Ładowanie baterii

Zbiór porad dla każdego

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

IvanM
Posty: 1566
Rejestracja: wtorek 25 wrz 2012, 19:25
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Ładowanie baterii

Post autor: IvanM »

Ładować będą się "równo" niestety nie jest sformułowanie szczęśliwym, bo każdy sobie wyobrazi co innego.
Zaś prąd jest prąd - "różne" prądy ładowania w tym wypadku oznaczają prądy ładowania plus prądy wyrównawcze. Sednem zagadnienia jest, że ładowarka widzi to jako jedną baterie a nie ma kontroli nad tym co dzieje się w układzie "pomiędzy" bateriami w którym cały czas płyną prądy wyrównawcze.
Co jest szkodliwe jest dosyć trudne do określenia. Istotne jest tutaj, że ten proces nie jest sterowany/kontrolowany/monitorowany. O ile ładujemy bliskie parametrami baterie - nic nie jest szkodliwe. Ale gdy nam któraś cela zdycha, nie jesteśmy w stanie taki stan w układzie równoległym wykryć a to może się zrobić szybko i szkodliwe i niebezpieczne.
Awatar użytkownika
SzwagierAlone
Posty: 24
Rejestracja: niedziela 11 gru 2016, 21:11
Lokalizacja: Wrocław

Ładowanie baterii

Post autor: SzwagierAlone »

Można ładować aq 2x 4s
Ale o odmiennych C
Albo odmiennych Mah
Awatar użytkownika
lalu93
Posty: 69
Rejestracja: niedziela 15 sty 2017, 22:11
Lokalizacja: Lublin

Re: Ładowanie baterii

Post autor: lalu93 »

A czy w iMax b6 jest możliwość zmiany napięcia albo ustawić limit w opcji discharge ,czy to jest sztywno 3.0v na cele ? Bo chciałbym rozładować np. do 3,5 i zeby ładowarka dała mi o tym znać
Ostatnio zmieniony czwartek 26 sty 2017, 21:09 przez lalu93, łącznie zmieniany 1 raz.
hornet2
Posty: 1205
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 17:59

Re: Ładowanie baterii

Post autor: hornet2 »

Nie ma możliwości . Aku nie powinno być rozładowywane poniżej 3V/ogniwo . Ani ładowane powyżej 4,2V/ogniwo .
Pozdro; Hornet2

samolot Spitfire (spalinowy)
copter Typhoon Q500 4K
copter FQ 777 -124
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
Awatar użytkownika
lalu93
Posty: 69
Rejestracja: niedziela 15 sty 2017, 22:11
Lokalizacja: Lublin

Re: Ładowanie baterii

Post autor: lalu93 »

O. Szukałem na yt jak to zrobić ,ale oni nic nie zmieniają i też jadą na sztywno co najwyżej jakim prądem rozładowują, ale mnie to nie interesuje.. Szukałem w anglojęzycznych poradnikach to tylko jest jak to włączyć i jak podłączać jesli sie rozładowuje kilka baterii na raz. A Ustawienia wartości rozładowania nie znalazłem tylko zmienia mi rodzaj pakietu 2s,3s itd. A w opcjach mogę zmienić jedynie Pojemność ustawić, zeby czuć sie bezpieczny o pakiet.. Mógłby ktoś pokierować Ew. Napisać jak zmieniać wartości napięć na indywidualne? Bo hasła how to multiple discharge lipo albo zmiany napięć lipo nie pomagają.. :roll:

EDYTA - scalenie

Heh zdążyłem napisać zanim poprawiłeś ze sie nie da:d zasady znam tylko chodziło mi o ustawienia.Dzięki.
Ostatnio zmieniony czwartek 26 sty 2017, 21:24 przez lalu93, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
malyboa
Posty: 95
Rejestracja: środa 18 lip 2012, 16:35
Lokalizacja: Karpacz

Re: Ładowanie baterii

Post autor: malyboa »

Offtop nt. Wpelni rozladowanego LIPO:

Juz mialem pytac o wpelni rozladowana baterie czy da sie naladowac, ale gosciu z taka sama ladowarka jak moja wyskoczyl i pokazal ten trik ... a bateria odzyla ..... fuck me .... widzieliscie to ?? nigdy bym na to nie wpadl .
czy to magia?



uratowal mi typek baterie
świeżak
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9749
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Ładowanie baterii

Post autor: pawelsky »

To video jest tak niemadre, ze nawet nie wiem od czego zaczac. Zaczne wiec od tego: "Just in case, I use plastic bag" :shock:
Awatar użytkownika
Kenobi36
Posty: 303
Rejestracja: wtorek 17 maja 2011, 15:32
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ładowanie baterii

Post autor: Kenobi36 »

Żadna magia. Ładowarki lion / lipo aby uruchomic ładowanie pierw muszą wykryć sprawny pakiet. Jak jest rozladowany do zera a nawet poniżej 2 lub 2.5v na celę to go nie wykryją.
Dlatego trzeba go wstępnie podładować, metoda tutaj pokazana jest najgorszą z możliwych ale nie ma raczej co się rozczulać jak się nie da inaczej. Krokodylki i cienkie przewody ograniczą prąd maksymalny. Lepszymi ładowarkami po prostu podładowuje się innym trybem pracy np nimh lub pb ale bardzo małym prądem 0.1A aż się uzyska 3v na celę a potem już normalnie trybem lipo.
Co do tego "perfect" to niestety nie prawda, rozładowamy do zera pakiet ma mniejszą pojenmoś i gorszą wydajność prądową ale najczęściej nadaje się do użytku.
Co do foliowej torebki, to jak się pakiet zapali to dzięki niej będzie więcej ognia :-)
iX5 200mm, ZMX FinX30, iPeaka 35A Blheli_32, DAL T5050C, CL Racing F4, Dinogy Mega 4s1300 75C
EYAS 112mm, iFlight 1106 600kv, ipeak 4x18A, Gemfan 3025, iflight mini revo bee F4 BF 3.2 4s500mAh
https://www.youtube.com/watch?v=bhAyBhxgwR8
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 12999
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Ładowanie baterii

Post autor: Verid »

malyboa pisze:Juz mialem pytac o wpelni rozladowana baterie czy da sie naladowac,
Tak, da się.
malyboa pisze:fuck me .... widzieliscie to ??
Jak chcesz więcej to wpisz w YT "stupid people doing stupid things"
malyboa pisze:czy to magia?
Nie, głupota napędzana niewiedzą.
malyboa pisze:uratowal mi typek baterie
Jak Kenobi napisał - nic ci nie uratował tylko przedłużył ich agonię. I na przyszłość - jak chcesz w ten sposób podnosić baterie to zainwestuj w kasetkę na pieniądze, starą skrzynkę na amunicję lub tym podobny niepalny pojemnik i pilnuj pakietu podczas ładowania ze zdwojoną czujnością ż3ebyś przypadkiem nie skończył tak:

Obrazek
Ten wredny...
Awatar użytkownika
lalu93
Posty: 69
Rejestracja: niedziela 15 sty 2017, 22:11
Lokalizacja: Lublin

Re: Ładowanie baterii

Post autor: lalu93 »

Jest możliwość podłączenia akumulatora 12v z samochodu, albo gniazdka w samochodzie do ładowarki imax b6?
Bo mam w zestawie klemy z wtyczką do zasilania ładowarki i chciałbym skorzystać z możliwości z ładowania w terenie. Jeśli ktoś to juz robił to, zasilanie z gniazdka wystarczy do ładowania prądem ok. 3-4A ? Czy lepiej zasilać bezpośrednio z akumulatora?
Awatar użytkownika
rafi.devtox
Posty: 465
Rejestracja: piątek 30 wrz 2016, 15:44
Lokalizacja: strzelce krajeńskie

Re: Ładowanie baterii

Post autor: rafi.devtox »

lalu93 pisze:Jest możliwość podłączenia akumulatora 12v z samochodu, albo gniazdka w samochodzie do ładowarki imax b6?
Bo mam w zestawie klemy z wtyczką do zasilania ładowarki i chciałbym skorzystać z możliwości z ładowania w terenie. Jeśli ktoś to juz robił to, zasilanie z gniazdka wystarczy do ładowania prądem ok. 3-4A ? Czy lepiej zasilać bezpośrednio z akumulatora?
Bez najmniejszego problemy.. Ja w ciezarowce tak wlasnie laduje pakiety. Podlaczam b6 pod gniazdo 12v. W kabinie... Masz to zabezpieczone 15A bezpiecznikiem wiec spokojnie mozesz ciagnac... Moj klon b6 laduje max 3.4A... Zawsze cos....

.... jest jedna rzecz która pociaga bardziej niz quad. MAN TGX, 40t i 1000km przed Toba....
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 12999
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Ładowanie baterii

Post autor: Verid »

Jedyny kłopot to sama chiniolska wtyczka. Trochę śniedzi na kontaktach bezpiecznika i zaczyna się topić przy większych prądach.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
rafi.devtox
Posty: 465
Rejestracja: piątek 30 wrz 2016, 15:44
Lokalizacja: strzelce krajeńskie

Re: Ładowanie baterii

Post autor: rafi.devtox »

Jesli nie robi Ci to roznicy to daj triche dluzsze kable, podnies maske i podlacz sie do aku... I laduj pakiet na zewnatrz samochodu.... Zawsze to bezpieczniej... Nie spalisz fury...

.... jest jedna rzecz która pociaga bardziej niz quad. MAN TGX, 40t i 1000km przed Toba....
Awatar użytkownika
lalu93
Posty: 69
Rejestracja: niedziela 15 sty 2017, 22:11
Lokalizacja: Lublin

Re: Ładowanie baterii

Post autor: lalu93 »

Właśnie takie odpowiedzi mnie interesowały dzięki! Wystarczą mi 3A wręcz akurat.
bartekr
Posty: 84
Rejestracja: środa 13 kwie 2016, 10:22
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Ładowanie baterii

Post autor: bartekr »

A ja sie tak zastanawiam. Wracamy do domu po lataniu, wieczorem pakujemy kazdy pakiet z osobna w Storage. Za tydzien idziemy latac, wiec:
dzien wczesniej pakujemy kazdy pakiet znow w Storage dla wyrownania napiec i na 2 dzien przed lataniemu mozemu podpiac 2-3 pakiety razem i ladowac bez obawy o rozne rozladowania cel. Dobrze kumam ?
ODPOWIEDZ