Drgania, drgania i jeszcze raz drgania :( Problem z gimbalem

Zbiór porad dla każdego

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

patryykk5
Posty: 15
Rejestracja: czwartek 29 gru 2016, 23:09
Lokalizacja: Kraśnik

Drgania, drgania i jeszcze raz drgania :( Problem z gimbalem

Post autor: patryykk5 »

Witam.

Mam pewien problem.

Dziś byłem ulotnić swojego Phantoma. Jest to Phantom 2 +Gimbal Eachine Light 2D + Kamerka Yi 4k.

Na video, widoczne są straszne drgania, czy ktoś ma pomysł jak dlaczego te drgania występują?

Dodam to co próbowałem:

-Śmigła wyważone (fakt minimalnie zwichrowane na końcach już ze starości).
-Pidy i gainy gimbala i phatoma ustawione.
-Gimbal wyważony do kamerki idealnie.
-Gimbal przymocowany na Gumkach Arris 100g + 2 trytytki po przekątnej + w każdej gumce wkładki do uszu.

Sprawdziłem też jedną sprawę, kiedy złapię phantoma za podwozie podczas zawisu, czuć wibrację - minimalne wibracje ala masażer do karku.

Czy to może być wina śmigieł?

Dodatkowo wrzucam filmik (Wydaję mi się sądząc po audio, że któreś smigło "wibruje".)

https://youtu.be/ejeZ1jSLnXk

z góry dzięki za pomoc :)
Awatar użytkownika
jacekV
Posty: 2246
Rejestracja: czwartek 30 maja 2013, 18:06
Lokalizacja: Jasienica

Re: Drgania, drgania i jeszcze raz drgania :( Problem z gimb

Post autor: jacekV »

Moim zdaniem temperatura.
Niestety guma twardnieje pod jej wpływem.

Ostatnio film kręcony moim Fujtechem :-o przy -15 kompletnie nie nadaje się do oglądania.
pozdrawiam, Jacek
__________________
Sprzęt był sprawny. Użytkownik nie.
W Hangarze; Hujsban FPV, KRAB 250, Qamikaze X4, OctoCongoCopter X8, Kadłubek, Raptor,
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Drgania, drgania i jeszcze raz drgania :( Problem z gimb

Post autor: Verid »

Tak jak Jacek napisał - to nie wygląda na typowe jello tylko nie wybrane przez gimbal szarpnięcia spowodowane stwardniałymi damperkami.
Oczywiście zmęczone śmigła należy jak najbardziej wymienić - im lepszy napęd tym gimbal i wibroizolacja ma mniej roboty.
Ten wredny...
patryykk5
Posty: 15
Rejestracja: czwartek 29 gru 2016, 23:09
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Drgania, drgania i jeszcze raz drgania :( Problem z gimb

Post autor: patryykk5 »

Hmm.. A jak to jest z damperami, lepiej brać bardziej twarde, czy bardziej miękkie ?
Awatar użytkownika
jacekV
Posty: 2246
Rejestracja: czwartek 30 maja 2013, 18:06
Lokalizacja: Jasienica

Re: Drgania, drgania i jeszcze raz drgania :( Problem z gimb

Post autor: jacekV »

Logika podpowiada ; na niskie temp. mientkie :mrgreen: na wysokie twardsze :mrgreen:
pozdrawiam, Jacek
__________________
Sprzęt był sprawny. Użytkownik nie.
W Hangarze; Hujsban FPV, KRAB 250, Qamikaze X4, OctoCongoCopter X8, Kadłubek, Raptor,
patryykk5
Posty: 15
Rejestracja: czwartek 29 gru 2016, 23:09
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Drgania, drgania i jeszcze raz drgania :( Problem z gimb

Post autor: patryykk5 »

Haha no fakt, testuje teraz w pokoju nagrywanie. Wczesniej tesotowałem, to nie było żadnych wibracji, nagle na dworze zonk. Dziś nie było aż tak zimno kiedy latałem, byo -6


EDIT: W pokoju, dosyć małym gdzie Phantom wywołuje dosyć mocne zawirowania powietrze i sam strasznie drga, video jest bardzo czyste, niemalże bez drgań - nie mogę się ich w żaden sposób dopatrzyć. Jakiś wniosek? :D

EDIT - scalenie

Witam, sorrki za post pod postem, ale chciałem zwrócić uwagę na pewien aspekt:

Filmik z kamerką przymocowaną na sztywno do phantoma: https://youtu.be/8VqSyCjNxXE - Nie widzę żadnej wibracji, chociaż sądzać po napisach na wieży przed lotem można je przeczytać, w trakcie lotu są rozmazane. Dlaczego? albo wibracje, albo słabe oświetlenie i kamerka nie daje rady.

Filmik z kamerką przymocowaną do gimbala: https://youtu.be/oAI7uZSHERs - Widać "drgnięcia" które momentami wpadają w większy rezonans.

teraz pytanie, jakieś wnioski?

edit: założyłem smigła przelotowe GEMFAN-DJI 9047 - generalnie dgrania są te same. Zauważyłem też im dłuzej latam, tym drgania są bardziej widoczne, czy prawdopodobnie będą to gumki gimbala
ODPOWIEDZ