jaka częstotliwość dla AV TX/RX

Zbiór porad dla każdego

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
pirzol
Posty: 986
Rejestracja: czwartek 18 sie 2011, 19:57
Lokalizacja: Nowy Sącz
Kontakt:

jaka częstotliwość dla AV TX/RX

Post autor: pirzol »

Witam

Posiadam zestaw 900MHz 200mW, do Helika nie potrzebuje dużego zasięgu, latam w granicy 100m wyłacznie nad łakami/ terenem niezabudowanym. Jednak 900Mhz nie mogę legalnie używać w Polsce....

Doradźcie proszę jaki zestaw AV TX/RX wybrać aby nie naruszać Polskich regulacji w tym zakresie...

900MHz - GSM
1,2GHz - ?
2,4GHz - otwarte ale mam na tym paśmie sterowanie modelem
5,8GHz - ?

polecicie jakiś konkretny zestaw ? np FoxTech z:
http://www.hobbywireless.com/cart/index ... ex&cPath=8

pozdrawiam
P
----------------------
http://www.fpvdrones.pl
Encyklopedia FPV, RC Heli i nie tylko...
Szkolenie VLOS - pomoc w samokształceniu.

Realis familiam pater, mater et filii est.
Awatar użytkownika
Jedrula
Posty: 2058
Rejestracja: poniedziałek 22 mar 2010, 20:22
Lokalizacja: Świdnica

Post autor: Jedrula »

Coby zbytnio nie naruszać to bym polecał 1,2ghz.
Lecę na nielegalu!
Awatar użytkownika
pirzol
Posty: 986
Rejestracja: czwartek 18 sie 2011, 19:57
Lokalizacja: Nowy Sącz
Kontakt:

Post autor: pirzol »

znalazłem rozporządzenie w tej sprawie

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY
z dnia 6 sierpnia 2002 r.
w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczoodbiorczych,
które mogą być używane bez pozwolenia.
(Dz. U. Nr 138, poz. 1162)

http://www.rc-wheels.info/heli/Hz/Rozp. ... z.1162.pdf

(Jedrula)
1,2GHz - "zbytnio nie naruszać", możesz sprecyzować ?
----------------------
http://www.fpvdrones.pl
Encyklopedia FPV, RC Heli i nie tylko...
Szkolenie VLOS - pomoc w samokształceniu.

Realis familiam pater, mater et filii est.
Artu

Post autor: Artu »

Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Post autor: diem »

Pirzol - zgodnie z prawem to 2.4ghz do 10mW oraz 5.8ghz do 1W (bodajże). 1.2ghz przy licencji krotkofalarskiej chyba - tutaj musieliby wypowiedzieć się krótkofalarze.
pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
Leszek_K
Posty: 707
Rejestracja: środa 19 sty 2011, 12:28
Lokalizacja: Dubai/Warszawa

Post autor: Leszek_K »

5.8GHz - legalne a poza tym nie ma problemow z zaklocaniem RC na 2.4GHz. A zasieg - az nadto. Z nadajnikiem 200mW spokojnie 3km i lepiej. A wszystko malutkie, leciutkie i pradu nie zre.
MC4000
Oxalys 50
Stream 90
i wiele innych zabawek
Awatar użytkownika
macieq
Posty: 569
Rejestracja: niedziela 02 paź 2011, 06:55
Lokalizacja: Racibórz

Post autor: macieq »

2,4 GHz - 100mW EIRP, 5GHz - 1W ale to dotyczy sieci wifi nie jestem pewien ale prawdopodobnie w PL modulacja FM w pasmie 5,8GHz jest niedozwolona a taka wykozystują własnie sendery av. 1,2GHz jest faktycznie jednym z pasm krótkofalarskich i nadawanie tam bez zezwolenia jest nielegalne, to samo dotyczy pasma 433MHz.
Awatar użytkownika
jelcyn
Posty: 3417
Rejestracja: niedziela 23 sty 2011, 16:56
Lokalizacja: B-stok

Post autor: jelcyn »

Mamy w Polsce legalne pasmo do przesyłania wizji/foni ?

Na 2,4G lub 433MHz jest dozwolone sterowanie modelami?
breweryhills
Posty: 746
Rejestracja: czwartek 01 wrz 2011, 10:44
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: breweryhills »

jelcyn pisze:Mamy w Polsce legalne pasmo do przesyłania wizji/foni ?
Tak. Istnieją pasma amatorskie, wydzielone dla telewizji amatorskiej ale wymagające posiadania świadectwa klasy "A" operatora w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej.

Natomiast w części pasm ISM zezwala się na transmisję video:

* zakres 2400 MHz - 2483,5 MHz z mocą 10 mW eirp
* zakres 5725 MHz - 5875 MHz z mocą 25 mW eirp
* zakres 24 GHz - 24,25 GHz z mocą 100 mW eirp

Są jeszcze wyższe częstotliwości, ale nie nadają się do naszych zastosowań.
jelcyn pisze:Na 2,4G lub 433MHz jest dozwolone sterowanie modelami?
Tak. Rozporządzenie Ministra Transportu w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych które mogą być używane bez zezwolenia nie zawiera w aneksie nr 8 tych częstotliwości, jednakże sterowanie modelami z użyciem transmisji cyfrowej mieści się również w zakresie urządzeń bliskiego zasięgu ogólnego stosowania, określonych w aneksie nr 1. Limity mocy to 10 mW erp na 433MHz, 10 mW eirp na 2,4GHz, 25 mW eirp na 5,8 GHz i aż 500 mW erp w wycinku 869,4 MHz - 869,65 MHz. Oto dlaczego warto robić LRS-y na 869 MHz :-)

Jeszcze jedno ważne wyjaśnienie - wszędzie podając moc, dodaję skrót erp lub eirp. Tak podana moc nie określa mocy nadajnika lecz moc jaką się wysyła w eter - to tak w pewnym uproszczeniu. Oznacza to że jeśli zysk anteny jest odpowiednio duży, to moc wyrażona erp czy eirp będzie wyższa niż moc nadajnika. No ale to taka ciekawostka, głównie teoretyczna - na okoliczność jakby ktoś pytał po co te erpy i eirpy :-)
Pozdrawiam, Sebastian
Awatar użytkownika
Jedrula
Posty: 2058
Rejestracja: poniedziałek 22 mar 2010, 20:22
Lokalizacja: Świdnica

Post autor: Jedrula »

Pisałem trochę ironicznie bo unas praktycznie tak że co nie właczysz to albo nie ta częstotliwość, albo moce muszą byc śmieszne.
Faktycznie5,8ghz było by najlepsze tylko robi sie niemiło jak wlecimy za większą przeszkodę.
Lecę na nielegalu!
Awatar użytkownika
macieq
Posty: 569
Rejestracja: niedziela 02 paź 2011, 06:55
Lokalizacja: Racibórz

Post autor: macieq »

breweryhills wyjaśnił sprawe profesionalnie, pozostaje jedynie kwestia mocy jak wiemy z moca 10mW to raczej nic nie zrobimy, tym bardziej na 433MHz, tak czy inaczej aby nie narobić sobie biedy najbardziej legalnie bedzie na 2,4 i 5GHz
labo
Posty: 1150
Rejestracja: sobota 04 gru 2010, 21:19
Lokalizacja: Toruń

Post autor: labo »

breweryhills pisze:
jelcyn pisze:Na 2,4G lub 433MHz jest dozwolone sterowanie modelami?
Tak. Rozporządzenie Ministra Transportu w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych które mogą być używane bez zezwolenia nie zawiera w aneksie nr 8 tych częstotliwości, jednakże sterowanie modelami z użyciem transmisji cyfrowej mieści się również w zakresie urządzeń bliskiego zasięgu ogólnego stosowania, określonych w aneksie nr 1. Limity mocy to 10 mW erp na 433MHz, 10 mW eirp na 2,4GHz, 25 mW eirp na 5,8 GHz i aż 500 mW erp w wycinku 869,4 MHz - 869,65 MHz. Oto dlaczego warto robić LRS-y na 869 MHz :-)
Nie wiem jak działają LRSy (nie używam) - tam jest transmisja cyfrowa?
Pytam, bo zadałem sobie niedawno "wysiłek" wykonania telefonu do urzędu (o/Bydgoszcz) i zapytałem na jakich częstotliwościach można sterować w Polsce modelami RC, to dostałem odpowiedź, że jedynie dopuszczone są trzy pasma 27MHz, 35MHz i 40MHz (pomijam gdzie latające itd.), bez 433 czy 2,4.
Awatar użytkownika
krzysztof21
Posty: 1034
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 13:22
Lokalizacja: Wschodnia polska i okolice

Post autor: krzysztof21 »

No to niechciało im sie sprawdzać bo pytałes nie na papierze a rozmowy telefoniczne to lużno na temat wychodzą z wszelkimi urzędasami ;-)
Krzysiek
Awatar użytkownika
pirzol
Posty: 986
Rejestracja: czwartek 18 sie 2011, 19:57
Lokalizacja: Nowy Sącz
Kontakt:

Post autor: pirzol »

Witam

decyzja zapadła, przesiadam się z 900MHz na 5,8GHz...
dziękuję wszystkim za uwagi w temacie...

pzdr
P
----------------------
http://www.fpvdrones.pl
Encyklopedia FPV, RC Heli i nie tylko...
Szkolenie VLOS - pomoc w samokształceniu.

Realis familiam pater, mater et filii est.
breweryhills
Posty: 746
Rejestracja: czwartek 01 wrz 2011, 10:44
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: breweryhills »

labo pisze:Nie wiem jak działają LRSy (nie używam) - tam jest transmisja cyfrowa?
W tych systemach które znam, tak. Generalnie w większości współczesnych systemach RC stosuje się transmisję cyfrową. Mnogość zalet i niewiele wad powoduje że wypierają skutecznie tradycyjne systemy FM modulowane sygnałem PPM.
labo pisze:Pytam, bo zadałem sobie niedawno "wysiłek" wykonania telefonu do urzędu (o/Bydgoszcz) i zapytałem na jakich częstotliwościach można sterować w Polsce modelami RC, to dostałem odpowiedź, że jedynie dopuszczone są trzy pasma 27MHz, 35MHz i 40MHz (pomijam gdzie latające itd.), bez 433 czy 2,4.
Odpowiedzieli Ci poniekąd słusznie. Rzecz w tym że do niedawna sterowanie modelami było osobno wydzielonym rodzajem urządzeń. Oni zapytani o coś co figuruje w rozporządzeniu, odpowiedzieli tekstem z rozporządzenia. To jak radioodbiornik - urządzenie do słuchania audycji radiowych, od którego płacisz abonament. Jednakże nikt nie zabroni Ci słuchać tej samej stacji przez Internet a (o ile nic się nie zmieniło) od komputera abonamentu płacić nie musisz :) Jeżeli uznasz że link WiFi nada się do sterowania modelem, nikt Ci tego nie zabroni o ile tylko urządzenia WiFi będą spełniały wymagania dla tej kategorii urządzeń. Współczesne systemy RC podpadają pod kategorię ISM (takie radiowe mydło i powidło) i jako takie mogą pracować na częstotliwościach ISM, oczywiście zgodnie z regułami przyjętymi dla urządzeń ISM.
Pozdrawiam, Sebastian
ODPOWIEDZ