Typhoon Q500 4K próbny film filtr ND8

tu prezentujemy nasze prace

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

przemula
Posty: 61
Rejestracja: niedziela 13 sty 2019, 13:13
Lokalizacja: Szczecin

Re: Typhoon Q500 4K próbny film filtr ND8

Post autor: przemula »

hornet2
Posty: 1205
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 17:59

Re: Typhoon Q500 4K próbny film filtr ND8

Post autor: hornet2 »

kuczy pisze:no jest jeszcze jeden "myk" jaki czasami się stosuje - właśnie apropos ograniczonych właściwości matrycy.

Piszesz, że masz Styl ustawiony na Gorgeous - tak wpadło mi do głowy to, co kiedyś ktoś także sugerował apropos NEXa:

creative style = portrait
option = contrast -3 // sharpness -3 // saturation 0
(zero - to bez zmian. skala ustawień jest w tym aparacie od -3...+3)

nie wiem czy masz opcje takiego ustawienia, aby kontrast był mały - powyżej jeszcze zmniejszają "wyostrzenie" ?
próbowałem tych ustawień u siebie i film z karty wychodzi jak kupa.... - ale taki ma być - wtedy próbujesz ustawić resztę parametrów aby nie było prześwietleń, a "czernie" przez zmniejszony kontrast są mniej czarne - po prostu wszystko wygląda bardzo mało dynamicznie/kontrastowo i czeka Ciebie nie lada praca w postprodukcji - i tak ujęcia w filmie trwają najczęściej kilka sekund, więc inaczej będziesz dopieszczał ujęcie pod słońce, a inaczej ze słońcem - zaleta jest taka, że mając film w postaci kupy - w mniejszym stopniu wchodzisz poza czarne i poza białe gdzie już nic dalej nie ma, tylko plama...

Osobiście dlatego wolę zdjęcia zamiast filmów ;) automatyka tak nie przeszkadza (te przyciemnienia / rozjaśnienia które widać) a pliki RAW z matrycy dają większe możliwości wyciągania - wiem, że gdzieś jakieś kamery nagrywają "VideoRAW" - ale cóż... my mamy jakieś MP4 - czyli coś ala "jpg" w zdjęciach i trzeba się ratować tak jak się da ;)
W Image Style mogę jeszcze wybierać takie ustawienia :

Obrazek

Jeśli chodzi o zdjęcia to mam do wyboru JPG albo DNG .

Zacząłem trochę bawić się ustawieniami . Image Styl ustawiłem na Natural . WB na zachód słońca . W auto wartość ISO ustawiła się na 100 a wartość migawki na najniższą 1/ 30 s . Przy przejściu na manual ISO zostawiłem na 100 . Zacząłem zmieniać wartość migawki . Przy dojściu do wartości 1/60 s tło nieba zrobiło się całkiem prześwietlone . Dopiero powyżej 1/ 80s tło nieba zaczęło z powrotem się przyciemniać . Im wyższa wartość tym niebo robiło się bardziej błękitne niż było w rzeczywistości i obraz bardziej się przyciemniał .
Pozdro; Hornet2

samolot Spitfire (spalinowy)
copter Typhoon Q500 4K
copter FQ 777 -124
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Typhoon Q500 4K próbny film filtr ND8

Post autor: kuczy »

hornet2 pisze:wartość migawki na najniższą 1/ 30 s . Przy przejściu na manual ISO zostawiłem na 100 . Zacząłem zmieniać wartość migawki . Przy dojściu do wartości 1/60 s tło nieba zrobiło się całkiem prześwietlone .
I właśnie po to są filtry ND - jeśli ustawienia (np 30fps i 1/60s) daje prześwietlenie obrazu przy ISO 100 - czyli nie możesz zejść niżej, a przyspieszenie migawki pozbawi Ciebie "cinema look" - czy tego jak chcesz aby to wyglądało - wtedy właśnie zakładasz filtr ND - który sprawi, że nie będziesz miał przepałów.
Traktuj ND jak "sztuczną przysłonę" - nie działa tak samo, ale podstawowa cecha jest taka sama - ogranicza ilość światła kiedy jest to konieczne
hornet2
Posty: 1205
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 17:59

Re: Typhoon Q500 4K próbny film filtr ND8

Post autor: hornet2 »

Zrobiłem pięć krótkich filmów podkładając różne filtry . Image Styl był stawiony na Normal . Balans Bieli na słoneczny dzień . ISO na 100 . Prędkość migawki na 1/125s . Po kolei :

bez filtra



z filtrem UV



z filtrem CPL



z filtrem ND4



z filtrem ND8

Pozdro; Hornet2

samolot Spitfire (spalinowy)
copter Typhoon Q500 4K
copter FQ 777 -124
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
ODPOWIEDZ