Archeologia - Risan, dokumentacja

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
piszu
Posty: 294
Rejestracja: czwartek 14 lut 2013, 20:28
Lokalizacja: Warszawa

Archeologia - Risan, dokumentacja

Post autor: piszu »

Cześć :)
Na świeżo pochwalę się ostatnim dokonaniem - dokumentacja fotogrametryczna wykopów.
Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że drugie ze stanowisk znajduje się na górze 212 m.n.p.m. Plateau góry ma ok. 15x30 m i pokryte jest murami, zachowanymi miejscami do wysokości ok. 3 m. Wyzwanie było duże. Najpierw trzeba było wtaszczyć sprzęt (hexa DJI S800 + WKM + AV200 + Canon 5d + tachimetr i sporo innych gratów) pod górę, gdzie miejscami podejście jest prawie pionowe. Sprzęt taszczyliśmy w 7 osób, leciałem ja.
Start i lądowanie były na wieko skrzyni w wymiarach 80x90 cm. Na szczęście w związku z lokalizacją w pobliżu nie było żadnych osób które mogłyby ucierpieć :mrgreen:

Wszystko wyszło wyśmienicie. Efektem będzie ortofotomapa dokumentująca to arcytrudne do eksploracji i dokumentacji stanowisko, a także model fotogrametryczny 3d całego plateau i fragmentu wzgórza.

Kilka próbek:
Obrazek
Widok na miasto Risan (antyczne Rhizon) oraz sinus risonicus czyli część zatoki kotorskiej

Obrazek
Gradzina, czyli dokumentowany obiekt. Latawiec, balon oraz dron byłyby bezsilne w takim terenie.

Mam nadzieję, że się podoba :-)


Prawa do zdjęć, kopiowanie i rozpowszechnianie bez zgody autorów zabronione.
Archaeology - Never stop exploring!
W służbie: S800+WKM+AV200+Canon5d/Olympus E-PL3/FLIR E50 thermo cam
DJI F550+Naza V1 GPS na sprzedaż!
DJI Phantom 1 - papa!
Zenmuse H3-2D - na sprzedaż!
Awatar użytkownika
piszu
Posty: 294
Rejestracja: czwartek 14 lut 2013, 20:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: piszu »

Jeszcze dorzucam widok na Gradzinę z Google Earth. Na guglu nie robi takiego wrażenia jak w rzeczywistości :-)

Obrazek

Wkrótce może będzie filmik z akcji
Archaeology - Never stop exploring!
W służbie: S800+WKM+AV200+Canon5d/Olympus E-PL3/FLIR E50 thermo cam
DJI F550+Naza V1 GPS na sprzedaż!
DJI Phantom 1 - papa!
Zenmuse H3-2D - na sprzedaż!
Awatar użytkownika
mikun
Posty: 2540
Rejestracja: środa 26 maja 2010, 21:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mikun »

Piszu czym przekształcasz fotki na obiekt 3D? Są jakieś polecane programy które na podstawie kilkudziesięciu zdjęć zrobią model 3D który można zapisać np w dxf czy stl?
...i tak nie skończysz na jednym ani na dwóch :-)
Awatar użytkownika
piszu
Posty: 294
Rejestracja: czwartek 14 lut 2013, 20:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: piszu »

Dokładnie tak. Są programy (i baaaardzo drogie i dość tanie, a są i darmowe) które na podstawie punktów wspólnych zdjęć automatycznie generują chmurę punktów z kilku-kilkuset (w zależności od dostępnego materiału i mocy obliczeniowej kompa - zazwyczaj kilka do kilkudziesięciu zdjęć - to Macintoshe). Na podstawie takiej chmury punktów można wygenerować model 3D który, wg ostatnich publikacji austriackiego LBI, niewiele różni się od modeli 3D pochodzących ze skanera 3D. Temat bardzo ciekawy, jeśli kogoś by interesował, chętnie podzielę się tym co wiem
Archaeology - Never stop exploring!
W służbie: S800+WKM+AV200+Canon5d/Olympus E-PL3/FLIR E50 thermo cam
DJI F550+Naza V1 GPS na sprzedaż!
DJI Phantom 1 - papa!
Zenmuse H3-2D - na sprzedaż!
Awatar użytkownika
mikun
Posty: 2540
Rejestracja: środa 26 maja 2010, 21:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mikun »

To ja bym poprosił o krótką listę od myślników kilku programów od najdroższego (pewnie najlepszy) do tych tańszych. Kiedyś czytałem w Twoim poście że autodesk wypuścił coś takiego jak A123 (lub podobna nazwa) działałeś coś z tym?
...i tak nie skończysz na jednym ani na dwóch :-)
Awatar użytkownika
Jambo
Posty: 299
Rejestracja: niedziela 24 lut 2013, 18:50
Lokalizacja: EU

Post autor: Jambo »

Zastanawiam się czemu pakujecie 5D pod latadło ,
6D jest tańszy, lżejszy i ma GPS co pewnie się przyda przy nakładaniu tych fotek
ps. pozazdroscić pracy :-P
pozdro
Naza-M v1 4.0, F450, Sunnysky V2216 900kv, OPTO 30, AlexM + tarot T-2D ,
tarot T-4 , shell od phantoma
quad 250/280 + cc3d (OP) , PH3P, Mavic Air 2, smart controller
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
piszu
Posty: 294
Rejestracja: czwartek 14 lut 2013, 20:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: piszu »

mikun Zaczynając od tego co darmowe i mogę polecić do zabawy:
http://www.123dapp.com/catch - 123D-Catch od Autodeska (firma od AutoCAD'a) - wysyłasz zdjęcia, dostajesz model. Są też inne tego typu stronki, ale nie korzystałem z tamtych. Wiem, że to daje naprawdę niezły efekt i nawet masz apkę do iPhona i prosto z telefonu możesz zrobić i przesłać foty i otrzymasz model.
Agisoft - masz darmowego stereoscana, gdzie robi model tylko z jednej pary zdjęć, masz też Photoscan w wersji basic i pro, wersja pro kosztuje ok. 3 tys. USD, wersja basic sporo mniej, ale nie ma możliwości stosowania GIS, ale tak to modele robi takie same.
Photoscan Modeller - b. drogi

są też inne ale nie mam za bardzo teraz czasu tego szukać, a z głowy nie pamiętam dokładnie.

Jambo wiesz co, 5D jest tańszy, poza tym mieliśmy go zanim w ogóle wyszło 6D. Dodatkowo 6D nigdy nie mieliśmy w ręku, za to np. 7D jest totalną porażką, nie wiem jak ta 6-ka. GPS bardzo by się przydał zwłaszcza jak robimy np. kilkunastohektarowe ortofotomapy i zdjęcia możnaby wrzucić w GIS czy program do klejenia ortofoto na koordynatach, co by sporo ułatwiło...
Archaeology - Never stop exploring!
W służbie: S800+WKM+AV200+Canon5d/Olympus E-PL3/FLIR E50 thermo cam
DJI F550+Naza V1 GPS na sprzedaż!
DJI Phantom 1 - papa!
Zenmuse H3-2D - na sprzedaż!
Awatar użytkownika
Jambo
Posty: 299
Rejestracja: niedziela 24 lut 2013, 18:50
Lokalizacja: EU

Post autor: Jambo »

6D nie jest magnezowy ale tani plastik - przez co czuć w ręce że lżejszy 770g do prawie kilo 5D
pomiędzy 5Dm3 różni go jeszcze trochę klawiszologia - najbardziej doskwiera brak guzika balans bieli . Wam to pewnie nie przeszkadza. (oczywiście WB da się zmienić przez menu)
Nie ma podziału filmu na 10min nagrywa po 29.59min . Możliwe że inne cykle wytrzymałości migawki niż 5D.
Nie da się zmienić funkcji guzika migawki jak w 5D, a żeby nie było że tylko pozabierali to jest dodatkowo wbudowane Wifi i GPS
Ogólnie nie ma co porównywac z 7D bo 7ka jest na cropie a 6 to pena ramka . Naprawde nie ma biedy jezeli chodzi o jakosc (przy video jest wiekszy aliasing w prownaniu do 5) . Nowy typ matrycy (wysokie ISO-malo szumu)
Mozna smialo powiedziec ze 6D jest leprzym technicznie aparatem od 5Dm2 (ale mniej pancernym)
tak to w skrócie...
Rozumie że latacie z mark II w zasadzie sa w podobnych cenach.
Naza-M v1 4.0, F450, Sunnysky V2216 900kv, OPTO 30, AlexM + tarot T-2D ,
tarot T-4 , shell od phantoma
quad 250/280 + cc3d (OP) , PH3P, Mavic Air 2, smart controller
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
piszu
Posty: 294
Rejestracja: czwartek 14 lut 2013, 20:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: piszu »

W sumie to szkoda tylko tego GPSa, wifi i inne pierdołki to raczej niepotrzebny luksus. Generalnie to i tak chyba byśmy się zdecydowali na 5Dmk2 z uwagi na pancerność właśnie, bo w warunkach terenowych to jest jednak ważne, żeby buda też się nie rozleciała jak tu i tam się stuknie przypadkowo o kamień.
Ale dzięki za szybkie resume :-)
Archaeology - Never stop exploring!
W służbie: S800+WKM+AV200+Canon5d/Olympus E-PL3/FLIR E50 thermo cam
DJI F550+Naza V1 GPS na sprzedaż!
DJI Phantom 1 - papa!
Zenmuse H3-2D - na sprzedaż!
bejominator
Posty: 223
Rejestracja: poniedziałek 01 kwie 2013, 23:40
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: bejominator »

piszu:

a phantoma jeszcze masz ? :)
Awatar użytkownika
piszu
Posty: 294
Rejestracja: czwartek 14 lut 2013, 20:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: piszu »

bejominator: mam phantoma, latam nim rekreacyjnie. Ostatnio mam też z nim problem, który opiszę w dziale DJI jak znajdę chwilę.
Archaeology - Never stop exploring!
W służbie: S800+WKM+AV200+Canon5d/Olympus E-PL3/FLIR E50 thermo cam
DJI F550+Naza V1 GPS na sprzedaż!
DJI Phantom 1 - papa!
Zenmuse H3-2D - na sprzedaż!
Awatar użytkownika
kojak
Posty: 967
Rejestracja: wtorek 26 mar 2013, 11:25
Lokalizacja: Trójmiasto

Post autor: kojak »

fajną masz robotę - zazdroszczę, 5D przerobiłem do spodu teraz na Nikonie ale bez szału, bo chciałem się pozbyć problemów z AF a trafiłem jeszcze gorzej ale to historia z inszej branży

generalnie co do zasady - nie pcham się w full frame bo zaczyna bardziej przeszkadzać niż pomagać

guzikologia/wb bez znaczenia, jak robisz coś takiego to i tak robisz tylko w RAW i pełny postprocessing
Awatar użytkownika
piszu
Posty: 294
Rejestracja: czwartek 14 lut 2013, 20:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: piszu »

Dzięki kojak ;-) Praca ma swoje plusy, ale ma i minusy, a jak wiadomo, ważne aby te plusy nie przysłoniły nam minusów ;-)

No my już tylko MF na tym obiektywie i tym body, ale przy naszych zastosowaniach jest OK.
Archaeology - Never stop exploring!
W służbie: S800+WKM+AV200+Canon5d/Olympus E-PL3/FLIR E50 thermo cam
DJI F550+Naza V1 GPS na sprzedaż!
DJI Phantom 1 - papa!
Zenmuse H3-2D - na sprzedaż!
pitpit
Posty: 79
Rejestracja: niedziela 22 lip 2012, 22:44
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: pitpit »

kurcze zastosowań jak sie okazuje jet cała masa nie tylko fotki jako takie,
a teren nie taki łatwy do latania jak widzę
witam i pozdrawiam!
Awatar użytkownika
piszu
Posty: 294
Rejestracja: czwartek 14 lut 2013, 20:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: piszu »

Wiesz, koszmarem było wejście na tą górę. Bałem się trochę tam wlatywać bo jednak duża odległość i po drodze różnego rodzaju słupy z trakcją energetyczną... Mam nadzieję, że uda się zrobić jeszcze w tym sezonie jakieś fajne odkrycie dzięki termowizji to bym się pochwalił :-)
Archaeology - Never stop exploring!
W służbie: S800+WKM+AV200+Canon5d/Olympus E-PL3/FLIR E50 thermo cam
DJI F550+Naza V1 GPS na sprzedaż!
DJI Phantom 1 - papa!
Zenmuse H3-2D - na sprzedaż!
ODPOWIEDZ