Nagły zanik napięcia

Zbiór porad dla każdego

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

hornet2
Posty: 1205
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 17:59

Nagły zanik napięcia

Post autor: hornet2 »

Dzisiaj byłem polatać copterem V666N . Latałem z wyłączoną kamerą . Po którymś tam z lotów na wysokości ok. 10m nad ziemią nagle wyłączyły się silniki , jakby nagle zanikło napięcie i copter spadł na ziemię . Na szczęście copter był nisko i praktycznie nic się nie stało . Jedynie lekko wygięła się antena od kamery . To już drugi taki przypadek . Odpaliłem coptera na nowo i jeszcze przez chwilę nim polatałem . Gdzie szukać przyczyny ? Zasilanie czy antena ? Jak to się powtórzy ponad 100m nad ziemią to może być niewesoło ! ;-)
Pozdro; Hornet2

samolot Spitfire (spalinowy)
copter Typhoon Q500 4K
copter FQ 777 -124
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
Awatar użytkownika
misiekkk
Posty: 2084
Rejestracja: środa 01 cze 2011, 21:24
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Nagły zanik napięcia

Post autor: misiekkk »

FailSafe ?
Świat z góry wygląda lepiej ;-)
hornet2
Posty: 1205
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 17:59

Re: Nagły zanik napięcia

Post autor: hornet2 »

Właśnie nie wiem czy to zadziałało Fail Safe ? Czy była to jakaś inna przyczyna ? Aku nie było rozładowane do poziomu bezpieczeństwa ( 3,3V / ogniwo ) .
Pozdro; Hornet2

samolot Spitfire (spalinowy)
copter Typhoon Q500 4K
copter FQ 777 -124
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Nagły zanik napięcia

Post autor: Verid »

3,3V na ogniwo miałeś na glebie. W powietrzu mogło być mniej, szczególnie jak bateria z kiepskim C.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
Gmeracz
Posty: 852
Rejestracja: czwartek 08 gru 2011, 18:24
Lokalizacja: UE
Kontakt:

Re: Nagły zanik napięcia

Post autor: Gmeracz »

Ja stawiam na baterię.
Wyglada to tak , jakby brakowało wydajności prądowej i napięcie za szybko spadło.

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka
Od śmigła...
Z.W15
Posty: 253
Rejestracja: wtorek 02 lut 2016, 18:54
Lokalizacja: montreal.kan

Re: Nagły zanik napięcia

Post autor: Z.W15 »

hornet2 pisze:Właśnie nie wiem czy to zadziałało Fail Safe ? Czy była to jakaś inna przyczyna ? Aku nie było rozładowane do poziomu bezpieczeństwa ( 3,3V / ogniwo ) .


3,3 V ? dobry zart,wiekszosc copterow jakie mialem -spada przy 3,7
Awatar użytkownika
sikormaniak
Posty: 39
Rejestracja: środa 01 mar 2017, 18:22
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Nagły zanik napięcia

Post autor: sikormaniak »

Załóż buzzer ustaw na te 3,3-3,5v i sprawdź czy to wina baterii. Verid dobrze mówi jak słabe C to bateria mogła mieć mniejsze napięcie w powietrzu.
hornet2
Posty: 1205
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 17:59

Re: Nagły zanik napięcia

Post autor: hornet2 »

Może i tak ? Pod obciążeniem mogło być niższe napięcie . Tylko że po ponownym uzbrojeniu silników copter dalej latał . Dzisiaj jest bardzo słoneczny dzień i nie widać świecących diod . Bo tak to widać kiedy napięcie aku zbliża się do 7,6V ( migają pulsacyjnie z krótkimi przerwami wszystkie cztery diody ) . Jeżeli napięcie wynosi 6,6V albo poniżej to silniki nie dają się uzbroić . Copter jest zasilany aku 2S , 1200mAh , 30C .

Wcześniej miałem coptera V333 . W nim mogłem szybko odpalić ponownie silniki gdy nagle wyłączyły się w powietrzu i bezpiecznie wylądować . Film z takiego lądowania


W V666N nie da się szybko ponownie urochomić silników . A nie mogło dojść do nagłego zerwania połączenia apki z copterem ?
Pozdro; Hornet2

samolot Spitfire (spalinowy)
copter Typhoon Q500 4K
copter FQ 777 -124
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Nagły zanik napięcia

Post autor: Verid »

hornet2 pisze:Tylko że po ponownym uzbrojeniu silników copter dalej latał
To jest dość typowy objaw pakietu z za słabym C. Pod zbyt mocnym obciążeniem napięcie klapie poniżej krytycznego ale jak dać chwilę pakietowi odpocząć to jeszcze oddaje.
Ten wredny...
hornet2
Posty: 1205
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 17:59

Re: Nagły zanik napięcia

Post autor: hornet2 »

Będę miał jeszcze do Was pytanie odnośnie stockowej kamery tego coptera . Na razie wgrywam na You Tube film by pokazać w czym problem ?
Pozdro; Hornet2

samolot Spitfire (spalinowy)
copter Typhoon Q500 4K
copter FQ 777 -124
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
Awatar użytkownika
sikormaniak
Posty: 39
Rejestracja: środa 01 mar 2017, 18:22
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Nagły zanik napięcia

Post autor: sikormaniak »

Nagły zanik byłby możliwy nad ziemią gdybyś był oddalony od quada, antena zasłonięta przez quad czy przez np. krzaki, drzewa. Co do twojego aku, 30C i 1200mAh pozwalają na zużycie ciągłe 30*1,2 czyli 36A. Dodatkowo zdarza się, że chińczyk da Li-Po, które niby ma 30C a dusi jakby miało np. 15-20.
hornet2
Posty: 1205
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 17:59

Re: Nagły zanik napięcia

Post autor: hornet2 »

Z tymi aku to mnie Chińczycy wykręcili . Zamawiałem Shidę a przysłali mi jakieś YZ . Powiedzieli mi że to jest to samo . Być może jest tak jak mówicie że zamiast tych 30C ma zaledwie 15C . ;-)
Pozdro; Hornet2

samolot Spitfire (spalinowy)
copter Typhoon Q500 4K
copter FQ 777 -124
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
hornet2
Posty: 1205
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 17:59

Re: Nagły zanik napięcia

Post autor: hornet2 »

Dzisiaj znowu copter załiczył glebę ! Stało się to samo co wcześniej .Nagły zanik napięcia . Albo zanik łączności coptera z apką ? Za pierwszym razem nie zdążyłem na powrót odpalić silników i copter glebnął z wysokości ok. 50m . Za drugim razem udało mi się odpalić silniki tuż nad ziemią . Tak się zastanawiam czy temu wszystkiemu nie jest winna kamera ? Strasznie żre dużo prądu ! Zaledwie 3min . lotu z filmowaniem ! Zdemontowałem ją i jeszcze polatałem na tym aku dobre 5min. Zaczęły migać diody w copterze i wylądowałem . Napięcie w aku wynosiło 3,7V / ogniwo . Mam jeszcze inną kamerę , bez FPV . Zamontuję ją do coptera i sprawdzę czas lotu .

Już nie wiem co jest grane ? Dzisiaj ( 06.07 ) co lot to gleba ! Wznosi się na kilkanaście metrów i nagle wyłączają się silniki . Wtedy wszystkie diody szybko migają - trzy szybkie mignięcia i krótka przerwa , cztery szybkie mignięcia ... .

Przeglądałem aku do coptera V666N w Aliexpress . Trochę ich tam mają . Tylko którą wybrać by była dobra ?
Ostatnio zmieniony sobota 29 lip 2017, 18:37 przez hornet2, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdro; Hornet2

samolot Spitfire (spalinowy)
copter Typhoon Q500 4K
copter FQ 777 -124
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
hornet2
Posty: 1205
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 17:59

Re: Nagły zanik napięcia

Post autor: hornet2 »

I znalazłem przyczynę nagłego wyłączania się silników . Okazało się że padł jeden silnik . Rozebrałem go . Jak widać na zdjęciach ma on miniaturowe węglowe szczotki przyklejone do blaszek . Jedna ze szczotek się starła albo odkleiła i sama blaszka tarła o komutator . Stąd ten duży pobór prądu i nagłe wyłączanie silników.

Obrazek
Obrazek
Pozdro; Hornet2

samolot Spitfire (spalinowy)
copter Typhoon Q500 4K
copter FQ 777 -124
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
ODPOWIEDZ