Nagrywanie bez uprawnień ? Szybka pomoc :)

tu prezentujemy nasze prace

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

rika2017
Posty: 489
Rejestracja: wtorek 07 mar 2017, 20:16

Re: Nagrywanie bez uprawnień ? Szybka pomoc :)

Post autor: rika2017 »

Bez świadectwa kwalifikacji też kupuje się ubezpieczenie modelarskie.

Wysłane z mojego VTR-L29 przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony czwartek 08 mar 2018, 15:23 przez rika2017, łącznie zmieniany 1 raz.
IvanM
Posty: 1566
Rejestracja: wtorek 25 wrz 2012, 19:25
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Nagrywanie bez uprawnień ? Szybka pomoc :)

Post autor: IvanM »

hornet2 pisze: Jakie ma znaczenie czy ma się uprawnienia czy nie gdy podczas lotu w kopterze padnie zasilanie ? Kopter w tym czasie będzie nad tłumem ludzi bądź terenem zabudowanym . W tym czasie wyrządzi się komuś krzywdę albo coś zniszczy. Kogo to będzie obchodziło czy ja mam uprawnienia czy też nie ?
Jest absurdalne, że chcesz dyskutować o czymś, co nie znasz nawet z nazwy. Nie żadnych "uprawnień". Jest Świadectwo kwalifikacji - które jest wymogiem a nie uprawnieniem. Jak nazwa mówi: zaświadcza ono, że zostały sprawdzone twoje kwalifikacje pilota - tzn. że znasz obowiązujące przepisy i posiadasz odpowiednią wiedzę i umiejętności by latać zgodnie z nimi.
A te mówią jednoznacznie, że loty (inne) wykonuje się: zapewniając w każdej fazie lotu bezpieczną odległość poziomą od osób, mienia, pojazdów, obiektów budowlanych lub innych użytkowników przestrzeni powietrznej niebędących w dyspozycji lub pod kontrolą operatora na wypadek awarii lub utraty kontroli nad bezzałogowym statkiem powietrznym
oraz, ze operator:
przed lotem dokonuje kontroli stanu technicznego bezzałogowego statku powietrznego;
wykonuje loty bezzałogowym statkiem powietrznym, który jest sprawny technicznie.

Nie ma żadnych uprawnień pozwalających na łamanie powyższego prawa - co było by konieczne dla twojej sytuacji.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Nagrywanie bez uprawnień ? Szybka pomoc :)

Post autor: Verid »

hornet2 - po raz kolejny napominam. Powstrzymaj się od histerii. Nie mieszaj obowiązującego prawa z własnymi przekonaniami. Podobnie jak Jagoda unikasz latania nad domami? W porządku, twój wybór. Ale to nie znaczy że jest to zabronione bo tak ci się to widzi. Twój starz jako modelarza tez niespecjalnie ma w tej kwestii znaczenie a fakt że przespałeś konsultacje społeczne które były "reklamowane" wielokrotnie na tym forum źle świadczy. Prawo jest jakie jest i szansę żeby je zmienić przespałeś.
Poza tym co konkretnie próbujesz udowodnić i co ważniejsze, jaki to ma związek z tym tematem? Pytasz kogo będzie obchodzić świadectwo kwalifikacji w razie "W"? Na przykład twojego ubezpieczyciela, o przedstawicielach prawa nie wspominając. Pamiętaj że co innego ci grozi jak spowodujesz wypadek mając prawo jazdy a co innego gdy go nie masz.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Nagrywanie bez uprawnień ? Szybka pomoc :)

Post autor: Adrián »

rika2017 pisze:Bez świadectwa kwalifikacji też kupuje się ubezpieczenie modelarskie.

Wysłane z mojego VTR-L29 przy użyciu Tapatalka
To jest odpowiedź, na argument, że może wyrządzić szkodę. Od tego jest OC.
A ŚK jest z założenia dokumentem, które pokazuje, że potrafisz latać i znasz przepisy. Tak jak ma to miejsce gdy prowadzisz pojazd. Jeździć, teoretycznie możesz i bez prawa jazdy, ale do pierwszej wpadki, nie daj boże wypadku.
Co nie oznacza, że umiejąc jeździć, znasz jakiekolwiek przepisy, bo nie musiałeś się ich nauczyć na egzamin.
Zresztą to chyba oczywista oczywistość, więc nie ma co ciągnąć tej dyskusji dalej.
Jagoda
Posty: 1346
Rejestracja: poniedziałek 20 lip 2015, 16:02

Re: Nagrywanie bez uprawnień ? Szybka pomoc :)

Post autor: Jagoda »

rika2017 pisze:Ktoś pomoże w sprawie latania na Słowacji? Czy model może posiadać kamerę z możliwością rejestrowania? Lot rekreacyjny sportowy
Nie wnikałem w to ale może Ty coś znajdziesz:
https://uavcoach.com/drone-laws-in-slovakia/

Ps.
Kiedyś mi przemknęło, że z filmowaniem (kamerą) może być problem.
Ostatnio zmieniony czwartek 08 mar 2018, 18:55 przez Jagoda, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam. :), :)
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Re: Nagrywanie bez uprawnień ? Szybka pomoc :)

Post autor: Rurek »

A ja cały czas jestem tego samego zdania co IvanM (być może dlatego że w tej samej branży na codzień się obracamy?!?!?! nie wiem... ;-) ).
Musicie pozostali koledzy, na spokojnie przeanalizować to co jest sprawdzonym nie raz faktem. A więc:
- należy rozdzielić dyskusję o pieniądzach/fakturach/działalnościach/księgowości/fiskusie od dyskusji o UAVO ponieważ to są dwa odrębne zagadnienia które tylko w dosłownie kilku miejscach się stykają.
- ŚK UAVO jest dokładnie tak jak Ivan wspomniał - aby można było latać (oczywiście z zachowaniem wszystkich wymogów o których Ivan wspomniał) tam , gdzie bez ŚK UAVO latać nie można. I tu żadnego znaczenia nie ma czy się na tym locie zarobi, czy się leci na zlecenie czy też się leci zupełnie dla treningu. ale miejsce jest takie że DLA TRENINGU BEZ ŚK LATAĆ NIE WOLNO. Czy pomału wyczuwacie niuanse i konteksty?
- latanie na zlecenie, za pieniądze MOŻE SIĘ ODBYĆ BEZ POSIADANIA ŚK UAVO pod warunkiem że miejsce wykonywania tego lotu NIE JEST OBWAROWANE POSIADANIEM TEGOŻ ŚWIADECTWA.
- do latania/biegania/nurkowania/czołgania się z kamerą NA ZLECENIE , ZA PIENIĄDZE wymaga sformalizowania tej sytuacji na papierze. I nie musi się być CEO we własnej firmie ;-) bo istnieje wiele różnych sposobów rozliczenia takiej usługi. Chociażby umowa o dzieło. Do tego najnowsze przepisy fiskalne pozwalają taką usługę LEGALNIE wykonać bez ponoszenia jakichś dużych kosztów, raz na rok można siostrę wydać za mąż i sfilmować :-)
- kwestia ubezpieczenia: dobrze jest mieć je zawsze (niezależnie czy ma się ŚK UAVO czy się tego nie ma). I należy pamiętać że wykonując loty w ramach uprawnień - te ubezpieczenie jest obowiązkowe. Brak ubezpieczenia i wypadek w strefie nie przeznaczonej na loty rekreacyjne i sportowe równa się daleko idącym konsekwencjom w razie "gdy coś pójdzie nie tak".
- tak samo idące daleko konsekwencje powoduje latanie JAKIEKOLWIEK (rekreacyjne/za kasę czy cokolwiek) w miejscu jak powyżej, nie posiadając świadectwa....ale , tak jak dobrze przytoczony przykład z prawem jazdy - jeżeli się ma zdarzenie szkodowe na terenie/obszarze na którym jest wymagane ŚK UAVO to wiadomo że brak takowego świadectwa powoduje bardzo daleko idące konsekwencje.
TYLE.
Proszę na spokojnie to przeczytać i wyciągnąć wnioski. Chyba bardziej łopatologicznie nie potrafię tego przeprowadzić.

PS Nie jestem tylko jednej rzeczy pewien - co się dzieje jeżeli przy rutynowej kontroli uprawnionych organów (policja/straż miejska/leśna/SOK/SOP czy co tam jeszcze) delikwent nie posiada ubezpieczenia. Nie chodzi o kontrolę po zdarzeniu lotniczym, tylko o zwykłą rutynową. Oświećcie mnie. Wydaje mi się że mandat się należy jeżeli kontrola ma miejsce na obszarze wymagającym ŚK UAVO....

PS2 - a jeżeli uważacie że te moje wypociny to nieprawda...to znaczy że PR szeroko pojętego lobby stojącego za całym biznesem związanym z uzyskiwaniem UAVO - spełnił swoje zadanie :-) i udało się ludziom wmówić że do latania na zlecenie musi być ŚK :-)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
IvanM
Posty: 1566
Rejestracja: wtorek 25 wrz 2012, 19:25
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Nagrywanie bez uprawnień ? Szybka pomoc :)

Post autor: IvanM »

Rurek pisze:A ja cały czas jestem tego samego zdania co IvanM (być może dlatego że w tej samej branży na codzień się obracamy?!?!?! nie wiem... ;-) ).
Raczej dla tego, ze obaj jesteśmy tak nieprzyzwoicie przystojni. ;-)
Rurek pisze:- latanie na zlecenie, za pieniądze MOŻE SIĘ ODBYĆ BEZ POSIADANIA ŚK UAVO pod warunkiem że miejsce wykonywania tego lotu NIE JEST OBWAROWANE POSIADANIEM TEGOŻ ŚWIADECTWA.
I tak i nie. To co mówisz jest logiczne, ale wychylasz się za bardzo, bo jednak ściśle patrząc oczami wystraszonej ofiary urzędasów rozporządzenie mówi co innego.
Nie ma co wpadać w panikę - bo zaraz dojdziemy do tego, że nie mamy sprecyzowane co jest lotem rekreacyjnym, co sportowym i co innym. O pieniądzach już się nie powtarzam, ale trudno by loty "na zlecenie kogoś" definiować inaczej jak "inne". A przecież zaraz znajdzie się milion wyjątków: piknik modelarski i masa lotów rekreacyjnych i sportowo pokazowych wykonanych na zlecenie klubu ... i płacą za to sponsorzy. Żadnego świadectwa nie potrzeba.
Wszystko to jest niepotrzebne gdybanie - bo z punktu lotniczego znaczenie ma tylko to, by w miejscach w których loty rekreacyjne/sportowe nie są pozwolone nie latali ludzie bez ŚK a jest zupełnie obojętne czy ktoś dostanie za film grosz od youtube.
rika2017
Posty: 489
Rejestracja: wtorek 07 mar 2017, 20:16

Re: Nagrywanie bez uprawnień ? Szybka pomoc :)

Post autor: rika2017 »

Jagoda pisze:
rika2017 pisze:Ktoś pomoże w sprawie latania na Słowacji? Czy model może posiadać kamerę z możliwością rejestrowania? Lot rekreacyjny sportowy
Nie wnikałem w to ale może Ty coś znajdziesz:
https://uavcoach.com/drone-laws-in-slovakia/

Ps.
Kiedyś mi przemknęło, że z filmowaniem (kamerą) może być problem.
No właśnie z tej strony czytałem i wydaje mi się ze nie wolno mieć kamer. No nic trzeba będzie na partyzanta kręcić

Wysłane z mojego VTR-L29 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
kaktus
Posty: 209
Rejestracja: niedziela 25 sty 2015, 17:33
Lokalizacja: Chełm

Re: Nagrywanie bez uprawnień ? Szybka pomoc :)

Post autor: kaktus »

Jak juz ktoś ma takie obawy powinien wziąć ze sobą zainteresowanego filmem wręczyć mu w łapy aparaturę sterującą i niech sie przeleci Dji same latają można być laikiem. Kiedyś nawet żonie wręczyłem blade 350 który jest dość wściekłym latawcem oczywiście na odpowiedniej wysokości tak się rozbuchała że ledwo nadążałem za jej fantazją dron cały .
Quad Blade 350 Carbon , Naza rama robiona 470 Carbon, Mydelniczka PH 4, Racer 210 gogle Eachine EV200D, Spark.
Palor
Posty: 4
Rejestracja: sobota 25 mar 2017, 07:47
Lokalizacja: Poznań

Re: Nagrywanie bez uprawnień ? Szybka pomoc :)

Post autor: Palor »

Komercyjne wykorzystanie drona:
Jest to wykorzystanie drona związane głównie ze świadczeniem usług w ramach działalności zarobkowej. Komercyjne wykorzystanie to również przekazanie nagranego filmu lub zarejestrowanych danych za darmo firmie, która użyje ich do własnych celów, np. reklamowych.
cytat z https://www.biznes.gov.pl/poradnik/-/sc ... ON_ZDJECIA
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2348
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Nagrywanie bez uprawnień ? Szybka pomoc :)

Post autor: maxiiii »

W ustawie nie ma słowa komercyjne jest inne niż.....
Palor
Posty: 4
Rejestracja: sobota 25 mar 2017, 07:47
Lokalizacja: Poznań

Re: Nagrywanie bez uprawnień ? Szybka pomoc :)

Post autor: Palor »

maxiiii pisze:W ustawie nie ma słowa komercyjne jest inne niż.....
Nie w ustawie a w rozporządzeniu.
odwróćmy:
inne niż sportowe lub rekreacyjne jest wykonanie lotu i przekazanie nagranego filmu lub zarejestrowanych danych za darmo firmie, która użyje ich do własnych celów, np. reklamowych.
ODPOWIEDZ