Kret Galeria wstydliwa

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Jaconban
Posty: 51
Rejestracja: sobota 04 sie 2012, 09:39
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kret Galeria wstydliwa

Post autor: Jaconban »

Arthor pisze: Czyli do listy moich grzechów dochodzi jeszcze niewłaściwa ocena warunków atmosferycznych... ;-)
FC to KK 2.1, a link to 5.8 Boscam 200mW z najtańszymi koniczynkami z BG. Czemu na 5.8 nie miałem szans? Opóźnienie? Zakłócenia?
5.8 jest bardzo wrażliwe na zakłócenia takie jak drzewa - podejrzewam że po wejściu na pułap i przemieszczeniu się kilka m straciłeś wizję, albo bardzo się pogorszyła: przy braku paniki pewno można by jeszcze coś powalczyć, ale pamiętam swoje pierwsze pełne FPV loty - jeden paseczek i człowiek białej gorączki dostawał :-D

Co do wiatru: ja zawsze sprawdzam sytuację na różnych pułąpach - często na 0 i +50m są znaczne różnice. Ta strona może pomóc: http://awiacja.imgw.pl/index.php?product=wind-EPLLEPWA
Latanie dużym (nie 250) quadem przy wietrze >5m/s raczej przypomina walkę niż przyjemność.
Jakub,

----------------------------------------
....up..up.. to the sky....
----------------------------------------
Awatar użytkownika
g.p
Posty: 759
Rejestracja: poniedziałek 05 gru 2011, 23:29
Lokalizacja: BIAŁYSTOK

Re: Kret Galeria wstydliwa

Post autor: g.p »

Niedzielny crash....
Awatar użytkownika
Johny96
Posty: 146
Rejestracja: poniedziałek 14 kwie 2014, 17:15
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Kret Galeria wstydliwa

Post autor: Johny96 »

W sobotę podczas lotu wieczorem byłem jakieś 150m od bazy na niewielkiej wysokości i nagle usłyszałem buzzer, więc zacząłem powoli zawracać do bazy, za chwilę zauważyłem, że regiel już odciał mi napęd, to próbuję szybować w kierunku bazy, po chwili model zakręca mi zupełnie w odwrotną stronę (utraciłem całkowicie kontrolę), leciał z wiatrem może ze 300m, po czym wylądował gdzieś na drzewie za niedalekim sadem. Szybko zbieramy się z kolegami i udajemy na poszukiwania, niestety było już ciemno i ponad 2h bieganie po krzakach i chodzeniu przez płoty sky surfer nie został odnaleziony. Buzzer wyłączył się po około 3 minutach od awaryjnego lądowania. Następnego dnia o 6 rano udaliśmy się do gospodarstwa, gdzie był owy sad (miałem w pamięci, że chwilę za nim wylądowałem na drzewie, model udało się znaleźć, przenocował spokojnie wśród gęstych gałęzi (0 uszkodzeń :p ) oprócz pakietu, na którym było zaledwie 0,27v. Przyczyną tak szybkiego spadku napięcia było najprawdopodobniej to, że jakimś cudem miałem ustawiony buzzer na 3,2v, a nie na 3,4v jak zwykle ustawiam. Poniżej video:
Sky Surfer, Skywalker X7, FX-61, Racer 230mm, Futaba T7C+eLeReS MOD, Radiolink AT9, Runcam 5, fox 800
Awatar użytkownika
Plotek
Posty: 304
Rejestracja: niedziela 07 cze 2015, 16:33
Lokalizacja: Białystok

Re: Kret Galeria wstydliwa

Post autor: Plotek »

... model w trzcinach, za rzeka na podmokłym terenie... Jak ja tam wlaze :shock: Jutro od rana jade na miejsce i bede kombinowac...
Grafas Maxi 3,52m, Pitlab AP+OSD, TBS Crossfire 868Mhz, Lawmate 1.2Ghz
Awatar użytkownika
macieq
Posty: 569
Rejestracja: niedziela 02 paź 2011, 06:55
Lokalizacja: Racibórz

Re: Kret Galeria wstydliwa

Post autor: macieq »

takie tam z dziś ;)

Quad, Ranger EX na Pitlabie, S800, Taranis X9E i kupa różnych innych gratów ;)
Awatar użytkownika
Jaconban
Posty: 51
Rejestracja: sobota 04 sie 2012, 09:39
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kret Galeria wstydliwa

Post autor: Jaconban »

Siarczyście...... :D
Jakub,

----------------------------------------
....up..up.. to the sky....
----------------------------------------
oko
Posty: 919
Rejestracja: wtorek 22 paź 2013, 10:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kret Galeria wstydliwa

Post autor: oko »

g.p pisze:Niedzielny crash....
Błąd w technice pilotażu :) Wyprowadzanie z korkociągu nie polega na zwiększeniu ciągu, to tylko pogarsza sytuację! Drążek w neutrum, sterem kierunku zatrzymać rotację, rozpędzić...
Awatar użytkownika
Johny96
Posty: 146
Rejestracja: poniedziałek 14 kwie 2014, 17:15
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Kret Galeria wstydliwa

Post autor: Johny96 »

...i ciągnąć drążek do siebie aż do ugięcia skrzydeł :D Zgadzam się, aczkolwiek większość modeli zachowuje się inaczej niż prawdziwy szybowiec i np. w samolocie typu skysurfer wystarczy tylko dać do góry i wyprowadzi, chociaż jego w ogóle trudno wprowadzić w korka.
Sky Surfer, Skywalker X7, FX-61, Racer 230mm, Futaba T7C+eLeReS MOD, Radiolink AT9, Runcam 5, fox 800
Awatar użytkownika
g.p
Posty: 759
Rejestracja: poniedziałek 05 gru 2011, 23:29
Lokalizacja: BIAŁYSTOK

Re: Kret Galeria wstydliwa

Post autor: g.p »

oko pisze:Błąd w technice pilotażu :) Wyprowadzanie z korkociągu nie polega na zwiększeniu ciągu, to tylko pogarsza sytuację! Drążek w neutrum, sterem kierunku zatrzymać rotację, rozpędzić...
Gdybym miał z 5min.pewnie bym miał czas na myślenie :-) model na stabilizacji, reakcja na drążki nie przynosiła rezultatu więc dałem gaz na max a nawet na koniec Auto :mrgreen: Nigdy nie wpadał w korka ,przepadać przepadał ale nie taki korek...jednak 100m to trochę mało na jakieś szybkie działania....
oko
Posty: 919
Rejestracja: wtorek 22 paź 2013, 10:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kret Galeria wstydliwa

Post autor: oko »

100 metrów to mnóstwo czasu, ja wczoraj po raz chyba tysięczny pomyliłem rewersy lotki przy pierwszym włączeniu autopilota (zawsze mi się to myli gdy testuję na ziemi) i wyprowadzenie było takie że trawy trochę skosiło - ale dało radę :)

Przy utracie Drona nr 3 nauczyłem się, że gdy jest silny wiatr albo pojawi się nietypowa sytuacja, to natychmiast trzeba wyłączyć stabilizację i dać na manual. No chyba że się ma ustawione parametry takie że stabilizacja potrafi dać pełne wychylenia sterów. W APMie chyba jest jakaś wersja testowa automatycznie wyprowadzająca z korka?
Awatar użytkownika
NeXuS
Posty: 881
Rejestracja: sobota 01 lut 2014, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kret Galeria wstydliwa

Post autor: NeXuS »

oko, szarpnięcie gazem, jak się ma b. mocny napęd ciągnący nie pomoże?
oko
Posty: 919
Rejestracja: wtorek 22 paź 2013, 10:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kret Galeria wstydliwa

Post autor: oko »

NeXuS pisze:oko, szarpnięcie gazem, jak się ma b. mocny napęd ciągnący nie pomoże?
Rozważania w skali makro

The results of this analytical investigation of the effects of thrust on recovery characteristics
of four configurations representative of modern airplanes indicate the following
conclusions:
1. The effects of thrust on spin recovery, either favorable or unfavorable, are generally
small.
2. For the configurations which displayed relatively nonoscillatory spins, the use of
thrust appears to aid spin recovery. The magnitude of the improvement is not large but
may be such that the use of the thrust of a turbojet propulsion engine may give significant
improvements for configurations which have borderline recovery characteristics with zero
thrust.

W skali mikro, może być różnie ale lepiej robić wszystko zgodnie z zasadami. W opisanej sytuacji jak widać włączenie silnika nic nie dało.
Awatar użytkownika
Benon
Posty: 147
Rejestracja: piątek 24 kwie 2015, 12:03
Lokalizacja: Wiry/Poznań

Re: Kret Galeria wstydliwa

Post autor: Benon »

Nie mam litości dla mojego quada...
RR210 little bee 4S
Awatar użytkownika
ghambit
Posty: 1279
Rejestracja: wtorek 03 maja 2011, 01:10
Lokalizacja: Amsterdam

Re: Kret Galeria wstydliwa

Post autor: ghambit »

Takiej awarii jeszcze nie miałem dlatego postuje,



W locie myślałem że główny FC padł, przełączyłem na zapasowy i było jeszcze gorzej (po przełączeniu już nie mogę wrócić na główny bo naza się rozbraja po pewnym czasie). Inspekcja przed lotem nie wykazała problemów. Wracając pod wiatr rotor dociskał za bardzo do statora niszcząc jedną cewkę uzwojenia aż została przecięta przez co silnik gubił synchro i nie dawał pewnego ciągu a FC wariowały. Żeby zminimalizować straty chciałem zawiesić go na drzewach (mam możliwość odłączenia pwm do esc więc natychmiastowa gleba w razie W) pomyślałem w końcu że spróbuje jeszcze jedno podejście i udał się ślizg po trawie, kamera się odczepiła ale bez strat, nawet śmigła całe.
Silniki to RcTimer 5010 260kv

http://img.photobucket.com/albums/v692/ ... M_4877.jpg
Awatar użytkownika
rex
Posty: 379
Rejestracja: piątek 09 kwie 2010, 21:42
Lokalizacja: Gdynia

Re: Kret Galeria wstydliwa

Post autor: rex »

Po jakim czasie naza wyłącza u Ciebie silniki. Mnie się to jeszcze nie zdażyło a testowalem tak do max 15 minut lotu na zapasowym fc.(platformy testowe z odpadow zrobione i na starych aku co by szkoda nie było więc dłużej nie dało rady) Wdziałem Twój filmik z testu i byłem zaskoczony iż u mnie nic takiego się nie dzieje, naza działa zawsze do końca. Może jednak wtedy u Ciebie to było co innego. Przetestuj to może jeszcze. :?:
ODPOWIEDZ