Catalina hydroplan

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
krall
Posty: 3152
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 10:00
Lokalizacja: Kartuzy
Kontakt:

Catalina hydroplan

Post autor: krall »

Od razu napiszę, że nie FPV.
Ponadto film słaby, lot też bardzo asekuracyjny no ale JEST!
Model od dawna nie pływał, nie latał. Zabrałem go na wakację i udało się zrobić kilka lotów.
Pokazuję tu jako ciekawostkę ;-)

pozdrawiam
Krzysztof
http://www.fly.kartuzy.com.pl
Keri
Posty: 919
Rejestracja: środa 19 sty 2011, 22:15
Lokalizacja: Danzig

Re: Catalina hydroplan

Post autor: Keri »

To ta sama, która pamięta czasy Linowca ? ;-) A, nieeee...tamtą miałeś na 2x 2,5cm spalinka.
Awatar użytkownika
krall
Posty: 3152
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 10:00
Lokalizacja: Kartuzy
Kontakt:

Re: Catalina hydroplan

Post autor: krall »

Chyba wiem co masz na myśli, też ją pamietam, granatowa.

Ale to nie moja. Tamta zdaje się miała coś koło 1.8m. Moja jest mniejsza: 1.4m
pozdrawiam
Krzysztof
http://www.fly.kartuzy.com.pl
Keri
Posty: 919
Rejestracja: środa 19 sty 2011, 22:15
Lokalizacja: Danzig

Re: Catalina hydroplan

Post autor: Keri »

Faktycznie pomyliłem właścicieli - tamten to Sochacki zdaje się. Tę elektryczną też miałem ale nie wiem dlaczego nie chciała mi latać...
Awatar użytkownika
krall
Posty: 3152
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 10:00
Lokalizacja: Kartuzy
Kontakt:

Re: Catalina hydroplan

Post autor: krall »

Keri pisze:..Tę elektryczną też miałem ale nie wiem dlaczego nie chciała mi latać...
Kluczem jest moc :-D
Widziałeś na filmie jak szybko poszło. Nienaturalnie szybko.
A sam lot - to faktycznie jakoś super toto nie lata. Tu miałem co prawda dość ciężkie aku, z lżejszym lata lepiej.

W hydroplanach przy starcie ważne jest przezwyciężenie oporów wody i wyjście wyżej, na redan - potem już jest łatwiej. Zahaczenie pływakiem wody od razu kończy rozbieg.
Ja wcześniej miałem Albatrosa też z HVP-Model ale zdaje się, że jeszcze na 400-kach. To przećwiczyłem wszystkie te problemy wodne. No i też na szczotkach i nimh model był cięższy.

Może kiedyś jeszcze popełnię jakiegoś makietowego hydroplana - mam do nich sentyment :-)
pozdrawiam
Krzysztof
http://www.fly.kartuzy.com.pl
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Catalina hydroplan

Post autor: Verid »

krall pisze:Widziałeś na filmie jak szybko poszło. Nienaturalnie szybko.
No jakoś tak...."niemakietowo" to wyszło :mrgreen: Spodziewałem się "dostojnego" rozbiegu a tu - w palnik i hyc w powietrzu.
A po wylądowaniu jak samolot "kołował" do pomostu to zaczynałem się zastanawiać czy to jeszcze samolot czy może już łódź podwodna...
Ten wredny...
Awatar użytkownika
krall
Posty: 3152
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 10:00
Lokalizacja: Kartuzy
Kontakt:

Re: Catalina hydroplan

Post autor: krall »

No niestety - rozmiar ma znaczenie ;-)
pozdrawiam
Krzysztof
http://www.fly.kartuzy.com.pl
Keri
Posty: 919
Rejestracja: środa 19 sty 2011, 22:15
Lokalizacja: Danzig

Re: Catalina hydroplan

Post autor: Keri »

Moje pierwsze próby na silnikach EMAX 28...coś tam i śmigła z kompletu i dwa pakiety 1800 lub 2200 10C(!) ale łączone równolegle. Na wodzie same młynki - raz jednym pływakiem , raz drugim baczył. Ale w końcu wystartował. Był tak niesterowalny, że spadł do wody. Wylałem z niego szklankę wody - to ona dostając się do środka przemieszczała się powodując niestateczność podłużną. Innym razem puściłem z ręki i podobny objaw. Przed wakacjami tego roku moc na maxa , rzut i spada w trawie z wyrwanym łożem silnika. Kadłub i skrzydło żyją ale już mi nie chce się próbować dalej - za dużo innych modeli gotowych do lotu ;-)
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Catalina hydroplan

Post autor: PiotrSz »

Mamy w okolicach Olsztyna, a w zasadzie w Pieniężnie kolegę Filipa który buduje makiety samolotów i poczynił historyczny zestaw Shorta S-21 z samolotem Mercury na grzebiecie.
Żeby wykonać lot po odłączeniu Mercurego potrzebny jest drugi pilot, oba samoloty są w pełni latające :-) Żeby było ciekawiej oba samoloty są wycinane z pianki. Krall, może coś podobnego zbudujesz ;-) W razie co mogę Ci dać namiar na budowniczego tych modeli. Jak znajdę film z lotu to wrzucę go na forum.
shorta S-21.jpg
shorta S-21.jpg (45.87 KiB) Przejrzano 3750 razy
PM.jpg
PM.jpg (118.48 KiB) Przejrzano 3747 razy
ODPOWIEDZ