodajemy kolejny mikser czyli:
CH5: source CH5
weight 100
offset 80
trim off
curves x<0
switch AIL

*(Niewymienione pozycje w ustawieniach oznaczają standardowe ustawienia)

Możliwe, że można to ustawić jakoś inaczej ale u mnie działają takie właśnie ustawienia.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
esjot
Posty: 74
Rejestracja: wtorek 25 wrz 2012, 15:29
Lokalizacja: Różnowo

Post autor: esjot »

Świetnie działa, a czy mógłbyś się pokusić i spróbowałbyś takich ustawień żeby użyć przełącznika 3 pozycyjnego do:0-wyłączone wszystko,1-włączona stabilizacja, 3-włączona nawigacja, 2 przełącznik 0-nic nie działa, 1-włączone krążenie, 3 przełącznik 0- nic nie działa, 1-powrót do domu. Przepraszam za moje chciejstwo, ale dalej nie rozumiem tych ustawień w mikserach stąd moje problemy.
mariusz84pl
Posty: 24
Rejestracja: poniedziałek 15 sie 2011, 18:23
Lokalizacja: Szemud

Post autor: mariusz84pl »

Też tak do końca nie rozumiem tych mikserów i ustawień krzywych czasów itp :P

Ale zrobiłem zmiany wedle życzenia i tak:

Przełącznik 3POZ:
- pozycja 0 : wszystko wyłączone
- pozycja 1 : włączona stabilizacja
- pozycja 2 : włączona nawigacja po punktach

Ustawienie w apce mixer CH5:
- source : 3POS
(reszta ustawień bez zmian)

Przełącznik ELE D/R:
- pozycja 0 : wyłączone wszystko
- pozycja 1 : włączone krążenie

Przełącznik AIL D/R:
- pozycja 0 : wyłączone wszystko
- pozycja 1 : włączony powrót do bazy

Ustawienia w apce CH6:
- source : CH6
- trim : off
- curves |f|
- switch : AIL

i dla drugiego przełącznika również na CH6
- source : CH6
- weight : 100
- offset : 80
- trim : off
- curves f>0
- switch ELE

Pamiętać trzeba aby przy zmianach pozycji na przełącznikach ELE i AIL najpierw ustawiać je w pozycję 0. Najlepiej samemu przetestować jak co działa z przełącznikami.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
esjot
Posty: 74
Rejestracja: wtorek 25 wrz 2012, 15:29
Lokalizacja: Różnowo

Post autor: esjot »

Domyślam się, że w kanale 5 miksera pozycja switch muszą być nieco inne niż w poprzednich ustawieniach bo tam są przypisane do Ail i Ele. Teraz chyba trzeba ustawić to na 3POS?
Miałbyś czas na opis funkcji mikserów w tym sofcie? Sam mam kilku znajomych którzy mają Turnigy i zmieniliby soft.
mariusz84pl
Posty: 24
Rejestracja: poniedziałek 15 sie 2011, 18:23
Lokalizacja: Szemud

Post autor: mariusz84pl »

Najlepiej usunąć wszystko co było w kanale 5 z poprzednich ustawień i jako nowe wrzucić przełącznik 3 pozycyjny gdzie w source ustawiamy 3POS i to jedyna rzecz jaką należy tam zmienić.

Jeśli chodzi o opis softu to chyba najlepiej poczytać instrukcję:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uploads/662753241X130655X33.pdf

A tak pokrótce
1. Source: tutaj ustawiamy źródło dla mixera mogą to być:
- drążki, potencjometry
- Wartość MAX (gdy przełącznik jest w pozycji 0 to na wyjściu pojawia sie wartość 0, gdy jest w pozycji 1 to na wyjściu pojawia się wartość odpowiadająca wartości ustawionej w weight
- wartość FULL podobnie jak w MAX z tym, że w pozycji 0 przełącznika na wyjściu jest wartość -weight a w pozycji 1 +weight
- PPM1 do PPM8 wejścia ppm lub z portu trainera
- CH1 do CH16 wyjścia poszczególnych mikserów (można łączyć przez to miksery w bardziej rozbudowane)
2. Weight: wartość mnożąca wartość wejścia
3. Offset: wartość jaka będzie dodana do wartości wejścia
4. Trim: jeśli dane wejście obsługuje trymer (drążki) to jeśli jest "ON" to wartość po trymowaniu będzie przenoszona na mikser, jeśli jest "OFF" trymer będzie ignorowany
5. Curves: na przykładzie drążka wysokości( przyjmijmy, że wychylenie drążka w górę to wartości dodatnie ster wychyla się w górę, wychylenie drążka w dół to wartości ujemne wychylenie steru w dół)
- x>0: wartość źródła jest 0 lub ma wartości dodatnie (będą uznawane tylko wartości dodatnie), wychylenie drążka w gorę wychyla ster w górę, przy wychyleniu drążka w dół nic się nie dzieje
- x<0: wartość źródła jest 0 lub ma wartości ujemne (będą uznawane tylko wartości ujemne), odwrotne działanie jak wyżej
- |x|: wartość będzie wartością bezwzględną (wartości ujemne będą konwertowane na dodatnie) przy wychylaniu drążka w gorę i w dół będzie powodowało wychylanie steru zawsze w górę
- f>0 jeżeli wartość źródła jest + to wyjście ma wartość +weight w przeciwnym razie jest 0
- f<0 jeżeli wartość źródła jest - to wyjście ma wartość -weight w przeciwnym razie jest 0
- |f| wyjście ma wartości +weight lub -weight w zależności od wartości źródła
(te 3 krzywe z f nie wiem za bardzo do czego porównać)
- c1 do c16: własnoręcznie ustawiane krzywe ( i tutaj prośba do osób bardziej obeznanych mianowicie jak np w FY-31AP mają się timingi poszczególnych opcji (stabilizacja, krążenie, powrót do bazy, nawigacja po punktach) do ustawień krzywych, dla mnie to jeszcze zagadka jak się te krzywe ustawia :P )
6. Switch: tutaj ustawia się przełączniki do których ma być przypisany dany mikser, jeśli nie jest przypisany to wartość domyślna jest "ON"
7. Warning: można tutaj ustawić sobie dźwiękowe ostrzeżenia czy mikser jest włączony, są 3 różne dźwięki do przypisania
8. Multiplex: ustawia w jaki sposób mikser będzie dodany do kanału
- Add: dodanie wartości do poprzedniej wartości tego kanału
- Multiply: mnoży poprzednią wartość tego kanału
- Replace: zamienia wartość na kanale
(patrząc w instrukcję i pisząc ten opis dochodzę do wniosku, że można by było troszkę zmienić poprzednie ustawienia dla przełączników z wykorzystaniem multiplex i replace tak aby nie było problemu, że gdy przełącznik AIL jest w pozycji 1 i przełączy się przełącznik ELE w pozycję 1 to będzie tylko wartość z przełącznika ELE (pewnie będzie to niezrozumiałe :D ale co tam taka konkluzja hehe) Obecnie jest tak, że jak ELE i AIL są w pozycji 1 to przypisuje jedna z dwóch wartości a gdy przełączyć jeden z przełączników w pozycję 0 to i tak pozostaje wartość jednego z przełączników (aby cokolwiek zmienić tzn ustawić krążenie lub powrót do bazy trzeba najpierw ustawić oba przełączniki w pozycję 0 a potem jeden z przełączników w pozycję 1. Zastosowanie Replace może poprawić działanie w ten sposób, że przełączenie ELE w pozycję 1 (krążenie) a następnie AIL w pozycję 1 to krążenie zostanie zastąpione powrotem do bazy potem ELE w pozycję 0 i dalej mamy powrót do bazy i jeszcze raz ELE w pozycję 1 i mamy krążenie. Obecnie jest tak że przełączanie ELE gdy pozycja AIL jest 1 nie powoduje zmiany powrotu do bazy na krążenie tylko wciąż jest pamiętana wartość powrotu (oba trzeba przełączyć w pozycję 0) uffff.... to teraz na pewno zamieszałem kompletnie hehe

9. Delay Down?Up: zastosowanie opóźnień przy przełączaniu w pozycję 0 lub 1 o daną wartość
10. Slow Down/Up: spowolnienie działania mikserów np mając mikser przypisany do wychylania klap to klapy będą wolniej się wychylać niż przy normalnym załączeniu miksera (czas od wychylenia z pozycji -100% do +100% w sekundach)


Opis zaczerpnięty z instrukcji z linku, na jego podstawie sam sie zapoznawałem z softem er9x.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
esjot
Posty: 74
Rejestracja: wtorek 25 wrz 2012, 15:29
Lokalizacja: Różnowo

Post autor: esjot »

Dziękuję za opis :-D mam jeszcze kilka pytań. W jakiej pozycji powinien być przełącznik dla ch5 żeby poprawnie działał wybór krążenia lub RTH? Z opisu instrukcji wynika (chyba), że musi być dezaktywacja (-cancel mode) autopilota (stabilizacji ?) jako pierwsza. Zaczyna się robić to coraz bardziej skomplikowane albo ja sam komplikuję ;-)
mariusz84pl
Posty: 24
Rejestracja: poniedziałek 15 sie 2011, 18:23
Lokalizacja: Szemud

Post autor: mariusz84pl »

Dokładnie tak, aby móc przełączyć sie na krążenie lub RTH przełącznik 3POS musi być w pozycji 0 czyli wyłączony. Wtedy można przełączyć na RTH lub krążenie.
I tak jak wspomniałem aby jakikolwiek tryb włączyć na przełącznikach ELE lub AIL należy je najpierw ustawić oba w pozycji 0.
Awatar użytkownika
esjot
Posty: 74
Rejestracja: wtorek 25 wrz 2012, 15:29
Lokalizacja: Różnowo

Post autor: esjot »

Jestem po pierwszym locie :-D Działa świetnie, ale latałem na ustawieniach z 2 postu. Na potencjometrze stabilizacja i chyba nawigacja(nie sprawdzałem), na przełączniku okazało się, że w pozycji 2-wyłączony, 1- RTH, w 3 -krążenie.
Wnioski:
1. Po włączeniu zasilania trzeba poczekać na "wyłapanie" satelitów, ok 1min.
2. Włączenie np. krążenia trzeba wykonać na przyzwoitej wysokości i dopiero wtedy kiedy lot jest ustabilizowany,potem można włożyć ręce do kieszeni, model lata sam pilnując pozycji do kręgu o śednicy ok. 200m i wysokości na której został uruchomiony.
3. RTH jeszcze nie próbowałem.
W drugim locie po wymianie baterii na świeżą, włączyłem krążenie za szybko(lot był jeszcze niestabilny) model zaczął wariować i złapało go drzewo na 6 m. Małpimi ruchami zdjąłem mojego MiniMaga - straty niewielkie. W większym modelu i przy spokojnej pogodzie myślę, że do tego nie doszłoby.
Przede mną zabawa z ustawieniami aparatury, ale cacko jest super i warte swojej ceny (180$)
sagi
Posty: 4
Rejestracja: czwartek 10 sty 2013, 19:30
Lokalizacja: Chodzież

Turnigy9x + er9x + FY-31AP

Post autor: sagi »

Mam taki zestaw, jaszcze nie sprawdzony w praktyce. przełączniki zrobiłem tak,że w miejsce 2 potencjometrów wstawiłem przełączniki obrotowe z pokrętłem o wyraźnym wskaźniku położenia ( zaleta wzrokowa kontrola w jakiej pozycji jest przełącznik). Rozważałem to zrobić tak jak opisane w poprzednich postach , ale to komplikuje przełączanie i pozbywam się przełącznika 3-pozycyjnego do mixserów. Interesuje mnie sprawa automatycznego powrotu do bazy np. po utracie sygnału czy jest to w FY 31AP, lub czy można wstawić zewnętrzny fail safe do kanału SW2 . Jaki wygląda sprawa upgrade , jaki soft jest najlepszy , i jak wgrać trasę przelotu z map google
Awatar użytkownika
esjot
Posty: 74
Rejestracja: wtorek 25 wrz 2012, 15:29
Lokalizacja: Różnowo

Post autor: esjot »

Pytań dużo, sam tak miałem :)
Ostatnio zmieniłem ustawienia w apce i dla kanału 6 ustawiłem
ch6 -> 100% 3pos ID0
+100% 3POS ID1
+100% 3POS ID2
efekt jest taki, że w pozycji 1 mam powrót do domu, w pozycji 2 wyłączony, a w 3 krążenie. Kiedy wyłączam aparaturę po wcześniejszym przełączeniu na pozycję 1 lub 3 to autopilot działa ciągle, więc po utracie sygnału ale po załączeniu funkcji nic nie powinno już się zmienić. Jeszcze walczę z ustawieniami przełączników do kanału 5, jak coś wykombinuję dam znać na forum.
ODPOWIEDZ