Orange OpenLRS - mały teścik

Elektronika w modelu i na ziemi

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Post autor: pma_ »

FlyHigh pisze:Ponieważ po ostatnim krecie złamałem filtr low pass, a bez niego FrSky jest mocno zakłócany przez nadajnik video, szukam alternatywnego zestawu RC RX/TX.
I tu ptytanie czy 433Mhz przez coś na pokładzie może być zakłócany?
(kamerka płytkowa?)
Niestety dużo kamer zakłóca 435 gopro również więc trzeba jest albo zaekranować (kamera z foxtecha tak ma) albo osunąć wystarczająco.
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Awatar użytkownika
FlyHigh
Posty: 1091
Rejestracja: poniedziałek 09 sty 2012, 22:28
Lokalizacja: Poznań

Post autor: FlyHigh »

No tak właśnie się obawiałem :(
Więc chyba zostanę przy sprawdzonym FrSky, kupię jeszcze raz filtr z Foxtecha za 20 usd z wysyłką i...w końcu szarpnę się na AP ;)
Awatar użytkownika
marceli
Posty: 1585
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 12:44
Lokalizacja: Skierniewice

Post autor: marceli »

FRKSY wysiada zasięgiem przy eleres a przy każdym innym LRS z odpowiednia moca wysiada na 1000%. Uwierz, ale przestestowałem parę systemów i konfiguracji (mam sporą szufladę z zalegającym sprzętem) i akurat do fpv to frsky średnio.
Awatar użytkownika
FlyHigh
Posty: 1091
Rejestracja: poniedziałek 09 sty 2012, 22:28
Lokalizacja: Poznań

Post autor: FlyHigh »

Wiem, że FrSky to nie jest LRS a jedynie daje możliwość zwiększenia zasięgu vs. oryginalny nadajnik/odbiornik Turnigy 9x.

Chodziło mi o zakłócenia częstotliwości 433Mhz przez inne urządzenia pokładowe, ale tak jak się podsumuje to nawet skrócenie zasięgu RC przez zakłócenia daje większy zasięg 433Mhz niż FrSky na 2.4Ghz.

Czy bezproblemowo poszło wgranie softu do zestawu Orange LRS z HK i testowałeś już zasięg na stockowych antenkach?


P.S.

A jak masz dużo zalegaącego sprzętu to może znajdzie się tam moduł nadawczy Turnigy 9x na sprzedaż? ;)
(mój odmówił współpracy po zimowych lataniach na śnigu z nartami zamiast podwozia kołowego, a mam 2 odbiorniki i szkoda byłoby ich już nie używać do małych modeli).
Awatar użytkownika
marceli
Posty: 1585
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 12:44
Lokalizacja: Skierniewice

Post autor: marceli »

modułu nadawczego turnigy nie mam, do sprzedania teraz zalega mi komplet moduł i odbiornik do futaby pcm na 35Mhz.

Jeżeli chodzi o wgrywanie softu, to 1:0 dla eleresa, zawsze miałem prblemy z kabelkiem usb i wgrywanie softu lub ustawien do oryginalnych plytek to byl koszmar udawalo sie po resetowaniu poprzez zwarcie do masy czegos tam...

Teraz nawet to nie pomaga dla oryginalnych, orange tez nie wspolpracuje. Czekam na interfejs z rctimera, ma byc na dniach.

Chyba ze daloby sie wgrac firmware za pomca programatora (nie zamazujac bootloadera) no ale to musze poczytac nt bo noga jestem.
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Nie powinienem tego pisać, ale... bez programatora ISP i wymiany bootloadera się nie da. Powodzenia w walce z tym Chińskim objawieniem !
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Post autor: pma_ »

miś pisze:Nie powinienem tego pisać, ale... bez programatora ISP i wymiany bootloadera się nie da. Powodzenia w walce z tym Chińskim objawieniem !
Ale ISP to raptem $5
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

A czy ja pisałem coś apropo kosztów ? Mój ISP kosztował 5 centów + wtyczka LPT :-) 5 centów, bo po cencie za rezystor :-P
Pzdr. -----MIŚ-----
klocolus
Posty: 1364
Rejestracja: wtorek 30 lis 2010, 23:33
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: klocolus »

FlyHigh pisze:Chodziło mi o zakłócenia częstotliwości 433Mhz przez inne urządzenia pokładowe, ale tak jak się podsumuje to nawet skrócenie zasięgu RC przez zakłócenia daje większy zasięg 433Mhz niż FrSky na 2.4Ghz.
Źródłem zakłóceń na 433mhz może być dosłownie wszystko. Ale do latania na 2.4 nie ma nawet porównania.

-Pixim 690tvl nie zakłóca 433mhz
-Gopro ma wymierny wpływ na zasięg 433mhz w teorii maksymalnie do 60cm od anteny odbiornika, w praktyce po 15cm rozsunięcia gopro-antena rx nie było większego wpływu.
Każdy ma swoje 6 minut :-)
Awatar użytkownika
MatManiak
Posty: 705
Rejestracja: czwartek 18 paź 2012, 11:45
Lokalizacja: Siemianowice Śl.

Post autor: MatManiak »

pma_ pisze:
miś pisze:Nie powinienem tego pisać, ale... bez programatora ISP i wymiany bootloadera się nie da. Powodzenia w walce z tym Chińskim objawieniem !
Ale ISP to raptem $5
programator mozna też zrobić z arduino 2 kliknięciami (a sporo AP/OSD/FC jest oparta na arduino, więc kwestia podpięcia się pod odpowiednie piny), można też zrobić z samej przejsciówki FT232RL, która jest popularna na tym forum, bo 90% urządzen w samolocie/kopterze konfigurujecie używając tego układu ;) Odpowiednia wtyczka do avrdude i taki ft232rl działa jak avrisp :P
S500 | ZMR250 | HK FPV250 | Sky Surfer II 1400 | Wing Wing Z-84 | Reely Rhino II
Awatar użytkownika
profesor
Posty: 1094
Rejestracja: poniedziałek 16 sie 2010, 09:37
Lokalizacja: Starachowice

Post autor: profesor »

Cześć Pany.
Wczoraj robiłem test na ziemi w Bloku na Stockowym zestawie czyli TX w T9x+ER9x - zapuszczony szybki test serwa .
Odbiornik + Mikro Servo t9g +ESC + zasilone z 2S LiOn.

Failsave ustawiamy wciskając krótki przycisk na module nadajnika - potwierdzenie piknięciem.

Test na drodze Blok - Sklep najkrótsza ścieżka po browary - szwagry przyjechały trzeba to oblać :-D

Czyli tak test i wyprawę czas zacząć ... zasięg przez kilkanaście ścian był z drobnymi przerwami dopóki anteny były na tym samym poziomie. Idę dali ...warunki ciężkie anteny się nie widzą - sygnał z odbicia z przerwami strasznie szarpie serwem, odległość jakieś 100m, wchodzę pod sklep, odwracam się w stronę bloku 100% serwo śmiga zero przerw.
Wracam ... standardowo za blokiem brak zasięgu - za duża liczba ścian chyba lub masa butelek w siatce zakłóca odbiór .. nie wiem - bynajmniej odbiornik po dłuższym "nie widzeniu" sygnału przeszedł w stan failsave, pomogło odpięcie i zapięcie ponownie zasilania w pobliżu nadajnika.

Innych Firmware nie testowałem na razie dopóki nie przerobię kabla RS na 3.3V - zenerki i rezystorki chyba dadzą rade - prockowi nie zaszkodzi 5V ale na moduł RF już nie wiem czy może mieć wpływ pozytywny .

A i częstotliwość odświeżania wydaje się mała - nie wiem ale w porównaniu z FrSky 2.4Ghz to słabo wychodzi - serwo jak by skokowo pracowało.
To tyle jeśli chodzi o oprogramowanie które pakują przed wysyłką z HK.

PS paczkę chinole gdzieś w transporcie uszkodziły i piny w odbiorniku były wygięte jak u szczotki do włosów żony :-P ... na szczęście kombinery i prostowanko dało rade.
Pozdrawiam Piotr.
YouTube
Awatar użytkownika
marceli
Posty: 1585
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 12:44
Lokalizacja: Skierniewice

Post autor: marceli »

Miś, ja pytałem czy można wgrac bootloader a potem firmware za pomocą programatora ISP, który przecież posiadam tzn stk500v2. I nie koniecznie musi to być firmware cyberdrones.
Ale dzieki za życzenia powodzenia, moga się przydać :)
Awatar użytkownika
marceli
Posty: 1585
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 12:44
Lokalizacja: Skierniewice

Post autor: marceli »

Nowy rok to czas na male podsumowanie. Za pomoca interface z rctimera programowanie tych plytek poszlo z platka. Soft eleresa lyknely bez problemu i chwile w odbiorniku dzialal.... Chwile, poniewaz albo mifau jednak zabezpieczyl ten soft jakos albo zjaralem modul nadawczo odbiorczy. Otoz podlaczylem ten interface razem z zasilaniem, nie sprawdzilem a to bylo 5v zamiast 3,3 zaprogramowanie a potem odczyt spektrum dzialalo dobrze niestety modul mocno sie rozgrzal, po nastepnych podlaczeniach mozna wgrywac fw, mozna wgrywac i czytac konfiguracje ale nie ma odczytu spektrum no i nie moze sie zbindowac. Nauczony doswiadczeniem wylamalem pin od zasilania, przestawilem interfejs na 3,3v i zasilam plytki z natywnego zrodla.

Jak wytrzezwieje i znajde chwile to przetestuje jeszcze modul nadawczy orange, ale mysle ze bez problemow bedzie chodzil jako eleres.
Piracki fw kasuje i nie zamierzam uzywac. Szanuje prace Mifau i uwazam ze nalezy mu sie za nia wynagrodzenie. Skoro upiera sie ze w postaci sprzedazy plytek to zakupie nastepna, np modul nadawczy do apki. Zakupione orange zamierzam testowac teraz z openlrs, a w przyszlosci moze nawet pokusze sie o napisanie jakiegos fragmentu kodu, kto wie...

Reasumujac sprzet wyglada ok, jest troche gorzej wykonany chyba w czesci elektronicznej, obudowy sa ok. to czy oplaca sie go kupic pozostawiam ocenie i decyzji kazdego osobisice. Moje modele sa duzo drozsze niz roznica w cenie pomiedzy orange a eleres.
Awatar użytkownika
profesor
Posty: 1094
Rejestracja: poniedziałek 16 sie 2010, 09:37
Lokalizacja: Starachowice

Post autor: profesor »

marceli pisze:Soft eleresa lyknely bez problemu i chwile w odbiorniku dzialal.... ...zbylo 5v zamiast 3,3 zaprogramowanie a potem odczyt spektrum dzialalo dobrze niestety modul mocno sie rozgrzal...
Jak wytrzezwieje i znajde chwile to przetestuje jeszcze modul nadawczy orange, ale mysle ze bez problemow bedzie chodzil jako eleres.
Tak myślałem że zasilanie razem na 3.3V, czyli upaliłeś moduł RF.
Ja sie zaraz zabieram za przejściówkę do USB >RS232 TTL zrobie nakładkę/przejściówkę - konwerter czyli 2x zener3v3 +rezystor i stabilizator 3V3
Pozdrawiam Piotr.
YouTube
Awatar użytkownika
loop
Posty: 1529
Rejestracja: czwartek 27 sty 2011, 08:20
Lokalizacja: Kielce

Post autor: loop »

A u mnie openLRS działa z kopyta, plug & play, nic nie trzeba programować, jednak się zastanawiam... jak to się binduje, bo nie bindowałem i działa z odbiornikiem, bindują przed wysłaniem?
^ sens tylko w postępie ^
ODPOWIEDZ