Nagrywanie bez uprawnień ? Szybka pomoc :)

tu prezentujemy nasze prace

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

IvanM
Posty: 1566
Rejestracja: wtorek 25 wrz 2012, 19:25
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Nagrywanie bez uprawnień ? Szybka pomoc :)

Post autor: IvanM »

Jagoda pisze:Naprawdę koncentruj sie na lotach takich czy innych a nie wal przykładów z sufitu nie związanych z tematem tychże lotów.
W tym wypadku lepiej jak byś ty skoncentrował się na zrozumieniu tekstu zamiast pyskówki za wszelka cenę.
Nie będę powtarzał po raz kolejny, że to nie sprzedaż/zapłata/faktura decydują o tym, czy to lot sportowy czy inny.
Możesz za pomocą lotów sportowych zarabiać ile wlezie bez potrzeby posiadania świadectwa kwalifikacji pilota UAVO.
Jest oczywiste, że to nie miejsce decyduje o tym jakiego rodzaju lot wykonujemy, podkreślę jednak jeszcze raz, że wymóg świadectwa powstał po to, by umożliwić wykonywanie usług i latać tam, gdzie latanie rekreacyjne lub sportowe nie jest pozwolone.
Jagoda pisze:No bo jakby co, to powie się, że wykonuje usługę dla Zuzi z 4b, gdzie za wykonaną usługę stanowią 3 buziaki i 2 całusy.
I jestem kryty, nie tylko z punktu ULC ale i skarbówka weźmie dupę w troki.
Wykonywanie usługi dla Zuzi z 4B za 3 buziaki i dwa całusy jest zupełnie w porządku - pod warunkiem, że jesteś uprawniony do latania innego jak sportowego lub rekreacyjnego i dotrzymasz wymagane procedury. Nie myl to z oczywistym kłamstwem przy określeniu rodzaju lotu.
Jagoda pisze:Wykonując lot na polach robiąc fotki i filmy ze zniszczeń jakich dokonała zwierzyna (czy tam ufoludki) i sprzedając materiał rolnikom, nie jest to lot rekreacyjny.
Nieprawda. Masz absolutne prawo do swojej formy rekreacji. Jeżeli odpowiada ci latanie nad polami i robienie zdjęć zniszczeń - to twoja sprawa i lot rekreacyjny. Nic na tym nie zmieni się, jeżeli podejdzie rolnik, zapyta o zdjęcia a ty mu ich darujesz lub sprzedasz.
Dopiero jak twój lot będzie usługą dla rolnika a nie twoja rekreacją - nie będzie to lot rekreacyjny.
hornet2
Posty: 1205
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 17:59

Re: Nagrywanie bez uprawnień ? Szybka pomoc :)

Post autor: hornet2 »

Nie wiem o co tak się spieracie ? By wykonać lot komercyjny dronem nie wystarczy tylko posiadać świadectwo kwalifikacji . Trzeba mieć zarejestrowaną działalność . I tak jak tu było już powiedziane . Powiedzmy mam zarejestrowaną działalność Usługi Geodezyjne Dronem .

Jakiś rolnik zamawia u mnie usługę i to będzie lot komercyjny . Drugi przykład mam świadectwo kwalifikacji . Jakiś rolnik prosi mnie bym wykonał mu lot nad polem bo chce sprawdzić jakie szkody wyrządziły dziki w uprawie ? Wykonuję ten lot za flaszkę albo za darmo . To nie istotne ! Prawdę mówiąc nie muszę nawet do czegoś takiego posiadać świadectwa kwalifikacji .

Jeszcze inny przykład . Ostatnio stało się modne filmowanie dronem wesel czy też innych imprez . Tutaj jest inna sprawa . Wykonując lot rolnikowi nad polami kwalifikacje nie były potrzebne . Filmowanie np. wesela to co innego . Latanie nad ludźmi i budynkami dronami jest zabronione ! Nawet tymi poniżej 600g wagi . Powyżej 600g trzeba obowiązkowo posiadać kwalifikacje .

Prawdę mówiąc do czego uprawnia posiadanie takiego świadectwa ? Do latania w strefach zakazanych , nad ludźmi , zwierzętami , zabudowaniami , drogami po których poruszają się pojazdy ? I dlaczego tyczy to się tylko dronów ? Przecież taki heli 600-tka czy 700-tka o wiele większą może zrobić krzywdę czy też szkodę !
Ostatnio zmieniony czwartek 08 mar 2018, 08:56 przez hornet2, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdro; Hornet2

samolot Spitfire (spalinowy)
copter Typhoon Q500 4K
copter FQ 777 -124
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Nagrywanie bez uprawnień ? Szybka pomoc :)

Post autor: Verid »

hornet2 pisze:Latanie nad ludźmi i budynkami dronami jest zabronione ! Nawet tymi poniżej 600g wagi
Tak? Jakiś konkretny paragraf?
Ten wredny...
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Nagrywanie bez uprawnień ? Szybka pomoc :)

Post autor: kuczy »

hornet2, wedle planowanych nowych zmian można wykonywać płatnie usługi nie mając zarejestrowanej działalności gospodarczej, jeśli przychód nie przekracza 1/2 najniższego miesięcznego wynagrodzenia.
W związku z tym możesz sobie raz "trzasnąć ślub znajomemu" uważając, aby nie przekroczyć tej kwoty przychodu (nie dochodu) i "niby" powinieneś być kryty... - oczywiście wiadomo - ślub w terenie zabudowanym: SK.

A czy filmowanie ślubu w plenerze, kiedy zachowujesz 30m od ludzi i 100m od granicy zabudowy, ale jednocześnie nie jest to sport... - można uznac za rekreację ? :D :D - to już chyba najlepsi górale nie wiedzą ;)

- natomiast jest mi przykro, jak ludzie potrafią się między sobą kłócić o takie rzeczy - podczas gdy "prowodyrem" kłótni tak na prawdę jest jakiś urzędas który wymyśla niejasne prawo, które można rozumieć na kilka sposobów. Takie to trochę....

ps: źródło: http://wyborcza.biz/biznes/7,147584,216 ... rects=true
hornet2
Posty: 1205
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 17:59

Re: Nagrywanie bez uprawnień ? Szybka pomoc :)

Post autor: hornet2 »

kuczy pisze:hornet2, wedle planowanych nowych zmian można wykonywać płatnie usługi nie mając zarejestrowanej działalności gospodarczej, jeśli przychód nie przekracza 1/2 najniższego miesięcznego wynagrodzenia.
W związku z tym możesz sobie raz "trzasnąć ślub znajomemu" uważając, aby nie przekroczyć tej kwoty przychodu (nie dochodu) i "niby" powinieneś być kryty... - oczywiście wiadomo - ślub w terenie zabudowanym: SK.

A czy filmowanie ślubu w plenerze, kiedy zachowujesz 30m od ludzi i 100m od granicy zabudowy, ale jednocześnie nie jest to sport... - można uznac za rekreację ? :D :D - to już chyba najlepsi górale nie wiedzą ;)

- natomiast jest mi przykro, jak ludzie potrafią się między sobą kłócić o takie rzeczy - podczas gdy "prowodyrem" kłótni tak na prawdę jest jakiś urzędas który wymyśla niejasne prawo, które można rozumieć na kilka sposobów. Takie to trochę....

ps: źródło: http://wyborcza.biz/biznes/7,147584,216 ... rects=true

Ale powiedz mi . Załóżmy kupiłem sobie takiego Phantoma do użytku wyłącznie niekomercyjnego . Więc po co mi to świadectwo kwalifikacji ? Do czego ono by miało mnie uprawniać ? Przecież zdobycie takiego świadectwa nie kosztuje 50 czy 100zł . Dla mnie w ogóle jest to śmieszne że tyczy to się wyłącznie dronów . Jak by się uparł to z helika też można filmować . ;-) Mam kamerkę zainstalowaną w motoszybowcu . Motoszybowiec waży ponad 860g .
Pozdro; Hornet2

samolot Spitfire (spalinowy)
copter Typhoon Q500 4K
copter FQ 777 -124
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Nagrywanie bez uprawnień ? Szybka pomoc :)

Post autor: kuczy »

Jak się uprzesz - podczepiłeś kamerę pod balon na uwięzi :D i przynajmniej nie masz problemów z jello - jedynie z wiatrem :D.

Właśnie to jest głupota trochę, bo lubię fotografować z powietrza swoje miasto - jest to dla mnie rekreacja - bo jest - traktuję to jako ciekawe hobby które daje mi satysfakcję. Dlatego zrobiłem SK, specjalnie jeszcze łapiąc się na możliwość "samodzielnej nauki bez kursu". Papier wykorzystuję tylko po to, aby mieć możliwość focenia tam gdzie bym nie mógł nie mając takowego papiera.

Ale trzymając się kurczowo prawa mój lot jest rekreacyjny, a rekreacji nie mogę uprawiać w mieście :D :D - no więc mój lot jest "inny"... i szczerze mówiąc wolę latać mając SK, i zgodę lotniska wojskowego (taki mamy klimat u nas) a nie zastanawiać się co autor przepisów miał na myśli - dołożyłem wszelkich starań aby latać legalnie i jest mi z tym dobrze.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Nagrywanie bez uprawnień ? Szybka pomoc :)

Post autor: Verid »

hornet2 pisze:Więc po co mi to świadectwo kwalifikacji ? Do czego ono by miało mnie uprawniać ?
Weź się za lekturę rozporządzenia to będziesz wiedział. Świadectwo kwalifikacji uprawnia cię do lotu tam gdzie lot sportowy/rekreacyjny nie jest możliwy do wykonania. I nie, nie dotyczy to tylko "dronów" czyli po naszemu wielowirnikowców tylko każdego bezzałogowca.
Wziąłbyś chociaż podstawy doczytał... http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=53&t=39540
Ten wredny...
hornet2
Posty: 1205
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 17:59

Re: Nagrywanie bez uprawnień ? Szybka pomoc :)

Post autor: hornet2 »

Verid pisze:
hornet2 pisze:Więc po co mi to świadectwo kwalifikacji ? Do czego ono by miało mnie uprawniać ?
Weź się za lekturę rozporządzenia to będziesz wiedział. Świadectwo kwalifikacji uprawnia cię do lotu tam gdzie lot sportowy/rekreacyjny nie jest możliwy do wykonania. I nie, nie dotyczy to tylko "dronów" czyli po naszemu wielowirnikowców tylko każdego bezzałogowca.
Wziąłbyś chociaż podstawy doczytał... http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=53&t=39540
Powiedzmy chcę sobie pooglądać swoje miasto z góry latając nad budynkami . Czy posiadanie takiego świadectwa kwalifikacji uprawniało by mnie do wykonania takiego lotu ?
Ostatnio zmieniony czwartek 08 mar 2018, 11:54 przez hornet2, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdro; Hornet2

samolot Spitfire (spalinowy)
copter Typhoon Q500 4K
copter FQ 777 -124
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Nagrywanie bez uprawnień ? Szybka pomoc :)

Post autor: Verid »

A doczytałeś co powinieneś i co szanowni interlokutorzy raczyli napisać przede mną czy naprawdę trzeba ci to przepisać tutaj jeszcze raz? Bo odpowiedź na to padła co najmniej trzykrotnie. Jeżeli nie jesteś w stanie jej zrozumieć to przepisywanie jej po raz kolejny mija się z celem.
Ten wredny...
hornet2
Posty: 1205
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 17:59

Re: Nagrywanie bez uprawnień ? Szybka pomoc :)

Post autor: hornet2 »

Verid pisze:A doczytałeś co powinieneś i co szanowni interlokutorzy raczyli napisać przede mną czy naprawdę trzeba ci to przepisać tutaj jeszcze raz? Bo odpowiedź na to padła co najmniej trzykrotnie. Jeżeli nie jesteś w stanie jej zrozumieć to przepisywanie jej po raz kolejny mija się z celem.
Dlaczego akurat 100m od zabudowań a nie mniej czy więcej ? Czym to zostało podyktowane że przyjęto taką a nie inną odległość ? I dlaczego waga 600g ? Czy jak 500g spadnie na głowę to mniej boli ?
Pozdro; Hornet2

samolot Spitfire (spalinowy)
copter Typhoon Q500 4K
copter FQ 777 -124
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Nagrywanie bez uprawnień ? Szybka pomoc :)

Post autor: Verid »

hornet2 pisze:Dlaczego akurat 150m od zabudowań a mniej czy więcej ?
Konkretne wartości masz podane w rozporządzeniu - ponawiam prośbę żebyś nie plótł bzdur.
hornet2 pisze:Czym to zostało podyktowane że przyjęto taką a nie inną odległość ? I dlaczego waga 600g ? Czy jak 500g spadnie na głowę to mniej boli ?
Ale chcesz dyskutować czy miotać się histerycznie plotąc trzy po trzy? Bo jak to drugie to środek na uspokojenie się znajdzie.
W trakcie przygotowań rzeczonego rozporządzenia były prowadzone konsultacje z szeroko pojętym "środowiskiem lotniczym" (modelarskim również) w wyniku których akt prawny przyjął taką a nie inną formę. Po szczegóły musisz się udać do osób które ten dokument przygotowały - co nimi powodowało i dlaczego przyjęły takie wartości masy i odległości a nie inne.
Ten wredny...
IvanM
Posty: 1566
Rejestracja: wtorek 25 wrz 2012, 19:25
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Nagrywanie bez uprawnień ? Szybka pomoc :)

Post autor: IvanM »

kuczy pisze:- natomiast jest mi przykro, jak ludzie potrafią się między sobą kłócić o takie rzeczy - podczas gdy "prowodyrem" kłótni tak na prawdę jest jakiś urzędas który wymyśla niejasne prawo, które można rozumieć na kilka sposobów. Takie to trochę...
Jakkolwiek mądre by prawo było - u nas zawsze wszyscy będą z założenia na NIE, będą marudzić i szukać dziur. Długie lata merdania do ludzi wypracowali niestety taka mentalność. Jesteśmy przeciwni wszystkim zakazom, ale równocześnie czujemy się bez nich kompletnie zagubieni - martwimy się co nam wolno i co nie wolno. Jak coś nie jest jasne, to sobie sami zinterpretujemy wszystko jako zakaz - bo przecież inaczej być nie może!
To o czym rozmawiamy jest tego typowym przykładem.
Gdyby było na urzędasach - to by trzymano się wszechobecnych przepisów lotniczych i latanie dronami było by obrzucone wymogami nie do spełnienia. FAA w USA pokazała, że nie tylko tak potrafi.
Tu jednak ktoś rozumiał, że pojawiło się filmowanie z powietrza i zapotrzebowanie na taką usługę logicznie będzie się odbywało w miejscu, które trzeba nafilmować lub sfotografować. Nie zatrzymamy tego. Im więcej zakazów i ograniczających przepisów - tym więcej będzie ich łamania.
Potrzeba było wiec stworzyć warunki do legalnego latania nad terenem zabudowanym i wyznaczyć procedury/przepisy/wymogi zapewniające (lub przynajmniej próbujące) minimalizować ryzyko takich lotów. Chyba nie są tak wysokie - skoro świadectwo kwalifikacji zdobyło w międzyczasie kilkaset jeżeli nie kilka tysięcy operatorów. Praktycznie nie ma w lataniu ograniczeń - prawie wszystko pozostaje w decyzji operatora.
Nie ma specjalnie na co narzekać ... ale my zawsze potrafimy coś znaleźć! Bo co jak latam tak i tam, jak i gdzie każdemu latać wolno - ale w jakiś sposób zarobie na tym grosz? Przecież to nie jest w przepisach dokładnie wyjaśnione - wiec na pewno musi być zakazane!
I zaraz do tego sami dobrowolnie dorobimy wizje policyjnego nadzoru sprawdzającego czy na youtube mamy monetowanie, który to ma prawo przekwalifikować nasz lot i w razie braku świadectwa kwalifikacji natychmiast stawiać nas przed komando egzekucyjne.
Jest to zupełnie nie potrzebne ... ale niestety akuratnie tak lubimy. :-( I nijak się z tym walczyć nie da - bo jak pokazuje na przykład hornet2 - walczyć z przepisami próbują najwięcej ci, którzy ich albo nie znają, albo nie są w stanie zrozumieć nawet ich najprostszych sformułowań.
hornet2
Posty: 1205
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 17:59

Re: Nagrywanie bez uprawnień ? Szybka pomoc :)

Post autor: hornet2 »

Modelarstwem zajmuję się już od bardzo dawna . Będzie już -ści parę lat . Na pewno nie dzięki takim jak ja zostały stworzone te przepisy . Nigdy nie latałem i nie będę latać nad zabudowaniami czy też ludźmi z uprawnieniami czy bez. Jakie ma znaczenie czy ma się uprawnienia czy nie gdy podczas lotu w kopterze padnie zasilanie ? Kopter w tym czasie będzie nad tłumem ludzi bądź terenem zabudowanym . W tym czasie wyrządzi się komuś krzywdę albo coś zniszczy . Kogo to będzie obchodziło czy ja mam uprawnienia czy też nie ?
Pozdro; Hornet2

samolot Spitfire (spalinowy)
copter Typhoon Q500 4K
copter FQ 777 -124
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
rika2017
Posty: 489
Rejestracja: wtorek 07 mar 2017, 20:16

Re: Nagrywanie bez uprawnień ? Szybka pomoc :)

Post autor: rika2017 »

Ktoś pomoże w sprawie latania na Słowacji? Czy model może posiadać kamerę z możliwością rejestrowania? Lot rekreacyjny sportowy

Wysłane z mojego VTR-L29 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Nagrywanie bez uprawnień ? Szybka pomoc :)

Post autor: Adrián »

hornet2 pisze:Modelarstwem zajmuję się już od bardzo dawna . Będzie już -ści parę lat . Na pewno nie dzięki takim jak ja zostały stworzone te przepisy . Nigdy nie latałem i nie będę latać nad zabudowaniami czy też ludźmi z uprawnieniami czy bez. Jakie ma znaczenie czy ma się uprawnienia czy nie gdy podczas lotu w kopterze padnie zasilanie ? Kopter w tym czasie będzie nad tłumem ludzi bądź terenem zabudowanym . W tym czasie wyrządzi się komuś krzywdę albo coś zniszczy . Kogo to będzie obchodziło czy ja mam uprawnienia czy też nie ?
Dzięki OC, będziesz miał z czego zapłacić za ewentualne szkody.
ODPOWIEDZ