Kompletowanie zestawu - jakość nad koszty (prośba o porady)

Zbiór porad dla każdego

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

pawcio88
Posty: 3
Rejestracja: czwartek 29 kwie 2010, 18:53

Kompletowanie zestawu - jakość nad koszty (prośba o porady)

Post autor: pawcio88 »

Ponieważ jestem kompletnym laikiem, którego jednak niesamowicie pociąga wizja latania FPV :D, bardzo prosiłbym o pomoc przy kompletowaniu zestawu. Docelowo miałby to być sprzęt do praktycznego videofilmowania o wysokiej jakości z lotu ptaka.

1. Samolot - mogący unieść zwykłą kamerę kompaktową handycam o wadze ok 500g.

2. Zasięg nadajnika - im większy tym lepszy. I tutaj moje pytanie - jak bardzo różni się zasięg nadajnika wideo od nadajnika samolotu? Tj czy wygląda to tak, że lecimy powiedzmy 2 km i nagle nic nie widzimy gdy jesteśmy za daleko? Jeśli tak, to jakie są orientacyjne odległości "krytyczne", dla średniej klasy sprzętu :D?

3. Kamerka - nie musi być hd (no chyba, ze normalnej sony handycam nie podczepie :D)

4. Początkowo korzystałbym z laptopa, więc okulary zostawiłbym na później.

Jeśli chodzi o przedział cenowy - prosiłbym o polecenie niekoniecznie najtańszych komponentów, ale takich które służyłyby przez długi czas.
Z góry dziękuję, i sorki jeśli palnąłem jakieś głupoty:D
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

ponieważ też jestem świeżak czyli póki co pływak teoretyk ale z aspiracjami ;-) to może cos podpowiem bo starsi stażem to już mają dość pytań z zakresu podstawowych :-)
1) zapomnij o handycamie za ciężki, ostatnio jest szał na GoPro Hero HD - zajrzyj do działu video i oceń jakość nagrań z tego. Rewelacyjny stosunek jakości do ceny i duże możliwości - tym jednym opędzisz wysokiej jakości nagrania HD a jednocześnie po PALu masz live odgląd na ziemię
2) w dziale platformy jest temat "cielak..." jeżeli masz smykałkę i odrobinę doświadczenia, materiałów, narzędzi to dasz radę
3) jeżeli nie punkt dwa to kup EasyGlidera, EasyStara, Juniora - gotowce prawie gotowe do lotu, szczególnie jeżeli nie masz doświadczenia w lataniu w ogóle
4) temat nadajników video ehhh ;-) albo wersja droższa sprawdzona (lawmate) albo tańsza losowa - chińczyki, najważniejsze - nie kupuj nic mocniejszego jak 1W
5) wybór aparatury RC to też temat rzeka...ale są pewne bardzo obiecujące doświadczenia kolegi Cholo z aparaturą za drobne $$$
6) OSD koniecznie do latania FPV dalej niż w zasięgu wzroku
Co do zasiegów RC i video - zazwyczaj kończy się najpierw RC (bez wspomagaczy dopalaczy) a potem video
to tyle na drobny początek, do każdego punktu masz odniesienie na forum, czytaj dużo czytaj potem pytaj ;-) ja czytałem 3 tygodnie zanim zapytałem (i tak pewnie głupio ;-) )
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Piotrowy
Posty: 3129
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 14:16
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Piotrowy »

pawcio88 pisze:Ponieważ jestem kompletnym laikiem, którego jednak niesamowicie pociąga wizja latania FPV
A latać klasycznie to kolega już umie :roll:, bo z opisu wynika, że daleko i wysoko go najbardziej interesuje ;-)
pawcio88
Posty: 3
Rejestracja: czwartek 29 kwie 2010, 18:53

Post autor: pawcio88 »

Dzieki Rurek za odpowiedz.
Tylko pare rzeczy jakbys mogl sprecyzowac;)
Piszesz o kamerce - " .. a jednocześnie po PALu masz live odgląd na ziemię", czyli jak rozumiem z handycama (nawet jakby wazyl mniej i bym go jakos wcisnal) obrazu przez transmiter nie prześlę?
Generalnie jakby nie patrzec kamerka winduje cene tej zabawy do gory, troche szkoda bo mam w domu 2 - z jedną (starą cyfrówką) moglbym cwiczyc, a pozniej wrzucic sony i miec jakosc obrazu duzo lepsza niz kamerach sportowych... Naprawde nic nie udzwignie 0.5kg dodatkowego balastu? :D Nawet wieksze modele niz podajesz - np - http://www.helipad.pl/Elektroszybowiec_ ... -1231.html
albo http://www.helipad.pl/Elektroszybowiec_ ... -1231.html

Te tez by rady nie daly?;)
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Zanim ja cokolwiek sprecyzuję to może napiszesz jakieś konkrety o sobie...ile umiesz, co masz na magazynie itepe...
Poza tym czytaj działy - wszystko jest opisane.
Oczywiście że możesz miec model co dźwignie handycama...tyle że pytanie - poradzisz sobie z pilotażem takiego bydlaka?
BTW ja tu nie jestem ekspertem, inni koledzy zapraszam do dyskusji...
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Post autor: Verid »

Jedyna znana mi nisko budżetowa maszyna zdolna bezproblemowo dźwignąć pół kilo to samoróbka Zuzia aka Solution. Kit ARF możesz zamówić u Kefir'a. Jest to samolot specjalnie zaprojektowany do noszenia ciężkich kamer i aparatów foto.
Podgląd live na ziemi z reguły nie jest z handycam'ów czy innych kamer tylko z kamerek security.
Niekiedy stosuje się podgląd z lekkich kamer cyfrowych typu Toshiba Camileo czy Aiptek AHD ale to z reguły wymaga przeróbki obiektywu na szeroki kąt bo inaczej się ciężko pilotuje.
Teoretycznie jeżeli handycam ma wyjście AV z podglądem możesz mieć podgląd przez niego.
Rurkowi chodziło o to że mając kamerkę HD w modelu nagrywasz w wysokiej rozdzielczości a podgląd na ziemi masz w PAL'u bo i tak nic lepszego transmiter nie przekaże.

Model który podałeś to typowy szybowiec a one bardzo nie lubią jak mu coś dużego z grzbietu wystaje. Mój EasyGlider świra dostawał jak mu 150g aparat na grzbiecie zamontowałem. Dopiero umieszczenie aparatu w kabince i obudowanie go trochę dla poprawy aerodynamiki dało oczekiwane rezultaty
pawcio88
Posty: 3
Rejestracja: czwartek 29 kwie 2010, 18:53

Post autor: pawcio88 »

Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Powiem tak - nigdy nie miałem kontaktu z tego typu sprzętem. Zamierzałem kupić samolot, polatać, pouczyć się. Później dokupić osprzęt FPV, na końcu zacząć zabawę z nagrywaniem w hd.

Rozumiem, że mając ciężką kamerkę pozostaje tylko Zuzia :) (swoją drogą, czy nadaje się dla amatora do nauki?). Jeżeli zdecydowałbym się na inny model, kamera musiałaby być odpowiednio mniejsza - i teraz moje pytanie - Verid mówisz, że zamontowałeś na EasyGliderze 150g aparat i były problemy. Taka GoProHd waży ok 160-170g, i jest tak areodynamiczna jak kostka rubika :D

Da rade jakoś tak to zmontować, żeby obraz nie był przysłaniany śmigłem, przedstawiał ładnie lot?

Czy nie bedzie problemu, aby obraz przesyłany z goProHd byl po palu przez transmiter, a w tym samym czasie nagrywany w hd (zeby uzywac tylko jednej kamerki zarowno do fpv, jak i nagrywania hd)?
Awatar użytkownika
kefir
Posty: 4871
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 08:39
Lokalizacja: skąd

Post autor: kefir »

Zuzia już oblatana to tak spokojny model że nie ma problemu ze spokojnym lotem
a przy małym wietrze potrafi wylądować niemalże w miejscu koledzy na polu śmieli się że ląduje nię jak helikopterem :)
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Post autor: Verid »

Zuzia zawdzięcza swoją nazwę temu że jest taka potulna - to bardzo wolno latająca maszyna o dużym udźwigu. Sterowanie tylko 3 kanały. Więcej masz tu:

http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=23

Problemy z EG wynikały z faktu że zamocowałem aparat na grzbiecie (nad skrzydłami) gdzie robił szalone opory. Tak to wyglądało:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/761 ... d06e4.html

Jak go przeniosłem do kabiny, ustawiłem bokiem i obudowałem styrodurem to problemy znikły:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ce1 ... 682d5.html

Oczywiście takie ustawienie nie nadawało się do sterowania wiec lot odbywał się tradycyjnie tylko w momencie celowania był rzut okiem na monitor.

Jeżeli nie chcesz mieć śmigła w kadrze to raczej celuj w coś z napędem pchającym": Easy Star, FPV-Trener czy właśnie Zuzia.

GoPro jest przede wszystkim gabarytowo mały i dorobienie do niego aerodynamicznej owiewki nie stanowi problemu.
Z przesyłem obrazu i jednoczesnym nagrywaniem nie będzie problemu tylko z tego co kojarzę GoPro wymaga odpowiedniego triku żeby to uaktywnić.
ODPOWIEDZ