Dywagacje o technice radiowej W.CZ.

Elektronika w modelu i na ziemi

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

pawel266
Posty: 543
Rejestracja: niedziela 08 sty 2012, 20:47
Lokalizacja: Toruń

Dywagacje o technice radiowej W.CZ.

Post autor: pawel266 »

[Rurek: pozwoliłem sobie wydzielić poniższe posty ponieważ temat odbiegł od głównego tematu dotyczącego budowy antenek o polaryzacji kołowej preparowanych przez BartWaw'a]



bartwaw,

To co Ci koledzy dali to można sobie w d. wsadzić jeżeli nie masz sprzęgacza. Jeżeli chcesz mierzyć SWR to potrzebne Ci coś takiego : http://pe2er.nl/wifiswr/

Bezwzględnie zrobione z elementów SMD 0805 na PCB z o grubości np 1mm z FR4 od spodu z warstwą miedzi.
Ostatnio zmieniony wtorek 16 paź 2012, 17:52 przez pawel266, łącznie zmieniany 1 raz.
jedrus
Posty: 1531
Rejestracja: piątek 24 cze 2011, 13:22
Lokalizacja: PL/ okolice W-Wy

Post autor: jedrus »

pawel266 pisze:bartwaw,

To co Ci koledzy dali to można sobie w d. wsadzić jeżeli nie masz sprzęgacza.
A mógłbyś proszę rozwinąć tę myśl, tzn. dlaczego tak kategorycznie i bezwzględnie oceniasz ww. miernik jako całkowicie bezużyteczny?
pawel266
Posty: 543
Rejestracja: niedziela 08 sty 2012, 20:47
Lokalizacja: Toruń

Post autor: pawel266 »

Bo tamto co jest pokazane na zdjęciach bez dodatkowych elementów jest tylko miernikiem wartości szczytowej napięcia w.cz i nic po za tym. BartW chce mierzyć moc ale odbitą a nie padającą.
jedrus
Posty: 1531
Rejestracja: piątek 24 cze 2011, 13:22
Lokalizacja: PL/ okolice W-Wy

Post autor: jedrus »

Chodzi Ci o takie coś:
Obrazek
bartwaw
Posty: 1258
Rejestracja: sobota 05 mar 2011, 20:39
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Post autor: bartwaw »

pawel266 pisze:bartwaw,

To co Ci koledzy dali to można sobie w d. wsadzić jeżeli nie masz sprzęgacza. Jeżeli chcesz mierzyć SWR to potrzebne Ci coś takiego : http://pe2er.nl/wifiswr/

Bezwzględnie zrobione z elementów SMD 0805 na PCB z o grubości np 1mm z FR4 od spodu z warstwą miedzi.
Paweł,

nie doceniasz mnie :)

znam wifiswr. Też go rozważałem. Wiem, że rozwiązanie sprawdza się na pewno do 2,4GHz. Jednak nie spotkałem się z potwierdzeniem jego funkcjonowania przy 5,8 (choć Leszek coś mi świta, że wspominał).

Jak byś zobaczył, sprzęgacze mam. No co ty, bez tego bym się nie zabierał za temat.
Wiesz, jakoś tak mam, że zawsze staram się dobrze rozeznać temat :)
Mając parę elementów można uzyskać całkiem wiarygodne wyniki - trzeba mieć tylko jakiś punt odniesienia. Wiarygodność takich wyników (w każdym z przypadków wifiswr i to co zrobiłem uważam, że jest wystarczająca).

Przecież nie będę kupował analizatora :) bo to nie ma żadnego ekonomicznego uzasadnienia w tym przypadku.
Strona mojej kochanej córeczki:
http://www.igunia.pl
Jak nie wiesz na co przeznaczyć 1% odpisu z podatku - zajrzyj.
pawel266
Posty: 543
Rejestracja: niedziela 08 sty 2012, 20:47
Lokalizacja: Toruń

Post autor: pawel266 »

Dokładnie. Jeżeli jest sprzęgacz / lub mostek rezystancyjny to podłącza się detektor wartości szczytowej ( to co było na schemacie ) i z prostej zależności oblicza SWR. Najpierw warto posiadać obciążenie czysto rezystancyjne 50ohm (też SMD aby nie wprowadzać indukcyjności) i wykonać pomiary napięcia dla 50ohm w celu porównania wskazań.
bartwaw
Posty: 1258
Rejestracja: sobota 05 mar 2011, 20:39
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Post autor: bartwaw »

obciążenie też mam (DC-18GH SWR 1:1.15)
stadko tłumików 6db też się już kwiczy z nudów :)
Strona mojej kochanej córeczki:
http://www.igunia.pl
Jak nie wiesz na co przeznaczyć 1% odpisu z podatku - zajrzyj.
pawel266
Posty: 543
Rejestracja: niedziela 08 sty 2012, 20:47
Lokalizacja: Toruń

Post autor: pawel266 »

Nie no tam analizator antenowy to wyższa szkoła jazdy ( koszt ok 20tyś zł za używkę 100kHz - 3GHz). Warto jeszcze mieć miernik natężenia pola EM 3D. Wtedy jak porobisz pomiary to możesz oszacować kąt promieniowania, zysk.
bartwaw
Posty: 1258
Rejestracja: sobota 05 mar 2011, 20:39
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Post autor: bartwaw »

No wiem ile analizator kosztuje, dlatego napisałem, że nie widzę ekonomicznego uzasadnienia w tym przypadku.
No i brakuje nam tu jeszcze zakresu 6Ghz :)

Paweł, ale cie ponosi z tym polem EM.
Strona mojej kochanej córeczki:
http://www.igunia.pl
Jak nie wiesz na co przeznaczyć 1% odpisu z podatku - zajrzyj.
jedrus
Posty: 1531
Rejestracja: piątek 24 cze 2011, 13:22
Lokalizacja: PL/ okolice W-Wy

Post autor: jedrus »

pawel266 pisze:bartwaw, To co Ci koledzy dali to można sobie w d. wsadzić jeżeli nie masz sprzęgacza.
Pawel266, to może jednak to co koledzy proponują nie jest takie do d... bo jakbyś się wczytał w podlinkowany wątek z FPVLAB to byś wyczytał że ten sprzęgacz jest elementem rozwiązania, a jakbyś się wczytał jeszcze bardziej to znalazłbyś tam nawet project CAD takiego sprzęgacza pod poszczególne częstotliwości.
pawel266
Posty: 543
Rejestracja: niedziela 08 sty 2012, 20:47
Lokalizacja: Toruń

Post autor: pawel266 »

No dobra cofam to co powiedziałem. Ponieważ nie czytałem całego wątku a jedynie wycinek, który dotyczył wyłącznie samego detektora wartości szczytowej napięcia w.cz. :p
Awatar użytkownika
Kkacper
Posty: 839
Rejestracja: piątek 03 sie 2012, 18:27
Lokalizacja: Kiełpino k. Kartuz

Post autor: Kkacper »

Panowie pozwólcie, że przyłącze się do dyskusji na temat anten i pomiarów.

Zacznę może od tego iż cała dyskusja na temat pomiarów powinna zacząć się od tego na jakiej dokładności nam zależy. Jeśli robimy sami antenkę np. koniczynkę i zrobimy ją zgodnie z opisami, które można znaleźć na forum to „z grubsza” możemy założyć że jest ona ok. Sam zrobiłem ich kilka i wierzcie mi na słowo iż tak jest. Jednak nie można powiedzieć o tych antenach iż są one „dobrze zestrojone” . Dobra antena – powtarzam dobra powinna mieć z całym paśmie swojej pracy SWR <1,2.
Po pomierzeniu wykonanych przeze mnie anten nie wszystkie spełniały te kryteria. SWR wahał się od 1,2 do 1,8 co i tak moim zdaniem jest niezłym wynikiem.

Każda dobra antena – produkowana nawet seryjnie na potrzeby telekomunikacyjne jest w końcowym etapie produkcyjnym strojona aby pracowała dobrze w całym paśmie.
W warunkach domowych mało kto ma taki sprzęt aby to sprawdzić .

Co do mierników SWR zrobionych „na stole” - to moim zdaniem gra nie jest warta przysłowiowej świeczki. Sam pomiar ma taką dokładność „bez obrazy” jak sprawdzenie baterii językiem czy jest dobra.

Wracając jednak do początku – jeśli antena działa i spełnia nasze oczekiwania to nie ma co zgłębiać się w to czy SWR jest 1,2 czy 1,5 – ważne że działa. To tyle.
pawel266
Posty: 543
Rejestracja: niedziela 08 sty 2012, 20:47
Lokalizacja: Toruń

Post autor: pawel266 »

Miernik SWR też trzeba umieć zrobić. Ja nie narzekam na moje konstrukcje. Wzmacniacze w.cz do nadajników też sam robiłem, przetestowałem na analizatorze i działa wszystko bardzo dobrze.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

bartwaw pisze:No wiem ile analizator kosztuje, dlatego napisałem, że nie widzę ekonomicznego uzasadnienia w tym przypadku.
Eee jak nie jak tak :-) Cholo coś znalazł za kilkadziesiąt zeta...klik Jak zestroisz z takim za grube miliony to na nasze najniższe pasmo masz jak znalazł :-)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
pawel266
Posty: 543
Rejestracja: niedziela 08 sty 2012, 20:47
Lokalizacja: Toruń

Post autor: pawel266 »

Sprzęt pierwsza klasa :-P
ODPOWIEDZ