programator USB-ASP Atmel ISP

Zbiór porad dla każdego

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Tata Balirc
Posty: 602
Rejestracja: wtorek 01 cze 2010, 22:05
Lokalizacja: Mielec

Post autor: Tata Balirc »

A więc zaszedłem dalej ale nadal tylko połowicznie.
Udało się zmusić XP do współprac.(dziękuje Misiu) :-)
Próbowałem wgrywać do płytki którą męczyłem wcześniej i cały czas wyskakiwał ekran że nie widzi procesora(wczoraj w pracy widział).
No to 10 raz sprawdzanie połączeń i dalej nic.
Poprawiłem pająka do podłączenie się do procesora i dalej nic.
W akcie desperacji postanowiłem wziąć kolejną płytkę i bingo poszło do strzała.

A więc Rurek chyba wykrakał i uwaliłem Atmege.
Jak próbuje to tylko mignie dioda i wywala błąd.

Teraz trzeba chyba się uczyć kolejnej specjalności(lutowania SMD)
Chyba że ktoś ma pomysł jak sprawdzić czy Atmega padła całkowicie
Awatar użytkownika
Tata Balirc
Posty: 602
Rejestracja: wtorek 01 cze 2010, 22:05
Lokalizacja: Mielec

Post autor: Tata Balirc »

Moje dalsze problemy z Open LRS przeniosłem do tego tematu:

http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?p=89923#89923
farmaceuta
Posty: 132
Rejestracja: niedziela 14 lip 2019, 21:21
Lokalizacja: Mielec

Re: programator USB-ASP Atmel ISP

Post autor: farmaceuta »

Witam Panowie...moze ktos pomoze, mialem sobie minimosd ktoremu chyba padl bootloader, probowalem wgrac nowy przez arduino uno (arduino as isp) oczywiscie podlaczenie pinow prawidlowe...nie chcialo wgrac..kupilem usbisp zainstalowalem sterowniki i wszystko niby dziala poprawnie ale nie przypisuje mi portu com w IDE wiec nie moge wgrac boot...co moze byc nie tak??
Usbisp na atmega8A.
Załączniki
40201600-91656896.jpg
40201600-91656896.jpg (230 KiB) Przejrzano 3748 razy
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: programator USB-ASP Atmel ISP

Post autor: miś »

Ten programator nie przypisuje portu COM. Trzeba zainstalować sterowniki USBASP (co ponoć zrobiłeś), a potem wybiera sie programator usbasp z listy programatorów. USBASP jest obsługiwany przez avrdude, i wszelkie GUI bazujące na avrdude. Nie wiem czy inne programy do wgrywania go obsługują.
Pzdr. -----MIŚ-----
rc.fpv.poland
Posty: 117
Rejestracja: środa 04 wrz 2019, 18:23
Lokalizacja: GB

Re: programator USB-ASP Atmel ISP

Post autor: rc.fpv.poland »

Ooo przypomniały mi się czasy kiedy to jeszcze usbasp trzeba było samemu zrobić i człowiek się cieszył że ktoś wsad udostępnił.

Jeśli masz starego pcta to możesz te 8 bitowce programować portem lpt bez większych ceregieli (wystarczy kilka przewodów jako programator, ludzie o słabych newrach i słabych portach lpt dodawali w szereg rezystory 220). Jest wiele gui do tego. W Polsce o ile pamiętam np. Adam Dybkowski udostępniał kiedyś taki soft.

Najprawdopodobniej jednak to problem z Twoim softem i sterownikami na pc. W obecnych windowsach sytuacja sprezętowo-programowo-sterownikowa potrafi się niespodziewanie i dynamicznie zmienić. Tip korzystaj z linii komend.
farmaceuta
Posty: 132
Rejestracja: niedziela 14 lip 2019, 21:21
Lokalizacja: Mielec

Re: programator USB-ASP Atmel ISP

Post autor: farmaceuta »

Dziekuje panowie za odpowiedzi..
Sterowniki wgralem raczej poprawnie itp..na poczatku mialem problem, ale wg. tutoriala na yt trzeba bylo wylaczyc opcje podpisu cyfrowego czy cos takiego..zrobilem to i poszlo bez problemu..teraz tak to wyglada..
Czyli co teraz? Musze wgrac inny soft do isp tak?
Bede mogl to zrobic za pomoca arduino jako isp?
Czy tylko drugi isp..
Załączniki
IMAG0645-784x1056.jpg
IMAG0645-784x1056.jpg (192.44 KiB) Przejrzano 3693 razy
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Re: programator USB-ASP Atmel ISP

Post autor: PiotrSz »

farmaceuta, przerabiałem ten temat kiedyś. Nowe windowsy od 8 w górę nie pozwalają na niepodpisane cyfrowo sterowniki i żeby to działało trzeba uruchomić windowsa w trybie z wyłączonym podpisywanie sterowników. Jest to niestety upierdliwe ale bez tego nie zadziała, ot stara technologia ;-)
farmaceuta
Posty: 132
Rejestracja: niedziela 14 lip 2019, 21:21
Lokalizacja: Mielec

Re: programator USB-ASP Atmel ISP

Post autor: farmaceuta »

To mnie pocieszyles ;-)
To co teraz? Da sie z tym cos zrobic czy do smieci i kupic cos innego? (tylko co?)
Zalowal go nie bede bo zaplacilem 6zl i az 2 grosze za niego...
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Re: programator USB-ASP Atmel ISP

Post autor: PiotrSz »

farmaceuta pisze:To co teraz?
Jeszcze raz przeczytać uważnie to co napisałem, podałem tam rozwiązanie które może zadziałać...
farmaceuta
Posty: 132
Rejestracja: niedziela 14 lip 2019, 21:21
Lokalizacja: Mielec

Re: programator USB-ASP Atmel ISP

Post autor: farmaceuta »

Ja juz wczesniej napisalem ze wylaczylem cyfrowe podpisy sterownikow bo bez tego nie chcialo mi wgrac sterow...mam win10 shift+uruchom ponownie i dalej w ustawieniach klawisz nr 7 (wylacz cyfrowy podpis sterow) czy cos takiego...po tym zabiegu stery wgralem bez problemu znikl trojkat+! I mialem usbasp w wlascilosviach dziala prawidlowo itp...przez zadig probowalem kilku opcji sterow ale zawsze to samo...brak portu com..no ale jakos ludzie wgrywaja bootloadery przez takie isp i im port przypisuje w arduino ide...w starszej wersji arduino ide jest opcja zaladuj przez programator i jesli cos prubuje wgrac w ten sposob to wgrywa...mi trzeba wrzucic soft minima no ale nie moge znalezdz go w wersji w ktorej arduino go odczyta...jest tylko hex ale ardu go nie lyka i z tego co czytalem to tez nie da sie takiego pliku przerobic na pliki ktore odczytuje ardu...
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: programator USB-ASP Atmel ISP

Post autor: pawelsky »

Chlopie, czytaj co Ci ludzie pisza...
farmaceuta pisze:ale zawsze to samo...brak portu com
miś pisze:Ten programator nie przypisuje portu COM. Trzeba zainstalować sterowniki USBASP (co ponoć zrobiłeś), a potem wybiera sie programator usbasp z listy programatorów.
farmaceuta pisze:jest tylko hex ale ardu go nie lyka
Xloader
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Re: programator USB-ASP Atmel ISP

Post autor: PiotrSz »

farmaceuta pisze: mialem usbasp w wlascilosviach dziala prawidlowo itp...przez zadig probowalem kilku opcji sterow ale zawsze to samo...brak portu com..
a to co Miś pisał widziałeś ?
miś pisze:Ten programator nie przypisuje portu COM. Trzeba zainstalować sterowniki USBASP (co ponoć zrobiłeś), a potem wybiera sie programator usbasp z listy programatorów. USBASP jest obsługiwany przez avrdude, i wszelkie GUI bazujące na avrdude.
Skoro nie przypisuje portu com to go nie znajdziesz ;-)

Edit: pawelsky mnie wypiersił ;-)
farmaceuta
Posty: 132
Rejestracja: niedziela 14 lip 2019, 21:21
Lokalizacja: Mielec

Re: programator USB-ASP Atmel ISP

Post autor: farmaceuta »

Czytam czytam wszystko tylko jak czlowiek nie jest do konca obyty w temacie to nie wszystko dociera do glowy...mam ten xloader, korzystalem z niego juz nawet nie pamietam do czego..to tak zgrubsza jak mam wykorzystac ten xloader do wgrania softu?
A co do portu com to ludzie tez korzystaja z tej przejsciowki na tej atmedze i port maja..
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: programator USB-ASP Atmel ISP

Post autor: pawelsky »

farmaceuta pisze:to tak zgrubsza jak mam wykorzystac ten xloader do wgrania softu?
https://lmgtfy.com/?q=how+to+use+xloader
farmaceuta pisze:A co do portu com to ludzie tez korzystaja z tej przejsciowki na tej atmedze i port maja.
Nie wiem co nazywasz "ta przejsciowka" ale usbasp nie przypisuje portu COM, wiec nie moga miec portu COM.
farmaceuta
Posty: 132
Rejestracja: niedziela 14 lip 2019, 21:21
Lokalizacja: Mielec

Re: programator USB-ASP Atmel ISP

Post autor: farmaceuta »

Dziekuje za odpowiedz..
Przejsciowka nazywam ten programator ktory jest na zdjeciu mojego posta.
Port com u innych widzialem np. Na yt gdzie ludzie wypalali boot na ardu na takich przejsciowkach.
Za link dziekuje sprawdze pozniej.
To takie pytanie jeszcze mam..skoro nie mam portu com i go miec nie moge to w jaki sposob moge wypalic bootloader na atmedze?? Odrazu mowie ze probowalem wykorzystac plytke ardu jako isp (po wczesniejszym wgraniu odpowiedniego softu na odpowiednia plytke ) no ale nie chcialo sie wypalic... :-/
ODPOWIEDZ