ANTENIAK - szybko oblicz długość anteny

Elektronika w modelu i na ziemi

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Rumcajs

ANTENIAK - szybko oblicz długość anteny

Post autor: Rumcajs »

Witam
Wiedziałem że gdzieś to mam zapisane, ale galopujące skleroza działała skuteczniej :cry: ..
Nie wiem jak się mają prawa autorskie do bezpośredniego zamieszczenia programiku, więc chyba jedynie podam bezpośredni LINK do wątku, bezpośredni LINK do programu - a dla leniwych - krótki cytat z opisu:

Ponieważ ostatnio troszkę się bawiłem z różnymi modułami radiowymi i co chwilę potrzebowałem sprawdzać/dobierać inną antenkę żeby przetestować - trzeba było ciągle przeliczać jej długość. Wprawdzie obliczenia te są banalnie proste i można sobie na kalkulatorku albo w Excelu formułkę przygtować, to jednak nie ma to jak wszystko razem zebrane jest "do kupy" w postaci małego poręcznego programiku. Dzięki czemu nie trzeba kalkulatorka ani Excela ;)
Poza tym temat o dobraniu długości anteny często się powtarza i wbrew pozorom niektórym początkującym ciężko dotrzeć do informacji jak to w ogóle obliczać, co to jest współczynnik skrócenia anteny i że trzeba go też wziąć pod uwagę, to też postanowiłem "machnąć" taki programik i go udostępnić wszystkim. A nóż się komuś przyda jak będzie odpalał swój pierwszy modulik radiowy na np 433MHz czy na 868 ;)
Generalnie w programie mamy do wyboru 3 najbardziej typwe ogólne częstotliwości łącznie z 2,4GHz ale oczywiście można "z ręki" wpisać dowolną własną częstotliwość. W efekcie obliczone zostają do wyboru trzy rodzaje długości anteny: ćwierćfalowa, półfalowa, i pełna. Długość w cm. Można zatem sobie spokojnie dobrać dł wg uznania i możliwości do testów oraz do konkretnego już rozwiązania.
(cytat z pierwszego linku).

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
loop
Posty: 1529
Rejestracja: czwartek 27 sty 2011, 08:20
Lokalizacja: Kielce

Post autor: loop »

osobiście używam tego:
http://blog.hamradiofuns.eu/m0gny/kalku ... tikalnych/

Natomiast z chęcią dowiedziałbym się odnośnie krojenia anten na mniejsze - na czym to dokładnie polega i czy do byle nadajnika i byle odbiornika po prostu można władować dowolnie pokrojoną antenę? Czyli np pełnofalówke, albo półfalówkę? Jakieś zasady doboru? No bo my stosujemy 1/4...
^ sens tylko w postępie ^
Rumcajs

Post autor: Rumcajs »

O ile kojarzę - 1/4 czy 1/2 to jeden czort, ważne aby te wartości odnosiły się do ściśle określonej długości. Ale żeby nie było za różowo - było jeszcze coś o zasięgu i łapaniu śmieci..
Kilka lat temu bawiłem się antenkami do WiFii i na dziś mam tylko mgliste wspomnienia - nie sądziłem że jeszcze kiedyś mi się ta wiedza przyda, i pozostały tylko jakieś wspomnienia wspomnień ;-) . Za to pamiętam doskonale że ważna była długość przewodu łączącego odb/nad z anteną, oraz że straty na złączce to wartość 1dB (szacunkowo).
Jeśli chcesz - poszukam innych linków do kwestii antenowych i Ci je podeślę na PW, może znajdziesz coś ciekawego?..
Awatar użytkownika
loop
Posty: 1529
Rejestracja: czwartek 27 sty 2011, 08:20
Lokalizacja: Kielce

Post autor: loop »

Lepiej wrzucaj na forum, bo po co ograniczać wiedzę innym, ludzie fora czytają do poduszki :lol:

Generalnie jasna sprawa jest że kable i złączki po prostu tłumią, np metra kabla potrafi urwać 1dB, złączka 1dB itd i w efekcie wypluwa się wiele mniej, niż się da, ale to też TIP aby np sobie ograniczyć moc wyjściową. W moich doświadczeniach z AV (a działy się wszelkie cuda) najlepiej spisuje się bezpośrednie przylutowanie nadajnika do kabla antenowego. Po prostu nie ma złączki, kabelek łącznie z odkrytą żyłą to jakieś 30 kilka cm, żyłka 58-60mm i w tej tolerancji (2 mm) nie widać zmian ani w mA ciągniętego przez nadajnik, ani w odbiorze, a dziwne bo ponoć to miało mieć znaczenie ;-)

No ale z kolei jak kiedyś wsadziłem w nadajnik i odbiornik pełnofalówki (drut miedziany) to nie byłem w stanie stwierdzić czy jest lepiej czy gorzej. Więc siedzę na tej 1/4 nie wiedząc czy inne są lepsze :P

Ponoć można wsadzić prawie każdy rodzaj anteny (a jest kilka opcji krojenia długości), ale długość anteny przez właśnie swą długość łapie różne sygnały i odbiornik ma za zadanie odseparować to co jest na danej częstotliwości, a jak kiepsko mu to idzie, to można go wzbogacić o dobry filtr. Ale co i jak.... :?:
^ sens tylko w postępie ^
Rumcajs

Post autor: Rumcajs »

helikalna
biquad
biquad
biquad
biloop
biquad
biquad
biquad
bicircle
http://6mt.com/2304_tech_list.htm
bez-kabli.pl
pe2er
poradnik_instalatora_wlan

Część linków zaginęła w czeluściach internetu, i podaję tylko to co jest aktywne. Na pewno większość informacji się powiela, ale warto poszperać po linkach z linkowanych stronek - sporo ciekawych informacji (jak na mój gust).
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ