Wymiana wyświetlacza OLED 0,66" w kamerze FireFly 6S

Zbiór porad dla każdego

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Wymiana wyświetlacza OLED 0,66" w kamerze FireFly 6S

Post autor: kuczy »

Witam.

Poniżej fotorelacja z wymiany malutkiego wyświetlacza OLED - cięzko nazwać to "poradnikiem" ale myślę, że zdjęcia poszczególnych etapów pracy mogą się komuś przydać. No to zapraszam ;)

1. potrzeba nam oczywiście kamera:
Obrazek
W mojej przez moją nieuwagę za mocno przycisnąłem obudowę od góry, skutkiem czego wyświetlacz pękł i przestał działać.

2. Musowo wyciągamy baterię - oraz wszystko co zbędne - także kartę micro-SD - inaczej nie odczepimy płytki drukowanej:
ObrazekObrazek

3. Wyciągnięcie ramki z obiektywem wymaga nie lada zręczności, ale jest to wykonalne:
Obrazek

5. Wyświetlacz OLED przymocowany jest za pomocą dwu-stronnej taśmy-pianki klejącej - przyda się nam do zamocowania nowego wyświetlacza:
Obrazek

6. Przygotowujemy podstawowe narzędzia - drobną taśmę rozlutowniczą, oraz kalafonię:
Obrazek

7. Tu wiele mówiące zdjęcie "po odlutowaniu" - ale jak to zrobić? - otóż... w palcach lewej ręki trzymałem stary wyświetlacz delikatnie ciągnąc go ku górze, natomiast lutownicą podgrzewałem taśmę wyświeltacza - ruchami "z góry na dół" - dzięki czemu na danym fragmencie taśmy puszczają luty:
ObrazekObrazek

8. Nowy wyświetlacz - kupiony z Alliexpress - dwa moduły wyświetlacza za 5,5$:
http://pl.aliexpress.com/item/1pcs-with ... .50.BvlnHw
Obrazek

9. Pokrycie cyną pól na taśmie wymaga pewnego tricku - otóż - kawałek taśmy rozlutowniczej nasycamy cyną (bez przesady) po czym z pomocą kalafonii tak przygotowaną taśmę rozlutowniczą przesuwany po ta śmie wyświetlacza (oczywiście podgrzewając lutniwnicą). Następnie czynnośc powtarzamy samą taśmą rozlutowniczą, aby usunąć ew. zwarcia i nadmiar cyny. Efekt:
Obrazek

10. Kolejny etap pełen emocji - lutowanie - i kolejny trick: ustawiamy położenie taśmy wyświetlacza na płytce i lutujemy (załapujemy) skrajne górne i dolne piny (jakie się załapią, takie będą - nie musi to być pin pierwszy i ostatni).
Teraz używając znów taśmy rozlutowniczej i nagrzanej lutownicy - przesuwamy ją po taśmie wyświetlacza. W efekcie mamy piękne luty bez zwarć:
Obrazek

11. składamy kamerę i ściągamy folię zabezpieczającą wyświetlacz:
ObrazekObrazek

12. Chwila prawdy - włączamy kamerę:
ObrazekObrazek

13. A na koniec zdjęcie typu "Nie próbujcie tego w domu" - czyli......... - jakiej lutownicy użyłem. Jeśli ktoś chciałby to wykonać we własnym zakresie polecam jednak troszkę mniejszą lutownicę :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Obrazek
Awatar użytkownika
BloodyLordV
Posty: 321
Rejestracja: wtorek 15 gru 2015, 21:35
Lokalizacja: Gdynia

Re: Wymiana wyświetlacza OLED 0,66" w kamerze FireFly 6S

Post autor: BloodyLordV »

Podziwiam Ciebie. Nie podjął bym się lutowania taśmy - mimo wszystko jeszcze nie moja liga lutowania. Jestem pełen podziwu, że Ci się udało, szczególnie transformatorówką :D
Yuneec Typhoon Q500 4K
Nox3 - http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=72&t=38631
Youbi XV130 - http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=72&t=39039
ST10+
Spektrum dx6i
--------------------------
Nieuleczalnie uzależniony od latania.
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Wymiana wyświetlacza OLED 0,66" w kamerze FireFly 6S

Post autor: kuczy »

BloodyLordV pisze:Jestem pełen podziwu, że Ci się udało, szczególnie transformatorówką :D
Dzięks - szczerze ci powiem że też się zastanawiałem czy się uda - ale kamera bez wyświetlacza właściwie jest prawie bezużyteczna i skończyło by się na zakupie nowej - więc mając do wyboru zakup nowej kamery (400zł) a wyświetlacza (30zł z przesyłką) postanowiłem spróbować.
Lutownicę powinienem mieć inną, ale do tego pudła jestem przyzwyczajony. Nieskromnie powiem, że jestem z siebie dumny (przydaje sie doświadczenie zdobyte w fabrykach przy montażu SMT). A że jutro jedziemy na urlop więc ożywienie kamery cieszy jeszcze bardziej.
lesz
Posty: 473
Rejestracja: wtorek 03 lut 2015, 20:29
Lokalizacja: wlkp

Re: Wymiana wyświetlacza OLED 0,66" w kamerze FireFly 6S

Post autor: lesz »

lutowanie krowa(transf) - poziom expert! :)
gratulacje
#czasami bez ogonkow
flota 75mm-250mm +Mini2 +XK X380 +dji fpv (ex: air1; air2)
RX:QX7, X-Lite, TX16S, T-lite +frsky +eleres +multi +expresslrs
Gogle:DJI FPV, Skyzone 04X
4x4:A979, reely core, remo, feiuye, abs ab1, trx merv, trx pede, tmaxx elekt.
ODPOWIEDZ