Padnięte jedno ogniwo w aku Lipol

Zbiór porad dla każdego

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

hornet2
Posty: 1205
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 17:59

Padnięte jedno ogniwo w aku Lipol

Post autor: hornet2 »

Musiałem przez przypadek załączyć apkę TG 9X bo wydoiło mi aku poniżej 3,3V /ogniwo . Aku to Lipol 3S ; 2,2Ah firmy Ceby do zasialania apek. Podpiąłem je pod ładowarkę . Ale ładowarka widzi te aku zamiast 3S 2S . Da się jakoś uratować ten pakiet ? Ładowarka w ogóle nie chciała ruszyć ale podładowałem aku z lekka programem NiMH . Ładowarka jakoś ruszyła . Potem zmieniłem program na Lipol Balance . Dwa ogniwa podładowały do 3,8V . Gorzej z trzecim , bo ma zaledwie 1,5V . Próbować jakoś podciągnąć to ogniwo do 3,8V by wyrównać napięcie do tych pozostałych dwóch ?
Pozdro; Hornet2

samolot Spitfire (spalinowy)
copter Typhoon Q500 4K
copter FQ 777 -124
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
Awatar użytkownika
misiekkk
Posty: 2084
Rejestracja: środa 01 cze 2011, 21:24
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Padnięte jedno ogniwo w aku Lipol

Post autor: misiekkk »

Spróbuj podciągnąć napięcie - ale ostrożnie, cały czas pilnuj ogniwa, aby nie było fajerwerków.
Świat z góry wygląda lepiej ;-)
hornet2
Posty: 1205
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 17:59

Re: Padnięte jedno ogniwo w aku Lipol

Post autor: hornet2 »

Cały czas siedzę przy ładowarce i pilnuję . Podpiąłem się do ogniwa poprzez łącze wtyku balansera i ładuję programem NiMH .
Pozdro; Hornet2

samolot Spitfire (spalinowy)
copter Typhoon Q500 4K
copter FQ 777 -124
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Padnięte jedno ogniwo w aku Lipol

Post autor: Tanner »

Prądem 0.1A? Czytałem kiedyś ze do 3.3V trzeba ładować nie więcej niż 5% C, kiedyś załatwiłem sobie nowiutki pakiet kalibrując gimbala na biurku aż do jego padnięcia, jedna cela też miała wtedy 1.5V ale po 10 minutach wyrównała się na 1.9V, od tego ładowałem 0.1A aż do 3.3V, to jest 2%C i potem normalnie 0,5C, testowałem pare razy pakiet, nie dało się go odróżnić od takich samych bez przygód, miałem szczęście.
hornet2
Posty: 1205
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 17:59

Re: Padnięte jedno ogniwo w aku Lipol

Post autor: hornet2 »

Ale w jaki sposób ładowałeś te padnięte ogniwo ? Tak jak ja poprzez wtyk balansera ? Czym ładowałeś ? Ładowarką programem NiMH ?
Pozdro; Hornet2

samolot Spitfire (spalinowy)
copter Typhoon Q500 4K
copter FQ 777 -124
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
Awatar użytkownika
misiekkk
Posty: 2084
Rejestracja: środa 01 cze 2011, 21:24
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Padnięte jedno ogniwo w aku Lipol

Post autor: misiekkk »

Ja ładowałem podłączając wtyk balancera i główne zasilanie, programem NiMH na BARZDO MAŁYM PRĄDZIE: 0,1A
Świat z góry wygląda lepiej ;-)
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Padnięte jedno ogniwo w aku Lipol

Post autor: Tanner »

Ładowałem normalnie, tj balancer + główne. Co ciekawe moja ładowarka iSDT nie robiła problemu, program lipo i prąd 0.1A.
hornet2
Posty: 1205
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 17:59

Re: Padnięte jedno ogniwo w aku Lipol

Post autor: hornet2 »

Próbowałem poprzez główne zasilanie i balanser. Ale ładowarka po krótkiej chwili przerywała proces ładowania . W tej chwili mam podpięte główne zasilanie pod wtyk balansera aku ( rozładowane ogniwo ) i ładuję prądem 0,8A do 2V . Potem obniżę tak jak powiedzieliście do 0,1A i będę ładawać do 3,3V . Następnie przełączę ładowarkę na program Balanse . Zobaczę czy zaskoczy i będzie widziała aku 3S a nie jak teraz 2S ?

EDIT - scalenie

Podłączyłem aku do ładowarki złączem głównym i do gniazda balansera . Przełączyłem na program Balanse . Ładowarka teraz już widzi aku jako 3S . W tej chwili mam napięcia na poszczególnych ogniwach : 3,76 ; 3,79 i 3,55V . Aku ładuję prądem 0,4A . Zmniejszyć do 0,1A ?


Co jakiś czas sprawdzam ręką aku czy się nie nagrzewa . Na razie wszystko jest w porządku . Aku jest zimne . W tej chwili są napięcia na ogniwach : 3,79 ; 3,82 i 3,69V . Czyli ładowarka cały czas wyrównuje napięcie tego ostatniego ogniwa do pozostałych .
Pozdro; Hornet2

samolot Spitfire (spalinowy)
copter Typhoon Q500 4K
copter FQ 777 -124
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
Zairon
Posty: 60
Rejestracja: niedziela 23 kwie 2017, 14:47

Re: Padnięte jedno ogniwo w aku Lipol

Post autor: Zairon »

Ja bym tam obniżył na 0,1A na pewno nie zaszkodzi. Nie raz, nie dwa ratowałem pakiety w ten sam sposób.
Temperatura jak temperatura, trzeba patrzeć czy nie puchną albo nie gazują :mrgreen: najlepiej jeszcze by było włożyć do specjalnej torby czy baniaka :mrgreen:
Korzystając z tematu zapytam. Mam ładowarkę alpha redox v2 i coś chyba mam skopane z trybem STORAGE. Powinien podładować do 3,7 V i zostawić albo naładować FULL I potem zejść do 3.7 V. Jak to u was wygląda?

U mnie jeśli jest poniżej połowy to ładuje do 16.8 i kończy a jeśli powyżej to rozładowuje do 12 V i kończy.
Awatar użytkownika
misiekkk
Posty: 2084
Rejestracja: środa 01 cze 2011, 21:24
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Padnięte jedno ogniwo w aku Lipol

Post autor: misiekkk »

Ładuj małym prądem ( 0,1A ) do napięcia storage.
Potem daj mu chwile odpocząć ( z godzinę ), sprawdź czy napięcie na uszkodzonej celu nie spadło zbytnio.
Jeżeli napięcia będą w normie ładuj dopiero normalnym prądem ( najlepiej 0,5C ) do pełnego napięcia.

Nie ładuj bardzo niskim prądem do pełnego napięcia, bo wtedy ładowarka może nie wykryć naładowania i przeładować baterię.
Świat z góry wygląda lepiej ;-)
hornet2
Posty: 1205
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 17:59

Re: Padnięte jedno ogniwo w aku Lipol

Post autor: hornet2 »

Obniżyłem natężenie prądu ładowania do 0,1A . W tej chwili mam : 3,85 ; 3,92 i 3,77V . To trzecie ogniwo prawie mam dociągnięte do napięcia storage . Poczekać jeszcze chwilkę niech trzecie ogniwo dojdzie do 3,8V ? Potem zwiększyć amperaż do 0,5A ? Cały czas ładuję aku trybem Balanse .
Pozdro; Hornet2

samolot Spitfire (spalinowy)
copter Typhoon Q500 4K
copter FQ 777 -124
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
Awatar użytkownika
misiekkk
Posty: 2084
Rejestracja: środa 01 cze 2011, 21:24
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Padnięte jedno ogniwo w aku Lipol

Post autor: misiekkk »

Doładuj do 3,8 wszystkie cele.
Daj 1-2 godziny odpocząć.
Sprawdź, czy ta falerna cela nie spadła zbytnio z napięciem.
Jeśli będzie OK - ładuj do pełna na 0,5C
Świat z góry wygląda lepiej ;-)
hornet2
Posty: 1205
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 17:59

Re: Padnięte jedno ogniwo w aku Lipol

Post autor: hornet2 »

Wczoraj w pracy miałem 12-to godzinny nocny dyżur . Zabrałem ze sobą ładowarkę i ładowałem dalej przez 12 godzin te aku . Cały czas ładowałem je programem Balanse . Ładowanie rozpocząłem prądem 0,5C ( 1,1A ) . Po 12 godzinach ładowania prąd ładowania spadł do 0,2A . Napięcie aku : 12,37V . Napięcia na poszczególnych ogniwach : 4,20 ; 4,20 ; 4,02V . W aku zostało wpompowane znacznie więcej energii niż jego pojemność . Prawie 2800mAh . A to jeszcze nie koniec ! Do 12,60V brakuje 0,23 V . Nie wiem co dalej robić ? Ładować aku tak jak teraz i czekać cierpliwie aż trzecie ogniwo doładuje się do tych 4,20V . Czy może tylko ładować to jedno ogniwo ? Z aku nic niepokojącego się nie dzieje . Ani się nie nagrzewa ani nie puchnie .
Pozdro; Hornet2

samolot Spitfire (spalinowy)
copter Typhoon Q500 4K
copter FQ 777 -124
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
hornet2
Posty: 1205
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 17:59

Re: Padnięte jedno ogniwo w aku Lipol

Post autor: hornet2 »

Czy można te aku wykorzystać do zasilania coptera ? Wywaliłbym jedno ogniwo i przerobił na 2S . Ale jak wysokie ma ono "C" ?

Obrazek
Pozdro; Hornet2

samolot Spitfire (spalinowy)
copter Typhoon Q500 4K
copter FQ 777 -124
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Padnięte jedno ogniwo w aku Lipol

Post autor: Verid »

hornet2 pisze:Czy można
Raczej nie - jak dobrze znalazłem po obrazku, to jest pakiet do aparatur z C tak niskim że wstyd im nawet podawać.
Ten wredny...
ODPOWIEDZ