FPSy - próba napisania poradnika :)

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Carrock
Posty: 255
Rejestracja: czwartek 28 sty 2016, 12:46

Re: FPSy - próba napisania poradnika :)

Post autor: Carrock »

Docent pisze:To może jakieś podsumowanie. Szczególnie dla filmowca amatora ;-)

Mam GoPro Session jaki tryb 25/50kl/s czy 30/60kl/s będzie najlepszy?

Zrozumiałem, że 60kl/s

Rozumiem że to samo dotyczy się RunCam'a Splita?

I pytanie do filmowców co zrobić, żeby film wrzucony na YouTube tak mocno nie tracił na jakości. Są jakieś magiczne ustawienia lub pogram do obróbki wideo?

Osobiście używam iMovie na Mac OSX i ostatnie dwa filmy, które wrzuciłem moim zdaniem wyglądają nie tak jak powinny.
Osobiscie próbuję rozkminić co lepsze 30 czy 60 i po kilku testach wyszło mi, że cholera wie - jedno i drugie ma wady i zalety. Co do postprodukcji nie zauważyłem różnicy. Natomiast co do ustawień na YT osobiście testowałem te polecane, zalecane, wymagane i magiczne i tak i tak odpalają się filmy w 480p i tną.

Wysłane z mojego EVA-L19 przy użyciu Tapatalka
P3A v.2
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: FPSy - próba napisania poradnika :)

Post autor: Adrián »

To źle je ustawiasz w postprodukcji.

Zobacz na mój kanał i zobacz czy się tną czy nie.

Tu nie chodzi o 30 -60 czy 25-50, tylko 25(50) -30(60) w surówce
IvanM
Posty: 1566
Rejestracja: wtorek 25 wrz 2012, 19:25
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: FPSy - próba napisania poradnika :)

Post autor: IvanM »

Adrián pisze:Tu nie chodzi o 30 -60 czy 25-50, tylko 25(50) -30(60) w surówce
Ale 25 to nie 50 a 30 to nie 60. Jeżeli mamy do dyspozycji 50 lub 60 - to wybieramy w zależności od tego jaki ma być format końcowy. Obie są płynne nawet przy szybkich ruchach i różnica nie ma znaczenia.
Problem występuje kiedy do wyboru jest tylko 25 oraz 30. 30P będzie płynniejsze.
Całość problemów powstała w starych czasach analogowego wideo - kiedy to pól świata używało synchronizacje i kodowanie PAL/SECAM, i druga polowa NTSC. Nie tylko było przy PAL 50i a przy NTSC 60i, ale i ilość linii inna - jedno z drugim było niekompaktybilne i bardzo trudne w przekonwertowaniu. Dziś w technice cyfrowej generalnie wszystko odtworzy wszystko. Zgadzają się formaty i wymiary, zgadzają się kolory .... pozostały tylko ślady różnic w postaci fps - 25/50 dla PAL i Europy oraz 30/60 dla NTSC dla Ameryki itp. Ale skoro i tak bez problemów w Europie odtwarzamy i 30P i 60 P i cokolwiek innego ... to wybieramy to co nam się podoba najbardziej. Oczywiście - w razie potrzeby uwzględniając fakt sztuczne oświetlenie działa u nas z 50Hz oraz wszelkie tv działają z 50i lub 50P.
Tu już naprawdę nie ma się co przekonywać o wyższości jednego nad drugim.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: FPSy - próba napisania poradnika :)

Post autor: Adrián »

Tak, zgadza się, wybierasz to, co chcesz osiągnąć w końcowym materiale.
Carrock
Posty: 255
Rejestracja: czwartek 28 sty 2016, 12:46

Re: FPSy - próba napisania poradnika :)

Post autor: Carrock »

Adrián pisze:To źle je ustawiasz w postprodukcji.

Zobacz na mój kanał i zobacz czy się tną czy nie.

Tu nie chodzi o 30 -60 czy 25-50, tylko 25(50) -30(60) w surówce
Sprawdziłem. Twoje filmy nie tną się ale tutaj faktycznie to nie było "przycinanie" a raczej skopana postprodukcja, która sprawiała takie wrażenie. Wrzucę jakieś świeższe nagrani, zobacze czy się nie mylę i dam znać co było powodem takiego efektu.
Natomiast Twoje filmy również odtwarzają się z automatu w niskiej jakości.

Wysłane z mojego EVA-L19 przy użyciu Tapatalka
P3A v.2
ODPOWIEDZ