Filtr UV

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
zubik
Posty: 97
Rejestracja: poniedziałek 17 paź 2011, 07:51
Lokalizacja: Skoczów

Filtr UV

Post autor: zubik »

Witajcie.
Od jakiegoś czasu kombinuję nad zakupem filtra UV do Cyfrówki i tu pytanie: Czy taki filtr poprawia jakość zdjęć? Zdjęcia bardzo często robię w zimie i pojawia się zbyt wiele niebieskiego koloru, potrzebuję porady kogoś kto używa akcesoriów fotograficznych, w internetach jest dużo sprzecznych opinii interesuje mnie zdanie kogoś kto z tym sprzętem pracuje.
>Wszędzie w domu, ale najlepiej dobrze ;)

>Ten się nie myli, kto nic nie robi
Awatar użytkownika
misio6
Posty: 86
Rejestracja: środa 10 lut 2010, 17:17
Lokalizacja: Warszawa/Marki

Post autor: misio6 »

Witam , filtr UV daje ci tylko ochronę przed porysowaniem powłok obiektywu (teoretycznie ma chronić powłoki antyreflex przed promieniowaniem UV)

Jeśli pojawia ci się zbyt dużo niebieskiego koloru to zdefiniuj WB przed robieniem zdjęć na śniegu ;-)
Ostatnio zmieniony sobota 03 sie 2013, 16:54 przez misio6, łącznie zmieniany 1 raz.
Spektrum DX7, ECO8 , Trex-600,Gaui 550, Hexa ,Octo , Twinstar , Funcub ,Xeno , i inne takie
Awatar użytkownika
Ładziak
Posty: 1236
Rejestracja: czwartek 16 cze 2011, 00:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ładziak »

Ja za bardzo nie dostrzegam działania filtrów UV. Może wysoko w górach. Wg mnie najczęstsze wykorzystanie filtrów UV to... ochrona soczewki obiektywu.
Lepiej zaopatrzyć się w filtr polaryzacyjny, ew. filtry szare lub połówkowe.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Lepszy efekt da filtr polaryzacyjny, najlepiej kołowy :-) i w końcu uzyskasz wysycone zdjęcia bez używania fotoszopa :-)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Bambi_461
Posty: 711
Rejestracja: poniedziałek 12 mar 2012, 23:24
Lokalizacja: Sława

Post autor: Bambi_461 »

Ja w E-30 używałem polaryzacyjnego i połówkowego ,oczywiście kołowe.I tak jak moi szanowni przedmówcy napisali - UV sprawdzi się wysoko w górach a na nizinach jako obowiązowa osłona "szklarni".
Inna sprawa jakiego cyfraka masz do podłączenia filtrów ? Ostatni kupiłem na ebeju komplet do mojego SX-a-50 - totalna porażka !.Kase zwrócili.
Pozdrawiam, Jacek
IvanM
Posty: 1566
Rejestracja: wtorek 25 wrz 2012, 19:25
Lokalizacja: Podkarpackie

Post autor: IvanM »

Filtr UV spełniał swoje zadanie przy filmach światłoczułych. Cyfrowe aparaty tak naprawdę mają własny "wewnętrzny" filtr UV i na UV promieniowanie są już nieczułe.
Z polaryzerem może być problem. Potrzeba go bowiem ustawiać a to przy lataniu nie bardzo się uda. Kołowy polaryzer - to polaryzer liniowy z dodatkową warstwą depolaryzującą. - resp. wprowadzająca polaryzację kołową. Temat istotny przy lustrzankach - których to lustro samo w sobie wprowadza polaryzację. Błąd kąta polaryzacji pomiędzy filtrem i lustrem wprowadza błąd pomiaru jasności. Kołowe filtry polaryzacyjne są przez dodatkową warstwę sporo droższe, co często wprowadza błędną interpretacje, że są także lepsze.
Awatar użytkownika
robob
Posty: 18
Rejestracja: środa 23 maja 2012, 22:57
Lokalizacja: Sadlinki
Kontakt:

Post autor: robob »

Jest jeszcze filtry UV/IR cut. Ale żeby pozbyć się "zaniebieszczenia" to najprościej ustawić balans bieli jak już tu wspomniał misio6. A jeżeli nie ma takiej możliwości to raczej filtr bursztynowy (81..)
Awatar użytkownika
zubik
Posty: 97
Rejestracja: poniedziałek 17 paź 2011, 07:51
Lokalizacja: Skoczów

Post autor: zubik »

Dzięki za rady, zobaczymy jak się sprawdzi filtr polaryzacyjny.
>Wszędzie w domu, ale najlepiej dobrze ;)

>Ten się nie myli, kto nic nie robi
IFO1
Posty: 32
Rejestracja: piątek 15 lip 2011, 09:26
Lokalizacja: warszawa

Post autor: IFO1 »

Nie kupuj tylko filtru z tych najtańszych. Wstawienie takiego szkła przed niezły obiektyw spowoduje widoczne obniżenie kontrastu. Filtr taki musi mieć wielowarstwowe powłoki antyodblaskowe, a to nie są tanie rzeczy.
ODPOWIEDZ