Nagrywanie bez uprawnień ? Szybka pomoc :)

tu prezentujemy nasze prace

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

IvanM
Posty: 1566
Rejestracja: wtorek 25 wrz 2012, 19:25
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Nagrywanie bez uprawnień ? Szybka pomoc :)

Post autor: IvanM »

.EmK4. pisze:co do korzysci jakichkolwiek wedlug naszego prawa to nie wazne ze Ty nie bedziesz mial z tego korzysci majatkowych ,jezeli ktokolwiek w jakikolwiek bedzie mogl skorzystac na emisji tego materialu to jest podciagane pod lot komercyjny
To jest absolutny nonsens wyssany z palca. Nie ma nawet określenia "lot komercyjny". Rozporządzenie operuje tylko podziałem na loty rekreacyjne lub sportowe oraz na loty inne jak rekreacyjne lub sportowe. Nigdzie nie ma najmniejszej wzmianki o czerpaniu korzyści majątkowych, fakturach, zapłatach ani niczym podobnym - stąd nie gra to dla przepisów lotniczych absolutnie żadnej roli. To nie są przepisy urzędu skarbowego.
Spróbuje kolejny raz wytłumaczyć podstawową różnicę:
Latanie sportowe lub rekreacyjne robię dla sportu lub zabawy - więc: "bo mi się chcę" i mam do tego optymalne warunki. Jak się czuje dobrze, jest ładna pogoda i robię go o w odpowiednim dla tego bezpiecznym miejscu.
Latanie "inne jak rekreacyjne lub sportowe" wykonuje się w czasie i miejscu narzuconym koniecznością wykonania zadania. Tzn. w miejscu w którym loty sportowe/rekreacyjne są wykluczone. Warunki miejscowe/pogodowe/elektromagnetyczno-GPSowe lub jakiekolwiek inne z reguły optymalne nie są lub być nie muszą. Latając stwarzam potencjalne zagrożenie. Dla tego wymagana jest odpowiednia fachowość operatora, który musi ocenić ryzyko lotu w danym warunkach i opracować plan lotu tak, by wszelkie ryzyka zminimalizować - i następnie odpowiednio bezpiecznie go wykonać. Wymagana jest techniczna fachowość operatora, bo to on jest odpowiedzialny za stan techniczny i zdolność statku do lotu, za spełnienie wymaganych przepisów.
Dla zapewnienia tej fachowości mogą takie loty wykonywać tylko operatorzy ze Świadectwem kwalifikacji, ważnymi badaniami zdrowotnymi itp.
Nie ma przy tym znaczenie czy za to ktoś bierze pieniądze, czy zrobi to za darmo.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Re: Nagrywanie bez uprawnień ? Szybka pomoc :)

Post autor: Rurek »

Ivan ma rację - można wykonać lot w strefie G, np 50m nad ziemią w terenie niezurbanizowanym/nie będącym w jakiejkolwiek strefie R/P/CTR itp. i nie mając świadectwa UAVO zarobić gruby hajs, no bo na przykład wylądowali kosmici i zostawili wzory na zbożu ;-) i się ładnie sfilmowało i sprzedało. I tu tylko jest ważne czy się dochowało buchalterii podatkowej a nie żadne UAVO.
Bo jak się sprzedało to trzeba daninę skarbową uiścić . I to tyle w temacie.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Jagoda
Posty: 1346
Rejestracja: poniedziałek 20 lip 2015, 16:02

Re: Nagrywanie bez uprawnień ? Szybka pomoc :)

Post autor: Jagoda »

IvanM te powyższe interpretacje to Twoje, czy ktoś Ci podpowiadał?
Pozdrawiam. :), :)
rika2017
Posty: 489
Rejestracja: wtorek 07 mar 2017, 20:16

Re: Nagrywanie bez uprawnień ? Szybka pomoc :)

Post autor: rika2017 »

Panowie jak jest z lotami rekreacjyjnymi w Czechach lub Słowacji? Można latać 4kg sprzętem z kamerą? Czytałem o Słowacji wywnioskowalem że można latać, tylko nie może być zdolności do rejestrowania. Może to ktoś potwierdzić?

Wysłane z mojego VTR-L29 przy użyciu Tapatalka
Jagoda
Posty: 1346
Rejestracja: poniedziałek 20 lip 2015, 16:02

Re: Nagrywanie bez uprawnień ? Szybka pomoc :)

Post autor: Jagoda »

rika2017 pisze:Panowie jak jest z lotami rekreacjyjnymi w Czechach lub Słowacji?
Czechy
https://www.alza.cz/jaka-pravidla-plati ... t13733.htm
http://aisview.rlp.cz/index.php?lang=2
Pozdrawiam. :), :)
Awatar użytkownika
verni46
Posty: 30
Rejestracja: środa 07 maja 2014, 16:38
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Re: Nagrywanie bez uprawnień ? Szybka pomoc :)

Post autor: verni46 »

A co z Youtube'em? Jeżeli chcę zrobić vloga jak Casey Neistat, w którym wykorzystam ujęcia z Dji Spark'a i będę miał włączoną monetyzację, to muszę mieć uprawnienia? Zarabiam na wyświetlaniu reklam, a nie bezpośrednio na wykonaniu lotu. Co myślicie?
rika2017
Posty: 489
Rejestracja: wtorek 07 mar 2017, 20:16

Re: Nagrywanie bez uprawnień ? Szybka pomoc :)

Post autor: rika2017 »

Czechy to znalazłem dokładnie ta stronę ze strefami. Na Słowacji ktoś wie?

Wysłane z mojego VTR-L29 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Nagrywanie bez uprawnień ? Szybka pomoc :)

Post autor: Adrián »

Dla mnie, to, to samo.
Bez znaczenia kto i jak Ci za to płaci.
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Nagrywanie bez uprawnień ? Szybka pomoc :)

Post autor: kuczy »

verni46 pisze:A co z Youtube'em? Jeżeli chcę zrobić vloga jak Casey Neistat, w którym wykorzystam ujęcia z Dji Spark'a i będę miał włączoną monetyzację, to muszę mieć uprawnienia? Zarabiam na wyświetlaniu reklam, a nie bezpośrednio na wykonaniu lotu. Co myślicie?
A masz 4000 godzin łącznego czasu oglądania w ciągu ostatnich 12 miesięcy oraz 1000 subskrypcji ???
- bo jak nie masz, to już nie ma ciułania groszy na YouTube. tak ludzi na szaro zrobili.
Awatar użytkownika
verni46
Posty: 30
Rejestracja: środa 07 maja 2014, 16:38
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Re: Nagrywanie bez uprawnień ? Szybka pomoc :)

Post autor: verni46 »

Adrián pisze:Dla mnie, to, to samo.
Bez znaczenia kto i jak Ci za to płaci.
Ale sam lot nie był komercyjny, nikomu nie wystawiłem faktury za filmowanie dronem, ani nikt mi nie zapłacił za filmowanie.
Zapłacili mi za wyświetlanie reklam na moim filmie.(teoretycznie)
kuczy pisze: A masz 4000 godzin łącznego czasu oglądania w ciągu ostatnich 12 miesięcy oraz 1000 subskrypcji ???
- bo jak nie masz, to już nie ma ciułania groszy na YouTube. tak ludzi na szaro zrobili.
Jeszcze nie :P ale wiadomo? Może rozbije się o kolumnę samochodów premiera i film będzie w telewizji?
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Nagrywanie bez uprawnień ? Szybka pomoc :)

Post autor: Adrián »

Tylko teoretycznie, a to robi Dużą różnicę.
Nagrywasz to dla zarobku i nikt nie ogląda reklam, tylko Twoje filmy. Bo inaczej by tego zapewne nie włączył.
Tak to widzę z boku.
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Nagrywanie bez uprawnień ? Szybka pomoc :)

Post autor: kuczy »

Z innej strony tak można stwierdzić o każdym kto ma kanał na YT - łącznie ze mną.

Jak pisałem - szybciej marsjan zobaczysz niż kasę z YT, więc nie ma się co stresować, a dwa - ja nie słyszałem o przypadku, żeby ktoś się przyczepił do zarabiania na YT - a tutaj się zgodzę z IvanM, ponieważ w ustawie (czy rozporządzeniu) mniejsza o nazwenictwo - nie ma słowem nic wspomniane o lotach komercyjnych - są inne niż rekreacyjne i sportowe. tu możesz się uprzeć, ze była to rekreacja którą chcesz się podzielić ze znajomymi.

zresztą nawet jakbyś miał 4000 godzin i 1000 subskrybentów - to możesz kliknąć przełącznik "nie zarabiania" na filmie - masz dowód, że nie masz zamiaru zarabiać.
IvanM
Posty: 1566
Rejestracja: wtorek 25 wrz 2012, 19:25
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Nagrywanie bez uprawnień ? Szybka pomoc :)

Post autor: IvanM »

Jagoda pisze:IvanM te powyższe interpretacje to Twoje, czy ktoś Ci podpowiadał?
To bardzo miłe, że zadałeś sobie tyle trudu by sformułować tak oryginalne i merytorycznie ważne pytanie... ale powinien jesteś najpierw zrozumieć, iż podział na loty rekreacyjne lub sportowe oraz inne jak rekreacyjne lub sportowe nie jest interpretacją, lecz faktem.
Tak samo jest faktem, że taki podział nigdzie nie bazuje na wynagrodzeniu czy czerpaniu korzyści. Ani jedno ani drugie bowiem nie jest antagonizmem do sportu. Było by absurdalne twierdzić, że Sagan, Lewandowski czy Stoch nie są sportowcami - bo uprawianiem sportu zarabiają.
Mogę więc zapisać się do zawodów i latać akrobację RC helikopterem. Bedą to zawsze loty sportowe - niezależnie od tego czy skończę ostatni, czy wygram pierwsze miejsce i zgarnę nagrodę 100 000 USD zafundowaną miejscowym szejkiem. Nawet gdy sponsor oklei mi model logami i przeleje na konto kolejne dolary - cały czas będzie to z punktu widzenia przepisów lotniczych taki sam lot sportowy.
Nawet gdy zrobię z tego sposób na życie i będę żył z pieniędzy sponsorów oraz wygranych w zawodach - nawet wtedy nie muszę posiadać świadectwo UAVO, bo nadal będę wykonywał - a to jest fakt - tylko i wyłącznie loty sportowe. Nie muszę znać się na strefach lotniczych, nie muszę robić analizę ryzyka ani opracowywać instrukcji operacyjnej, nie muszę kleić tabliczki znamionowej ani nosić kamizelkę odblaskową. Potrzebne tematy bezpieczeństwa pokrywa organizator zawodów.
A to działa także na odwrót. Mogę zrobić lot usługowy/usługę lotniczą za darmo. Bez pieniędzy, bez faktur. Nikt jednak nie może stwierdzić iż z racji braku zapłaty był to lot rekreacyjny lub sportowy i następnie mnie ukarać za to, że latałem tam, gdzie latanie rekreacyjne/sportowe nie jest pozwolone.
Adrián pisze:Bez znaczenia kto i jak Ci za to płaci.
Tylko że tak to w życiu nie działa. Załóżmy, ze kobieta seksuje tylko i wyłącznie ze swoim własnym małżonkiem - w zupełnie normalnym zakresie, ale to filmują, stawiają do internetu i zarabiają na tym. Czy można stwierdzić iż wbrew faktu tylko monogamicznego małżeńskiego seksu jest ona prostytutką, bo uprawia seks za pieniądze?

Edit: Dodam jeszcze definicje z wikipedii obejmującą jak sport, tak rekreację:
Sport – forma aktywności człowieka, mająca na celu doskonalenie sprawności fizycznych lub psychicznych w ramach współzawodnictwa, indywidualnie lub zbiorowo, według reguł umownych[1].
Rodzaje sportu:
sport wyczynowy – forma działalności człowieka, podejmowana dobrowolnie w drodze rywalizacji dla uzyskania maksymalnych wyników sportowych.
sport profesjonalny – rodzaj sportu wyczynowego uprawianego w celach zarobkowych.
W ramach rekreacji, rozumianej tu jako odrębne pojęcie, brak jest elementu rywalizacji.
Awatar użytkownika
verni46
Posty: 30
Rejestracja: środa 07 maja 2014, 16:38
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Re: Nagrywanie bez uprawnień ? Szybka pomoc :)

Post autor: verni46 »

IvanM pisze: To bardzo miłe, że zadałeś sobie tyle trudu by sformułować tak oryginalne i merytorycznie ważne pytanie...
Konkretnie z przykładami! Dziękuje bardzo za objaśnienie ;)
Podziwiam!
Jagoda
Posty: 1346
Rejestracja: poniedziałek 20 lip 2015, 16:02

Re: Nagrywanie bez uprawnień ? Szybka pomoc :)

Post autor: Jagoda »

IvanM pisze:To bardzo miłe, że zadałeś sobie tyle trudu by sformułować tak oryginalne i merytorycznie ważne pytanie...
Moje pytanie było proste jak drut.
I zamiast prostej odpowiedzi (moje/nie tylko moje )znowu dorobiłeś teorię podobną do lotu F16 w Korei.
Z tym, że do kokpitu zapakowałeś szejka z prostytutką.
Koncentruj sie na lotach rekreacyjnych, sportowych i innych a nie burdelach.

Dalej - cytaty z Wikipedi daruj sobie.
Masz (Wikipedia)
"Rekreacja jest rozumiana jako wszelkie czynności podejmowane dla regeneracji sił,
a przejawiające się w uczestniczeniu w rozrywkach kulturalnych, grach sportowych czy też różnych formach ruchu turystycznego
– po godzinach zajęć służbowych czy szkolnych, poza obowiązkami społecznymi i normalnymi czynnościami domowymi."
Zgadzam się z Tobą w 100%(no, może nie w 100%)- gry sportowe pozbawione są (co z nazwy wynika, bo przecież gry sportowe to nie sport) elementu rywalizacji. ;-)

O tym jakiego rodzaju jest lot (rekreacyjny, sportowy czy inny) decyduje nie miejsce (bo np. akurat tutaj nie można latać rekreacyjnie) ale w jakim celu lot jest wykonywany.
Czyli
Wykonując lot na polach robiąc fotki i filmy ze zniszczeń jakich dokonała zwierzyna (czy tam ufoludki) i sprzedając materiał rolnikom, nie jest to lot rekreacyjny.
ŚK UAVO + pozostałe wymagane.
I nieistotne, że w tym miejscu można również polatywać rekreacyjnie.
I nieistotne, co rolnicy zrobią ze zdjęciami - powieszą na ścianie czy użyją jako podstawy do roszceń ubezpieczoniowych.
Utarło się, że mając ŚK można polatywać i filmować sobie a muzom nad całym terenie zurbanizowanym nie zachowując np. tych 100m od (no... wiadomo czego)
No bo jakby co, to powie się, że wykonuje usługę dla Zuzi z 4b, gdzie za wykonaną usługę stanowią 3 buziaki i 2 całusy.
I jestem kryty, nie tylko z punktu ULC ale i skarbówka weźmie dupę w troki.

Ale tutaj masz rację, usługa nieodpłatna może być rozwiazaniem o ile dotyczy najbliższej rodziny - inaczej US może sie doczepić.

Ps.
Naprawdę koncentruj sie na lotach takich czy innych a nie wal przykładów z sufitu nie związanych z tematem tychże lotów.
Też moge rzucić: scigałem się na torze i nie miałem prawa jazdy.
Ps.2
Nie wykonałem (i nie wykonam) ani jednego lotu nad terenem zurbanizowanym ale nie ze względu na przepisy.
Pozdrawiam. :), :)
ODPOWIEDZ